להתראות נעורים, שלום אהבה. עובר לאנדרויד

אבי ביטון היה עד לא מזמן משתמש אייפון נלהב אך לאחרונה הוא עבר את הקווים והצטרף למועדון האנדרויד והחליט לשתף ...

17:40
  /  
01.02.2011
  
מאת: אבי ביטון

הקדמה:

 

אחרי שנתיים בהן מכשיר הסלולרי העיקרי שלי היה ה-iPhone, החלטתי לגוון מעט ו"לעבור מחנה", עברתי ל-Nexus S.

כבר הרבה זמן שחשבתי לעשות את זה, וכל הזמן חיכיתי למכשיר הנכון, זה שבגללו יהיה שווה לעשות את המעבר, והיו גם לא מעט מועמדים – ה-HTC Desire, ה-HTC Desire HD, ה-Samsung Galaxy S ועוד רבים וטובים, הבעיה היא שהמכנה המשותף של כולם היה שמערכת ההפעלה שלהם היא אמנם אנדרואיד, אבל כל חברה שמייצרת את המכשיר הוסיפה לעצמה את הממשק שלה מעל למערכת ההפעלה הגולמית, אם זה ה-Sense UI של HTC, או ה-TouchWiz של Samsung וכו'…

אמנם המכשירים חזקים דיים כדי להריץ את מערכת ההפעלה ביחד עם ה-GUI הנוסף, אבל זה עדיין לא הספיק לי, אני רציתי את המקור, את המכשיר הגולמי, בדיוק כמו שהיה ה-Nexus One בזמנו.

ואז החלה חרושת השמועות לקראת השקתו של מכשיר Nexus נוסף, יורש העצר החדש של Google.

כבר בהתחלה היה די ברור שאם המכשיר אכן אמיתי, Samsung תהיה זו שתייצר אותו (במיוחד לאור הצלחתה המסחררת של כל סדרת ה-Galaxy S), וגם היה ברור שהמכשיר הזה יכיל את הגירסה האחרונה של אנדרואיד, ה-2.3 (Gingerbread) והכי חשוב, מערכת ההפעלה תגיע בצורתה הגולמית, ללא שום ממשק נוסף של אף חברה.

במסיבת עיתונאים ב-8/12/2010  חשפה Google גם את המכשיר החדש וגם את מערכת ההפעלה החדשה, והמירוץ להשגת המכשיר החל.

לא אלאה אתכם בפרטים, אבל קצת פחות מחודש לאחר השקתו ואחרי לא מעט עיכובים, מצא המכשיר את דרכו אלי.

 

למה בכלל לעבור מ-iOS ל-Android

זו שאלה שרבים שואלים, והתשובה קצת מסובכת.

לפני הכל אני חייב לומר שאני חושב שה-iPhone הוא המכשיר שחולל את המהפכה הגדולה ביותר בשוק הסלולרי, וחולל מהפכות בתחום הצרכנות, בתחום התקשורת ובעצם נוגע בכל תחום בחיינו, רוצים דוגמאות? בבקשה:

לפני ה-iPhone, מי שהחזיק בסמארטפונים היו בעיקר אנשי עסקים שהיו צריכים להיות מחוברים לרשת כל הזמן, או פריקים של טכנולוגיה.

היום, כמעט כל אחד מחזיק סמארטפון ומחובר בזמן אמת לספר הפרצופים או לצייצן, בודק אי-מיילים בתדירות של מנכ"ל חברה שעתידה תלוי במהירות התגובה שלו למייל, או סתם גולש להנאתו באתר Hometheater.co.il, HTmobile.co.il ועונה להודעות בפורמים.

חברות הסלולר החלו להשקיע בתשתיות הרשתות שלהן, ומאז השקתו של ה-iPhone תעבורת האינטרנט הסלולרי גודלת בעשרות ובמאות אחוזים מדי שנה.

כל חברה שמכבדת את עצמה כותבת אפליקציה למכשירי סמארטפון, וכל חברת מולטימדיה מציעה התממשקות למכשירי  iOS, אפילו יצרני מכוניות כבר הבינו את הפוטנציאל ומציעות ממשקים תואמי iOS בדגמי המכוניות החדשות.

כמעט כל תחום בחיינו מושפע בדרך זו או אחרת מהחדירה המסיבית של סמארטפונים, חדירה שאותה החלה Apple עם ה-iPhone.

אבל, ומבחינתי זה החיסרון הגדול, חסרה לי ההתלהבות הראשונית שהייתה מהמכשיר וממערכת ההפעלה.

אמנם Apple מוסיפה תכונות חדשות בכל גרסה, אבל אלו לא ממש תכונות מהפכניות (לא כולן, לפחות), והממשק נשאר זהה לאותו ממשק שאיתו הושק המכשיר הראשון, אז יש את הקלישאה שאומרת שאם זה לא מקולקל, אל תתקן, אבל אני (ומסתבר שלא מעט אנשים) צריכים את ההתעסקות הזו, את ההתלהבות הזו ממשהו חדש.

נוסיף לזה את מדיניות הגן הסגור של Apple, שאולי היתה טובה כל עוד לא היתה אלטרנטיבה אחרת בשוק, אבל כבר בכלל לא מתאימה עכשיו.

עייפתי גם מרדיפות אחרי פריצות של מכשירים רק כדי לקבל את האפשרות לשליטה נוחה יותר במכשיר (SBSettings למשל), או בשביל האפשרות לערוך את שולחן העבודה שלי כרצוני ועוד לא מעט דברים שנראה שהם מאד בסיסיים, אבל מישהו החליט שלא לאפשר לנו אותם.

העובדה שהסידיה כ"כ נפוצה ופורחת היא האינדיקציה הטובה לכך שלא כולם מאושרים מהמצב וכן מחפשים אלטרנטיבות.

נמאס לי שבכל פעם שאני רוצה לסנכרן את המכשיר שלי עם המחשב, להעביר תמונות, שירים, סרטים כו' אני חייב להשתמש במכשיר העינויים הזה שנקרא iTunes.

לא אהבתי את העובדה שבשביל לפתח משהו ל-iPhone, אני חייב שיהיה לי OS X, פיסי או וירטואלי.

גם העובדה שלכל אדם שני ברחוב יש מכשיר iPhone די תרמה להחלטתי (מה לעשות, אם נודה בכל או לא, אנחנו רוצים להיות קצת שונים מהסביבה).

 

המעבר:

את האנדרואיד התחלתי להכיר לעומק לפני מספר חודשים, כשחשבתי על אפליקציה מסויימת והבנתי של-iPhone אני לא הולך לפתח. הורדתי את ה- SDK ואת התוסף ל-eclipse (סביבת פיתוח מאד נפוצה) וזהו. העסק עובד על Windows 7.
כתבתי אפליקציה לדוגמה, ותוך שניות היא הופיעה על האימולטור במסך, כל כך פשוט, כל כך Google, כל כך לא Apple…

התחלתי לשחק עם מכשירים של חברים ושל משפחה, מכשירים כמו Nexus One, Galaxy S, HTC Desire ועוד כל מיני, ולמדתי להכיר את מערכת ההפעלה והאפשרויות הכמעט אינסופיות שהיא מספקת.

  • אין יותר צורך בפריצה כדי להתקין אפליקציה שלא מאושרת במשרדים בקופרטינו, יש לך קובץ APK? יש לך את החופש להתקין אותו, הכל על אחריותך (אחרי הכל, המכשיר שלך, אתה רכשת אותו).
    כמנגנון הגנה, יש רשימת הרשאות שכל מפתח צריך לכלול בזמן הפיתוח של האפליקציה שהוא כותב, ושבלעדיה האפליקציה לא תקבל גישה למשאבים הדרושים, ובזמן התקנת האפליקציה, המשתמש יקבל את הרשימה הזו ויחליט אם הוא רוצה בכל זאת להתקין את האפליקציה הזו או לא.
  • ווידג'טים מכל הסוגים, המינים והגדלים, לפייסבוק, לטוויטר, לנגן המוסיקה ובעצם כמעט להכל.
  • מולטיטאסק אמיתי, כזה שהאפליקציה באמת רצה ברקע ולא רק נמצאית שם במצב המתנה, ושעובד טוב גם מכשירים חזקים פחות.
  • האפשרות לקבוע איך המכשיר שלך ייראה, החל מאייקונים וטפטים וכלה ב-Launchers עם יכולות מתקדמות, אנימציות ומעברים שונים.
  • הפיתוח הפשוט, על כל מערכת הפעלה, אם ב-Windows, Linux ואפילו Mac, פיתוח בלי מכשיר (אימולטור), או עם מכשיר, בשפת פיתוח Java (לי אישית הרבה יותר קל איתה).
  • אתה רוצה לשוטט בתיקיות של המכשיר שלך? אין בעיה, אתה יכול דרך המכשיר, אתה יכול דרך המחשב, אתה יכול להשתמש במכשיר כ-DOK, תחליט אתה.
  • ומה שאולי הכי חשוב, האפשרות לקחת את מערכת ההפעלה, ולקסטם (מלשון Costumize) אותה כאוות נפשכם, להוריד דברים, להוסיף דברים, לשנות מהירות מעבד ובעצם לעשות כמעט כל מה דבר שתחשבו עליו.

פה אמנם כן נדרשת פריצה כלשהי (לא כמו JailBreak), אבל כזו שאפילו ב-Google לא פוחדים לתת למשתמשים את שורת הפקודה (לפחות ל-Nexus) שתפתח את המכשיר (ולקבל הרשאות של Root), את אותו מכשיר שלכם, ששוב אני אציין, רכשתם אותו במיטב כספככם.

אמנם היצרנים האחרים, כמו HTC ומוטורולה לא כ"כ משתפים פה פעולה ונוקטים בכל מיני פעולות חסימה (קצת כמו Apple) אבל זה לא ממש משנה.

הקלות שבה זה נעשה, כמו גם השיחזור הפשוט במידה ולא מצאה חן בעיניך התוצאה, זה משהו שלא יסולא בפז ורק גורם לך לשקוע ולחקור עוד יותר ולא לאבד עניין.

 

כל אלו ועוד כמה וכמה סיבות (למשל הסיבות האלה כאן ) הכריעו את הכף לטובת מערכת ההפעלה של Google וכאמור, הובילו אותי לרכישה של מכשיר ה-Nexus S.

שבועיים עם אנדרואיד:

בשבועיים שעברו מאז שהגיע אלי המכשיר, אני לא מפסיק להתלהב, מתקין ומסיר אפליקציות, מסדר את לוח העבודה שלי, מחליף רומים כמעט כל יום (מי שלא עשה את זה, פשוט לא יכול להבין כמה שזה קל, בערך כמו להעלות ולהוריד VM).

הגעתי לכדי כך שבזמן שראיתי סרט, הורדתי כתובית דרך המכשיר בקובץ zip, חילצתי אותה והעברתי אותה לתיקיה ב-Popcorn שלי, כל זה בכמה לחיצות בודדות ושימוש באפליקציות חינמיות.

אני לא מצטער לרגע על ההחלטה לעבור לאנדרואיד, אני חושב ש-Google עשו עבודה מדהימה עם מערכת ההפעלה הזו, אני מסונכרן באופן מלא עם כל האפליקציות שקשורות ל-Google, אנשי הקשר והיומן שלי מסונכרנים ללא מחשב עם חשבון ה-Google שלי.

והכי חשוב מבחינתי, אני לא משתעמם.

חשוב לציין שלא כל אחד רוצה מכשיר כדי לשחק איתו כל היום ולבדוק את האפשרויות הטמונות בו, יש מי שרוצה מכשיר חכם שיעבוד מהקופסה ושיהיו לו כמה פחות התעסקויות.

במקרה כזה, למרות שאנדרואיד 2.3 עושה עבודה טובה והמכשיר עובד מהקופסה, אני עדיין חושב ש-Apple עושים עבודה טובה יותר. 
את ה-iPhone 3G שלי העברתי לאחר כבוד לאשתי, ועדיין, מדי פעם, כשאני עובר לידו, אני מרכין ראש בענווה, אחרי הכל מדובר באייקון.

להמשך דיון בפורום


17:40
  /  
1.2.2011
  
מאת: אבי ביטון

1