Livio – רדיו אינטרנטי

Livio הוא מכשיר רדיו אינטרנטי חדש ממשפחת Livio Internet Radio אשר קולט אינספור תחנות רדיו אינטרנטיות ומכיל ממשק פשוט ונוח לשימוש. בדקנו מה ...

7:00
  /  
28.02.2011
  
כתב: אורי סבוראי

Livio  – רדיו אינטרנטי

Livio הוא מכשיר רדיו אינטרנטי חדש ממשפחת Livio Internet Radio המיועד לרשת השידור NPR האמריקאית. המשפחה כוללת גם רדיו אינטרנט המיועד לPandora ורדיו מבוסס iPhone.

למען הדיוק, המכשיר אינו "רדיו" במובן זה שאינו קולט שידורי רדיו FM או AM. הוא מאפשר האזנה לאלפי תחנות רדיו המשדרות באינטרנט, לרבות כל התחנות הישראליות.

רשת NPR

רשת NPR הינה רשת הרדיו הציבורית הגדולה שפועלת בארה"ב. הרשת הוקמה על ידי התאגדות של מספר תחנות רדיו בשנת 1970, בראש וראשונה על מנת להפיק מהדורות חדשות. הרשת התפתחה וכיום היא מספקת לתחנות הרדיו השותפות בה (ולכל מי שמעוניין להאזין לה באינטרנט, לוויין וכד') תוכניות חדשות, מוזיקה, מדע ואומנות. הרשת נותרה רשת ציבורית, וממומנת ע"י התחנות החברות, חסויות, קרנות ותרומות למיניהן בלבד כלומר, אין פרסומות! וחלק מההכנסות מהרדיו, אמורות להיות נתרמות לרשת.

בביקורי בארה"ב מצאתי תמיד שהתכניות של הרשת הן מהמעניינות ברדיו האמריקאי.

המכשיר הנבחן נבנה עם דגש על רשת NPR – כלומר, תחנות, תוכניות ופודקאסטים של הרשת זמינים בתפריט הראשי וישירות ע"י לחיצה על כפתור בודד בחזית המכשיר.

למתעניינים ברשת NPR, ניתן למצוא פרטים נוספים כאן באתר האינטרנט שלה. ניתן, כמובן, להאזין לרשת גם מכל מחשב.


מה בקופסא

הרדיו הגיע בקופסת קרטון מודפס שבתוכה אריזת קל-קר. בגומחות בקל-קר נארזו גם חוברת הוראות, ספק כח אוניברסאלי ושלט קטנטן. חזית המכשיר מצופה בציפוי פלסטיק בצבע כחול מונע שריטות, שיש להסירו. ללא הציפוי, החזית בצבע כסוף.

מבנה ואיכות בנייה

גוף המכשיר בנוי מ-mdf פשוט, מצופה בציפוי פלסטי שחור. הסרת המכסה האחורי מגלה לוח קטן שמכיל בעיקר רכיבי ייצוב מתח ומגבר אודיו עם Heat Sink בנוי לוח אלומיניום מכופף (למכסה גם מוצמד צינור פלסטיק שמתפקד כמוביל צליל לפתח אחורי- מעין "bass reflex" פשוט).  

המגבר מתגלה כמגבר מונו זול ופשוט מאד. לפי נתוני היצרן שלו, (למשל, כאן) הוא מסוגל להוציא 7 ואט עם עיוותים של 10%, ואם נגביל אותו לואט אחד, תתקבל רמת עיוותים סבירה יותר של 0.2%.

לוח זה מחובר במספר כבלים ללוחות האחרים במכשיר, והמחברים מכוסים במין דבק שנראה כמו הכלאה בין דבק חם ודבק מגע. לדברי היצרן, מטרת הדבק למנוע הירופפות של המחברים כתוצאה מרעידות, אבל הדבק הזה מקנה מראה די שלילי למכשיר. 

פתיחת מספר ברגים נוספים, מגלה את לוח האם:  

ללוח זה צמודים שני לוחות מעניינים. הראשון הוא למעשה מודול WiFi, כאשר במקום לוח מסודר כמקובל, החליט היצרן להרכיב מחבר USB ללוח האם, ולתקוע בו מודול WiFi USB ללא אריזת הפלסטיק הרגילה שלו.

לפי המק"ט זהו לוח סיני 802.11b/g (לא תומך בתקן N החדש, ולמען האמת גם אין צורך בזה). גם המודול הזה מודבק בדבק. במודול קיימת אנטנה מובנית, ומיקומו סמוך לדופן המכשיר מאפשרת קליטה בעוצמה סבירה.

הרכיב המעניין ביותר, מבחינתי, ברדיו היה הלוח השני: 

לוח זה הינו לוח רדיו אינטרנטי גנרי, המיוצר על ידי חברת "Reciva". הלוח מאפשר ליצרנים לבנות מסביבו רדיו אינטרנט בקלות יחסית, ויש גם דגמים הכוללים רדיו FM, הלוח כולל מעבד ותוכנה. לוח זה נפוץ מאוד וקיימים מספר אתרים שמוקדשים לו.

באתרים אלה ניתן למצוא הדרכות כיצד לבצע שינויים בתוכנה המובנית, ושינויים בחומרה.


השימוש במכשיר

השימוש טבעי של הרדיו הוא במשרד, בחדר השינה או במטבח, אם כי ניתן גם לחבר את הרדיו כמכשיר עצמאי למערכת הסטריאו ע"י שקע האוזניות האחורי.

ניתן להתחבר לרשת Ethernet או אלחוטית WiFi. משם המכשיר מתחבר לאינטרנט. לא נדרשת תוכנה כלשהי. המכשיר בודק באינטרנט אם קיימת עבורו קושחה מעודכנת ומתעדכן באופן עצמאי.

 

תהליך האתחול אינטואיטיבי למדי. חיפוש הרשת הקווית או האלחוטית נעשה בצורה אוטומטית ובקלות ניתן להגדיר אבטחה אלחוטית ומפתח WPA2 מתאים. לאחר מכן, רשמתי את המכשיר באתר היצרן בעזרת קוד מתאים אשר מופיע על תצוגת המכשיר ואז יכולתי לבחור את התחנות המועדפות עלי. לאחר שעשיתי זאת, אותן תחנות זמינות דרך כפתור ה Favorites – פשוט לכל הדיוט.

הפורטל המקוון ממנו ניתן לבחור את התחנות עבור ה Favorites עשיר למדי. למרות שאין ב Livio מקלט FM, הדבר לא ממש חסרון כל עוד אתם מחוברים תמיד לרשת. כל תחנות הרדיו בישראל מקוטלגות כבר באינדקס של החברה, כולל מספר תחנות מקוונת טובות אחרות כמו ClickFM. לא ניתן להזין תחנות שלא נמצאות בקטלוג, אך החברה מיקמה תיבת הצעות בה ניתן לשלוח הצעות לתחנות שחסרות והבקשה תישקל.

תוך מספר דקות מרגע שהוצאתי את המכשיר מהקופסה כבר התחלתי להאזין לתחנות רדיו. מגוון התחנות רב כמובן, והצליל הבוקע מהרמקול הבודד (מונו) הוא סביר. ייתכן והרבה אנשים יגידו שהם לא מכניסים רדיו מונו אליהם הביתה, אך כאשר חושבים על האפליקציות בהם הרדיו הולך להיות מותקן, כמו בחדר השינה, מטבח או חדר עבודה, אלו אפליקציות בהם אנחנו תמיד עושים משהו בנוסף להאזנה ולכן ההאזנה כאן איננה קריטית והחסרון של רדיון מונו לא מפריע. יש לציין כי הרבה מכשירי הרדיו מיצרנים רבים גם כן בעלי מבנה מונו מסיבה זאת.

מה שגם טוב ברדיו זה שהוא מכיל כפתורים קשיחים ויציבים, בשונה מה-PURE SENSIA למשל, שם השליטה כולה מבוססת מגע ומי שידיו לא נקיות (מעבודה במטבח למשל), יהיה לו קל יותר להתמודד מול כפתורים פיזיים מאשר מסך מגע. בנוסף, התפעול של המכשיר ממש קל ופשוט. הרדיו לא איבד את הרשת האלחוטית מעולם במשך כל זמן הבדיקה אשר ארך מספר שבועות, היציבות שלו טובה, הכפתורים טובים ויציבים ובכלל כל התפעול שלו קל ולא מצריך התבוננות במדריך ההפעלה אפילו פעם אחת. תפריט הגישה לתחנות NPR מהיר במיוחד, הודות לכפתור ייעודי, שמסומן בלוגו הרשת.

כיבוי והדלקה של המכשיר מחזירה אותו למצב ההשמעה הקודם שלו, בתחנה בה בחרנו לאחרונה. המסך עצמו מציג בנוסף לשם התחנה וקצב הנתונים שלה, גם את שם השיר כרגע מנוגן – מצויין!

כמו כן, ניתן לכוון שעון מעורר ברדיו, מה שהופך את המכשיר ל-"שעון רדיו" כמעט קלאסי להצבה ליד המיטה.

סיכום

Livio מציגים מכשיר סימפטי ופשוט, עם גימיק מסויים של תמיכה ברשת NPR. מבנהו החיצוני סביר, אך בפנים הוא רחוק מאד מלהרשים. הפונקציונאליות שלו סבירה, אך במחיר דומה ניתן למצוא פתרונות חזקים בהרבה (ואולי גם יפים ממנו) – כשהדוגמה הבולטת ביותר היא ה-Squeezebox Radio.

מחיר $150 

מוצרי Livio חסרים יבואן כיום בארץ וניתנים לרכישה ישירות מהחנות המקוונת של היצרן

להמשך דיון בנושא Livio  – רדיו אינטרנטי.

תודה לחברת Livio על אספקת המוצר לטובת הביקורת 

7:00
  /  
28.2.2011
  
כתב: אורי סבוראי

1