טאבלטים עליך שמשון

במהלך היום הראשון בתערוכת CES נתקלנו במתקפת טאבלטים מכל כיוון. אלי חבוש הצליח לשרוד ומספר על חלק קטן ושונה במעט ...

18:35
  /  
07.01.2011
  
מאת: אלי חבוש

זמן רב לפני CES 2011 ניבאנו ששנת 2011 תהיה ברוכה במכשירי טאבלט שונים. כשהגענו לתערוכה בלאס וגאס, הבנו שלא היינו יכולים להיות צודקים יותר – להיכן שלא תפנה את הראש, איזו אבן שלא תזרוק, עיניך יפלו על טאבלט.
כמעט כל חברה שמכבדת את עצמה, ולצערנו גם כאלה שלא, מציגה בדוכן שלה את האינטרפטציה שלה למחשב לוח. מצאנו מחשבי לוח מכל הגוונים והגדלים ומכל מערכות ההפעלה – אנדרויד, חלונות, בלקברי וכו'.

משום שבאמת ובתמים בלתי אפשרי לסקור את כל מכשירי הטאבלט הקיימים בתערוכה, הנה טעימה קטנה מאוד ממכשירי הטאבלט המיוחדים יותר והשונים מהתבנית הסטנדרטית שהורגלנו אליה ושנתקלתי בהם ביום הראשון לתערוכה:

PlayBook של בלקברי

בלקברי הציגה לפני מספר חודשים את מכשיר ה playbook שלה שהוא טאבלט בעל מערכת הפעלה שפותח במיוחד עבורה. בחרתי להתחיל דווקא עם המכשיר של בלקברי לאו דווקא משום שהוא ראוי להיות ראשון, אלא משום שהוא שונה בנוף המכשירים שמריצים אנדרויד ברובם ומביא למשתמש חוויה מרעננת יותר של ממשק חדש. עדיין לא ברור ובטוח האם המכשיר אכן יתפוס והאם הוא ראוי להתברג לנישת מחשבי הטאבלט, אבל הוא בהחלט השאיר עלי רושם טוב.

 

Dell Streak

חברת Dell, (כן, קראתם נכון – דל, זאת שכמעט ושלטה בעבר בשוק מחשבי כף היד ומאז נעלמה), מציגה את מכשיר הסטריק.
הסטריק הוא מחשב טאבלט, קו נטוי סלולרי בגודל קטן למדי עבור מכשיר טאבלט אך גדול מכדי להיות באמת סלולרי נוח. צג המכשיר הוא 5" וניתן להשתמש בו בקלות ביד אחת. האם זה נוח? לא ממש. בניסיון לחייג ביד אחת ולהגיע לכל מיני פינות במכשיר, נתקלתי קצת באי נוחות וקושי לעשות כן.

המכשיר מריץ גרסת אנדרויד 2.2 והמפרט שלו:

 • מסך 5"  WVGA (800 x 480)
 • מצלמה אחורית 5 מגה פיקסל מצלמה קדמית VGA
 • זיכרון 512 MB ROM + 512 MB SDRAM
 • קישוריות WLAN 802.11b/g, Bluetooth®2.0 with EDR, USB 2.0
 • סוללה 1530 mAh

המכשיר של Dell לא באמת חדש והוא נמכר ברשת T-Mobile תמורת 99 דולר בלבד (בהתחייבות לשנתיים) או במחיר מלא של 550 דולר.

 

NEC

רציתם קורא ספרים אמיתי בטאבלט שלכם? קבלו את המכשיר של NEC המורכב משני מסכי 7". המכשיר יכול להיסגר ולהיפתח כמו ספר ובכל מסך להציג דף אחר של הספר בהתאמה.
שני המסכים יכולים להתממשק ביניהם בדרכים שונות – לשמש כמסך אחד גדול, להעביר יישומים ממסך למסך ולהשתמש בהם כשני מסכים נפרדים שמגיבים אחד לשני בהתאם לאפליקציה שרצה עליהם.
המכשיר מגיע עם אנדרויד 2.1 בלבד אבל נאמר לנו שהוא יקבל שדרוג לגרסה 2.2 בהמשך.
למען האמת לא נרשמה אצלי התלהבות. נראה שהמכשיר עדיין לא ממש מוכן לפרוש כנפיים ושנדרשת עבודה טכנית רבה. השימוש בו מקרטע למדי, אפשרויות הממשק בין שני המסכים לא יציבות והבחירה במערכת אנדרויד 1.6 (ואפילו 2.2 בעתיד) אינה מתאימה לרוח הזמן.
אבל תודו שעיצוב המכשיר ייחודי ומעניין.

 

בשולי העניין, אם בעיצובי ספרים עסקינן, אז נתקלתי במכשיר נוסף בעל שני מסכים מתקפלים אלא שכאן הצד האחד הוא מסך מגע עם מערכת הפעלה אנדרויד והצד השני הוא ספר אלקטרוני לכל דבר בטכנולוגיית e-ink.
למרות שנאמר לנו שהמסכים יכולים להתממשק ביניהם במקומות מסויימים (למשל לחפש בגוגל מילה מסויימת על ידי צביעתה במסך הספר), לא ממש ראיתי עניין ממשי במכשיר שמשלב שני עולמות שונים כלכך ובצורה לא מושלמת כלכך. ההתממשקות לא עוזרת למשתמש ולמעשה כאילו רכשנו שני מכשירים שונים בטכנולוגיות שונות שלא יודעים לדבר ביניהם יותר מידי.
גם המפרט המצורף למכשיר הוא מפרט די מיושן.

מפרט:

 • קישוריות WIFI, BT
 • מסך הטאבלט הוא מסך 7" רזיסטיבי ברזולוציה 800X480 פיקסלים.
 • מסך הקורא הוא 6" e-Ink ברזולוציה 800X600 פיקסלים.
 • זכרון פנימי 4GB מתוכם 3GB נותרו למשתמש
 • זמן סוללה עבור הטאבלט – 6 שעות. עבור הספר האלקטרוני – 11 שעות.
 • מצלמת 2 מגה פיקסל

בצד ימין אנדרויד, בצד שמאל ספר אלקטרוני

סיכום:

אז כן, הטאבלטים כמעט ושולטים בתחום המיחשוב השנה ובתוכם שולטת (לא ללא מאבק של מיקרוסופט) מערכת האנדרויד שמופעלת על רוב מכשירי הטאבלט גם בגרסותיה הישנות יותר.
ראינו חדשנות וניסיונות לחדשנות בעיצובי טאבלט שונים שלא בטוח שאלו יתרוממו בכלל מהקרקע.
גם מבחינת המחירים אנחנו רואים קשת רחבה שלהם בטווח הנע מ-100 דולר לטאבלט פשוט אנדרוידי לכ- 1,000 דולר לטאבלט של חברה מובילה.

הצילומים נעשו באמצעות מצלמת JVC EVERIO 545. יבואנית: אלודה

18:35
  /  
7.1.2011
  
מאת: אלי חבוש

1