מורל – איך רמקול נולד?

שליחנו זיו קיטרו, יוצא למפעל של מורל בנס ציונה, לעמוד מקרוב על תהליך הייצור של הכנת רמקול.ממיגנוט הרכיבים ועד להרכבה ...

7:00
  /  
28.12.2010
  
מאת: זיו קיטרו

מורל – איך רמקל נולד?

כשמדברים על צלילים ואיכויות קול, מדברים על דברים שקשה מאוד להסביר אותם, אבל קל מאוד להרגיש אותם. כשמתיישבים בחדר שמאובזר ברמקולים טובים שממלאים את החדר בצלילים נקיים של שירה אנושית ופריטת גיטרה, וברקע ניתן לשמוע את ההתנשמויות של הלהקה, את התיפוף הקל והקלידים המרפרפים – אז מבינים שמקשיבים למשהו שמצליח לחקות את המציאות. זה לא עניין טריוויאלי, רחוק מכך. כל מי שמכור למוסיקה יודע על כמויות של רמקולים ואוזניות שיש שם בחוץ שמעבירים צלילים מתים. אתה קונה רמקולים גדולים ומגביר את הבס ואתה מרגיש מעיטה לבטן אבל אין שם נשמה. באותה מידה, יש כמה חברות המייצרות רמקולים שאם מקשיבים להם בעיניים עצומות קשה להתנער מהתחושה שהנה אנחנו שם, יושבים בבר אפוף העשן ומקשיבים לקלפטון או לג'ופלין ואם רק נשלח יד נוכל לגעת בהם. כדי להשיג את החוויה הזו היום, צריך לשלם, ושוב – כל מי שמכור לצלילים טובים, יודע שהשמיים הם הגבול בכל מה שקשור לאיכויות.

כדי להוציא צליל טוב מרמקול, צריכים להיות בטוחים שהוא עשוי מהחומרים הכי טובים, שתשומת לב רבה הוקדשה לפרטים השונים. שהצורה שלו היא לא רק כדי שיהיה יפה לעין, אלא גם כדי שישרת את הצליל. שהאובייקטים השונים עובדים אחד עם השני, שהסלילים עשויים מהחומרים הטובים ביותר, שהמנוע ממורכז ונע בצורה חלקה. שהממברנה עשויה מחומר שלא יקרע במהירות או יתעוות. בזמן הביקור במפעל של Morel בנס ציונה עברה בי התחושה שכאן יש אנשים שהמוסיקה חשובה להם. כל פרט ויהיה הקטן ביותר, נבדק. כל רמקול מקבל טיפול אישי. יש מכונות, אבל הן משמשות כדי ליצור את הכלים שבהם משתמשים אנשים כדי להכין את הרמקולים בצורה הטובה ביותר שהם רק יכולים. Morel קיימים כבר מספר עשורים בשוק הישראלי והם מוכרים היטב בשוק הבינלאומי. המוצרים שלהם זוכים בפרסים, הם מופיעים בכל התערוכות הנחשבות והדרייברים שהם מייצרים משולבים במערכות יוקרתיות באירופה, ארה"ב ובמזרח הרחוק.

יש תחושת גאווה שגורמת לחיוך להעלות על השפתיים שמסתובבים במקום כזה ומבינים שאת תשומת הלב הזו לפרטים יודעים לתת גם בארץ. שיש חברות שאכפת להן מספיק מהמוצר ורוצות לעשות את הטוב ביותר מבלי לעגל פינות. 

את כל החוויה והרגשות אי אפשר היה להעביר בוידאו, אז במקום, החלטתי לקחת אתכם למסע קצר דרך התהליך של יצירת רמקול איכותי – מהחלקים ועד לאריזה. היו כמובן דברים שפשוט לא יכולתי לצלם, אבל אני מקווה שתהנו מהמסע הזה.

 

תגובות לכתבה: מורל – איך רמקול נולד?


7:00
  /  
28.12.2010
  
מאת: זיו קיטרו

1