מזרימדיה Popcorn Hour A-210

באמצע נובמבר חברת Popcorn Hour הכריזה על ה A-210, המזרימדיה האחרון מתוצרתה אשר מהווה שדרוג ומחליפו של ה A-200 הפופולארי.בדקנו ...

7:00
  /  
16.12.2010
  
מאת: זיו רוזנפלד
הקדמה

הקדמה

דגם ה- A-200 מבית Popcorn Hour הוכרז בינואר האחרון בתערוכת CES 2010. הקהילה תססה מכיוון שה- A-200 היווה פתרון זול יותר מדגם ה- C-200 ובעל תכונות דומות. על מנת להציג פתרון זול שכזה, היצרן Popcorn Hour הכליל מארז קטן מפלסטיק קשיח במקום המתכתי הגדול עם תצוגת ה VFD אשר קיים ב- C-200.

מעבר לכך, התקיים עוד שינוי קל מבחינת הרשיון של התכנים אשר מותר ל A-200 לנגן. כותרי Blu-ray מכילים שלושה סוגים שונים של תפריטים: AVCHD, HDMV והאחרון הינו ה BD-J אשר קיים במרבית כותרי ה Blu-ray. רשיונות מתאימים עבור שני הראשונים נרכשו ל A-200 מכיוון שהם זולים למדי, אך רשיון עבור BD-J לא נרכש, גם בשל העלות שלו וגם מכיוון שעבור רכישת הרשיון, יש צורך בהצגת מכשיר עם כונן Blu-ray, אך הסיבה העיקרית שבגללה לא נרכש רשיון הינה בשל העלות הנוספת.

היצרן Popcorn Hour חיפה במקצת על חסרון זה על ידי הכללת פתרון SimpleBD, אשר מציג תפריטים בסיסים עבור כותרים מסוג BD-J, זה לא נורא כל כך, אך זוהי למשל הסיבה שה- C-200 מציג תפריטים עבור כל כותרי ה Blu-ray וה- A-200 לא.

אז נחזור עכשיו קצת אחורה להילולה של תושבי העם לאחר הכרזת ה A-200. כאמור, כל הסצנה רעשה וחגגה וההזמנות הגיעו בהמוניהן. אך אכזבה קטנה התגלתה כאשר היחידות הגיעו לרוכשים המאושרים, המאוורר אשר קיים על המעבד לפעמים מרעיש הרבה יותר ממה שהוא צריך והמארז הפלסטיקי לא קלע לחיך של כולם. בנוסף, הכונן הקשיח הפנימי במידה והותקן, הגיע לטמפרטורות חמות למדי אשר לא ממש טובות עבור אריכות חיים.

חברת Popcorn Hour שמעה את התלונות וכמעט 10 חודשים לאחר מכן, הציגה את ה A-210, נושא ביקורת זאת, אשר מכיל אותה תוכנה וחומרה כמו ה A-200, אך במארז מתכת אשר הושמט ממנו המאוורר ובכך הוא הופך לחרישי לחלוטין.

אז מי נראה לכם בעל סילוק חום טוב יותר, ה A-200 עם מארז פלסטיק וקירור אקטיבי או ה A-210 עם מארז מתכת וקירור פסיבי?

אז לפני שאני קופץ לשורה האחרונה, הנה בקצרה הביקורת על ה A-210.

מה בקופסה?

מימין לשמאל:

 • כבל חשמל (לא מתאים לארץ).
 • ספק כח חיצוני, זהה לזה של ה A-200.
 • כבל USB עבור חיבור המזרימדיה למחשב עבור הטענת תכנים ל HDD הפנימי במידה ויותקן כזה.
 • כבל USB מאריך. עוזר עבור הגעה לאחורי המזרימדיה ללא מאמץ.
 • שלט IR.
 • זוג סוללות AAA עבור השלט.
 • כבל HDMI באורך 1M.
 • למטה: מזרימדיה A-210.

חיבורים

החיבורים כאן זהים לאלו של ה A-200.

מימין לשמאל:

 • כניסה לספק כח.
 • חיבור אתרנט 10/100.
 • חיבור HDMI 1.3a.
 • חיבור USB Host עבור HDD חיצוני או DOK.
 • חיבור USB Slave עבור הטענת תכנים ל HDD הפנימי במידה ויותקן כזה.
 • חיבור S-Video.
 • חיבור אופטי.
 • חיבור קואקסיאלי.
 • זוג RCA עבור אודיו סטריאו.
 • יציאת קומפוזיט.
 • יציאת קומפוננט.

החזית של ה A-210 פשוטה למדי כאשר בצד שמאל נמצא עוד חיבור USB Host כאשר לידו נוריות חיווי על מצב הפעולה של ה A-210 ולבסוף כפתור קטן אשר נגיש רק עם סיכה ומשמש עבור החלפת רזולוציות יציאה וכיבוי המכשיר כאשר השלט לא זמין.

בחינה

מדידות טמפרטורה

מטרת הניסוי הינה לבדוק עד כמה השילוב של המארז החדש בדגם ה- A-210 תורם לפיזור החום בצורה טובה יותר מה- A-200.

נעשה שימוש בזוג כוננים קשיחים מדגם Western Digital WD20EARS בעלי 3 פלטות. כוננים אלו מומלצים לפי דברי היצרן לאפליקציות בהן יש צורך בנפח גבוה, צריכת חשמל נמוכה ופעולה שקטה וקרירה – בדיוק לצרכים שלנו.

שני מזרימי מדיה לפנינו, הראשון הינו ה A-200 כאמור, עם מארז הפלסטיק והקירור האקטיבי למעבד אשר תורם גם לאיוורור המארז. המזרימדיה השני הינו ה A-210, עם קירור פסיבי לחלוטין אשר מסתמך על המארז המתכתי.

שני המזרימי מדיה הוטענו בכוננים קשיחים חדשים, מוקמו מעל שולחן אשר מדמה סביבת עבודה שגרתית, הוטענו בגרסת קושחה האחרונה שיצאה מטעם היצרן ומעל תצורה זאת בוצעו שתי בדיקות:

 1. חיבור ב- USB Slave והעברת 500GB של תכנים.
 2. ניגון מ- HDD פנימי קובץ בקצב נתונים של 90Mbps.

טמפרטורת החדר הינה 25 מעלות ושני הכוננים הקשיחים לאחר התקנתן הראו טמפרטורת עבודה של 25.7 מעלות.

 

בדיקה מספר 1 – העתקת 500GB דרך USB Slave

 

A-210

A-200

 

טמפרטורת מעבד

טמפרטורת כונן קשיח

טמפרטורת מעבד

טמפרטורת כונן קשיח

טמפרטורת התחלה

32.4

25.7

28.5

25.7

לאחר 10 דקות

לאחר 60 דקות

לאחר 120 דקות

לאחר 180 דקות

44.2

35

41.7

37.1

התוצאות של הבדיקה הראשונה די משעממות. שימוש ב USB Slave לא ממש מאמץ את המעבד הקיים ולא ניתן לראות יתרון מובהק למארז החדש של ה A-210. ניתן לראות כי הטמפרטורה של המעבד של ה A-210 בהחלט גבוהה יותר בכ- 3.5 מעלות וזאת בשל הקירור הפסיבי שהאחרון מחזיק. טמפרטורות ה HDD חסרות הבדל רציני בינהם ולכן  לא ממש ניתן להגיע למסקנה משמעותית מהבחינה.

הבדיקה השניה לעומת זאת, הרבה יותר מעניינת.

רזולוציית היציאה נקבעה על 1080p 60Hz ונוגן קובץ בקצב נתונים של 90Mbps בצורה מחזורית למשך 3 שעות.

בדיקה מספר 2 – ניגון מ- HDD פנימי קובץ בקצב נתונים של 90Mbps

 

A-210

A-200

 

טמפרטורת מעבד

טמפרטורת כונן קשיח

טמפרטורת מעבד

טמפרטורת כונן קשיח

טמפרטורת התחלה

42.3

28.1

40.5

28.3

לאחר 10 דקות

47.8

41.3

44.9

41.3

לאחר 60 דקות

46.4

48.6

52.8

51.6

לאחר 120 דקות

52.4

50.1

53.3

56.2

לאחר 180 דקות

51.3

50.7

53.6

56.5

כפי שניתן לראות, הפעם התוצאות קצת יותר מובהקות.
שני המזרימי מדיה התחילו עם טמפרטורות דומות של המעבד והכונן קשיח. ניתן לראות כי מתקיימת גדילה בטמפרטורה ככל שהזמן מתארך. בסופו של דבר, ניתן לראות כי למרות שה- A-200 מכיל קירור אקטיבי, הקירור הפסיבי של ה A-210 מעט מוצלח יותר ומניב טמפרטורה סופית נמוכה יותר ב- 2 מעלות. לגבי הכונן הקשיח, המצב שונה. ב A-210, הגענו לטמפרטורה סופית של 50.7 מעלות, בהחלט גבוה וגבולי מבחינת הנחיות היצרן. ב- A-200 לעומת זאת, עם מארז הפלסטיק, הכונן הקשיח מגיע לטמפרטורה סופית של 56.5 מעלות – זה כבר גבוה למדי ודי מסוכן מבחינת אורך החיים של ההתקן.

טמפרטורת העבודה הקיצונית המומלצת על פי היצרן עומדת על 60 מעלות. נכון שלא נמדדו טמפרטורות כאלו, אך ההגעה לקרבת טמפרטורת הקצה העליון הזאת איננה מטיבה עם אריכות החיים עבור הכונן הקשיח.

יש לציין כי טמפרטורת המעבד נקבעה על ידי מדידת הטמפרטורה של צלעות הקירור.

ניתן לומר בסיכום של בחינה זאת כי המארז של ה A-210 אומנם לא מביא את הכונן הקשיח הפנימי למצב בו אנחנו יכולים להיות רגועים לגמרי, אך בסופו של דבר – הוא מבצע את עבודתו בצורה טובה יותר מה- A-200.

יש לומר כי הבחינה שנעשתה הינה בתנאי Worst Case. מצבי פעולה רגילים, יביאו את הטמפרטורה הסופית לנמוכה יותר. המצב כאן הוקצן על מנת לבחון כיצד הבדלי המארז מגיעים לידי ביטוי.


Unboxing וידאו

 

בחינת ה A-210

אתם לא תקראו כאן ביקורת מסועפת עמודים וסעיפים עבור ה A-210, אלא אחת כזאת יותר זריזה ומהירה לקריאה, כזאת אשר תתן לקורא אותה תוך 5 דקות רושם מהיר על המכשיר.

מכיוון שה- A-210 מבוסס על אותה קושחה כמו ה- A-200 המוכר אשר מגיע כבר לגיל של כמעט שנה, לא מקבל כאן חבלי ילדות של מזרימדיה צעיר אשר רק יצא לשוק, אלא אחד כזה שיותר יציב ומבוסס.

תמיכה בעברית
ה- A-210 מכיל תמיכה בעברית עבור שמות קבצים ותרגום. כל מה שצריך לעשות זה להצמיד תרגום SRT בשם זהה כמו שם קובץ הוידאו שלכם והכתוביות בעברית יעלו בצורה אוטומטית כאשר ינוגן קובץ הוידאו. אם אתם מעוניינים לנגן ריפ של Blu-ray, תנו לקובץ הכתוביות את השם index.srt ומקמו אותו בתוך תיקיית ה BDMV.

לא קיים דפדפן כתוביות כאן, אז חובה כי הכנת התרגום תתבצע לפני הניגון, לא תהיה לנו אפשרות לטעון אותו במהלך ניגון הוידאו במידה וקובץ הכתוביות איננו בשם מתאים.

יש לציין כי ה A-210 בעל אפשרות לממשק בעברית, כולל ה- NMJ המובנה. הבעיה היחידה עם תמיכה בעברית שעדיין לא נפתרה הינה עבור כתוביות אשר קיימות כערוץ נוסף במעטפת mkv, כתוביות אלו יוצגו בצורה הפוכה. מכיוון שקבצים כאלו נדירים למדי, זהו חסרון לא משמעותי.

Trickplay
המילה למעלה איננה קללה, אלא השם "המקצועי" עבור פעולות הניווט בקובץ וידאו כאשר אנחנו במצב Playback. ה A-210 זהה לשאר מוצרי NMT מבחינה זו ומכיל כמה סוגים של ניווט.

הראשון הינו ניווט לפי אחוזים בכפולות של 10. לחיצה על המספר 1 למשל, תקפיץ את הקובץ ל 10% מאורכו, לחיצה על המספר 2 תקפיץ ל 20% וככה הלאה.

צורה נוספת ויותר נוחה הינה ניווט על ידי לחיצה על על כפתורי החיצים ימינה ושמאלה. כל לחיצה כזאת, מבצעת קפיצה של 30 שניות בזמן. לחיצה רצופה, מריצה את הזמן בצורה מהירה עם חיווי על הזמן החדש, כאשר נפסיק לבצע את הלחיצה הרציפה, הוידאו יקפוץ לנקודה שאישרנו.

ניתן לבצע גם FF & FR במהירויות שונות, תלוי הקובץ המנוגן, כלומר הרצה כאשר הוידאו רץ מהר על המסך, אך זוהי צורת עבודה לא נוחה ולא מומלצת, למרות שהיא נתמכת.

עוד דרך הינה על ידי כפתור GOTO. לחיצה עליו ואז יש להקיש את נקודת הזמן המדוייקת והוידאו ידלג לנקודה זאת.

אחד האופציות הכי חביבות הינה Resume Playback. במידה והפסקתם לצפות באמצע, לחיצה נוספת על הקובץ תמשיך אותו מאותה נקודה.

ניגון קבצים
ה A-210 תומך כמעט בכל קובץ אשר קיים כיום. אם זה קבצי mkv מכל הפרופילים, ריפים של כותרי Blu-ray, כותרי DVD עם תפריטים ועוד. ה A-210 חסר יכולת הצגת תפריטים עבור כותרי Blu-ray מסוג BD-J כפי שנאמר מוקדם יותר, אך אם ברשותכם כותר מסוג BDMVאו AVCHD, התפריטים יוצגו. יש לציין כי היום רוב הכותרים מכילים תפריטים מסוג BD-J ועבור כותרים כאלו, אין כאמור הצגת תפריטים ויוצג תפריט בסיסי מטעם היצרן אשר יעזור לנגן את הכותר.


בצד ימין ניתן לראות את התפריט הבסיסי של היצרן עבור Blu-ray Rips מסוג BD-J

ה A-210 בעל תמיכה ב HD Audio. היום פורמטי אודיו אלו קיימים מעל קבצי mkv (לא נפוץ, אך קיים) וברוב כותרי ה Blu-ray. למה אתם רוצים מזרימדיה עם תמיכה ב HD Audio? תמיכה זאת מבטיחה לכם את המקור הטוב ביותר שתוכלו לקבל בבית. פסי קול אלו הינם Lossless ולכן עשירים ביותר נתונים נתונים לעומת פסי קול מסוג DTS או Dolby Digital השגרתיים. עד כמה זה שמיע? זה לא ממש מעניין מכיוון שאם אתם כמוני, אין לכם יותר מידי זמן לצפות בסרטים וכאשר כן יש לכם, תרצו את המקור בעל האיכות הטובה ביותר שידכם משגת.

יש לומר כי קיימים מספר כותרי Blu-ray בהם תנוגן גרסת הבמאי. על מנת לפתור את הבעיה הזאת, היצרן מתכוון להציג בעדכון קושחה עתידי דפדפן Playlist אשר יעזור לבחור את ה Playlisy הנכון במידה ואלגוריתם ה SimpleBD בחר קובץ שגוי. יש לומר כי עד היום אני נתקלתי רק בזוג כותרים בעייתים כאלו מתוך מספר כותרים די רב.

את הקבצים ניתן לנגן דרך התקן אחסון USB או על ידי הרשת. דרך USB, לא תיתקלו בבעיות. אם תנגנו את הקבצים דרך הרשת, שיתוף SMB סביר להניח שיספק אותכם ויענה על רוב הקבצים שתנגנו, אך ייתכן מקרים בהם קצב הנתונים של הקצבים יהיה תובעני למדי, בעיקר בריפים מסויימים של Blu-ray ואז יש צורך בשיתוף NFS, אשר מתגבר על הבעיה מכיוון שהוא מהווה פרוטוקול אשר נתמך בצורה יעילה יותר מעל ה A-210.

את הקבצים ניתן לנגן גם מעל רשת אלחוטית אשר ניתן לקיים בעזרת דונגל מתאים אשר מספק היצרן, אך דונגל זה, למרות שהוא תומך ב 802.11n, איננו מספק דיו במידה ואתם מנגנים קבצים בעלי קצב נתונים גבוה, כזה אשר קיים בקבצי 1080p mkv למשל.


דונגל ה USB עבור רשת אלחוטית 802.11n – מומלץ רק עבור קבצי mkv ברזולוציה של 720p

MovieJukeBox
ה A-210 מכיל מספר פתרונות MovieJukeBox. פתרונות אלו למי שלא מכיר, מהוות אלטרנטיבה גרפית נעימה יותר לבחירת התוכן הזמין לצפייה מאשר בחירה מתוך רשימת קבצים ארכאית. קיימים כאן מספר פתרונות, הראשון והפופולארי ביותר הינו כזה אשר רץ על מחשב אשר דוגם את קבצי הוידאו ומכין קבצי html ותמונות אשר אותן המזרימדיה קורא ומציג בצורה נעימה לעין. פתרון זה נקרא YAMJ ופורסם מדריך מתאים בנושא.


YAMJ

פתרון נוסף הינו ה Oversight, אשר מהווה פתרון מובנה במזרימדיה בחסות הקהילה. יש להתקין אפליקציה מתאימה על המזרימדיה ומכאן הפתרון עובד בפני עצמו, כמובן שיש צורך בקיום חיבור אינטרנט פעיל למזרימדיה עבור הורדת הנתונים המתאימים. יש לציין כי פתרון זה איננו תומך בעברית.


Oversight

הפתרון האחרון והמסקרן ביותר הינו ה NMJ, זהו פתרון בחסות היצרן אשר הוצג בעדכון הקושחה של נובמבר ומהווה פתרון מובנה ושלם עבור תמונות, קבצי אודיו ווידאו. הפתרון כיום קצת לא מושלם מבחינת יציבות, אך היצרן מטפח עד מאוד את היכולת ומקדיש מאמצי פיתוח רבים עבור שיפורו. יש לציין כי אפילו המארז של ה A-210 מכיל אזכור רציני של ה NMJ על ידי גרפיקה מתאימה – זה רק מראה עד כמה היצרן משוכנע כי יכולת זאת הינה חשובה בפני הלקוח הפוטנציאלי.


NMJ

מתחרים

בקטגורית המחיר של ה A-210, נמצאים מספר מתמודדים חזקים. אם נזכיר את הבולטים מבינהם בסדר שרירותי, יש לנו DViCO TViX N1 Cafe, בעל גב חזק של היצרן אשר מתבטא בשירות טוב של היבואן בארץ, קושחה יציבה ותפעול מאוד נוח של המכשיר, אך עם חסרון של יכולות BD-Lite מצומצמות. מתמודדים נוספים הינם ה Xtreamer SideWinder וה- Xtreamer Pro אשר מכילים קהילה משגשגת ורחבה עם גם כן קושחה יציבה ועשירה, כולל דפדפן כתוביות ופתרון MovieJukeBox מובנה, אך האחרונים חסרי טיפול נאות בסדרות בפתרון ה MovieJukeBox והמוצרים ללא יכולות SimpleBD שוות ערך.

קשה להאמין שמישהו יקנה את אחד מהמוצרים שהוזכרו ויתאכזב, כולם מהווים פתרונות נאים עבור כל מי שרוצה להכניס מזרימדיה הביתה או לקנות אחד נוסף. ההבדלים מגיעים לידי ביטוי בתכונות אשר ייחודיות לכל מכשיר. ל A-210 למשל, יש את סל פתרונות ה MovieJukeBox המלא ביותר, אם זה פתרון מובנה בחסות היצרן, פתרון מובנה נוסף או אחר תלוי מחשב בחסות הקהילה, כאשר האחרון מכיל אינספור סקינים וטיפול מושלם בסדרות ומוזיקה. זוהי למשל הנקודה החזקה ביותר של ה A-210.

ה Xtreamer Pro מצד שני, בעל מקום פנימי לזוג כוננים קשיחים אשר יכולים להביא אותו לנפח עצום של 4TB. אם אין לכם צורך בכזה נפח ומחפשים פתרון קטן יותר, ה Xtreamer SideWinder מהווה את אחד הפתרונות עם התמורה הגבוהה ביותר לכסף, עם קושחה דומה לזאת של ה Xtreamer Pro אשר כוללת פתרון MovieJukeBox מובנה (חסר פתרון עבור סדרות ועדיין לא בשל) ויכולות HD Audio עבור איכות אופטימלית בבית. 


הזירה גדושה במתחרים ראויים

סיכום

אז השתכנענו בפרק מוקדם יותר כי המארז עושה את העבודה שלו במידה מסויימת – וזהו בעצם. ה A-210 הגיע מאוחר מידי, היצרן היה צריך להבין לפני ששוחרר ה A-200 כי המארז שלו איננו מספק עבור הייעוד שלו וה- A-210 היה צריך לצאת הרבה יותר מוקדם, מקסימום חודשיים-שלושה לאחר הגעת ה A-200 ללקוחות. אז בסדר, עברו 10 חודשים מאז הצגת ה A-200. האם המארז של ה A-210 כזה מהפכני? ממש לא, הכונן הקשיח הפנימי עדיין עלול להגיע לטמפרטורות גבוהות למדי והצורה החיצונית של המארז די משעממת ופשוטה. הייתי מצפה ממכשיר שעולה $199 מעבר לים, שיכיל מארז קצת יותר מושקע. אם DViCO עושה זאת למשל עם ה TViX N1 Cafe או A.C Ryan עם ה- PlayOn!HD ועוד במחיר נמוך יותר, קצת קשה לשלם מחיר כזה ולקבל מארז פשוט שכזה. הייתי מצפה גם לכל הפחות כי ה A-210 מכיוון שהוא מחליפו של ה A-200, שימכר באותו מחיר של $179 ולא במחיר יקר יותר. 

אז אחרי שגמרתי להתלונן, כמה מילים טובות. בסופו של דבר, ה A-210 מהווה פתרון נאה ויכול להיות מזרימדיה ראשי בסלון המגורים, עם יכולת טובה של ניגון ריפים של Blu-ray ועם תרגום index.srt אשר עולה אוטומטי עם הכותר, מגוון פתרונות MovieJukeBox שיצרנים אחרים של מזרימי מדיה יכולים רק לחלום עליהם, יכולות HD Audio ושלל אפליקציות מובנות כמו YouTube, Facebook, SHOUTcast ועוד.

במחיר של $199 מעבר לים, ה A-210 מהווה את הספרטקוס הנוכחי.

להמשך דיון בנושא מזרימדיה Popcorn Hour A-210

Thanks to Popcorn Hour who supplied us with the sample unit we used for this review

 


7:00
  /  
16.12.2010
  
מאת: זיו רוזנפלד

1