comodo ברכב – היונה תצליח לפרוש כנפיים?

זיו קיטרו, כתב חדש באתר ועיתונאי ותיק בתחום, נכח באירוע השקת מערכת הקומודו, נותן לנו הצצת וידאו ראשונה על המערכת וגם... יש ...

7:30
  /  
25.01.2011
  
מאת: זיו קיטרו

ביום ראשון, 23/1/2011, הושק מוצר חדש שבא לתת פיתרון לשוק הרכב. חובבי הטכנולוגיה מסתכלים על המוצר הזה בעיניים חשדניות בעיקר כי לא ברור מה הוא עושה שהמכשירים הסלולרים החכמים שלנו לא יודעים לעשות כבר. התשובה היא שלא הרבה, אבל למוצר יש עדיין זכות קיום – אם יטפלו במספר עניינים קריטיים.

אז מה הוא הקומודו? מרכז תקשורת ובידור לרכב המבוסס על אינטרנט סלולרי. הקומודו מותקן ברכב והוא למעשה מסך 4.3 אינץ'. על הקומודו מותקנות "אפליקציות" שונות. חלק מהאפליקציות בהחלט עומדות בקריטריון של תוכנה, כמו למשל זו שמאפשרת למי שמקבל רכב מהחברה ליצור דו"ח נסיעות ברור שמציג אילו שימושים נעשו ברכב ובכך חוסך למשתמש אלפי שקלים בחודש. או תוכנה אחרת שמאפשרת להורה להגדיר כבישים ומהירויות שהוא לא רוצה שהילדים שלו יגיעו אליהם וברגע שזה קורה, SMS נשלח למכשיר של ההורה – לא רוצים שהילד יסע מעל 80 קמ"ש? ולא ירד לכביש החוף? אין בעיה תכנתו את זה ואם הילד יעשה את זה תקבלו מייד התראה.

לצד אלו יש "אפליקציות" שהן לא יותר מתת הגדרות. בחרו באפליקציית המוסיקה ותוכלו לבחור ברדיו ואז לבחור ברדיו BBC (בקיצור, בחרתם ערוץ) כל לחיצה כזו על תת סעיף נחשבת אפליקציה בספירה. אבל אלו לא באמת הדברים שמטרידים. מה כן? מייד נגיע לזה. לטובת המכשיר יאמר שחברת קומודו סגרה עסקאות עם חברות המוסיקה בארץ ואתם יכולים, לראשונה, להזרים מוסיקה מכל אומן ישראלי ישירות למכשיר. פשוט בוחרים מוסיקה -> חיפוש ואז מקישים אביב גפן ויש לכם את כל האלבומים לבחור מהם.

הקומודו הוא גם מכשיר ניווט שעובד עם חברת iGO ומקבל דיווחים חיים על מלכודות לייזר ומכמונות מהירות. הוא כולל מצלמה אחורית שתאפשר לכם לעשות רוורס בקלות, הוא מסוגל לשדר לכם תכני וידאו ועוד. אז מה חסר בו?

קודם כל, לפני כל דבר אחר, אין אפשרות לסנכרן אנשי קשר. הקומודו הוא לא מכשיר סלולרי, הוא משתמש בחיבור Bluetooth כדי לתקשר עם המכשיר הסלולרי שלכם. הדבר היחיד הסלולרי שיש לקומודו הוא מודם כדי לקבל את כל הדאטה. למרות שהקומודו משתמש בסלולרי לחייג, הוא כן מכיל בתוכו אנשי קשר ואלו מועברים בצורה מאוד מסורבלת (על ידי הוצאת ה-sim מהמכשיר וחיבורו לקומודו ואז העברת המידע). זה לא נוח, וזו בהחלט בעיה.

נקודה רגישה נוספת היא השליטה הקולית. בעברית פשוט אין לנו תוכנות זיהוי קול טובות ולצערי קומודו לא מצאו פיתרון לעניין. זה אומר שהמכשיר שאמור להוסיף לנהיגה הבטוחה לא יכול לאפשר לנהג להשאיר את הידיים על ההגה בזמן הנהיגה. חבל, ונקווה שיהיה פיתרון כזה בסופו של דבר. הבעיה הגדולה ביותר היא התחרות עם הסלולרים החכמים ומכשירים אחרים הקיימים בחו"ל שעושים חיבור עם הסלולרי בצורה טובה יותר.

פורד סינק למשל קיימת רק בארה"ב ועובדת רק עם רכבי פורד אבל זו מערכת קולית מדהימה. היא מסתנכרת עם האייפון או האנדרואיד שלכם ואתם שולטים במה שאתם רוצים. בא לכם לשמוע ספר אודיו שעל האייפון? תנו פקודה קולית והרכב ישמיע לכם את הספר מתוך מערכת השמע של הרכב עצמו. רוצים ניווט? תנו הוראה לאן אתם רוצים והרכב יעשה שימוש ב-GPS המובנה שלו. השליטה הקולית היא מפתח ולקומודו יהיה קשה להתחרות עם המערכת הזו. מצד שני את הקומודו אפשר להתקין בכל רכב.

אני מאמין שיש שוק למוצר הזה. יש הרבה מאוד אנשים שנמצאים שם בחוץ ולא יודעים להשתמש באייפון או לא רוצים שום סלולרי חכם. יש הרבה אנשים שישמחו למשהו פשוט שנמצא ברכב, מספק להם תכנים שהם רוצים וכולל בתוכו מכשיר סלולרי, מכשיר GPS וחבילת תוכן במקום אחד. יהיה מעניין לעקוב אחרי זה.

המחיר? 300 ש"ח התקנה. 109 ש"ח ל-36 חודשים. 20 ש"ח לחבילת תוכן בסיסית ועוד 14.9 ש"ח לחבילת המוסיקה.

בשבועות הקרובים הקומודו יותקן ברכב שלי ואז אוכל לתת סקירה מלאה יותר ועניינית יותר על המוצר.

 

 

להמשך דיון בפורום


7:30
  /  
25.1.2011
  
מאת: זיו קיטרו

1