תערוכת CES 2011: חידושי תלת מימד ו-3D ללא משקפיים

עפר לאור צפה במספר רב של מסכי תלת מימד ללא משקפיים בתערוכת CES 2011. נו? אז תלת מימד ללא משקפיים, האם ...

7:00
  /  
10.01.2011
  
מאת: עפר לאור

 

בניגוד לשנים הקודמות שבהם לכל החברות היו נתונים כמעט זהים ויכולות דומות, השנה לכל חברה היה ספין מעט שונה על הרעיון של תלת מימד. 

 

 

פנסוניק למשל התרכזה בפיתרון מלא מקצה לקצה, החל מצילום (עם היצע מדהים של 5 מצלמות בדרגות מחיר שונות). שיפור אבלוציוני של יכולות מסכי הפלזמה שלהם כוללים השנה חדות טובה יותר בתנועה של תלת מימד, המרה חכמה לתלת מימד של תכנים ששודרו במקור בדו מימד (לראשונה זה כולל תמיכה בלקוחות קיימים דרך נגני בלוריי אשר ממירים DVD ובלוריי דו מימדיים לתלת מימד) וכן שיפור הקונטרסט לעומק תמונה חזקה יותר. 
LG התרכזה במעבר לתלת מימד פסיבי אשר מוזיל מאוד את המשקפיים וזוית צפיה נוחה יותר ונטולת הבהוב. הרעיון הוא להשתמש עדיין ב full hd רגיל כך ששורות שזורות יהיו בקוטביות נגדית. כך ניתן להשתמש במסך גם לדו מימד ברזולוציית Full HD והן כמסך תלת מימד כאשר עין אחת מקבלת שורות שזורות זוגיות והשניה את השורות השזורות האי זוגיות (חצי FULL HD לכל עין). המשמעות היא כמובן שהתמונה אינה אופטימלית לתכני Bluray 3D Full HD אבל בדור הבא ניתן יהיה לתגבר את זה למה שכבר קיים עם משקפיים אקטיביות (הדבר דורש שדרוג לרזולוציית 4K או 1920X2160 לכל הפחות).
 
 
בנוסף, הצגו מקרנים קדמיים תלת מימדיים על ידי חברות שונות (ואמיצים כמו מיצובישי אפילו הציגו מקרנים אחוריים) כאשר הבולטים בתחום המקרנים הקדמיים התלת מימדיים היו a8000 של סמסונג , הדיאמונד של מיצובישי, מקרן תלת מימדי CF3D של LG, וסוני VW90 המרהיב. אבל הכוכב האמיתי בתלת מימד היה ה-X9 של JVC, אשר באמת היה המקרן האולטימטיבי לתלת מימד, עם תג מחיר בארה"ב של למעלה מ-9000 דולר.
 
 
במסכים ללא משקפיים ראינו מאמצים רציניים מצד החברות. טושיבה היתה האמיצה הראשונה שפרסמה תלת מימד ללא משקפיים עוד לפני התערוכה ולכן גם משכה הכי הרבה קהל לתצוגה הזו שלה. אליה הצטרפו בשקט בשקט גם LG וסוני כאשר כולם מדגישים שמדובר בניסויים ולא במוצרים מוגמרים (סוני הגדילה לקרוא להם מוצרי העתיד). הגדלים נעו מ 11״ בניידים, דרך 32״ עם מוצרים ביתיים גם בגדלי 46״ , 56" ואפילו 65". ברזולוציית full hd זה נראה רחוק ממושלם גם אם נביט במבט סלחני של מערכות נסייניות. זה בעצם דומה מדי למה שכבר ראינו בתערוכות או תצוגות יכולת עוד ב 2005.
 
שתי הבעיות העיקריות שטרם הסתדרו בטכנולוגיה: הראשונה היא הצורך המציק מדי של הצופה להקפיד להיות ב sweet spot. מי שאינו שם עלול לראות תמונה משובשת. רק לסוני במסכי ה oled הקטנים הבעיה לא הפריעה מדי מחוץ לאיזור תלת המימד אולם מצד שני מי שלא היה ממש מול המסך פשוט ראה רק דו מימד. יתכן שזו תתקבל כפשרה סבירה אבל קשה לי להחליט… הבעיה השניה שהיתה במרבית המסכים הללו היא רזולוציה. בדומה למה שראינו עם משקפיים פסיביות, יש במקרה הטוב רק מחצית full hd.
 

 
סוני הציגה שלוש מוצרי קונספט עתידניים שעדיין לא בשלים להפוך למוצרים אמיתיים. משקפי headband עתידניים בסגנון סטאר-טרק כוללים שני מסכי oled 720p ונראים לא רע אולם כבדים מדי בכדי להיות פרקטיים. פתרון נוסף היה מסך בלוריי אישי עם מסך parallax barrier קטן ונפתח שכמובן לא נזקק למשקפיים ועבד לא רע (זה המוצר הכי קרוב למוגמר של סוני בתחום הזה). כמו כן מסך oled הוא בעל pixel pitch דחוס במיוחד הוצג על ידי סוני (אותו דווקא הסכימו שנצלם, בניגוד למסכי ה-LCD שלהם) ונראה כלל לא רע בנקודות ה sweet spot. ממרחק רחוק יותר ומהצדדים אפקט התלת מימד מתחיל להעלם. השאלה היא האם נחוץ פשוט מסכים הרבה יותר דחוסים בפיקסלים בכדי לפתור את הבעיות של Parallax barrier, אבל נדע זאת רק בעתיד כאשר החברות ימשיכו בפיתוחים בכיוון זה. כרגע סוני וטושיבה הדגימו מסכי 4k על 2k עם רזולוציה מקסימלית, יתכן שהפריצה הגדולה תגיע ברזולוציה זו, אך אותנו מעניין מה יקרה לגבי מעבר ל-8K…
 
 
מעבר למסכים, טושיבה הציגה גם טאלבט בתלת מימד ללא משקפיים (Glasses free 3D). חברות שונות הציגו מצלמות וידאו וסטילס עם מסך parallax.
 
שידורי טלויזיה מתחילים להכנס לתלת מימד ויש מספר הכרזות על ערוצים כאלה. יש סבירות שבשנה הבאה נראה כבר מספר גדול של ערוצי טלויזיה תלת מימדיים בארה"ב. 
תעשיית התלת מימד היא עסק רווחי ומשמעותי בעולם הזה. יצרנים רבים דיברו על מצלמות תלת מימד או סיפקו פתרונות תלת מימדיים מעניינים (למשל פנסוניק עם telepresence 3D שמאפשר לכל הצדדים ממש להרגיש שהם באותו החדר).

ניתן לראות שהתעשיה מתאמצת להשתפר ומשקיעה בכך משאבים מטורפים. נמתין ונראה מתי הכל יהיה זמין לקהל הרחב.

 

 

 

להמשך דיון במאמר: CES2011: חידושים בתלת מימד

 עפר הוא אורח של חברת יורוקום פנסוניק בתערוכת CES 2011 בלאס ווגאס

7:00
  /  
10.1.2011
  
מאת: עפר לאור

1