גאדג'ט: שלט אוניברסלי, שרביט הקסם – Kymera Wand

הארי פוטר - זהירות! עינת שאולי מאחוריך והיא לא לוקחת שבויים בדרך! עינת ושרביט הקסם שלה יוצאים לשלוט במערכות הקולנוע ...


 שרביט הקסם – Kymera Wand

בשבחי הציפייה – The Wand Company

התרגשתי מאוד כשקיבלתי את ההזדמנות לסקר את המוצר הזה מחנות גאדג'ט שופ שברמת גן. שמעתי עליו לפני כשנה מאחי הגדול ומייד אחזה בי התחושה המוכרת, "גם אני רוצה כזה!". The Wand Coman, הידועה בכינויה העברי חברת השרביט, עשתה לדעתי מעשה ונראה לי שהיא באמת עלתה על משהו גדול!  שרביט הפונה בצורה אל-חוטית למוצרים שממתינים להוראות. כן, זהו שלט אוניברסלי בהגדרתו הפונקציונאלית, אבל גם הרבה מעבר. שרבילט. שרביט, שהוא גם שלט. מבחינתי, יש בו נוסטאלגיה מהולה בפנטזיה.

מבט ראשון

קופסת אריזה קומפקטית, לבנה, עם כיתוב צנוע למדי הכולל הדגשה ואזהרה:

"This wand is not a toy, it is a finely tuned instrument of control"

אבל ההצגה האמיתית נמצאת מאחורי אריזת הקרטון הצנועה. אריזה מהודרת דמויית עור נחש שחור והדפס 'KYMERA' כסוף. כשפתחתי את האריזה מצאתי דף הוראות מונח בשלווה. דף ההוראות הוא יצירה אמנותית בפני עצמה, ותחתיו המטמון! השרביט היקר שרוע בנישת בד אדום מעוטר בריקמה זהובה.

דף ההוראות שמצורף לשרביט 

הדבר הראשון שהרגשתי כששאחזתי בשרביט היה את מרכז המסה שלו. ללא ספק רובה המוחלט נמצא בשליש התחתון שלו, באזור האחיזה היכן שמצויות הבטריות (2 סוללות AAA). לאחר כמה תנועות ניצוח תזמורת לעבר החלל הריק מצאתי שבחירה זו מוצלחת למדי.

המטה עצמו עשוי פלסטיק כהה כאשר בחודו מצוי משדר אינפרה אדום (כמו בשלט רגיל) ובתחתיתו מצוי סוגר מתכת מתברג מעוטר באבן עתיקה (נו טוב, פלסטיק) ירוקה. זהו סוגר הסוללות. השרביט מגיע מצוייד בסוללות בתוכו אבל יש לפתוח את הסוגר ולהסיר את פיסת פלסטיק קטנה שמנטרלת את סגירת המעגל החשמלי של המכשיר. כבר בהברגת הסוגר חזרה תרגישו את השרביט מדבר אליכן וקם לתחייה! התקשורת שלכן איתו מתקיימת ע"י רטיטות קלות של השרביט ולך רק נותר לפענח את המסרים ע"י 2 פרמטרים: כמות הרטיטות וקיצבן.

 

השרביט באריזתו המהודרת 

זה באמת עובד!

ההנחיות בדף ההוראות ברורות לחלוטין ומחולקות ל-3 מצבים שבהן השרביט יכול להיות:

אימון, למידה ופעולה. אז התאמנתי, למדתי ופעלתי. 

מצבי השרביט

אימון

המצב הראשוני של השרביט הינו אימון. לשרביט מוגדרות 13 מחוות שעליהן הוא מגיב בתשדורת אינפרא אדום. במצב אימון אנחנו נבצע מחווה עם השרביט, לדוגמא הצלפה מהירה, והשרביט בתגובה ימסור לנו חיווי של איזה קוד מחווה הוא זיהה. את המספר של הקוד הוא יעביר ע"י מספר הרטיטות שהוא יבצע, לדוגמא בהצלפה מהירה הוא ירטוט 9 פעמים.

למידה

למצב למידה עוברים ע"י החזקת השרביט במאונך כאשר חודו פונה כלפי מעלה מקישים עליו פעמיים ומעבירים אותו לאט למצב מאוזן. מהתנוחה הזו השרביט ממתין למחוות משתמש, לדוגמא הצלפה מהירה, ואז נותן פידבק של מה קוד המחווה בצורה זהה לחלוטין כמו במצב אימון. השוני הוא שלאחר סיום הרטיטות הוא מתחיל למשך כמה שניות לרטוט ממש בפעימות מהירות. במצב הזה והוא ממתין לתשדורת אינפרא אדומה בכדי להעתיק אותה. זהו בדיוק הזמן להחזיק שלט רחוק אמיתי מכוון לחודו של השרביט וללחוץ על המקש שרוצים להעתיק את התשדורת שלו. אם השרביט הבין ולמד בהצלחה הוא יפסיק את הרטיטות המהירות עם רטיטה אחת ארוכה. אם לא הצליח, הוא פשוט יפסיק את הרטיטות.

מצב פעולה

המצב שאליו הכי חיכיתי לאחר אימונים ולימודים. סוף סוף נראה תוצאות בפועל. בכדי לעבור למצב זה יש לאחוז בשרביט בצורה אנכית כאשר חודו מופנה כלפי מטה ולהקיש עליו פעם אחת. את הניסיונות שלי ביצעתי עם שלט טלויזיה ושלט ממיר כבלים וכל פעולה שבחרתי הועתקה די בהצלחה. ניתן לשלב שלטים שונים שפונים למכשירים שונים ללא הגבלה, פרט לזו שיהיה מדובר בתשדורת של איפרא אדום. המחווה שהומלצה ע"י החברה עבור מחוות הגברת עוצמת שמע והנמכתה הן סיבוב השרביט על צירו ימינה ושמאלה. מחוות אלו לא עבדו בצורה חלקה ונדרשתי לחזור למצבי האימונים. הפיתרון שלי הגיע ע"י מיומנות של קצב הסיבוב שצריך להיות איטי יחסי. בווליום זה לפעמים מציק כי רוצים להנמיך או להגביר מהר אבל זה לא שבר את רוחי. בסך הכל מצאתי את עצמי נהנית כי זה עובד. הקושי העיקרי שלי היה לעבור בין ערוצים נמוכים במספר התחנה שלהם לבין ערוצים גבוהים יותר. כאן השרביט איבד את הפרקטיות שלו מבחינתי ושבתי לשלט המקורי.

צילום מסך מתוך אתר החברה, הכל תלוי בתנועת המפרק

דעת הקהל, ציפיות לעתיד וסיכום 

הדעות המקוטבות של יקירי

הדור הצעיר 

אחי הקטן בדיוק סגר שבת בצבא וקפצנו לבקר אותו. הבאתי לשם את השרביט והוא התלהב עד עמקי מדי ה-ב' שלו. יש משהו בלשבת על הספה, להניף מטה ושהדברים שאתה רוצה לפתע יקרו. כן, יש כאן גם סוג של אשליה שהמציאות יותר קלה וזמינה ממה שהייתה לנו עד עכשיו וכאן חבוי כוחו של השרביט. הוא פונה בצורה ישירה לאגף העצל שיש בכל אחת מאיתנו. ובכן, הפריט זה עתה נוסף לרשימת ה-wish list הווירטואלית שאני מחזיקה עבור כל אחד מהאנשים היקרים לי. מנגד, כמובן שיש את האגף הספקן. אביטל ועידו, אנשי מחשבים, הביעו סקפטיות למכביר. "אבל יש לנו שלט…" , "אנחנו יכולים לקנות שלט אוניברסלי בכלום כסף לעומת השרביט", "הורדתי אפליקציה שעושה את זה באייפון", "זה לא פרקטי – את צריכה להסתובב עם פא#$^@ג שרביט בכל מקום! זה לא בדיוק נכנס לכיס, את יודעת…". תמיד יש את ההד הזה בראש כשיש מוצר מגניב וקצת יקר. אבל למה אני עדיין רוצה אחד כזה?

הדור עם הידע

אבא שלי קרן בצורה שהפתיע אותי. אף פעם לא חשבתי עליו בתור טיפוס שיאהב גאדג'טים. מיד הוא שאל האם הוא יכול ללמד את השרביט את הפקודות של האוטו שלו. הוא רכש לא מזמן רכב חדש ושלט שלו יש כמה אופציות מעניינות, פרט לפתיחה ונעילה כמובן. עם השלט שלו הוא יכול לצפור מרחוק וגם להתניע מרחוק. הבטתי בו וראיתי בעיני אבי (כמעט בן 60) עיני ילד נוצצות כשהוא שאל את זה. נראה לי שזה משהו שיעשה לו את היום בכל יום מחדש – לגרום למכונית לצפור ולהתניע ע"י הנפת שרביט. אולי זה הפיתרון לדור שמפחד מטכנולוגיה! להכניס את הטכנולוגיה לחפצים שנראים פשוטים וללא מקלדת או מסך טאץ'. הדור הזה רוצה שרביט שיעשה מה שהם רוצים. הארי פוטר, הגרסה האבהית. לצערי השרביט מאפשר רק שידור אינפרא אדום והשלטים של הרכבים קצת יותר מורכבים מזה ודורשים מנגון אבטחה מסויים שעוד לא קיים בשרביט דור א'. עוד יבוא היום.

 

צילום מסך מתוך האתר של החברה 

מה עוד? וסיכום 

עוד מבית The Wand Company

החברה נוסדה בשנת 2009 ומציעה כרגע שני דגמים של המוצר. האחד, Kymera Wand, מסוקר במאמר זה והאחר, Kandela, הוא דגם פשוט יותר של השרביט שיש לו רק פונקציה אחת והיא הפעלה/כיבוי מנורת לילה שצורתה נר שעווה. העניין הנחמד הוא שהנר נדלק לזמן מוקצב של שעה. תאורת שינה מעולה. ללא ספק יש להם סטייל.

 

Kandela, שרביט הפעלה למנורת לילה, שנות הקסם במיטבן

משאלות לעתיד

אותי השרביט קנה, אבל כחברת כבוד בדור ה-Y, ברור לי שתמיד אפשר לשאוף ליותר. לשפר ולשנות קצת. מה לעשות, אם יש משהו שבחורה רוצה זה עוד.  בעודי אוחזת בשרביט הבעתי את רשימת המשאלות הבאה:

 1. הגודל כן קובע – אם רוצים באמת להתנייד איתו צריך לעשות משהו בנוגע לגודל שלו. המוצר יפנה לקהל גדול יותר אם הוא היה נכנס בקלות לכיס. את זה ניתן להשיג ע"י שימוש בסוללות קטנות וטריק התקפלות כלשהו של השרביט עם מנגנון הארכה.
 2. זיהוי קולי – כרגע ניתן ללמד את השרביט רק 13 פעולות. זה לא מספיק. המשאלה שלי היא שיהיה ניתן לבצע קומבינציה של זיהוי מילה ומחווה ולאפשר מבחר גדול בהרבה של אפשרויות. לדוגמא, אם רוצים להעלות את עצמת הווליום יהיה אפשר להגדיר שהצלפה גדול במטה בצירוף עם קריאת "רדיו" תדע להדליק את הרדיו ואותה מחווה עם קריאת "TV" תדע להדליק את הטלוויזיה.
 3. זיהוי מספרים – לאחר שנות ניסיון בזיפזופ בטלוויזיה מצאתי שאני מכירה את מיקום הכפתורים על השלט שלי בערך כמו שאני מכירה את כף ידי. הצורך בלחיצה על מספרים היא בלתי נמנעת, ומכיוון שבעולמנו יש 10 מספרים (0-9) יידרשו 10 מחוות מטה וזה לא ישים כלל. אם יתאפשר בגירסא הבאה זיהוי ספרה ע"י ציורה באוויר זה יעלה את השרביט לליגה אחרת. אני אהיה ברשימת המזמינים מראש. כרגע קיימים ערוצים רבים וניתוב מהיר בין ערוצים גבוהים לנמוכים אינו ישים בצורה פרקטית. זה אולי יכול להספיק לשלט שליברמן בארץ נהדרת שיש בו "מגוון תחנה"
 4. יותר מאינפרא אדום – קידוד שלטי מכוניות, שלטי שערי חנייה, Bluetooth
 5. שמירת פרופילים – שתהיה אפשרות לעבור מפרופיל מחוות של טלוויזיה לפרופיל מחוות של מזגן / מערכת מוזיקה / וידאו. עם יכולת גיבוי שחזור ואפילו סטים מוכנים שיהיה אפשר לרכוש עם קניית המכשיר. יהיה נחמד לרכוש טלויזיה של LG ולא לשבת ולתכנת אותה לשלט אלא רק להוריד את המחוות אליו.

השרבילט המהולל

ציונים:

 • עיצוב – 9. אם ורק אם השרביט היה עשוי מעץ…
 • משקל וניידות – 8. קל מאד מבחינת משקל, 68 גרם, אך ארוך יותר משלט רגיל ונראה שביר יותר. הקופסא המקורית אינה פרקטית לנשיאה ממקום למקום ולאפשר שליפה מהירה. היה נחמד אם היה מסופק נרתיק נוסח קייס לשרביט.
 • פשטות – 10. ניתן ללמוד ב 5 דקות את כל התורה.
 • קלות שימוש – 8. יש סיבה טובה למצב האימון כי התנועות לא תמיד זורמות, בעיקר הסיבוב על הציר שחייב להיות בקצב מסויים.
 • מקוריות – 10. מורידה בפניהם את הכובע. סוף סוף אנחנו מחזירים את הפשטות לעולם.
 • מחיר – 7. באמת יותר יקר משלט אוניברסאלי…

ציון מסכם: 8.5. מבחינתי זה דור ראשון של שרביטים ויש בעולם מקום לדורותיו הבאים. מעניין איך יראה ה 4G שלו.

מחיר מומלץ לצרכנית – 599 ש"ח. להשיג בסניפי גאדג'ט שופ.

להמשך דיון על השרבילט (שרביט שהוא שלט) בפורום יוזרית, לחצי כאן.  

 תודה לגאדג'ט שופ על השאלת המוצר לצורך סקירה

חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:40
  /  
25.01.2011
  
מאת: עינת שאולי

1