קומודו- ערכת מולטימדיה ותקשורת לרכב

פיתוח ישראלי המשמש כמערכת תקשורת ותוכן ייעודית לנהג וליושבי הרכב המשלבת את כל השירותים והיישומים לצורכי המשתמשים בהתאמה לסביבת וחווית הנהיגה. האם ...

16:25
  /  
23.01.2011
  
מאת: צבי וורובל

באירוע לעיתונאיים שנערך היום 23.1.11, חברות mobile Iway וסלקום השיקו, לאחר שנתיים של פיתוח ובדיקות, את קונסולת ה- COMODO לרכב.

המערכת הינה פיתוח ישראלי ייחודי מסוגו בעולם – מערכת תקשורת ותוכן ייעודית לנהג וליושבי הרכב המשלבת את כל השירותים והאפליקציות לצורכי המשתמשים בהתאמה לסביבת וחווית הנהיגה.

המערכת כוללת עשרות שירותים בתשעה עולמות תוכן (מסכים) שונים על מנת לעדכן ולהנעים את הנסיעה של הנהג והנוסעים ברכב. המערכת של COMODO כוללת מגוון רב של תכנים כגון מוסיקה מכל הסוגים, מידע, שירותי דרך ויישומים מבוססי מיקום וזמן.
השליטה על המכשיר נעשית על גבי מסך המגע, מבוסס  Windows CE עם ממשק קל ונח להפעלה המאפשר להגיע לכל שירות או אפליקציה בשתי נגיעות בלבד תוך הקפדה על בטיחות מרבית.

"קונסולת ה-COMODO מותקנת על ה-Dashboard באופן קבוע, מחוברת למערכת החשמל והשמע ומחליפה את הטלפון הקבוע ברכב. היא מציעה דיבורית BlueTooth מתקדמת, מצלמה אחורית המופעלת בעת שילוב להילוך אחורי, תוכנת ניווט חדשנית ונגן קבצי מוסיקה המחובר למערכת השמע של הרכב, ממשק המשתמש מכיל גם מאות שירותים ואפליקציות מבוססי אינטרנט, המוגשים לנהג וסביבתו על גבי מסך מגע בגודל 4.3 אינץ' " אומר מיכה הרמן, יו"ר ומייסד Iway Mobile.

קונסולת COMODO בפעולה

עם קבלת שיחה, המוסיקה המתנגנת במערכת השמע תופסק ותמשיך מאותה נקודה בה הופסקה לאחר סיום השיחה.
גרסת תוכנת הניווט IGO הותאמה במיוחד עבור קונסולת COMODO הכוללת עדכוני מידע מצב התנועה והפקקים.

ניווט IGO תלת מימד
דיווחי תנועה

התוכניות עתידיות של החברה הן להשיק בחודש פברואר את הקונסולה בישראל ולאחר מכן להתחיל את השיווק ברחבי העולם באמצעות שיתופי פעולה עם מפעילי סלולאר, לשם כך קיים ממשק ממשק עם מספר רב של שפות, הכולל גם את השפה הסינית.

את קונסולת ה-COMODO תשווק בישראל באופן בלעדי חברת סלקום ומכירתה תחל במהלך חודש פברואר. קונסולה זו תוצע ללקוחות סלקום באופן בלעדי ביחד עם שירותי התקנה, תמיכה ושירות.

עמוס שפירא (סלקום), מיכה הרמן (Mobile Iway), דני קנפו (Mobile Iway), עדי כהן (סלקום)

עדי כהן, סמנכ"ל השיווק סלקום, אמר כי יש עולם אחד שעדיין לא נכבש על ידי החברות הסלולאריות, עולם הרכב מבחינה סלולארית והיכולות שניתן להציע לנהג בתחום הבידור והבטיחות. הוא גם סיפר איך לפני ארבע שנים נוצר הקשר ונפגש עם דני קנפו, מנכ"ל Mobile Iway שהיה לו רעיון של המוצר עבור עולם הרכב אך לא היה בידיו שרטוט או תצורת הממשק של המוצר הסופי, רק חזון. בסוף המפגש אמר לו דני שאם הרעיון של המכשיר יעבוד אז שחברת סלקום תהיה זו תשווק אותו. אחרי חודש וחצי נפגשו שוב ואז הוצג לראשונה סקיצה של המוצר ואיך יראה ממשק המשתמש ומשם נולד והתפתח ה- COMODO.

עוד הוסיף עדי כהן, "קונסולת ה-COMODO הינה מוצר תוכן ייחודי שהיינו שותפים לפיתוח שלו החל משלב הרעיון. חיבור הרכב לעולם האינטרנט הינה מגמה עולמית ואך טבעי שסלקום, מובילת שוק הסלולר בישראל תיקח חלק במהפכה. לקוחות סלקום יוכלו ליהנות ממוצר תוכן מעניין, איכותי ובטיחותי".

אחריו דיבר מיכה הרמן, יו"ר ומייסד Iway Mobile שאמר כי תעשיית הרכב היא הגדולה בעולם ושכיום נוסעים בכבישי העולם למעלה מ- 600 מיליון כלי רכב, כאשר בישראל למעלה מ- 2 מיליון כלי רכב וכל יום מתווספים שכלולים טכנולוגים בעולם הרכב, כגון מראות חשמליות, גגות נפתחים, כיסאות מתכוונים חשמליים ועוד, אך לא בתחום הסלולארי לרכב.

בחזון של חברת Iway Mobile  היה למלא את החלל שהיה קיים בתחום הסלולארי לרכב באמצעות קונסולת COMODO. "קונסולת ה-COMODO היא תוצר של שילוב מנצח בין תכנון מושקע, ליטוש מוקפד, עיצוב חדשני, מסך מגע בעל עומק ורזולוציה גבוהה, אשר מעניקים לנהג חוויית משתמש יוצאת דופן ומהנה המותאמת לצרכיו, תוך הקפדה על בטיחותו המירבית", אמר מיכה הרמן, יו"ר ומייסד Iway Mobile.

משפט חשוב שדאג הרמן להדגיש הוא הדאגה לבטיחות הנהג הן על ידי קלות בהפעלת ממשק המשתמש והן על ידי חסימת האפשרויות שונות בזמן הנהיגה כגון צפייה בסרטי וידאו, גלישה באינטרנט באמצעות הדפדפן, כתיבת מיסרונים (SMS) ודואר אלקטרוני.
בנוסף, ישנו לחצן מצוקה אשר מעניק תחושת בטחון בכל זמן ובכל מקום. הקשה על לחצן המצוקה בקונסולה מפנה מיידית למוקד המספק מענה מיידי 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע.

פעולת SMS חסומה בזמן נהיגה

גם עמוס שפירא, מנכ"ל סלקום, אמר כי ברכב שלו מותקנת מזה מספר חודשים קונסולת COMODO והוסיף כי "סלקום, מובילת שוק הסלולר בישראל, שמה לה ליעד להוביל את החדשנות הטכנולוגית בישראל. מדובר ביוזמה ישראלית, שאני גאה להיות שותף לה ולאפשר, באמצעותה, ללקוחותינו להנות מהטכנולוגיות החדשות ביותר והמכשירים המדוברים והמבוקשים ביותר בעולם. בחצי שנה האחרונה לקחתי חלק באופן אישי בחווית קונסולת ה-COMODO, כחלק מהסיוע הנרחב של סלקום וכחלק מפיילוט שנערך בקרב עובדי ומנהלי סלקום. היום לאחר תקופת שימוש לא מבוטלת בקונסולת ה-COMODO, אני יכול להגיד בבטחה שמדובר במוצר בעל חווית תוכן ייחודית תוך שמירה על בטיחות בנהיגה".

תקציר פרטים טכניים של קונסולת COMODO


את הקונסולה מחברים באופן קבוע לרכב הניתנת לכוונון על פי צרכי הנהג.
מעטפת הקונסולה עשויה מסגסוגת אלומיניום ופנלים מתחלפים בהתאם לצבע הדשבורד ברכב.
מעבד SAMSUNG 530 MHZ, מערכת הפעלה  Windows CE 5 של Microsoft עם יכולות MULTITASKING.
נפח האחסון למשתמש בקונסולה הוא  3GB.
מסך מגע בגודל 4.3 אינץ' בעל עומק ורזולוציה גבוהה. המסך מוגן בציפוי מיוחד העמיד מפני שריטות.
תקשורת Bluetooth  אשר נועדה לשימוש עם טלפונים ניידים בטווח הקליטה, דרך ערוץ קול וערוץ נתונים (Voice & Data). מודם סלולרי שמותקן בתא הכפפות של הרכב ומאפשר חיבור מהיר לאינטרנט בדור 3.5. את קונסולת ה-COMODO מתחברת למקור מתח קבוע ברכב.
בערכה של הקונסולה נמצא מיקרופון, אנטנת GPS, אנטנת RF, רמקול חיצוני, מצלמת רוורס.

השירותים של הקונסולה מחולקים לתשעה עולמות תוכן, דרכם ניתן להגיע לכל מידע או תוכן והם:
עולם המידע – עולם המרכז מידע חיוני לנהג כגון: תחזית מזג אויר, מידע על תחנות 
עולם הטלוויזיה – עולם הטלוויזיה מאפשר צפייה ברכב בערוצי החדשות, בערוצי בידור ותרבות, ערוצים ברוסית ובערבית, ערוצי ספורט ועוד.
עולם הדרך – עולם המספק מגוון שירותים המסייעים לנהג בדרכים כגון: תכנת ניווט, לחצן מצוקה, מידע על טיולים ואטרקציות, התראות על מכמונות מהירות בדרך ועוד.
עולם הפנאי – עולם שירותי פנאי לשימוש אישי כגון: שליחת ברכה מיוחדת לאדם קרוב, תחזית אסטרולוגית, הכרויות ועוד
עולם המוסיקה – בקונסולת ה-COMODO ניתן להאזין לתחנות רדיו פופולאריות מכל רחבי העולם לפי חיתוכי ז'אנרים ומדינות, להאזין לקבצי מוסיקה השמורים בנגן ה-MP3, להאזין למיטב שירי המוסיקה הישראלית והלועזית, להקשיב עם הילדים למגוון שירי ילדים, להתעדכן בלהיטים החדשים ביותר במוסיקה הים תיכונית ועוד
עולם תוכן יומי – צפייה במבזקי חדשות ושידורים חיים ממיטב הערוצים המובילים בארץ
עולם הוידג'טים – עולם המכיל כלים אינטראקטיביים ושירותים מתוחכמים כמו מצפן, מחשבון, שעון עולמי לבדיקת השעה במדינות שונות, תיקיית תמונות ועוד
עולם המשרד – עולם המאפשר חיבור ישיר לשירותי משרד רבים כגון תיבת הדוא"ל שלך, עדכונים על שערי מט"ח ומניות, ניהול יומן רכב ושירותי משרד נוספים
עולם תוכן שימושי – מגוון שירותים שימושיים המרוכזים בחיוג מהיר כגון: "פיצה האט", 144, חברת הביטוח AIG, שירותי גרירה, "ZER4U", "הדקה ה – 90" ועוד.

קונסולת COMODO באריזה

מחיר והתקנה


קונסולת ה-COMODO תימכר ברשת סלקום במהלך חודש פברואר בעלות של 109 ₪ ל 36 חודשים.
חבילות שירותים- חבילת השירות, כוללת את כל שירותי התוכן למעט מוסיקה בעלות 20 ש"ח, הוספת חבילת המוסיקה תעלה 14.9 ש"ח.
חבילות שירותי קונסולת ה-COMODO כוללות גלישת נתונים ללא הגבלה – ללא צורך ברכישת חבילה נוספת או ניצול חבילת גלישה קיימת בטלפון הראשי .
התקנת קונסולת ה-COMODO תיערך ב- 6 מרכזי התקנה בני ברק, חיפה, נתניה, ראשל"צ, ירושלים ובאר שבע בעלות התקנה חד פעמית של 300 ש"ח.  

אכן מדובר במוצר חדשני המרכז בתוכו הרבה שימושים טכנולוגיים המשדרגים את חווית הנסיעה של הנהג והנוסעים.
עבורי הקונסולה של קומודו נראית כמו אייפון, אך אין להשוות לדבר האמיתי, עם תושבת קבועה ולדעתי הקהל הפוטנציאלי שלו הם אלו שרוצים מכשיר קבוע ברכב או כאלה שאין להם את הידע והיכולת להתקין במכשיר שלהם את תוכנת הניווט ושאר התוספות.
השאלה היא כיצד המוצר יתקבל גם בפני הגופים השונים לבטיחות בדרכים מכיוון שאני צופה כי יהיו כאלו שיטענו שהמוצר עלול להסיח את דעתו של הנהג שגם ככה היום הוא נוהג מבלי להקפיד על תקנות הנהיגה הנכונה, אין להוריד את היד מהגה אלא רק לצורכי נהיגה בלבד. (החלפת הילוכים וכו')
שאלה נוספת שנשאלת היא, כיצד הנהגים יקבלו את המערכת של COMODO והאם היא תחליף את המערכות השמע הקיימות.

הערת העורך:

בזמנים בהם מכשיר טלפון סלולרי חכם הוא כמעט קומודיטי, הקיים כמעט בכל בית בישראל ובטח ובטח אצל נהגים שניווט ומחשב דרך הוא דבר חשוב, קשה שלא לחשוב האם המוצר הזה לא קצת אחר את זמנו והאם אין דברים דומים מידי לפתרון שהוצע. הרי למעט העיצוב היפה וההתקנה הנקיה והיציבה, קשה על פניו לראות יתרונות גדולים על פני מכשיר נייד שעושה גם הרבה דברים אחרים.
אולם, הקומודו בהחלט יכול להתאים לאלו המעוניינים במכשיר רכב שפשוט עובד ונמצא שם כל הזמן לצרכיו של המשתמש ומאגד בתוכו את כל השרותים שהנהג צריך במקום אחד ונוח. זה בהחלט יכול להוות יתרון של נוחות וקלות הפעלה ויכול להתאים לחברות בעלות צי רכבים, חברות ליסינג למיניהן או לנהג שפשוט רוצה מכשיר ייעודי שיעבוד בכל מצב ושיבצע את ההפרדה הנדרשת בין הסלולרי של העבודה לבין מכשיר עזר לנהיגה.
דבר נוסף שלא ברור וננסה לברר בהקדם האפשרי הוא אפשרות ניתוק מסך הקומודו מהתושבת – במקום בו פירצה קוראת לגנב ומסך "מגניב" שכזה זועק לו, עדיף יהיה להסתיר את המערכת ולא להותיר אותה גלויה לעין…אבל אז עצם ניתוקה וחיבורה מחדש פוגע לנו בנוחות עבודה. מה קשים הם חייו של הנהג הטכנולוגי.

להמשך דיון בפורום


16:25
  /  
23.1.2011
  
מאת: צבי וורובל

1