iPod nano – קטן. לא ממזר

הנאנו החדש של אפל הוא קטן. קטן מאוד. קטן מאוד מאוד ובכל זאת הוא יוכל לשאת את המוסיקה שלכם לכל ...

7:00
  /  
21.11.2010
  
מאת: אלי חבוש

אפל ממזערת וממזערת ולאחר שהציגה בעבר את האייפוד, המיני והנאנו שהיוו בעצמם מהפיכה במיזעור הנגנים הניידים, מציגה החברה את האייפוד נאנו – נגן זעיר שגודלו אינו עולה על 4 ס"מ לכל צד ונותן למשתמש מספר יכולות של אחיו הגדול בכל הנוגע למסך המגע אבל בה בעת אין בו כלום יותר מזה. אהה כן, הוא נגן מוסיקה.
הנאנו החדש מציג נגן חדש ושונה מאחיו הבוגרים והגדולים יותר ומשלב מידה קטנה מאוד במערכת הפעלה מוכרת, אם כי קצת מוגבלת, של ה IOS של אפל.

 

הנאנו כשעון

בחרתי להתחיל דווקא בשימוש שלא הוגדר כשימוש העיקרי של הנאנו רק משום שאת השקתו של האייפוד נאנו לווו כרגיל שמועות שונות לאחר שנחשפו סקיצות של המכשיר ותמונות לא ברורות של הגוף הקטן שלו. גודלו הקטן גרם לרבים להאמין שחברת אפל שינתה קריירה והחלה לשווק שעוני יד. וכך רחש האינטרנט בשמועות שהמכשיר הבא של אפל הוא בעצם שעון יד בעל מסך מגע.
אז האמת לא היתה ממש רחוקה – אמנם אפל מעולם לא הכריזה על המכשיר כשעון יד ומשווקת אותו כמכשיר מוסיקה נייד, אך משתמשים רבים כבר החלו לשנות למכשיר ייעוד תוך הצמדת רצועת יד לקליפס של המכשיר וענידתו כך כשעון. כיוון נוסף שעזר להפיכתו של המכשיר לשעון יד הוא שילוב אפליקציית השעון במכשיר על כל המסך בעיצוב המזכיר שעון יד אנלוגי והעובדה שהדלקת המכשיר לאחר תרדמת תפעיל את אפליקציית השעון אוטומטית.

אבל האם אתם באמת רוצים את הנאנו כשעון?

נניח לרגע בצד את עבודות בתיה עוזיאל שיש לבצע כדי להפוך את המכשיר לשעון (אגב, יש חברות שכבר זיהו את הפוטנציאל ומוכרות רצועות יד מותאמות למכשיר). ענידת הנאנו על היד יכולה להגביל במעט – לא ניתן לשטוף ידיים מבלי החשש להרטיב אותו שלא לדבר על מקלחת וענידתו כשעון על היד יכול לגרום לדפיקות לא רצויות של המסך בפינת השולחן, בקיר וכדו'.
ובכלל, מלבד אפליקציית השעון המגניבה ולהליכה עם נגן מוסיקה צמוד אליך, אין הרבה מעניין במכשיר כשעון. אבל אם עיניים משתאות עושות לכם את זה – לכו על זה.


רצועות שעוני אייפוד נאנו ייעודיות הניתנות לקניה מאתר shophex במחיר של 24.95 דולר

אז מה יש בו?

 

הנאנו הוא בראש ובראשונה נגן מוסיקה. הנאנו לא מתיימר להיות הרבה יותר מזה ואין לצפות ממנו שיעשה יותר. נגן המוסיקה זהה כמעט לחלוטין לאחיו הגדולים – האייפון והאייפוד. סינכרון השירים נעשה בעזרת תוכנת האייטונס וחיבור הנאנו למחשב לצורך הסינכרון.
האייטונס יידע לסנכרן גם תמונות האלבומים שלכם ומילות השירים אם ישנן כאלה.

מסכי הבית גם הם מצביעים על המשקל הרב שיש לאפליקציות המוסיקה ואת השירים שלכם תוכלו למצוא באמצעות שליטה במספר אייקונים במסך הבית של המכשיר המבצעים חתך של רשימת השירים שלנו:

 

 • שירים – רשימת השירים מסודרת לפי א-ב.
 • מלחינים – רשימת השירים מסודרת על פי מלחינים.
 • אלבומים – סידור הקבצים לפי רשימת אלבומים
 • סגנונות – חלוקת השירים על פי סגנונות מוסיקה.
 • אמנים – סידור השירים לפי רשימת אמנים.
 • רשימת השמעה – רשימות מסודרות מראש.
 • מתנגן כעת – הצגה מהירה של השיר המתנגן כעת ויכולת שליטה בו.

מי שכבר רגיל לנגנים השונים של אפל ימצא את עצמו שוחה מהר מאוד עם מכשיר הנאנו ויוכל לסנכרן את רשימת השירים שלו מהאייטונס במהרה גם לכאן. מי שזה הנגן הראשון שלו יתהה בהתחלה מדוע לא ניתן למצוא את הקבצים מסודרים בתוך ספריות ויבולבל מהשימוש בתוכנת האייטונס שאינה חביבה כלכך לרבות הטמעת פוסטרים ומידע על השירים.

מה עוד?

 

למעשה, אפליקציות המוסיקה הן רוב האפליקציות שתוכלו למצוא במכשיר. שאר האפליקציות הן אפליקציות Nice to have ותו לא שחלקן גם מוגבלות מעט:

 • אפליקציית תמונות – ניתן להעביר למכשיר תמונות ולצפות בהן. משום שאין מצלמה, לא ניתן לייצר תמונות חדשות. כמו כן לא ניתן "לצבוט" את המכשיר להגדלת התמונה.
 • אפליקציית רדיו – אפליקציה חביבה למדי דרכה ניתן להאזין לתחנות רדיו באמצעות כבל האוזניות המצורף המשמש כאנטנה. ניתן גם לחפש תחנות, לשמור תחנה במועדפים ועוד.
 • אפליקציית מונה צעדים – אפל ממתגים את המכשיר כמכשיר ספורט שילווה אתכם בריצה ובהליכה בשילוב מוסיקה. מונה הצעדים יעזור להשלים את הנאנו כמכשיר ספורט וימנה את הצעדים שצעדתם באמצעות חיישן התנועה שיש במכשיר. ניתן גם לראות הסטוריה של צעידות.
 • אפליקציית שעון – שעון אנלוגי שיתמוך בכל אלו המבקשים להפוך את המכשיר לשעון יד. חוץ מזה, מצורף גם סטופר וטיימר.
 • אפליקציית הגדרות – כשמה כן היא. בעזרת האפליקציה הזו ניתן להגדיר כיצד הנאנו יתפקד ויתנהג. בהמשך למינימליזם של המכשיר כולו, גם ההגדרות מינימליות מאוד ומאפשרות ביצוע קטן ובסיסי ביותר של הגדרות במכשיר.

זהו. לא תוכלו להוסיף אפליקציות מלבד אלו שהוטמעו במכשיר מבעוד מועד ואם אפל לא תוציא עדכונים הכוללים תוספת אפליקציות, מה שנראה שהם לא יעשו, זהו המכשיר שתישארו עימו.

השימוש במכשיר:

מסך הנאנו תופס כמעט את כל גודל המכשיר (שהוא בעצמו בגודל 4 ס"מ לכל צד). המסך הוא מסך קפסטיבי ותומך בריבוי מגע (לא שזה עוזר הרבה). המעבר בין התפריטים נעשה כמו בכל מכשירי אפל – החלקת האצבע מימין לשמאל וההיפך.
משום שאין מקום ללחצנים וכפתורים נוספים, החלקת האצבע משמאל לימין בכל מסך, תביא אותנו לתפריט הקודם. לחיצה ארוכה של האצבע בכל מקום במסך תביא אותנו למסך הבית.

גם מסביב למכשיר ישנם רק שלושה כפתורי חומרה – שני כפתורי ווליום וכפתור כיבוי והפעלה.
בצד השני ישנם שני חיבורים צמודים אחד לשנים – חיבור הטעינה והסנכרון הסטנדרטי של אפל ולצידו חיבור 3.5 לאוזניות. שימו לב שלא ניתן להניח את הנאנו על עריסת סנכרון ובה בעת להאזין למוסיקה באוזניות.


כפתורי ווליום וכפתור כיבוי/הפעלה

חיבור אוזניות וחיבור טעינה/סינכרון

מפרט טכני:

 • מסך TFT 1.54 אינטש
 • רזולוציה 240 על 240 פיקסלים
 • זכרון פנימי 8GB או 16GB
 • רדיו FM

מה בקופסא?

 • אייפוד נאנו
 • אוזניות
 • כבל USB
 • ספרון הדרכה

 המכשיר לא מגיע עם מטען לרשת החשמל. מי שיש לו פלאג המעביר מ USB לרשת חשמל (כמו לבעלי אייפונים) – כבר מסודר. למי שאין, יוכל להטעין אותו דרך חיבור ה USB במחשב (וכך גם לסנכרן אליו שירים).

סירטון וידאו:

 

סיכום

הנאנו שובר שיאים מבחינת גודל ושימוש והמסך שלו, למרות גודלו הקטן, נוח מאוד ולמרבה ההפתעה גם שימושי אפילו לבעלי אצבעות גדולות. המסך בהיר ומרשים בצבעים ובחדות שלו ובחירה נבונה באפשרויות חזרה בתפריטים מפצה על חוסר הכפתורים שבו. עם זאת, הנאנו לא יתאים לאלו שמעוניינים ביותר מרק מכשיר למוסיקה – הנאנו לא מתחבר לאינטרנט, אין אפשרות להרחיב אותו מבחינת אפלקציות מעבר למה שקיים וגם ההגדרות המצויות מוגבלות מאוד.

הנאנו כן מתאים לרצים/הולכים/פעילים כושרית המחפשים מכשיר קטן ונוח להשמעת מוסיקה. 

מחירים: 149 דולר לדגם ה 8GB. ו- 179 דולר לדגם ה 16GB.

להמשך דיון במאמר: iPod nano – קטן. לא ממזר


7:00
  /  
21.11.2010
  
מאת: אלי חבוש

1