הרשות השניה: כיבוי השידור האנלוגי כבר בפברואר

במסיבת עיתונאים חגיגית בתל אביב הכריזה הרשות השניה על כיבוי השידור האנלוגי כבר בפברואר הקרוב.

17:00
  /  
01.12.2010
  
מאת: עפר לאור

באירוע חגיגי היום בתל אביב ערכה היום הרשות השניה כנס על שידורי ה-DTT (או עידן+) כולל עדכונים על השידורים הקיימים.

 
האירוע התחיל בסקירה על כך שמערך השידור עובה בעוד כ-5 משדרים (איזור רמת השרון והרצליה צפויים בחודש הקרוב לקבל תגבור משמעותי). בסופו של תהליך 24 נקודות שידור יהיה לעידן+, מה שלטענת הרשות יאפשר שיפור קליטה בנקודות הבודדות שעדיין סובלות מאיכות הקליטה.
 
הרשות כיום הוציאה כ-60 מיליון ש"ח על הפרוייקט (התקציב היה 80 מיליון ש"ח) והם עדיין מתכוונים להעלות ערוץ דיגיטלי נוסף (ביום חמישי יהיה דיון בכנסת שדן בנושא הוספת ערוצים 9 ו/או 23 לחבילה) ואת כל תחנות הרדיו האזוריות לחבילה.
 
בשנה הבאה, הרשות מתכוונת לשדרוג מערך השידורים על ידי הוספת שני תדרים למערך, מה שיאפשר הוספת עוד ערוצים לחבילה הדיגיטלית החופשית, וכן אפשרות למעבר של שידורי HD דרך המערך. לפי מנשה סמירה, מדובר על שינויי חקיקה שנחוצים וכן תקציבים נוספים שצריכים להיות מועברים טרם התהליך יכול להתקדם. בנוסף, הרשות זקוקה לתדרים פנויים – מה שיקרה רק לאחר כיבוי המשדרים האנלוגים של רשות השידור וכן של הרשות השניה.
 
כיבוי זה מתוכנן, לפי החוק הקיים, ל-2.2.11 (כרגע זה מתוכנן לשעות הצהריים). טרם הכיבוי, הרשות מתכננת להוציא TICKER בתחתית המסך שישודר רק ללקוחות האנלוגיים (כנראה רק בערוץ 2) אשר יזהיר אותם שהחל מתאריך זה יכובו השידורים.
 
מדובר על לוח זמנים מאוד אגרסיבי, שאין תקדים לו בעולם (אנחנו מדברים על עוד חודשיים!) ולהערכתי ברגע האחרון, הכנסת תדחה את המועד בכמה חודשים.
 
בעוד שברשות מתכוננים ל-HD, כדאי לציין שבערוצים 10 ו-2 אין התלהבות ממעבר ל-HD, בעיקר בשל העובדה שתהליך הרשיונות הולך לאט מאוד ולא ברור כמעט כלום כיום בנוגע למהלכים שידרשו על הזכייניות בכדי להגיע לקו הסיום. האם יהיו 3 ערוצי רשיון או 2? האם יהיו 3 חברות חדשות או 2 בלבד? מתי הזכיונות יכנסו לתוקף? כל אלה שאלות שבלעדי תשובות עליהן הזכייניות לא ימהרו להשקיע מיליוני דולרים באבזור מחדש של האולפנים, צילומי החוץ, מערכות התמסורת, העריכה וכו'.
 
להערכת הרשות וגורמים מחוצה לה, המעבר ל-HD בשידורים המסחריים ככל הנראה יקרו בסביבות 2012 במקרה הטוב. מכיוון שהרשות השניה היא צוואר בקבוק פוטנציאלי במעבר הזה, מעבר זריז שלה לתמיכה ב-HD יהיה בהחלט מבורך ויעזור לקדם את הנושא משמעותית.
 
 
נציג החשב הכללי הציג את התנאים לסיוע ברכישת ממירים. התרשמתי שמדובר בפרוצדורה רבת שלבים ומסובכת למדי כאשר טפסים יהיה ניתן להוריד דרך הרשת (מעוטי יכולת ישמחו לגלות זאת אני בטוח). 40 מיליון ש"ח מוקצים לכך מטעם המדינה. ניתן בעצם לרכוש כל ממיר, אם כי חייבים לשמור את החשבונית. הממיר בלבד (אלא אם כן הוא מגיע כקיט עם אנטנה) מכוסה. המדינה תחזיר למעוטי היכולת עד 225 ש"ח או 50% מעלות הממיר (הנמוך מבין השניים), הישר לחשבונות הבנק של הזקוקים לעזרה. רשימה ארוכה של קריטריונים (שהחשכ"ל נמנע מלפרטם) קיימים, כגון רמת הכנסה, העבודה שהצרכן אינו משתמש של יס או הוט (צריך אישור על כך…), שיש לו כבר טלויזיה (קרי: משלם את האגרה) ועוד מני פרטים.
 
להערכתי יהיה קשה מאוד למעוטי יכולת להשיג את האישור המיוחל והביורוקרטיה שתדרש לפיצוי של עד 225 ש"ח יהפוך את הסבסוד לקשה מאוד ליישום (בוודאי כאשר מרבית האנשים שזקוקים כלל אינם יודעים עדיין על הכיבוי הצפוי של השידורים האנלוגיים בתחילת פברואר).
 
 
 
ניסים טל, מהנדס הפרוייקט ברשות השניה סקר את הצדדים הטכניים של השידרוגים שמערך השידור עבר. בהמשך פירט את שינוי הדרישות מהיבואנים והמלצות של הרשות בנוגע לפריטים שונים, כגון סוג אנטנה מומלצת (יאגי), אורך כבל (3 מ') וכו'.
 
בהמשך דיברו גם על אפשרות לשדרוג אנטנות הקטנות שמגיעות עם מקלטים רבים. מתברר שאם מציבים אנטנה כזו על משטח ברזל כלשהו, או אפילו עדיף על משטח בעל כיפוף (כמו האות ר) כמו מחזיק ספרים, השיפור באיכות הקליטה היא דרמטית.
 
 
אורך האנטנה המומלץ הוא 15 ס"מ, כאשר המרחק מהברזל האחורי צריך להיות גם הוא 15 ס"מ בכדי להיות אפקטיבי. השידור הוא אופקי (משמע שאנטנות מהסוג הזה אינן מתאימות כ"כ לשידורים בישראל, שכן עדיפות אנטנות יאגי כיווניות, אך זה בהחלט עוזר). 
 
לבסוף דיבר מישהו שמוכר לקהילה שלנו, עפר לאור (אני)… בעיקר התמקדתי בנושא איכות התמונה והצורך לשמר אותו על אף הרצון העז להוסיף עוד ועוד תכנים על גבי התשתית הקיימת. בנוסף, הועלה הצורך בטלויזיות תומכות עברית, ובמערך השידור הדיגיטלי הנפרד עבור שידורי הרדיו (DAB) אשר נחוץ הרבה יותר מאשר הוספת השידורים הללו למערך הדיגיטלי DVB-T הקיים.
 

17:00
  /  
1.12.2010
  
מאת: עפר לאור

1