מארז Blu-ray – הסנדק (The Godfather)

 סאגת  הסנדק - אין עוררין שזוהי אחת מיצירות המופת הגדולות בהיסטוריה הקולנועית. לאחרונה היא יצאה בגירסת Blu-ray ואנו בודקים - ...

7:00
  /  
26.11.2010
  
מאת: אבי מרקדו

מעט על "הסנדק"

על סדרת סרטי הסנדק כמעט ואין צורך להרחיב. שלושת יצירות המופת של פרנסיס פורד קופולה, הטרילוגיה אודות משפחת קורליאונה, הפכו כמעט מידית לקלאסיקה מודרנית.

ביקורת זו מציגה את מארז הבלוריי הכולל את שלושת הסרטים יחד עם תוספות מיוחדות. למען הביקורת, אתמקד בסרט השני בסדרה (הנקרא "הסנדק 2", משנת 1974). הסרט מספר במקביל את סיפורו של מייקל (אל פצ'ינו), שכעת הוא ראש המשפחה (הסנדק) אשר נתקל בקשיי שליטה על העסק המשפחתי (המאפיה, הימורים וכו') ואת סיפורו של ויטו, אביו של מייקל, בימי צעירותו (רוברט דה נירו שמחליף בתפקיד את מרלון ברנדו והזיתים בלחייו) וסיפור עלייתו לגדולה, או כמו שהבמאי קופולה ניסח זאת – "מקור הרשע".

The Family
משפחת קורליאונה (זה נשמע יותר טוב באיטלקית, La Familia corleone)

לאחר ההצלחה הגדולה של הסרט הראשון, קופולה ידע שהוא חייב להמשיך את הסיפור על משפחת קורליאונה, והסרט השני, על דעת רבים, הוא המוצלח מבין השלושה. הויכוח אם הראשון או השני הוא המוצלח ביותר זניח לעומת ההסכמה הגורפת כי הסרט השלישי הוא המיותר והפחות מוצלח. באופן אישי אני מסכים עם הקביעה אך חושב שהסרט השלישי בכל זאת חשוב לצפייה, בכדי לקבל את התמונה הכוללת והמורכבת על קורות המשפחה. עוד לטובת איכותו של הסרט השני, עומדות 11 מועמדויות לאוסקר ומתוכן 6 זכיות: רוברט דה נירו כשחקן משנה, קופולה שזכה 3 פעמים כתסריטאי, במאי ומפיק (על הסרט הטוב ביותר) ואף נינו רוטה, המלחין האגדי זכה על פס הקול הנפלא שמוכר כיום לכל אחד מאיתנו, אפילו אם לא ראה את הסרט מימיו.

על הסרט כאמור לא ארחיב ורק אגיד שמי שלא צפה בו, בכל פורמט שהוא, וידיאו, DVD או בלו-ריי, חייב לעשות זאת בהקדם האפשרי. סדרת סרטי הסנדק הם בית ספר לקולנוע הן מבחינת איכות הסיפור והן מבחינת הבימוי ושימוש במרכיבים הקולנועיים (תאורה, משחק, זויות צילום, סאונד וכו'). סרט שפשוט אסור לפספס. אבל, אם יש לכם בלו-ריי, האם שווה להתאמץ ולהשקיע בקניית "הסדרה הכחולה"?

 

המארז החדש

את הסרט הסנדק ראיתי מספר פעמים בפורמטים שונים, הרבה לפני שהבלו ריי נכנס לביתי. כאשר שמעתי שיצאה גרסת בלו ריי, מיד נרשמתי באמזון שיודיעו לי כאשר תהיה זמינה. אני חייב להודות, שבגדול, פילוסופיית הבלו ריי שלי אומרת שדווקא הסרטים הישנים יותר הם אלו ששווים יותר לרכישה בבלו ריי. כבעליו של מקרן (Panasonic 3000), צפייה במהדורות DVD של סרטים ישנים-קלאסיים בעלי איכות נמוכה היא כמעט בלתי אפשרית, בעוד סרטי DVD חדשים הם בעלי איכות גבוהה מספיק כדי שאוכל להנות מהם גם על המסך הגדול. לכן, חשיבות ההוצאות המחודשות של הסרטים הקלאסים בבלו-ריי חשובה כפליים, בזכות תהליך ה Remastering אותם עוברים מרבית הסרטים בהוצאה המחודשת.

הקופסה שמגיעה מאמזון, מעוצבת יפה מאוד, עם לוגו של הסנדק וחתימה של קופולה בחזית. הקופסא מכילה את שלושת סרטי הסנדק ודיסק נוסף של תוספות שרובם עברו גם התאמה לHD, תופעה נדירה בפני עצמה שכן לרוב, התוספות נשארות באיכות נמוכה.

מהי איכות התמונה? ובכן, על פי התוספות, קופולה בעצמו ישב במעבדה עם אנשי המקצוע בכדי לשחזר את הצבעים והתחושה כפי שהיה במקור והתוצאה היא לא פחות ממדהימה! ללא ספק זהו אחד מהשחזורים המוצלחים ביותר שיצא לי לראות. למרות העובדה שסצנות חשוכות רבות סובלות מגרעיניות מסוימת, בחלקים רבים של הסרט ההנאה מהתמונה ומהחדות רבה מאוד. כשצפיתי בסרט, הרגשתי כאילו אני צופה בו בפעם הראשונה – כמות הפרטים והעושר של התפאורה, שקופולה ידוע בה כל כך, נגלו לעין במלוא הדרם. הגוון החום שבחר קופולה לסצנות של רוברט דה נירו בעבר, ברור הרבה יותר ונותן את תחושת הנוסטלגיה אליה כיוון קופולה, שלא כמו בגרסת DVD קודמת שהכרתי שם החום היה טיפה כהה מדי ופולשני.

איכות התמונה הכללית גבוהה מאוד, ניכר שאולפני פאראמונט השקיעו בתהליך הרימסטרינג, כפי שיצירה בסדר זה ראויה לו.

כחלק מתהליך השחזור,הסאונד של הסרט עבר עיבוד גם כן וכעת הוא מקודד ב Dolby Digital True HD בן 5.1 ערוצים . פס הקול זוכה האוסקר של נינו רוטה קיבל שדרוג משמעותי, הסאונד פתוח וממלא את חלל החדר, מייצר אווירה סיציליאנית חמימה שגורמת לך לרצות לתפוס מנת ספגטי עם כדורי בשר ולאכול לצלילי הכינור ופריטת הגיטרה. בסצנה בה רוברט דה נירו הולך באמצע תהלוכת יום ראשון של השכונה הסיציליאנית בניו-יורק, בכדי לרצוח את הגנגסטר השכונתי, האווירה של הרחוב עוברת אל הצופה ואנו שומעים לא רק את המולת הרחוב והמוזיקה, אלא אפילו שברי שיחות קטנות בין האנשים. לאחר מכן בשלב הרצח עצמו, האבחנה בין המולת הרקע לבין החלפת המילים ביניהם לפני הרצח, חדה וברורה. זאת סצנה שבגרסת הDVD חסר בה את הנפח הרצוי בכדי לשלב בין אווירת הרחוב לבין האינטימיות של הרצח וכאן בגרסה הכחולה היא עוברת מצוין. כאמור עבודה טובה מאוד על הסאונד.

הסנדק

לסיכום, אם ראיתם כבר את הסנדק ואם לא, כדאי לכם מאוד לרכוש את סדרת הבלו ריי שלו, שמהווה שדרוג רציני לכל גרסה קודמת בה הוא יצא. ככל שהמסך שלכם גדול יותר ומערכת הקולנוע הביתי שלכם "תפורה" עליכם, כך תוכלו להנות מהאפוס הנפלא הזה על משפחה אחת, קטנה/גדולה, אשר ניסתה להגשים את החלום האמריקאי, בדרך הסיציליאנית.

  • ציון סרט: 10/10
  • ציון סאונד: 9/10
  • ציון תמונה: 9/10

להמשך דיון על מארז ה Blu-ray של סרטי הסנדק.


7:00
  /  
26.11.2010
  
מאת: אבי מרקדו

1