בייבי מוניטור בעידן הבית החכם

כל מי שיש לו ילדים קטנים מכיר את הצעצוע הזה שנקרא בייבי מוניטור, שמטרתו לתת לנו לשמוע, ולעיתים לראות, מה ...

7:00
  /  
12.12.2010
  
כתב: מרטין סבג

רקע

למה אנחנו צריכים את זה? אני מניח שכל מי שיש לו ילדים או עשה בייביסיטר על ילדים קטנים הבין מהר מאוד את הצורך. מדובר על ערכת משדר-מקלט אשר תפקידה להעביר לנו מידע מהחדר של הזעטוט למקום בו אנחנו נמצאים.

 

 

 

הוריאציות הן רבות: כאלו שמעבירים רק סאונד, כאלו שמעבירים גם סאונד וגם תמונה, כאלו שמנטרים את הטמפרטורה ליד הילד, כאלו שהם דו כיווניים, קרי, שאפשר לדבר ולהרגיע את הילד מיחידת ההורים, כאלו עם מקלט נייד על סוללות שאותו ניתן לענוד על החגורה ולקחת אותו בזמן שאנחנו עושים פעולות בבית וכו'.

 

 

 

הבייבי מוניטורים הראשונים היו בעייתיים משהו. טווח הקליטה בין המשדר למקלט היו מוגבלים וברגע שהיו כמה קירות בדרך, והרי זו הסיבה מלכתחילה שאנחנו צריכים אחד כזה, הקליטה היתה בעייתית אף יותר.  השידור היה אנלוגי, מה שהיה גורם להמון רעש סטטי, שפשוט היה בלתי נסבל מה שגרם לזה שפשוט היינו מכבים את יחידת המקלט והולכים לישון…

אח"כ הגיעו היחידות הדיגיטליות, אשר חסינות הרבה יותר לרעשים סטטיים וזה דיי פתר את הבעיה. כיום יש מגוון אדיר של יצרנים ודגמים במחירים שנעים בין כמה מאות ש"ח לאלפי ש"ח בודדים למערכות מרובות מצלמות וחיישנים מתחת למזרון שמנטרים את הנשימות של הילד ומונעים, חלילה, "מוות בעריסה".

 

 

 

בעזרת מערכות בית-חכם, ניתן לקחת את המערכת הקיימת או בתוספות יחסית זניחות, לקבל את כל היכולות הללו ואף הרבה יותר.

אילו מערכות בבית-החכם יכולות לשמש לנו לעזר?

1. מערכת תקשורת (טלפוניה, מחשבים).
2. מערכת אבטחה – מצלמות DVR.
3. מערכת שליטה ובקרה – כולל מגוון חיישנים.
4. מערכת חשמל חכם.
5. מערכת בקרת טמפרטורה ולחות.

ניצול מערכת הבית-חכם

וידיאו

הרבה מאוד אנשים מתקינים מצלמות WEB ע"מ לנטר את מה שקורה בבית/חדר ילדים דרך האינטרנט, כך אפשר לבדוק מה עושה הבייביסיטר/מטפלת מהעבודה או מהטלפון הנייד. הבעיה היא שמרבית מצלמות האינטרנט מאוד מוגבלות באיכות התמונה שלהן, בעיקר בתנאי תאורה קשים (מרבית הילדים שאני מכיר ישנים בחושך…..) ולכן פתרון של מצלמת WEB לא ממש יעיל, אולם שימוש במצלמת אבטחה עם תאורת LEDים באינפרה-אדום (תחום בלתי נראה לעין אך נראה למצלמה) יהיה הרבה יותר יעיל. במרבית הבתים העושים שימוש במערכות בי-חכם קיימת מערכת אבטחה מגובה מצלמות. הוספת מצלמה לחדר הילדים זו תוספת דיי זניחה.
מרבית מערכות ה-DVR מאפשרות גישה למצלמות השונות דרך ממשק WEBי ו/או ממסך ייעודי אשר לרוב קיים בחדר ההורים עבור פתיחת האינטרקום או ניטור סביבת הבית דרך המצלמות השונות.

המצלמות יכולות להיות אנלוגיות, קרי, נדרש כבל קואקס להעברת אות הוידיאו מהמצלמה אל שרת ה-DVR וכמובן מתח DC למצלמה עצמה, אך קיימים גם פתרונות אחרים כמו מצלמות IP שבעצם דוחסות והופכות את הוידיאו ל-STREAM של וידיאו ואפילו מייצרות לינק שניתן לצפות בו מכל דפדפן.

מצלמות כאלו קיימות גם בחיבור חוטי (כולל מתח ע"ג כבל הרשת CAT5) או אלחוטיות WiFi, אבל אז יידרשו סוללות או מתח מהקיר.

אודיו – דו-כיווני כמובן…

תשתית טלפוניה נעשית היום כסטנדרט בכל חדר וכשמחירי מרכזיות פרטיות (רגילות או מבוססות IP) יורדים כל הזמן, הרבה מאוד אנשים מתקינים מרכזיות בבית, גם כמערכת טלפוניה רב קווית (במיוחד אם יש גם כמה Teenagerים בבית….) וגם כמערכת אינטרקום.

מכיון ששיחה בין השלוחות לא עולה כסף ואיכות השמע היא אולטימטיבית, פשוט מאוד להתקין שלוחה של טלפון כזה בחדר הילדים וכשהילד הולך לישון, לפתוח את הטלפון במצב SPEAKER PHONE ופשוט לקבל אודיו דו כיווני, באיכות מצויינת וללא שום הפרעות.

שלוחה ניידת (טלפון אלחוטי) הופך למעשה ליחידה ניידת של אודיו וכמובן שניתן ע"י מערכת הטלפוניה בבית לנטר מה קורה בחדר הילדים מכל חדר.

מערכות שליטה מסויימות, כגון AMX, כוללות בפאנלי השליטה שלהם מיקרופון ורמקולים קטנים עבור ביצוע מערכת אינטרקום פנים ביתית, מה שמאפשר גם לבצע ניטור אודיו מכל חדר בו קיים פאנל כזה.

 

 

מקור תמונה: electronic house

 

בקרת אקלים

כשיש מערכת בית-חכם, שליטה על טמפרטורה ולחות בחדר היא דבר טרוויאלי ומובן מאליו. בעוד הבייבי-מוניטור הכולל חיישן רק נותן לנו מידע לגבי הטמפרטורה ואולי הלחות בסביבת היחידה (ליד הילד), בעזרת מערכת HVAC – Heating, Ventilation & Air-Conditioning הנשלטת ע"י מערכת הבית-החכם ניתן לכוון לטמפרטורה ולחות מסויימים והמערכת תידאג שזה מה שיהיה בחדר בצורה אוטומאטית לחלוטין.

כמו כן, ניתן לתת מחזורי טמפרטורה לפי שעות או תרחישים, למשל, אחרי המקלחת לתת מעט יותר חום שהילד לא יצטנן בזמן שמלבישים אותו, כנ"ל כשקמים בבוקר.

המערכת יכולה לדאוג גם לתחלופת אויר בצורה יעילה וחכמה בעזרת שליטה על ונטה דו כיוונית אשר תדאג להזרמה של אויר נקי לתוך החדר, כך שאם התנאים בחוץ טובים יותר מבתוך הבית האויר ייכנס פנימה וההיפך.

בקרת תאורה

מערכת החשמל החכם שולטת לנו על מעגלי התאורה וגם "מנועים" שונים, כגון, וילונות ותריסים. המערכת הזו, גם בצורה אוטומאטית וגם בשליטה מרחוק, יכולה לאפשר לנו לייצר תרחיש המכבה או מדליק את האור בצורה הדרגתית למשל, אם לילד קל להירדם עם תאורה קטנה ואז לכבות אותה או ליצור תרחיש "בוקר" בוא מעירים את הילד בצורה קלה ומבוקרת של פתיחת תריס, הזזת וילון וכו' ע"מ להעיר את הילד בצורה אולטימטיבית.

 

 

 

כשהילד גדול יותר, ניתן גם להדליק תאורת התמצאות (למשל פסי לדים לאורך הפאנלים ברצפה במסדרון) בעת זיהוי תנועה, ע"מ להאיר לילד את הדרך לשירותים למשל.

האפשרויות, הינן בלתי מוגבלות.

 

 

 

סיכום

ברור לי שאדם לא יילך ויירכוש מערכת בית חכם בשביל פתרון של בייבי-מוניטור, זה הרי להרוג זבוב עם טיל בליסטי בין יבשתי, אולם למי שיש כבר מערכת בית חכם, חלק ממנה או שוקל לרכוש אחד, בעזרת שינויים לא גדולים (תכנות והוספת תרחישים) ו/או תוספות קטנות (שלוחת טלפון, מצלמת אבטחה נוספת) יוכל לקבל ממנה עוד כמה דברים שאולי הוא לא חשב עליהם שהתכוון לרכוש את המערכת.

 

 להמשך דיון בנושא הכתבה, לחץ כאן.

 


7:00
  /  
12.12.2010
  
כתב: מרטין סבג

1