Zacuto zgrip jr – כשרוצים לצלם וידאו עם האייפון כמו מקצוענים

כשראינו את הדבר הזה לראשונה בתערוכה, שאלנו את עצמנו מיד - מדוע לנו אין כזה? אז עכשיו יש. ידית אחיזה לצילום וידאו ...

7:35
  /  
28.11.2010
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

מסיבת עיתונאים של פיליפס בתערוכת IFA 2010. כל העיתונאים יושבים סביבי, חלקם עם מצלמות וידאו, חלקם עם DSLR, ועיתונאי אחד תופס לי את העין. הוא מחזיק חייזר ביד – מכשיר משונה שמזכיר אייפון 4, רק על בסיס משוגע ומעליו מיקרופון מכוון ותאורת LED מתוחכמת. בקיצור, משהו מטורף למדי מבוסס אייפון.

לקח לי זמן לחשוב על העניין ולצלם את הכלי הזה, כאשר מהר מאוד עיתונאים נוספים הצטרפו אלי ויצרו מהומה לא קטנה בנסיון להבין מה זה הדבר הזה.

 

ובכן לדבר הזה קוראים zGrip jr מחברת Zacuto. החברה מתמחה באביזרי צילום לתחום המקצועי, עם דגש למסילות, אביזרים לצילום יציב ועוד. הציוד שלהם יקר ויוקרתי ולכן מפליא שהם נכנסו כלל לתחום ה-Consumer. לדברי החברה, הגאות בצילומים בעזרת אייפון פשוט גרמו ללקוחות שלהם לדרוש את המכשיר.

המכשיר בסיסי מאוד וכולל זרוע מתכתית עם אצבעות מצופות בגומי. בחלקו העליון יש הברגה שמאפשרת התקנת מתקן תאורה כגון מתקן ה-LED או אפילו חיבור של מיקרופון כיווני אשר ניתן לחברו לחיבור המיקרופון של האייפון. בבסיס הידית ישנה הברגה נוספת, שימושית במיוחד – אשר מאפשרת חיבור של האייפון ל-Tripod סטנדרטי.

אין כאן כל נסיון ליפות את המכשיר או להפוך אותו לאסטטי. בצילומים הוא נראה טוב פי כמה וכמה מאשר הוא נראה בפועל. המתכת מאוד תעשייתית. הידית סופר תעשייתית עשויה פלסטיק קשיח ומחוספס במיוחד. לאורך זמן זה חשוב מכיוון שזה מונע מזעה מלהפיל את הידית ואיתה את האייפון היקר.

 

המכשיר מתאים לאייפון 4 ול-3GS בשל המבנה והזוית של האצבעות, אך כדאי לשים לב שאם שמים Case כלשהו, כל העסק מפסיק לעבוד וזה פשוט לא נכנס טוב – זה מיועד לשימוש ללא כל כיסוי (מפחיד). האחיזה שלו טובה ואין ממש מצב שהאייפון יעוף, אלא אם כן מישהו לקח על עצמו להעיף לכם אותו.

למה לצלם וידאו באייפון? שאלה טובה. אני לא מחובבי הצילום באייפון כלל. בשביל סטילס יש לי DSLR. בשביל וידאו יש לי מצלמת וידאו. אבל ה-DSLR מוגבלת בוידאו (במקרה שלי אין פוקוס אוטומטי, האודיו לא להיט ואיכות התמונה לא להיט גם ב-720P). מצלמת הוידאו טובה בהרבה באיכות, אבל הלוגיסטיקה שלה כרוכה בלא מעט בלבול מח. 

 

באייפון, לעומת זאת, החל מאייפון 4, איכות התמונה ב-HD היא מעולה (יש רק חסרון שיש metering רק באיזור שסימנתם שאתם עושים עליו פוקוס, אך לרוב זה לא כזה סיפור) ועם תוכנות כמו iMovie או reel director אפשר לערוך סרטים ישר על האייפון וגם להעלות אותם ליוטיוב במינימום מאמץ. 

 

זה מאוד נוח. ב-IFA בברלין צילמתי מספר רב של קטעי וידאו (הקדשתי לצורך זה שליש מהזמן שלי בתערוכה). הנוחות של הצילום והעובדה שכל מה שצריך זה לדאוג שיש לך מספיק בטריה, הפכה את כל הפרוייקט למוצלח במיוחד!

כלומר, איכות התמונה מצויינת, ניתן לערוך את הוידאו ישר על המכשיר ובעצם אפשר לנהל את כל נושא הוידאו בזמן אמת בלי צורך בכלל במחשב (אוקיי, מחשב בהחלט עוזר, אך כבר לא קריטי.

אבל למה שתרצו בעצם מכשיר כזה? יש כמה סיבות שונות. הראשונה היא שכפי שכל אחד שמחזיק אייפון לצילום וידאו כבר יודע, להחזיק עם שתי אצבעות מכל יד (יד ימין עם זרת מורמת כמובן חשוב לא פחות מאשר עבור כוס יין!) זה דבר שהוא נוח בדיוק למשך דקה ורבע. דחיפה קטנה והטלפון עף לאלוהים יודע איפה. האייפון 4 מעט משפר את המצב עם משטח אחיזה נוח יחסית למי שמצלם, אבל האייפון 3 ו-3GS נוראים במיוחד בגלל המשטח העגלגל בפינות שלהם.

 

כך שהיתרון הראשון הוא פיתרון של אי נוחות האחיזה בצילום רגיל.

בעיה נוספת היא שלאחר זמן מה, היד מעט מתעייפת והופכת פחות יציבה. חוסר היציבות מאוד מפריע בצילומים אח"כ.

בעיה אחרונה היא שאם רוצים תמונה מקצועית לחלוטין, אין ממש פיתרון נורמלי באופק כיום לאחיזה טובה באייפון עם tripod. הפיתרון של בסיס ה zGrip אשר כולל הברגה ל-tripod פותר גם סוגיה זו.

בכדי להבין עד כמה זה משמעותי צילמתי מאותה זוית שלושה צילומים מקרוב של אחד מהמסכים שבדקתי כאשר קיבלתי את ה-zGrip. תשפטו בעצמכם:

כפי שניתן לראות, ההבדל אינו דרמטי במובן של יציבות. יש הרבה פחות שיפור מכפי שהייתי חושב. עם זאת, כדאי לציין שממרחקים ארוכים יותר, הרגשתי הבדל משמעותי יותר.

מבחינת נוחות לאורך זמן, אין שום ספק, הידית נוחה בהרבה מהחזקת ה "זרת למעלה" שנפוצה במחוזותינו.

הידית עצמה כאמור עשויה מחומר לא נעים למגע – הוא תעשייתי מאוד, מחוספס וקשיח. מצד שני, מפליא לגלות שלאורך זמן הוא מוכיח את עצמו. הוא אינו מחליק גם כאשר חם ומזיעים והחספוס שלו לא רק מקנה תחושת בטחון וקשיחות אלא שזה באמת עומד במבחן גם אחרי זמן ממושך.

מבחינת בטחון, אין שום בעיה, הידית בטוחה מאוד וקל להתאים לה גם רצועה במידה וחוששים עוד יותר. ניתן לנפנף את האייפון בבטחון – ה-zGrip jr מחזיק את האייפון בחוזקה כמו שצריך. צריך מכה מאוד חזקה בשביל לשחרר אותו.

הבעיות

הבעיה הראשונה של ה-zGrip הוא באסטטיקה שלו. הוא חייזרי מאוד. כשרואים אותו מרחוק הוא מרשים, אך מקרוב, איכות הבניה שלו לוקה בחסר.

גם מבחינה מכאנית היה בקלות ניתן לחשוב על פתרונות אלגנטים יותר לחיבור בין הידית למסגרת הברזל – דבר שמאוד מקשה על ניוד המכשיר כאשר נמצאים בתערוכה או בשטח לצורך צילומים. בנוסף, חבל שהמסגרת עצמה לא כוללת את החור עם החיבור ל-tripod. מי צריך במקרה הזה את הידית שמפריעה בדרך?

מבחינת יציבות, היה נחמד אם היה מנגנון יציבות אמיתי שהיה יכול להפחית את הרעידות הטבעיות של היד כאשר מצלמים. מנגנונים כאלה פשוטים למדי (למשל כזה המבוסס על שיווי משקל) ולא היו מייקרים מאוד את המכשיר.

 

ל-zGrip jr יש שני אחים יקרים יותר. ה-iPhone point and shoot מיועד לצלמים שרוצים לשלוף את הידית ובעצם ההבדל בינו לבין ה-zGrip jr הוא שהחיבור בין המסגרת של האייפון לידית ניתנת להחלקה החוצה. אך שוב, גם כאן חסר חיבור פשוט של tripod והוא קיים רק בידית במקום במסגרת…

ב-zGrip pro, שהמחיר שלו כבר 300$ בארה"ב, יש כבר צירים שונים, אפשרות לשפר את היציבות אך החומרים אותם חומרים וגם שם הידית מהווה את נקודת החיבור עם ה-tripod.

המסקנות

 

מדובר כאן ברעיון מבריק, שמיש וחשוב. קשה לומר שהביצוע מבריק כמו הרעיון עצמו. עדיין, ה zGrip jr יכול לעזור, עם אביזרי עזר נוספים לצילום, להפוך כל אחד לצלם מקצועי. האייפון 4 מספיק איכותי שבשילוב עם אחיזה נכונה (ללא זרת מורמת אל על), לצלם וידאו מוכשר שיכול לצלם את הסלבית התורנית (אההם) שיושבת בשולחן לידכם בבית הקפה, לצילום מקצועי שערוץ הבידור הישראלי, או לפחות פינת הצינור בערוץ 10, ישמחו מאוד לשדר.

עבור מי שרוצה בעצם את האפשרות להגיע למקומות ולצלם כמו בן אדם, הייתי אולי ממתין למתחרים שבוודאי יקומו למוצר הזה (אצל היצרן הסיני הקרוב למקום מגוריכם), או אפילו לשדרג מעט ל-iPhone point n shoot אשר לפחות פותר את הסוגיה של פירוק המכשיר לשני חלקים ניידים יותר.

מחיר מומלץ לצרכן: 69$ ועוד משלוח (יכול לעלות עוד כ-50$, לא כולל מיסוי)

להמשך הדיון על ה- zGrip jr לחצו כאן


7:35
  /  
28.11.2010
  
מאת: עפר לאור

1