מקלט GPS להצלת קרני הקרנפים מפני הציידים

הטכנולוגיה באה לנו לעזר רב בתחומים רבים - רפואה, מדע, מזון ועוד. כעת גם הקרנפים באפריקה מודים לקידמה שבא לעזור ...

8:30
  /  
10.11.2010
  
מאת: צבי וורובל

הטכנולוגיה אופפת אותנו מכל כיוון וזה גורם לנולעתים רבות להיות אפאתיים וקהי חושים אליה ושוכחים שהטכנולוגיה יכולה פעמים רבות מאוד להציל חיים בדיוק כמו שהיא יודעת לשגר אלינו את סירטון הוידאו החדש של ג'סטין ביבר לטלפון הסלולרי. וכן, גם החיות יכולות להנות מקידמת הטכנולוגיה.

 בדיווח של רשת הבי.בי.סי פורסם כי שמורת Mafikeng Game, שבדרום אפריקה, מבצעת ניסוי להצלת קרני הקרנפים מפני ציידים וזה לאחר שמעל 200 קרנפים ניצודו מאז תחילת שנה זו.

הרעיון פשוט – קדחו חור זעיר בתוך החלק המת של קרן הקרנף ושתלו בתוכו משדר GPS.
פתרון טכנולוגי זה מאפשר לרשויות לעקוב אחר פעילות הקרנפים ולזהות באופן מיידי האם יש מתרחש שינוי בלתי רגיל או שאחד מהם יצא מתחומי השמורה.

כרגע הניסוי מתבצע על חמישה קרנפים, כאשר במשדר שהושתל אצל כל אחד מהם הוגדרו רמות התרעה שונות.

בעת קבלת ההתרעה, היא מועברת ישירות למכשיר הסלולארי של שומרי השמורה והם יוצאים מיד לכוון לבדוק ולטפל במקרה.

דוגמאות של סוגי ההתראות שנבדקות – התראה על תנועת מוזרה ומהירה מהרגיל של הקרנף, חוסר תנועה מעבר לשש שעות (כי זה משך זמן העולה על משך שעות השינה הרגילות שלו) וכמובן אם הקרנף (או הקרן שלו) עזבו את שטח השמורה.

למי שלא יודע, קרני הקרנף הם מצרך יקר מאד עבור הסינים. הקרן שלהם משמשת אותם לייצור תרופות.

על ידי פתרון מסוג זה מקווים בדרא"פ להלחם ולפתור את הבעיה מול הציידים הבלתי חוקייים של הקרנפים והמסחר בקרן שלהם. כבר נבדקת האפשרות להשתמש בטכנולוגיה זו בשמורות נוספות.

אז בפעם הבאה שתנווטו למסעדה הקרובה ותשמעו "במעגל התנועה הקרוב צא ביציאה השניה", תזכרו שיש גם קרנפים המשתמשים באותו הלווין שלכם.

להמשך הדיון בפורום.

מקור: רשת BBC

8:30
  /  
10.11.2010
  
מאת: צבי וורובל

1