Revue של לוגיטק, כלומר Google TV

כשגוגל הכריזה שהיא נכנסת לתחום הטלויזיה החסרנו פעימה.בדקנו את ה-Logitech Revue, שמריץ GoogleTV.

7:00
  /  
24.11.2010
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

על פלטפורמת Google TV שמענו לפני כחצי שנה. הרעיון פשוט – פלטפורמה חינמית (כרגע לא Open Source, אך לא מן הנמנע שזה יקרה) אשר יכולה לשמש כמערכת הפעלה לממירים, מזרימדיות וטלויזיות. גוגל פשוט מעוניינת לעשות את המהפך שעשתה בתחום הסלולר עם פלטפורמה חדשה בשם Google TV.

המערכת מבוססת כיום על פלטפורמה של אינטל מבוססת ATOM בקצב 1.2Ghz (לא מהיר במיוחד) ועם האצת וידאו בחומרה – כלומר Sodaville CE4100. זו פלטפורמה רובסטית, אם כי מעט יקרה (המכשיר עולה $300 בארה"ב).

גוגל בעצם חיפשה שותפים למיזם ואכן מצאה לא מעט כאלה: Logitech היתה הראשונה ואכן היא גם הראשונה שהוציאה מכשיר מבוסס Google TV, הלא הוא ה- Logitech Revue. במקביל אליה יצאה גם סוני עם מסך בעל Google TV וגם נגן בלוריי שגם לו יכולות Google TV. לאחרונה הכריזה חברת סמסונג שגם היא תוציא מכשירים דומים וככל הנראה אלה יוצגו כבר בתערוכת CES אשר נערכת בינואר 2011 בלאס ווגאס.

בנוסף, DirecTV אחת משתי חברות הלווין בארה"ב, הכריזה על תמיכה מלאה בפלטפורמה. לאחרונה גילינו שמרבית רשתות הטלויזיה האמריקאיות שמשדרות באינטרנט בחינם חסמו את Google TV, לרבות ABC, NBC, FOX, HULU ועוד.

כיצד זה עובד?

כפי שאנחנו יודעים, משתמשים אינם מחבבים במיוחד מכשיר נוסף שמתחבר להם כממיר שני או שלישי. הפיתרון של לוגיטק כאן הוא מקורי ומעניין ועדיין לא ראינו שכמותו במחוזותינו. המכשיר בעצם משתרשר לממיר ה-HDTV הרגיל, כך שאינו זקוק לחיבור HDMI נוסף. 

כאשר לא משתמשים ב-Google TV, ניתן פשוט לראות ולשמוע את הממיר כאילו שום דבר אינו מחובר. כאשר המכשיר מופעל, הוא יכול להגלות את הוידאו מהממיר לחלון בתוך חלון או פשוט ממשק ה-Google TV יכול לצוף מעליו.

הממשק של גוגל עצמו הוא גרפי, תלת מימדי ואינו ממש דומה לשפה הגרפית שהתרגלנו אליה באתרי גוגל. זה יותר דומה לסקין מתוחכם מעל Android (ואכן, לא מעט קטעי תוכנה של אנדרויד רצים ב-Google TV). יש המון ממשקים שצפים מעל, מתחת ובצדדי המסך.

האמת היא שזה די מבלבל. יש פשוט הרבה שכבות ובכל פונקציה משתמשים בעצם בגרפיקה אחרת ובסגנון מעט אחר. קשה באמת לדעת למה לצפות.

חיבור המכשיר פשוט למדי, חיבור חשמל, ושרשור ה-Logitech Revue בין הממיר שלכם לבין המסך (חיבור הרשת הוא N, כך שרצוי גם חיבור אתרנט במידה ואתם מעוניינים להזרים תכני 1080P באופן אמין לקופסא). 

 

ההגדרות הראשוניות מציקות למדי. תחילה ניסיתי את הממיר Max HD שלי והוא אכן השתרשר ואכן עבד. כמובן שלא ניתן היה לשלוט בו עם ה-IR Blaster של המכשיר (הוא מכיר רק ממירים מעטים, וגם אלה ממירים לשוק האמריקאי בלבד). החיבור עצמו עבד, והעביר כשורה את הוידאו, כולל Dolby Digital 5.1 של ערוץ National Geographic. הבעיה היחידה היא שבגלל שהמכשיר מיועד לשוק האמריקאי הוא עובד ב-60HZ ולכן ממיר את היציאה של יס ל-1080P60… אגב, צריך להגדיר את הממיר כמכשיר שגוגל אינו מכיר, משימה שאינה קלה כלל וכלל.

 

ההגדרות מסובכות למדי. זה מתחיל עם הגדרות הרשת ששואלות שאלות קשות שצריך להיות גיק מתקדם בכדי לענות עליהן. זה ממשיך גם בדרך שבה מחברים את העסק לממיר ולמסך. בהגדרות צריך לעשות חיפושים לפי מודל טלויזיה, ממיר, רסיבר וכו'. לוגיטק מנסים כאן לחקות טיפה את השיטה שבה Harmony עובד, אך כשמדובר בממיר או מזרימדיה זה פשוט מעיק.

כל תהליך ההגדרה לוקח לכל הפחות 20 דקות בכדי להשלים. בשלב זה ניתן להגדיר שירותים כגון Facebook ו-Twitter אשר ניתן לחברם לשירות. 

 

השלט

על המכשיר שולטים בעזרת השלט הקטן ביותר בתחום… סתם, זה מקלדת כמעט Full size שיש לה Track pad אך ללא זיהוי לחיצה (לשם כך צריך ממש ללחוץ). זה נחמד כמקלדת ל-HTPC, אך בתור שלט ראשי למערכת מצאתי שזה מעיק. היחידים שלדעתי יאהבו את זה הם מי שעבד עד כה עם HTPC וכבר התרגל למקלדת בתור שלט.

 

לוגיטק לקחו את העיצוב כמה רמות הלאה והוסיפו כפתורי ON-OFF לרסיבר ולמסך (זה עובד, ככל הנראה דרך IR שכן לא ידוע לי שהרסיבר שלי יודע לקבל פקודות הדלקה וכיבוי או שליטה על הווליום דרך HDMI). כך שניתן להחליש או לחזק את הווליום או להדליק ולכבות את האלמנטים השונים במערכת. עם זאת, זה לא מבוסס מאקרו, כך שזה יותר דומה לסוג של שלט אוניברסלי משנות השמונים במובן הזה.

 

למקלדת איזורים שונים – הפד בצד ימין למעלה, מתחתיו כפתורי ניווט שונים (כפתור עמוד הבית, כפתור אחורה וחצי שליטה), למעלה כפתורי הדלקה וכיבוי ולבסוף מקלדת מלאה (ונעימה מאוד למגע).

 

כפתור בולט נוסף הוא כפתור החיפוש אשר ככל הנראה היה צריך לתפוס משמעות גדולה יותר מכפי שבפועל ניתן לו.

המקלדת נעימה ואינה מרעישה, אך היא נוחה למדי כמקלדת. כשלט זה נורא ואיום ואני מתקשה להבין כיצד אני יכול להתמודד עם זה ברמה היום יומית. מצד שני, מי שמקליד כמוני על עיוור, יאהב את היכולת הזו להקליד כאן כפי שהוא רגיל (בעוד שבמקלדת/שלט של בוקסי למשל, לא ניתן לעשות זאת בשל הגודל הקטן של השלט).


"השלט" ליד שלט של בוקסי ואייפון. ענק אמרנו כבר?

המקלדת… סליחה, השלט של ה-Revue שולט על המסך ועל הרסיבר ברמה בסיסית – הדלקה כיבוי ושליטה בעוצמת הווליום. זהו. כפתור שימושי נוסף הוא כפתור TV אשר מאפשר מעבר מהיר לממיר.

מה עושים עם זה?

אפשר אולי לשנות את הכותרת של פרק זה ל – "מה אמורים לעשות עם זה"?

הרעיון הוא להוסיף שכבה נוספת של סיבוכיות מעל הממיר שלכם. כלומר, שתוכלו למצוא את התוכניות שלכם דרך כפתור חיפוש, להקליד דברים ולסמן אותם לפי הצורך ללא קשר אם הם באינטרנט, באתרי תוכן או באחד מהערוצים שאתם מנויים עליהם.

בפועל, זה פשוט לא עובד כך. הממירים המועטים שהמכשיר שולט עליהם ישירות (דרך HDMI CEC) יכולים לתקשר מעט מאוד עם המכשיר. לכן נוצר מצב שאם מצאתם תוכנית מעניינת, המכשיר לא ידע אם הממיר המקליט שלכם אכן הקליט אותו או לא. הוא גם לא יתן לכם לנגן אותו. בעצם הוא רק יגיד לכם איפה זה משודר ועכשיו עליכם יהיה לפעול דרך הממשק של הממיר בכדי לנווט לשם ולסמן הקלטה או ניגון. נפלא.

לכן בעצם צריך להתרגל כאן לשני ממשקים (חכו, זה עוד ההתחלה) – זה של ה-Google TV והשני הוא של הממיר המקליט שלכם.

 

אם נמצאו תכנים באחד המקומות האחרים באינטרנט, השכבה של Google TV "מסתירה את הממיר שלכם וניתן לראות את התוכן דרכו. כמובן שזו התאוריה. בפועל חסמו כאמור כל הרשתות הגדולות את הגישה ל-Google TV, כך שבפועל מדובר על מספר מועט למדי של אתרי תוכן מינוריים יחסית שכן פתוחים לשירות. כמובן שאם נוסיף לזה את העובדה שאנחנו שוכנים מחוץ לארה"ב, אז בכלל מגוון התכנים שלנו יורד כמעט לאפס…

ממשק ודפדפן

 

כדאי לשים לב שיש למכשיר בעצם ממשקים שונים לכל איזור. הסיבה לכך היא שבכל איזור פועלת תוכנה שונה. חלק מהממשק הוא של לוגיטק עם ה-Revue. חלק מהממשק הוא של Google TV, חלק של הדפדפן וחלק גדול נוסף הוא של חברות צד שלישי שפיתחו אפליקציות עבור הסביבה הזו. בכל איזור הגרפיקה שונה, שיטת הניווט שונה. לעיתים זה עם עכבר, לעיתים על חיצים, לעיתים עם המקלדת. 


חיצים לא עובדים,scroll bar דווקא קיים

לא ניתן לדעת זאת מראש ופעמים רבות לחצתי בנואשות על החיצים רק בכדי לגלות ששכחתי שכאן רק העכבר עובד…

בכל מקום ה-Look and feel שונה ויש בליל של מטפורות גרפיות. כולן יפות, אך חוסר העקביות כאן משווע ומשגע.

 

מרבית התכנים מבוססים על דפדפן ועל פלאש. כאן מדהים למדי לגלות עד כמה הדפדפן (כרום מלא) יעיל, מהיר ואמין. לא רק שניתן לנווט בין אתרים מלאים, אלא שיש גם כמה טאבים והפלאש עובד באופן מהיר ואמין. כאשר המכשיר מזהה אתר עם וידאו ספציפי (לרוב Youtube), הוא יודע בדומה ל-BOXEE BOX לזהות זאת ולעשות זום על הוידאו. הוידאו רץ ויעיל וניתן היה להפעיל בעזרתו את מרבית האתרים הישראלים באינטרנט.

מבחינת מהירות, הדפדפן מהיר כמעט כמו במחשב רגיל ורץ כמעט כפול במהירות מזה של BOXEE BOX. מצד שני, כמעט ולא ניתן היה לשלוט במה שניתן לעשות מהרגע שהדפדפן פעיל… כלומר, מעבר ליכולת להוסיף Bookmark, ולצפות באתרים הרבה לא עבד. באתרים שונים עברית עבדה 95% (חוץ מ-Tool tips) אך באפליקציות והגבול מאוד מטשטש מתי משהו אפליקציה ומתי לא, העברית לא פעלה כשורה. דוגמא אחת היא כמובן YouTube Leanback, גרסא מציקה למדי של יוטיוב אשר מיועדת לצפיה על גבי הספה. לא מת על הגרסא הזו של אתר הצינור, אם כי היא כבר קיימת גם ב-BOXEE BOX. בגרסא הזו למשל עברית פעלה באופן די לקוי וחלקי במקרה הטוב.

הקלדה בעברית? אין מצב.

מדיה מקומית

בשלב הזה אתם בוודאי שואלים מה המכשיר יודע לעשות מעבר לגלוש באינטרנט, שכן כל נטבוק של 1000 ש"ח יכול לעשות זאת, ואכן המכשיר יודע לזהות את רשת ה-DLNA ולהתקשר אליה. המפתיע בכל הסיפור הוא שאת קטע הקוד הזה, שהייתי מצפה שהוא יהיה בדיוק הקטע שגוגל תהיה אחראית עליו נמצא דווקא באחריותה של לוגיטק…

לוגיטק, שהתמחותה היא לכל היותר בפיענוח אודיו בסגנון SqueezeBox מספקת נגן DLNA בסיסי שהוא כרגע מוגדר כנגן במצב Beta בלבד. הוא יודע לנגן תמונות סרטים ומוזיקה. סרטים לא משהו. 

MKV עובד וגם פורמטים נוספים עובדים, אך התפעול של הנגן הוא זוועה. קשה מאוד לנווט, זה לא נוח ואין כמעט מידע על מה שאתה מנגן מעבר לשמות קבצים. במקרה שלי ניסיתי את הכל דרך רשת 802.11N, אשר אני מעריך שהיא בעצם מה שיהיה בשימוש במרבית המקומות שבהם יותקנו מכשירי Google TV.

ה-Logitech Revue הצליח למשוך את הוידאו, כולל מסדרות ומסרטים 1080P, אם כי אני חייב לסייג שהמכשיר היה קרוב למדי פיזית לראוטר האלחוטי ויש סיכוי לא רע שבסביבות שונות יהיו רמות קליטה ואיכות תקשורת שונה.

ניתן להעביר תכנים קדימה ואחורה בעזרת כפתורי ה-FFWD ו-REWIND. ניתן גם לנווט למקום ספציפי בסרט על ידי העכבר וסרגל הסטטוס של הסרט. תרגום? אין. שינוי יחס מסך? אין. שינוי כניסות אודיו? אין.

היתרון של המכשיר הוא בכפתור החיפוש שלו. במחי לחיצת Search אפשר בעצם לחפש במכשיר דרך DLNA, בממיר ובאינטרנט. האם זה עובד? כן, אבל פעמים רבות החיפוש הניב לי תוצאות בעייתיות. דוגמא אחת היא חיפוש של הסדרה 24 ברשת הביתית שלי…

בעצם זה נגן בסיסי ביותר, כאשר כל מזרימדיה של 500 ש"ח מ-Western Digital יקרע לו את הצורה…

אפליקציות

כאן מתחרה גוגל בתחום של Yahoo Widgets אשר מנסים להשתלט על אפליקציות ומיני-אפליקציות (אפלטים) על גבי הטלויזיה המקוונת. 

האפליקציות נראות ומרגישות לרוב כמו Web apps כפי שהיו בזמנו לאייפון. בעצם רובן זה לינקים לגרסאות ייעודיות של אתרים. אתרים מסויימים כמו TBS עובדים יפה ואפילו נותנים את התוכן שלהם (Go team coco!) לקהל הישראלי.

 

אך… מרבית התכנים חסומים בדרגות שונות לקהל הישראלי. לא שזה כל כך להיט לקהל האמריקאי, אבל בכ"ז רוצים לראות משהו עובד, לא?!

כך שהתכנים שבפועל עובדים הם כאלה שניתן לראות כמעט בכל טלויזיה מקוונת סטנדרטית. שימו את זה למשל מול מסך של פיליפס, סמסונג, או סוני, וה-Revue יתבייש לו בפינה עם הרבה, אבל הרבה פחות תכנים.


לא עובד בארץ ואין VPN בשביל לחבר את זה

התכנים האמתיים שעליהם גוגל מתבססת הם Netflix ו-Amazon on demand. בין שני אלה (על Hulu כרגע אין על מה לדבר) ניתן להגיע לאחוז ניכר מהתכנים שהקהל האמריקאי מחפש, ללא צורך בכבלים ובלווין. מדוע אין Hulu או Hulu+ (תכנים דומים במנוי חודשי לא יקר)? לאלוהים פתרונים, ככל הנראה בעלי רשתות הטלויזיה פשוט משקשקים כאשר הם שומעים את השם של גוגל באיזור.

בעצם Hulu לא ממש שמחים שישימו אותם בסלון. הם במקור מאוד רצו להיות על גבי מסך המחשב בכדי לא לפגוע בבעלי הזכויות שעדיין מציגים את התכנים שלהם ביוקר בסלון.

מצד שני, יש מימוש של Hulu+ עבור ה-PS3, כך שכל האסטרטגיה של Hulu נראית לא עקבית, מוזרה וחסרת סיכוי להחזיק מים בטווח הארוך… למרות הקלות הטכנית שבה גוגל יכולה להמנע מחסימות מהרשתות, ניכר שהיא מעוניינת לשתף איתן פעולה ולא לגרור את כולם למאבקי כח ובתי משפט.

אפליקציה אחת יוצאת דופן היא Napster אשר עם מנוי מתאים (של חבר) איפשרה לי, השם ישמור, לשמוע 30 שניות מכל שיר שרק חלמתי עליו ואז לעבור לשיר אחר שלא קשור לשום דבר.

NICE.

 

וידאו על איך המכשיר פועל באמת

מסקנות

 

זה נחמד לבסס מוצר סביב דפדפן מעולה, ואכן יש כאן דפדפן מהיר ויעיל במיוחד. מצד שני, דפדפן טוב לא מספיק בשביל להחזיק פלטפורמה כזו, בפרט כשהמחיר כאן  דומה מדי למחיר של לפטופ התחלתי או נטבוק. במקרה כזה, הייתי בפירוש בוחר בנטבוק על פני ה-Google TV. מגוון התכנים לאמריקאים קטן מדי וכשמשווים את מה שמקבלים לעומת למשל AppleTV, Roku box או BOXEE BOX, קשה מאוד להתרגש מהמכשיר הזה.

ניגון התכנים המקומי שלו פרימיטיבי במיוחד, וכל מזרימדיה פשוט יבייש את ביצועיו. 

הממשק מבולבל, לא עקבי ובעצם יש כאן אוסף רעיונות מעניין (שימוש במקלדת כשלט, ממשק מרחף מעל טלויזיה, שרשור מכשירים עם HDMI, דפדפן בתוך המסך, פלאש כבסיס לניגון תכנים) שחלקם מומש באופן מושלם וחלקם מרגיש כאילו נתפר במקרה ובחיפזון.


מסעדת מול ים מככבת במשרד

אני לא בטוח שאני מבין למה גוגל חותרת עם המכשיר הזה, אבל זה אחד הגאדג'טים הראשונים בשנה האחרונה שמיהרתי במיוחד להחזיר כי סבלתי באמת תוך כדי שימוש בו. זה נראה כמו נסיון התכנות של מהנדס שיצא מכדי שליטה…

קשה לי להאשים את לוגיטק. נותנים להם כאן ראשוניות והמכשיר נראה ומרגיש מעולה מבחינת חומרה. מודל ההכנסות של לוגיטק הוא על בסיס תוספות חומרה שהופכות את כל העסק ליקר במיוחד – מקלדת DeNovo כאן, מצלמת Video conference ועוד אלף ואחד צ'ופארים שאפשר לתת מתנה למכשיר, בעוד שלאייפון שלי אני תדיר רוכש מתנות (הוא חמוד, מגיע לו!), ה-revue מהר מאוד יהפוך לגלמוד ומסכן בבית כמו שלנו.

בקיצור, ממליץ בחום לגוגל לחזור ללוח השרטוטים ולהוציא גרסא 2.0 שיש בה הגיון כלשהו ואינטרסט לצרכנים לרכוש כזה מוצר. לטעמי לפחות יש אין ספור מוצרים שיעבדו בבית שלנו טוב בהרבה מ-Google TV בכל פרמטר אפשרי.

מחיר מומלץ לצרכן: 300 דולר בארה"ב

להמשך הדיון על ה-Logitech revue ועל Google TV.


7:00
  /  
24.11.2010
  
מאת: עפר לאור

1