סרטי אימה צרפתיים?? כן!

בשנים האחרונות יצאו לא מעט סירטי אימה צרפתיים, שיש האומרים שהם גם איכותיים במיוחד לז'אנר. מאמר מדמם במיוחד זה נכנס ...

7:00
  /  
30.12.2010
  
מאת: גיא עזרא

הקדמה

בשנים האחרונות שוטף את חובבי סירטי האימה גל של סרטי סלאשרים, זומבים ושאר ירקות מתוצרת צרפתית. צופים שחוו על בשרם סרטים אלה ונותרו שפויים מספיק כדי לספר על מה שעבר עליהם, מדווחים שהסרטים הצרפתיים ניחנים בנוסף להליכה עד הקצה (ויש שיאמרו גם מעבר לו), מבחינת אלימות, דם ואיברים פנימיים, גם במקוריות וחדשנות שחסרה כל כך בפס הייצור של סירטי האימה האמריקאים, שבהרבה מקרים נוטה לחזור על עצמו בשבלוניות ובכמות אינסופית של סירטי המשך מיותרים, או במילים אחרות: על כל סרט טוב נקבל בין 10 ל-50 זיבלונים שמנסים לחקות אותו.

במאמר הזה אסקור בקצרה מספר סירטי מפתח מהזאנר ונראה האם הצרפתים יודעים מה הם עושים או שהכל סתם רעש ומהומה על לא מאומה.

מאיפה בכלל זה התחיל

אצלי הצפייה בסירטי אימה צרפתיים התחילה דווקא מסרט זומבים: They Came Back,  סרט זה התגלה כרחוק מאוד מסירטי הזומבים הקלאסיים.

             החבר'ה שטרם צפו, הולכים לראות אווטאר ב-3D

בעיירה אחת, יום אחד, קמו ויצאו מקיברם אלפי נפטרים וחזרו הביתה, אל בני הזוגם, הוריהם וילדיהם ורוצים לחזור לחיות את חייהם כמו קודם טרם פטירתם (או מותם הפיתאומי), עכשיו מה על השילטונות לעשות עם המוני האנשים האלה? ואיך החיים יתמודדיו עם המתים שקמו לתחייה? מה יעשה אב שבנו הקטן שנפטר חזר לפתע? והשוטר שאימו שוב בחייו והבחורה שבן זוגה שהיה אמור להתחתן עימה ונהרג בתאונת דרכים שוב בתמונה.

זוהי דרמה מעניינת ומעוררת שאלות על התמודדות שאנשים מן היישוב לא מצפים כמובן להתמודד איתן.

כבר בסרט הזה ניתן לראות טיפול לא שיגרתי ומעניין בסרט זומבים אשר לא נמצא רחוק מאוד מההגדרות הקלאסיות של סירטי זומבים: "מתים המהלכים לאיטם במטרה לבלוס איזה אומלל שעובר בדרכם".

סירטי סלאשרים

אחד הדברים המאפיינים את סירטי הסלאשרים הצרפתיים, הוא ויזואליות שלעיתים קשה לצפייה, הבמאים הצרפתים מותחים עד הקצה את התכנים שהם מראים לנו בסרטים אלה, אי לכך ובהתאם לזאת הייתי אומר שחלק נכבד מאוד מסרטים אלה מתאים לבעלי קיבה חזקה בלבד, וכמו כן מומלץ גם לחשוב פעמיים לפני הזמנת בת הזוג לצפייה משותפת בסרט כזה.

High Tention הידוע גם בשם Switchable Romance

בסרט זה, אלקסה ומארי, זוג חברות טובות נוסעות יחד להוריה של מארי בכפר. בלילה רוצח מסתורי פולש לבית, רוצח את כל משפחתה של מארי וחוטף אותה, אלקסה יוצאת להציל את חברתה מהרוצח המסתורי והקטלני וגם מנסה להבין מיהו בכלל ולמה הוא רודף אחריהן.

 אין ברירה, חייבים לכסח את הדשא!                                                 מזל שהראש מחובר לכתפיים?

העלילה הכללית בהחלט די סטנדרטית לז'אנר, אבל הביצוע… אוי הביצוע, מכניס לכיס הקטן המון סרטים בשקל שמוציאים האמריקאים על זוגות צעירים שהם חברים/אחים/בני זוג והטיולים המתוכננים שלהם שהשתבשו עקב סלאשר כלשהו. יש פה תשומת לב לפרטים הקטנים – אפילו על הכלב הרוצח לא חס, והסרט שומר על מתח גבוה לכל אורכו ומשאיר את הצופה במתח, עד שלקראת סיום הסרט הכל מתבהר.

 


Frontière(s)

חבורת צעירים, סוג של פושעים קטנים, ביצעו שוד ורוצים לברוח מפריז לאמסטרדם עם שלל השוד – שק של כסף. החבורה מגיעה לפונדק קטן ליד הגבול (Frontière) ששם מוצע להם לינה חדר וסקס בחינם (כבר מחשיד, לא…?), אלא שמסתבר שאין מתנות חינם והמארחים הם חבורה של קניבלים סדיסטים המונהגים בידי קצין נאצי לשעבר.

             אם לא תאחרי לבית הספר הדוד יכין לך הפתעה לארוחת צהריים         פילה? אנטריקוט? סינטה? מה הילדה אוהבת?

במקרה הזה יש לצרפתים מתחרה קשה: הקלאסיקה האלמותית – המנסרים מטקסס, יש לציין שהצרפתים בהחלט עומדים בכבוד מול התחרות, המשפחה היא משפחה מופרעת לחלוטין, הקצין הנאצי שמנהיג אותם פסיכופט, כמו שמצופה מקצין SS נאצי, ואין ספק שחובבי הסלאשינג יבואו על סיפוקם, מי שאוהב להיות מוגעל בסרטים יוגעל היטב גם בסרט הזה, כמו כן, הוא עובר בקלות את החידוש למנסרים מטקסס מ-2006.


Inside

בסרט Inside שרה ההרה הינה השורדת היחידה של תאונת דרכים בו איבדה את בעלה. לקראת הלידה שרה שוהה בביתה, אישה זרה מנסה להכנס וכאשר לא מצליחה בטוב היא הולכת ברע, שרה מזמינה את המשטרה שקובעת שהזרה נמלטה, אולם זה כמובן לא מה שקרה והזרה המעוניינת בולדה של שרה מנסה להשיג אותו בכל דרך, ופה מתחיל הסיוט הנורא של האישה הרה החוששת לתינוקה שטרם נולד כמו גם לחייה שלה.

                                                                     טוק טוק טוק, מי מי מי, זה אני היועץ, מהבינלאומי!

סרט זה מהווה סוג של קפיצת מדרגה מבחינת ה-Gore שמוצג בו, אין רחמים, לא על הדמויות ולא על הצופים, הרצון של האישה הזרה "ליילד" את שרה ולקחת את התינוק, בלי שמובנת בכלל הסיבה, במעין ניתוח קיסרי מייצר לנו לידה מהגהינום, מעין צירוף מבעית של אישה הרה, עם הבטן הגדולה, ואחריה אישה אחרת, חמושה בסכנים (או מספריים…), וכמו שנאמר לידה כזו טרם ברא השטן.


Martyrs (קדוש/ה מעונה)

בחורה צעירה שעברה כליאה והתעללות לפני חמש עשרה שנים, בתור ילדה, אך הצליחה לברוח משוביה, מגייסת את חברתה שגם היא עברה התעללות, והן מאתרות את שוביה ואת המרתף בו הייתה שבוייה, ושתיהן יוצאות למסע נקמה אכזרי, חסר פשרות או רחמים, אלא כמו שנאמר הן קיבלו הרבה יותר ממה שביקשו והעלילה מסתבכת מאוד וכולם מגלים שלאכזריות ורוע אין גבולות ונקמה היא לא תמיד רעיון מוצלח.

איזה מזל, המתקנים בסופרלנד בלי תור!

Martyrs זהו בלי ספק הסרט הקשה ביותר לצפייה שנתקלתי בו (מתוצרת צרפתית ואולי בכלל). האלימות בסרט באמת חסרת גבולות, ה-Gore קיצוני ביותר, מעין Torture Porn סטייל הוסטל, אלימות קשה שלא ברורה מה המטרה שלה, יש שיאמרו אין ממש הצדקה עלילתית ללכת כל כך רחוק, אבל לדעתי זה ממש כמו הוסטל. בהוסטל היה עניין של סיפוק צרכים סדיסטיים של בעלי ממון ופה סיבה אחרת, אבל קיימת. רמת האמינות של האלימות גבוהה ביותר מה שמקשה עוד על הצופה, בכל מקרה, ראו הוזהרתם, הסרט הזה מיועד לצופים בעלי קיבת ברזל בלבד!


סירטי זומבים

אחרי כיבוש יעד הסלאשרים מנסים הצרפתים לכבוש גם את יעד תת הז'אנר "זומבים" שנכלל בו גם עניין הוירוסים, אני מוצא לרוב את סירטי הזומבים קלים יותר לצפייה מאשר סירטי סלאשרים, קל יותר לראות רוע חסר בינה כמו הזומבים מאשר רוע מודע אנושי, למרות שרוע אנושי כמובן קיים גם בסירטי זומבים, ניתן להצדיקו ברוב המקרים ביצר הישרדותי, כאשר המטרה מקדשת את האמצעים.

La Horde (העדר)

חבורת שוטרים מושחתים פורצת לבניין בו שוכנים פושעים שהרגו את חברם על מנת לנקום את מותו של חברם, אלא שמהר מאוד מברר לשני הקבוצות היריבות שעדר עצום של זומבים תוקף אותם, ולא רק זה אלא שהמתים לא נשארים ככה לאורך זמן. על שני הקבוצות היריבות למצוא דרך להסתדר האחת עם השנייה על מנת לצאת חיים מהבניין.

                                                                            לאונרד כהן באיצטדיון ר"ג

אז מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות? הפעם לנצורים יש כמויות גדולות של נשק והדובדבן הצרפתי שנוסף לנו הוא סוג של קרבות איגרוף אחד על אחד בין הזומבים לנצורים, זה דבר שלא ראינו קודם. קרבות בן אדם לזומבי היו לרוב עניין של שנייה שתיים, או ביס שמחסל את האדם או מכה/כדור לראש שמחסלת את הזומבי ואילו כאן יש קרבות איגרוף באורך מלא, משעשע ביותר כאשר הזומבי מסרב להיכנע וממשיך לנסות להשיג את הביס שלו… בהחלט סרט מוצלח.


Mutants

וירוס קטלני התפשט בצרפת והפך את רוב האוכלוסייה לזומבים טורפי בשר. התקווה היחידה של השורדים היא להגיע למקום מקלט הנקרא תיבת נוח. סוניה הרופאה, חברה מרקו והחיילת פרז, נוסעים באמבולנס ומנסים להגיע למקום המקלט, אלא שהדלק נגמר והיתקלות בזומבים היא בלתי נמנעת. מרקו נפצע וסוניה מנסה להצילו מלהפוך לזומבי.

                                                                                בואי שרל'ה, הולכים

מבחינה רעיונית אין בסרט הזה הרבה מקוריות: קבוצת אנשים צרכים להגיע מנקודה א' לנקודה ב' כאשר בדרך יש זומבים. גם הרעיון של החבר שנדבק לא המציאו הצרפתים, אבל בכל זאת יש דברים מעניינים שמתגלים בדרך, רוע אנושי וחום אנושי, ואנחנו מקבלים כאן ביצוע לגמרי לא רע של סרט זומבים, אם כי ברמה מעט נמוכה יותר מהסרטים הקודמים.

סיכום ומסקנות

אז אם לסכם את הסרטים שנסקרו, בהחלט ניתן לראות שהצרפתים יודעים את העבודה, יותר בסיגנון הסלאשי מאשר הזומבי, אבל גם בתחום הזומבים יש התקדמות. אני מקבלים מהקולנוע הצרפתי וזה בניגוד לאמריקאי, את גישת היותר איכות ופחות כמות, רואים שיש מחשבה לעשות משהו טיפה שונה ולא סתם לשכפל את מה שכבר היה.

מה טוב בסרטים שלהם?

  • הצרפתים אוהבים לבנות עלילות שמתחילות לכיוון אחד ולוקחות טוויסט לכיוון אחר בלתי צפוי.
  • הרבה כוכבות ראשיות מהמין הנשי.
  • רעיונות מקוריים שנוספים לזאנר.
  • Gore קיצוני.

מה רע בסרטים שלהם?

  • למה לדבר צרפתית?
  • מה רע באנגלית?
  • חייבים לחכות לתרגום עברית או להסתפק בתרגום אנגלית (שזה אגב לא תמיד קל) אלא אם אתם כמובן חובבי אימה דוברי צרפתית…

בקיצור, חובבי הסירטי האימה לא יכולים להרשות לעצמם לוותר על הסרטים תוצרת צרפת, הסרטים האלה מספקים את הסחורה ונוטים שלא לאכזב, ובתור אחד שמתאכזב על ימין ועל שמאל מהסרטים האמריקאים, אני יודע על מה אני מדבר!

להמשך דיון בנושא הכתבה: סרטי אימה צרפתיים?? כן!


7:00
  /  
30.12.2010
  
מאת: גיא עזרא