אפל מציגה את האייפד 2: חזק יותר, דק יותר

בסן פרנסיסקו שבקליפורניה נערכה הצגת יום רביעי הקבועה בה הוצג האייפד 2 - מעבד חזק יותר, מצלמות וידאו ותמיכה ב ...

21:50
  /  
02.03.2011
  
מאת: אלי חבוש

נראה שיותר מאשר חיכינו לצפות במכשיר האייפד 2, חיכה העולם כולו לראות מי ינהל וינחה את אירוע אפל היום. לאחר דיווחים על מצב בריאותו הרעוע של סטיב גובס, קברניט חברת אפל, וצילומים בהם הוא נראה שלא בקו הבריאות, עלה סטיב ג'ובס בכבודו ובעצמו על הבמה הערב וקיבל תשואות מהקהל שעמד לכבודו.
סטיב לא יפסיד אירוע שכזה ודומה כי אירוע השקה של מכשיר חדש שהפך לנוהל יום רביעי אצל חברת אפל, לא יהיה אותו אירוע בלעדי סטיב.

סטיב. שהוא יוותר על אירוע כזה?

סטיב לא רק שהופיע לאירוע אפל, הוא גם בא לוחמני מתמיד וכועס על החברות השונות שלטענתו העתיקו את ההצלחה של האייפד…ללא הצלחה לדבריו. כך למשל מציין גובס שלאייפד יש למעלה מ 65,000 אפליקציות בעוד שלמערכת ה honeycomb החדשה יש רק 100 אפליקציות. מישהו סיפר לסטיב כמה זמן האייפד בשוק לעומת מערכת האנדרויד החדשה?

המתחרים מעתיקים מאיתנו
רק 100 אפליקציות לאנדרויד 3.0

אבל, נרצה או לא, המספרים של אפל הם מספרים כמעט בלתי נתפשים – 15 מיליון אייפדים נמכרו בשנת 2010 שלדברי גובס היתה שנת האייפד. יותר מכל הטאבלטים האחרים בשוק גם יחד ויותר מ 100 מיליון אייפונים שנמכרו באותה השנה. סטיב תולה את ההצלחה בחנויות הייעודיות של אפל הפזורות ברחבי העולם שבלעדיהם לא היתה זוכה אפל להצלחה הזו. 

האייפד 2:

מסמר האירוע הוא האייפד 2 שכצפוי לפני אירועים מסוג אלו כבר הושערו השערות ונוחשו ניחושים לגביו.

האייפד 2 הוא גלגול טבעי של קודמו ומביא לנו את אותה הגברת עם מספר חידושים :

מעבד חדש – אפל תוציא את האייפד עם מעבד A5 בעל ליבה כפולה שלטענת גובס מגיע לפי 2 יותר כוח עיבוד ופי 9 יותר בעיבוד הגרפי. זהו בהחלט שדרוג משמעותי למכשיר אולם זהו שדרוג מתבקש והכרחי שמדביק את השוק שהוציא מכשירים רבים בעלי ליבה כפולה.

יציאת HDMI – למכשיר התווספה יציאת וידאו HDMI התומכת ב 1080p. את היציאה ניתן יהיה לנצל בעזרת כבל וידאו HD מיוחד שלא יסופק עם המכשיר ויימכר במחיר של 39 דולר.

שתי מצלמות קדמית ואחורית – לא נאמר באירוע באיזו רזולוציה מצלמות המצלמות אולם סביר להניח שלפחות המצלמה האחורית מצלמת באיכות של HD, גם משום שמכשירים מקבילים אחרים כבר הציגו מצלמות HD וגם משום שלמכשיר ישנה יציאת HDMI.

דק יותר, קל יותר – מידות המכשיר נשארו כשהיו מלבד עוביו שקטן ב 33 אחוז והוא עומד היום על 8.8 מ"מ לעומת 13.4 מ"מ של האייפד הקודם והוא דק אפילו יותר מהאייפון 4 ובמשקל של 590 גרם לעומת 680 גרם.

כיסוי מגן – אפל חייבת להמציא את הגלגל וללכת בכיוון אחר וחדש וגם כאן, בתחום צידי לגמרי שבו חשבנו שראינו הכל אפל מחדשת. אפל הוציאה כיסוי אותו ניתן לרכוש ב 10 צבעים שונים ובשתי טקסטורות שמכסה את פנים המכשיר בלבד באמצעות צירים הנמצאים בצידי המכשיר. הכיסוי ניתן לקיפול כך שהוא מהווה גם מעמד למכשיר בשתי תצורות.
הכיסוי הוא בעל שוליים מגנטיים כך שבכיסוי האייפד המכשיר ייכבה ובפתיחת הכיסוי המכשיר יידלק באופן אוטומטי.

עשרה צבעים שונים
צירים בצד המכשיר
כיסוי פנים מתקפל

10 שעות נשארו 10 שעות – למרות כוח העיבוד הכפול ותוספת המצלמות, כוח הסוללה נשאר אותו הדבר – 10 שעות עבודה.

בכמה נוכל לרכוש אותו ומתי?

את האייפד ניתן יהיה לרכוש ב 11 למרץ, שבוע הבא בארה"ב וב 26 מדינות שונות (לא ישראל) ב 25 לחודש מרץ.

מחיר האייפד יחל מ- 499 דולר לדגם הבסיסי 16GB זיכרון ללא תקשורת 3G ועד ל 829 דולר לדגם בעל תקשורת 3G וזיכרון של 64GB.

IOS 4.3

הצגת אפשרויות הגרסה החדשה, 4.3 היתה כמעט לעג לרש כשהשיא היה שגובס מתאר בהתלהבות את הפיצ'ר החדש במכשיר – אפשרות בחירה פעולת הכפתור הצדדי בין נעילת סיבוב המסך להשתקת הצלילים במכשיר. פשוט וואו.

אבל מלבד זאת נראה שגרסת 4.3 תביא למכשירי אייפון 4 בלבד את מנוע javascript המיוחל וגם תמיכה בשיחות וידאו Facetime אותה הציגו באפל עם האייפון 4 והציגו גם הפעם כאילו אנו רואים שיחות וידאו בפעם הראשונה.

וואו. שיחות וידאו.

מה עוד?

תוכנת imovie – תוכנה לעריכת סרטוני וידאו שהיתה נחלתם של בעלי האייפון 4 עד כה תגיע גם בגרסה הזו למכשירי האייפד. ניתן לערוך סרטוני וידאו HD, לצרף קטעי מוסיקה ולשתף את הסרטונים ברשת בצורה קלה. שילוב התוכנה הפשוטה הזו למסך האייפד היא דבר מתבקש לאור ההצלחה שלה במחשבי המק.
התוכנה תעלה 4.99 דולר.

תוכנת GarageBand – תוכנה המציגה כלי מוזיקה שונים כגון גיטרה, אורגן ותופים שבעזרת טפיחות על המסך ניתן לנגן בהם. התוכנה נעזרת באקסולמטר על מנת להבחין בהקשה חזקה או חלשה על הכלי. אין ספק שהתוכנה נראית מושקעת מאוד וחזקה אולם הזמן שהוקצב לסקירת תכונות התוכנה באירוע הצביע על דלות בחומר אחר.
התוכנה תעלה 4.99 דולר.

גובס מקפיד לחזור על הגדרת מחשבי האייפד כ post-PC. המתחרים לדבריו רואים את השוק הזה כהמשך טבעי ושדרוג של המחשב הביתי בעוד שאפל, בצדק רב עלי לומר וכפי שטענו כאן רבות, רואה את מכשירי הטאבלט כמוצר שנותן חוויה אחרת.

האייפד 2 הוא לא מכשיר מהפכני ולא חידש לנו דבר שלא הכרנו לפני, אלא הוא שדרוג טבעי ומתבקש של האייפד הראשון. לא, זה לא דבר רע אלא זה דבר מתבקש שלא ציפינו לפחות ממנו. לא תוכלו להוציא ממני ולו "וואו" אחד. אפל הציבה סטנדרט מסויים לאירועי השקה ולמכשירים שלה והפעם היא לא עמדה ברף שלה עצמה ולא הצליחה לעורר עניין מיוחד. מלבד העובדה שנתוני האייפד 2 היו כמעט ברורים מאליהם, הרי שגם בשטח הזה אפל קצת אכזבה. אז נכון – קיבלנו את שתי המצלמות שתמיד רצינו וכוח עיבוד יותר טוב אבל הרגשנו שאפל עדיין רוקדת איתנו טנגו, פעם מתקרבת אלינו ופעם מתרחקת. פעם נותנת לנו את מה שאנחנו רוצים ופעם לא. משאירה אותנו רעבים לעוד.

להמשך דיון במאמר


21:50
  /  
2.3.2011
  
מאת: אלי חבוש

1