מייצבי רמקולים תוצרת Soundocity

 יש פתרון לבעיית רמקול לא יציב המתנדנד כמו ספינה בים סוער. למרבה ההפתעה הוא לא דורש כלום מעבר ל 10 ...

7:00
  /  
09.02.2011
  
מאת: קלוד בן-שאול
הקדמה

הקדמה

לפני הרבה שנים היציבות של הרמקולים הייתה הפחותה בדאגותינו, זו הייתה תקופה שבה רמקולים עוצבו כמו מיני בר או כספות והיו להם רגליות גומי עבות ששימשו להצבה על הרצפה. נכון שבאותה תקופה היו כמה אסונות אסטטיים שמנעו מהנהלת הבית לקבל את תחביבנו האודיופילי בהבנה, אבל תמיד הסתדרנו ובסופו של דבר הצלחנו למכור להנהלה את הרעיון שניתן להשתמש באותן תיבות אדירות ממדים כשידות נוספות שעליהן היא תוכל להציב עוד כמה עציצים עם התחתיות מתחרה שהיא קיבלה מהדודה בפולניה.

רמקול שאין לו בעיה של יציבותאם שבתם לתחביב לאחר כמה עשרות שנים שבהם הייתם עסוקים בלעשות כסף ביום ובלהתמוטט על הספה בערב, לבטח שמתם לב שנורמות העיצוב השתנו ושהרמקולים הנמכרים היום הפכו לדקים וגבוהים יותר. זה הרבה יותר אסטטי וכבר אין סכנה שהאורחים ינסו לפתוח את הרמקול כדי להוציא ממנו פחית שתייה, אבל זה די מעצבן שכל התעטשות גורמת לרמקול לרעוד על כרעיו כאילו שבזה הרגע נפתח השבר הסורי אפריקאי ואנחנו נמצאים בעיצומה של רעידת אדמה.

הבעיה מחריפה כשאתם חולקים את הבית עם חיות מחמד, ילדים ורומבות. ניחא ילדים שאותם עוד אפשר לחנך, ברם, שואבי אבק רובוטיים וחתולים הם חסיני חינוך בעליל וההתנדנדות של הרמקולים עלולה להפוך בגללם חיש קל לנפילה בסגנון התרסקות חופשית. בהיותכם אנשים עתירי ידע וניסיון בטח כבר בדקתם את העניין וגיליתם שרגליות הגומי שזכרתם מעברכם הוחלפו ביתדות מתכת דקיקות (ספייקים) ושבסיס הרמקול הפך לצר כל כך שצרוף הגורמים הללו מאפשר את הפלת הרמקול על צידו בלחיצה קטנה עם האצבע.

את הבעיה אפשר לתמצת בכך שאמנם נפטרנו מהמיני בר אבל קיבלנו במקומו את מיגדל פיזה.

לעזרתנו נחלצת חברת Soundocity עם רעיון שנלקח הישר מעולמם של בוני הסירות והיא בעצם מבקשת להפוך את הרמקולים שלנו לקטמרן.

על החברה ומוצריה

את חברת Soundocity הכרתי דרך אחד מהדיונים שהיו כאן באתר בנושא שיפור היציבות של רמקולים והאמת שהייתי די ספקן בהתחלה. החברה ממוקמת בעיר סאלם שבמדינת אורגון ונראה שמוצריה משווקים על ידי חברת OregonDV. המוצר העיקרי של החברה, המכונה בשם outrigger, הוא מסילה מפלדה בעובי של רבע אינטש שאליה מתחברים רגליות קוניות (יתדות). כל רמקול זקוק לזוג מסילות והם אמורים להתברג לתחתית הרמקול ולבלוט משני צדדיו. מטרת אותן מסילות היא להרחיב את בסיס הרמקול ובכך לשפר את יציבותו.

המסילות נמכרות בזוגות וישנם חמישה אורכים האמורים להתאים לרמקולים שרוחבם מ 15 ועד ל 46 ס"מ. המידות המדויקות של מסילות אינן מפורסמות והחברה מסתפקת בציון מידת ההתאמה שלהם לרוחב של הרמקול כאשר טווח ההתאמה נקוב באינטשים. להלן טווח המידות כשהוא מתורגם לס"מ ומעוגל לעשירית הקרובה.

 

תואם לרמקול שרוחבו בטווח המידות הבאות בס"מ:

מידה 1 מתאימה לרמקול ברוחב

23.1

15.2

מידה 2 מתאימה לרמקול ברוחב

28.8

23.1

מידה 3 מתאימה לרמקול ברוחב

34.5

28.9

מידה 4 מתאימה לרמקול ברוחב

40.3

34.6

מידה 5 מתאימה לרמקול ברוחב

46.0

40.3

המסילות צבועות באבקה בצבע שחור מאט כך שהן אמורות להפגין עמידות לאורך שנים. מי שרוצה יכול לפנות לחברה ולהתעניין בגימור כרום מבריק.

מלבד בחירה בין חמשת המידות הסטנדרטיות ניתן לקבל את המסילות עם קצוות ישרים או מעוגלים.

 

 

בקצה כל מסילה יש רגלית בצורת קונוס המחוברת לבורג קפיצי שבראשו  דסקית מגומי. כל רגלית מורכבת משני חלקים: החלק העליון (להלן הקונוס) והחלק התחתון (להלן היתד) המתברגים יחד ליצירת רגלית. ניתן להזמין בשתי רמות הכוללות גימור מוזהב או מושחם ולשלב שני אורכי יתדות: 1.6 או 3.5 ס"מ.

  

הפריט האחרון המשלים את הסט הן דסקיות פלדה בקוטר 1.9 ס"מ, עם שקע חרוטי קטן במרכז צד אחד, המשמשות להגנת המרצפות מפני שריטות שעלולות להיגרם מהיתדות. גם דסקיות אלו מוצעות בגימור מוזהב או מושחם.

  

כך שבסופו של דבר סט שלם המורכב ממסילה, שני קונוס+יתדות ודסקיות הגנה ייראו כך:

עם כל מסילה מגיעים מספר אביזרים הכוללים ברגים, שייבות וגם תבריג קדח לעץ שאותו תצטרכו בשביל לחבר את הברגים במידה והרמקול שלכם הגיע ללא רגליות מתברגות.

 

 

הרכבה והתרשמות

מה בחבילה

אפשר לתאר את האריזה שהגיע אלי  כ"פונקציונאלית" וזה יהיה הביטוי העדין ביותר שאפשר להעלות בכתב. מה שקיבלתי היה ארגז קרטון ששימש במקור לאריזת פודינג בטעם שוקולד נטול שומן כשהוא מלא בגזרי עיתונים העוטפים את המסילות. שקית פלסטיק עם האביזרים השלימה את ההזמנה ובזה הסתכם כל העניין.

מצד שני, אם תזדמנו למדינת אורגון בארה"ב ייתכן ותוכלו להשתמש בקופונים שמצאתי בעיתונים שעטפו את המסילות ובכך לקזז חלק מעלויות המשלוח.

למרות שידעתי שהמסילות בנויות מפלדה עבה הופתעתי ממשקלן. עם משקל הקרוב ל 1Kg לכל מסילה, מדובר בחלקים כבדים  וחסונים שברור שתוכננו כך שהם יכולים לשאת משקל רב מבלי להתכופף או להתעוות.

התקנה

לצורך ההתקנה תזדקקו לסרט מדידה, עפרון, מחק וכרית.

השלבים הם כדלקמן:

  • מניחים את הכרית על הרצפה והופכים את הרמקול (לאחר ניתוקו מהכבלים) על ראשו כשהוא מונח על הכרית.
  • כשתחתית הרמקול גלויה מפרקים את אחת מהרגליות שלו ובודקים שהברגים שסופקו מתאימים. במקרה שלי התברר שהתבריג בתחתית הרמקול הוא בעל פסיעה מילימטרית שאינה מתאימה לבורג האינטשי שסופק. ביקור בברגיה סמוכה ורכישת 8 ברגי 30 מ"מ פתר את הבעיה. אם אתם כבר רוכשים ברגים חדשים תשתדלו למצוא ברגים מושחמים הבולטים פחות על רקע המסילה.
  • מודדים ומסמנים בעפרון קו החוצה את מרכז הרמקול. סימון זה יסייע לכם למקם את המסילה באופן סימטרי.
  • מניחים את המסילה, מזיזים אותה עד שהיא ממורכזת ומבריגים את הברגים. השייבות נכנסות בין הבורג למסילה.

שימו לב לקו המסומן בעפרון והחוצה את מרכז תחתית הרמקול

  • הופכים חזרה את הרמקול על רגליותיו החדשות, מוודאים ששני החלקים המרכיבים כל רגלית מוברגים היטב האחד לשני.
  • לאחר הצבת הרמקול על דסקיות ההגנה והזזתו למקומו הסופי אפשר להתחיל במלאכת הפילוס. עדיף לבצע זאת עם פלס בועה המונח על הרמקול, אבל זה לא חובה. הפילוס מתבצע באמצעות הברגת הראשים עם הבורג הקפיצי עד שכל הרגליות מונחות ביציבות על הדסקיות ללא נדנוד של הרמקול או השארת רגלית אחת באוויר. השיטה הפשוטה ביותר היא לנסות להזיז כל דסקית בתורה – אם היא זזה סימן שהרגלית לא מונחת עליה היטב. במקרים קיצוניים אפשר להשתמש בהברגה שבין הקונוס ליתד כדי להגביה את הרגליות הסוררות.
  • המהדרים יסמנו בטוש בלתי מחיק על הרצפה סביב הדסקיות כדי להקל על הצבת הרמקול חזרה למקומו במידה ותאלצו להזיזו בעתיד מסיבה זו או אחרת.
  • מחברים מחדש את הכבלים של הרמקול וצועקים לאישה שהיא יכולה לצאת מהמטבח.

נ.ב.
לא לשכוח להחזיר את הכרית למקומה.

מבחן התוצאה

יציבות: היציבות של הרמקולים השתפרה פלאים. זה נובע הן מהרחבת הבסיס של הרגליות והן מתוספת המשקל של המסילות שהנמיכו את מרכז הכובד של הרמקולים.

אסטטיקה: לדעתי לא חל שום שיפור אסטטי. המסילות אומנם לא מכוערות אבל קשה לטעון שהן מוסיפות יופי. זה פתרון מעשי שבא לפתור בעיה אמיתית ולרוב הפתרונות האלו מתעדפים פונקציונאליות לפני אסטטיקה.

מצד שני זה נראה הרבה יותר אסטטי מרמקול השוכב על צידו לאחר שהילד, החתול או סתם תנועה לא זהירה מצידכם הצליחה להפיל אותו לרצפה ולהפוך אותו על צידו כמו ספינה טרופה שעלתה לחוף.

שיפור הצליל: גם חברת Soundocity אינה טוענת שמוצריה משפרים את הצליל או מטפלים בבעיה אקוסטית כלשהיא. אני לא הבחנתי בשום שינוי באופי הרמקולים וכמוני גם בני ביתי ואורחים מזדמנים.

צ'ופרים נוספים: תוספת הגובה מאפשרת לנו עכשיו להכניס את הראש של השואב ואת המגב מתחת לרמקולים ולדאוג שגם אזור זה יישאר נקי. יכול להיות שכדאי להוסיף את זה לסעיף שיפור האסטטיקה.

תמורה למחיר: לפי שיקול דעתכם. המחיר לכול סט הכולל שתי מסילות נע בין 121 ל 138 דולר ארה"ב וכאמור, העסק די כבד כך שההובלה לא זולה.

הסיכום שלי הוא שאלו מוצרים הבנויים כהלכה ושבאמת עובדים בדיוק לפי הצהרות היצרן, חידוש מרענן בהשוואה למספר מוצרים אחרים המופנים לקהל יעד של חובבי האודיו. מאידך, מי שמחפש מוצר שישביח את מראה או צליל הרמקולים יאלץ כפי הנראה לחפש משהו אחר.

מוצרי Soundocity חסרים כיום יבואן בארץ וניתנים לרכישה ישירות מאתר היצרן.

להמשך דיון על מייצבי רמקולים תוצרת Soundocity, ה Outtriggers.


7:00
  /  
9.2.2011
  
מאת: קלוד בן-שאול

1