Google מתחילה לצנזר מונחים מעולם שיתוף הקבצים

לאחרונה חברת Google החלה להיכנע ללחץ התאגידים הגדולים של תעשיית המסחר והבידור ביניהן MPAA ו-RIAA והחלה להפעיל סינון לחיפוש של תכנים ...

7:00
  /  
15.02.2011
  
מאת: אבי שוסטרוב‬

Google מתחילה לצנזר מונחים מעולם שיתוף הקבצים

אומנם זה לקח זמן מה אך לבסוף מנוע החיפוש הגדול בעולם אשר מוכר לחלקנו בשם Google, נכנע ללחץ התאגידים הגדולים של תעשיית המסחר והבידור ביניהן MPAA ו-RIAA והחל להפעיל סינון לחיפוש של תכנים פיראטיים. הסינון פעיל כבר עכשיו, מילות חיפוש הנוגעות לשירותים פיראטיים ולעולם שיתוף הקבצים עוברים צנזור חלקי, החל משלב הקלדת המונח.

כיום כל משתמש פשוט יכול להקליד בגוגל את שם התוכן בו הוא חפץ בצירוף שם פרוטוקול ההורדה ולקבל במיידי את התוצאות הרצויות בגוגל. התאגידים הגדולים של תעשיית המסחר והבידור, ביניהן MPAA ו-RIAA, 'אילצו' את ענקית מנועי החיפוש לשים קץ לקלות והנגישות של החיפוש הפיראטי למשתמש הביתי.

לעת עתה מדובר רק בסינון של שירות Auto-Complete ושירות ה-Instant של גוגל. הכוונה להשלמה אוטומטית של ביטוי ברגע שמקלידים את האותיות הראשונות שלו בשורת החיפוש. גוגל יזמו מהלך אשר יקשה על המחפשים. לדוגמא, אם תנסו להקליד את הביטויים Torrent (פורמט), RapidShare (שרת אחסון), MegaUpload (שרת אחסון) או uTorrent (תוכנה), לא תוכלו לקבל השלמה אוטומטית של המילה ע"י גוגל ותצטרכו להכניס את כל המילה ללא טעויות.

זה רק חלק קטן מהרשימה השחורה אשר הולכת וגדלה של שירותים ופרוטוקולים הנוגעים בשיתוף קבצים וכבר היום מתחילים לעבור סינון חלקי. למשתמשים המתקדמים יותר אשר בד"כ מכירים את המונחים ומקלידים את הביטוי במלואו – הסינון פחות מפריע, זאת בניגוד למשתמשים החדשים אשר זקוקים לתמיכה ההתחלתית הזו שגוגל מאפשרת בשירות הAuto-Complete שלה, יתקלו כעת בקשיים נוספים.

מה שמפתיע ברשימה הזו זה הבחירה השרירותית של השירותים המסוננים. מסיבות שכרגע אינן ברורות שרת האחסון הגדול Hotfile, וקליינטים כגון Bitcoment ו-Vuze Azureus, אינם מסוננים. לכן נצטרך להמתין ולראות האם הנושא יקבל תאוצה והרשימה השחורה תורחב.

אתר נוסף שאינו מופיע ברשימת הסינון הוא מנוע חיפוש הטורנטים ThePiratebay. ארבעת הבעלים הקודמים של האתר עוד עסוקים בערעורים על הרשאתם בגין הפרת זכויות יוצרים בשבדיה. התביעה טענה כי האתר הכניס רק כתוצאה מפרסומות כ-1.4 מיליון דולר בשנה, והוא פועל למטרות רווח ולא רק לטובת הגולשים.

העונש שנגזר עליהם היא שנת מאסר בפועל וקנס של 3.5 מיליון דולר, לאחר הערעור באוקטובר 2010 המאסר הופחת במספר חודשים. למרות זאת בעלי האתר התחלפו והוא ממשיך לפעול על גבי עשרות שרתים ברחבי העולם. 

חברות אחסון ענקיות כגון RapidShare עשו את הונם בעיקר משוק משתפי הקבצים, תוך כדי שהיא מנצלת את הפרצה בחוק אשר מסירה ממנה את האחריות על התכנים המאוחסנים על שרתיה.

כעת החברות הללו מתחילות לצאת בגל מחאה כנגד הסינון שגוגל מפעילה על שמות השירותים שהן משווקות. הטענה העיקרית היא שגם פלח הלקוחות החוקיים שלהן נפגע כתוצאה מהמהלך.

האתר הפופולארי TorrentFreak המסקר את החידושים הטכנולוגיים בתחום הביטורנט, יצר קשר עם תאגיד ה-Bittorrent בכדי לקבל תגובה לנושא. סיימון מוריס, סגן נשיא ומשווק המוצר של ביטורנט התייחס למהלך של גוגל: "חיפוש המונח 'Bittorrent' מחזיר שורה של תוצאות שימושיות ולגיטימיות הכוללים מידע על החברה שלנו, התוכנה שלנו, הקוד הפתוח של הפרוטוקול ועוד. מה שגוגל אולי אינה מבינה זה שהטכנולוגיה שלנו משמשת למטרות רבות, אשר מהוות בסיס חיוני לתעשיית הטכנולוגיה, חברות, אמנים וקהל הצרכנים בגדול".

דבר נוסף שמוריס מציין נוגע לקליינט XunIei, מדובר בתוכנה המשתמשת בפרוטוקול השיתוף של ביטורנט ונמצאת בשימוש בעיקר בשוק הסיני. בשנת 2006 גוגל השקיעה כ-5 מיליון דולר בחברה אשר פיתחה את המוצר. כעת לאחר השינוי בתפיסה היא מסננת את שם המוצר במהלך חיפושו.

דוברי חברת האחסון RapidShare הוסיפו בתגובה למהלך של Google: "מנוע חיפוש צריך לשקף את האינטואיטיביות והאינטרס של המשתמשים ולא של מנהלי ספק שירות החיפוש." כעת לאחר ש-Google החלה לפעול בעניין תוך כדי כניעה ללחצים של התאגידים המסחריים, גופים נוספים ימשיכו בלחץ והצנזור עשוי להגיע גם לתוצאות החיפוש עצמן.

Jamie King המייסד של VODO, פלטפורמה שיתופית לאמנים אשר מעוניינים לשתף ולפרסם את יצירותיהם ללא תשלום, טוען כי מאתה לא ניתן למצוא באופן אוטומטי את היצירה בצירוף המילה Torrent.

גוגל מראה בצעד זה כי היא תסנן "למרבה במחיר". CHINA INC היא רק דוגמא קלה. כעת Google עושה זאת גם עבור MPAA&CO. ניתן לומר זאת בפשטות, את Google לא מעניינים האמנים שמעוניינים לקדם את יצירותיהם בדרכים חוקיות, אלא יותר לרצות את האינטרסים של תאגידי הענק. זו לא הדרך להפטר מהפיראטיות, אלא פתח לרשת אינטרנט אשר מבוקרת ע"י תאגידי ענק. הרי קודם לכן גוגל נטשה את סין בשל הצנזורה הפוליטית שלה, וכעת היא צריכה להתבייש בכך שיש לה יד בקידום הצנזור העולמי הממוסחר", כך אומר Jamie King, מייסד VODO.

סיכום

ניתן לומר כי אנו רואים כאן תחילה של מגמה מצידה של גוגל, עם זאת לפחות בשלב הזה אין להתייחס למהלך בכובד ראש. Google, כמנוע חיפוש שמשמש את מרבית הגולשים בעולם, הייתה חייבת לעשות צעד כלשהוא לטענות שהועלו כנגד שירותי ההשלמה האוטומטית למונחים מעולם שיתוף הקבצים. עם זאת, הדרך לחסימת תוצאות ההורדה עוד ארוכה. מאחורי עולם השיתוף נמצא מכרה זהב אשר מספק כמויות גדולות של רווחים לגורמים השונים. זה נכון גם בנוגע למנועי החיפוש אשר מרוויחים בעיקר מפרסום וקליקים על אחד העמודים, לרבות שירותים רבים נוספים של גוגל שאתרי השיתוף משתמשים בהם.

יתרה מכך, כל העולם הטכנולוגי ניזון כלכלית מהקלות בו ניתן להשיג תכנים, סוגיה אשר מביאה אתה דרישה למגוון שירותים נוספים. שוק זהו שוק רווחי לגורמים רבים, אומנם יש נפגעים בדרך, אך גוגל לבטח לא אחת מהם.

במידה ואכן נגיע ליום בו גוגל תסנן אתרים ותוצאות חיפוש הכוללים תכנים פיראטיים בצורה גורפת יותר, זו תהיה מכה במידה מסוימת לשוק הפורח הזה. גוגל מובילה היום לשורה של אתרי אינדקס משניים אשר מחפשים בפורומים ובשרתי Torrent חינמיים כגון IsoHunt ו-ThePiratebay. סינון תוצאות לאתרים הללו תקשה על משתמשים אשר לא רשומים ולא מכירים פורומים ואתרי חיפוש פרטיים.

אף על פי כן, בשלב הנוכחי מוקדם לדבר על כניסה מסיבית מצידה של Google בצנזור עולם ההורדות הפיראטי.

להמשך דיון בנושא: Google מתחילה לצנזר מונחים מעולם שיתוף הקבצים.


7:00
  /  
15.02.2011
  
מאת: אבי שוסטרוב‬

1