אפל לא הופיעה לתערוכת CES. האמנם?

אומרים שמלאכתם של צדיקים נעשית בידי אחרים. חברת אפל רחוקה מלהיות צדיקה אך היא יכולה לשבת בשילוב ידיים ולצפות באחרות ...

7:15
  /  
18.01.2011
  
מאת: אלי חבוש

תסכימו איתי שחברת אפל היא לא חברה קטנה ובטח לא חברה שאפשר להתעלם ממנה, אז מדוע בוחרת אפל, שלה מיליוני לקוחות ברחבי העולם, להיעדר מתערוכת הטכנולוגיה הגדולה בעולם הנערכת מידי שנה בלאס וגאס בעוד שכל שאר החברות מגדולה ועד קטנה מקפידות להשתתף? אז זהו ש…אם הסתכלתם מספיק טוב, הייתם יכולים להבחין שאפל לא רק שלא נעדרה מהתערוכה, אלא אף שלטה שם ביד רמה.

אפל היא עוף מוזר ותמיד היתה ככה. יש כאלה שיאמרו שההתנהלות שלה והבידול העיקש שלה משאר החברות הוא זה שהביא אותה למצבה ולמיצובה היום. עד לפני מספר שנים אפל היתה הילד הרע של התחום הטכנולוגי והמקום אליו נהרו כל שונאי מיקרוסופט והמיינסטרים למיניהם תוך שהם מאמצים לעצמם מותג שונה ובועט.
רק כשיצאה אפל עם מכשיר האייפון הראשון שלה, החלה להפוך ממותג שולי השייך רק לחריגים ולבעלי היכולת למותג השייך להמונים ובכל יום שעובר היא אוספת לה עוד כמה מאמינים כאלה והופכת בעצם למה שכל אותם נתינים מסורים שנאו מלכתחילה – חברת ענק המגלגלת מיליארדים הנמצאת כמעט בכל בית כשכל זב חטם יכול להתפאר במכשיר האייפוד טאץ שלו.

אפל עוד מנסה מידי פעם להמשיך ולהתנהג כילד הרע שבועט במוסכמות והולך לפי דרכו שלו ולמעשה זה מצליח לה – מי חשב שמכשיר סלולרי שאינו תומך בפלאש, אין בו חריצי הרחבה כלשהם, אין בו מצלמה, מולטיטאסקינג או אפילו אפשרות ל"העתק" "הדבק" יצליח כלכך. אפל הלכה בדרכה שלה והוציאה מכשיר שאנליסטים רבים חזו שייכשל משום שהוא היה מכשיר שהלך בדרך שונה והפוכה מכל המכשירים האחרים וממה שהשוק היה רגיל אליו עד לאותה תקופה.
את המכשיר המוזר אז לוותה גם התנהלות פטריאכלית של אפל – היא קבעה אילו תכנים ייכנסו לאפל סטור, היא קבעה מה טוב לילדים שלכם ומה לא ודחתה אפליקציות רבות כלאחר יד מסיבות שלעתים שמרה רק לעצמה.

התנהגות אפליסטית נוספת ניתן לראות גם במסיבות העיתונאים ובהכרזות שמבצעת החברה – אירועים הנערכים במועדים קבועים וידועים מראש כמעט, אירועים עצמאיים שאינם קשורים לאף גוף מרכז אחר והכרזות כמעט דרמטיות ושינויי תפישה.
אפל לא ממש צריכה תערוכות גדולות ולא רוצה קשר אמיתי איתן, המטרה שלה היא לבדל את עצמה מהמיינסטרים ולהראות שהיא עדיין חברה שהולכת לפי דרכה שלה שאינה מוכתבת על ידי החברות האחרות. היא גם לא ממש צריכה אירועים אחרים מלבד האירועים שלה, אפל אינה רואה לנכון להעמיד דוכן בתערוכה שבו היא תציג מוצרים שכבר קיימים בשוק, היא שומרת את הכוחות והאנרגיות להכרזות התקופתיות שלה ולחידושים אותם תציע ואינה "שורפת" את עצמה בחשיפת יתר שלא לצורך.


ג'ובס בשילוב ידיים וחיוך מסופק

למעשה, קורה כאן דבר מעניין מאוד – אפל אינה מופיעה בתערוכת CES, אולם כל שאר החברות מייצגות אותה בצורה טובה יותר מכפי שהיתה אפל מציגה את עצמה לו היתה שוכרת לה ביתן בתערוכה. נוצר דבר מדהים כשכל חברה המציגה בתערוכה (ואני מתכוון כמעט באופן מילולי כשכותב "כל"), מציגה באופן כזה או אחר אינטרסים של אפל בין אם באופן ישיר ובין אם באופן עקיף.

הנה ביתן שמציג כיסויים לאייפד, הנה ביתן שמציג מערכות שמע המתחברות לאייפון, הנה בהמשך גריפים לאייפון 4, מצד ימין מטענים לאייפוד, מצד שמאל מכשיר לניטור לב שמתחבר לאייפד, במרכז אייפד שעוקב אחרי צליית הבשר שלכם ועוד… גם חברות ענק אחרות שמטרתן היתה להציג את הטכנולוגיה שלהן, היו קשורות בדרך כזו או אחרת לחברת אפל – פנסוניק, סוני, סמסונג שהציגו מסכים וקולנוע ביתי השתמשו בפעמים רבות באייפון או אייפד כמקור וידאו או סטראו ובתמיכה של מוצריהן במוצרי אפל. גם חברות רכב גדולות שהציגו בתערוכה כמו אאודי ויונדאי הציגו בשורה התחתונה רכבים עם חיבור לאייפוד.
אף אחד לא ממש ניסה להסתיר את הקשר שלו לאפל ואפילו להיפך – ככל שהמוצר שלך מתממשק טוב יותר עם מוצרי אפל, כך גילו בך התעניינות גבוהה יותר.

ואם לא הצגת את מוצרי אפל בתערוכה אז לפחות ניסית להיות דומה לה או להעתיק אותה וכך קיבלנו תערוכה מפוצצת בטאבלטים מכל הסוגים והמינים. הרי מי בכלל זוכר שמכשיר מדיה בעל מסך מגע יצא כבר לפני כמעט עשור? גם ניסיונה של חברת הענק מיקרוסופט להציג מחשב מעין טאבלט שנקרא "אוריגמי" נשכח בין דפי ההסטוריה ורק כשאפל הגיעה עם האייפד שלה, אז העניינים התחילו להתגלגל ופתאום כולם נזכרו שאפשר לחיות עם טאבלט טוב מאוד. אז מה זה משנה אם אפל לא היתה הראשונה? היא פשוט עשתה את זה טוב יותר וכעת כולם מנסים לרכב על אותה הצלחה.

אז מדוע בעצם שחברת אפל תשקיע משאבים כדי להציג בתערוכה כשהיא יכולה להנות מכל העולמות? מצד אחד עדיין לבדל את עצמה מכולן, "לבלוט בחסרונה" ושכולם ידברו על כך ומהצד השני לא באמת להיות חסרה לאף אחד כשהיא מיוצגת נאמנה על ידי חברות ענק אחרות.

נקודת אור שונה מאפל שראינו בתערוכה היא כניסת האנדרויד באופן בולט ומרכזי. בכל מקום שאפל היתה, היתה גם מערכת אנדרויד. לא מן הנמנע שבשנה הבאה הכתבה הזאת תישא כותרת אחרת שתעסוק בהשתלטותה של מערכת האנדרויד בכל פינה בחיינו. אבל זה כבר באמת לכתבה אחרת. 

להמשך דיון בפורום


7:15
  /  
18.1.2011
  
מאת: אלי חבוש

1