Predator 1987 vs Predators 2010

לפני מספר חודשים יצא הסרט Predators, שמהווה סוג של המשך לסרט Predator משנת 1987. זהו זמן מצויין לבדוק מה השתנה ב-23 ...

22:00
  /  
04.11.2010
  
מאת: גיא עזרא
Predator 1987 vs Predators 2010

לפני מספר חודשים (יולי 2010) יצא הסרט Predators, שמהווה סוג של המשך לסרט Predator משנת 1987, זהו זמן מצויין לבדוק מה השתנה אצל הטורף ב-23 שנים שחלפו מאז נתקלנו בו לראשונה. אז מי עדיף, מושל קליפורניה או הפסנתרן? הטורף של 1987 או הטורפים של 2010?

הערה: לא כולל ספויילרים.

קצת היסטוריה.

הסיפור מתחיל בשנת 1987, אז פרץ לעולמינו אחד החייזרים המגניבים ביותר, אם לא המגניב שבהם – הטורף. חייזר עם צורה כללית כשל אדם אבל גדול וחזק יותר ומצוייד במיטב הטכנולוגייה החייזרית, שכל מה שמעניין אותו זה לצוד את הטרף ולשמור לעצמו מזכרת ואם הוא נכשל – הוא מבצע סוג של חרקירי לכל האיזור על מנת להשמיד כל שמץ עדות על היותו שם.

נציג בני האדם היה השרירן ארנולד שוורצנגר שבזמנו היה פחות או יותר בשיאו. טוב, אי אפשר היה לשים מולו את ריקי מורניס שגם כאשר היה בשיאו (ראו תמונה) לא בטוח שהיה נותן פייט… והתוצאה: סרט אקשן מד"בי מצויין.

אז את מי באמת הייתם רוצים לראות מול הטורף?
   את מי באמת הייתם רוצים לראות מול הטורף?

לצערי הרב, משום מה הטורף נעלם מאז לתקופה די ארוכה, למעט סרט המשך בינוני יחסית בשנת 1990 בכיכובו של דני גלובר.

בשנת 2004 יצא הטורף נגד הנוסע השמיני שזהו סוג של שעטנז בין שני הסרטים, כאשר הרעיון המרכזי היה שהטרף שאותו צד הטורף היה החייזר המסוכן בעל דם החומצה (הזכור לטוב מסירטו של רידלי סקוט Alien משנת 1979 ושלושה המשכונים טובים למדי), ובני האדם היו פחות או יותר משתתפים פאסיביים (אם אפשר לקרוא להטלת ביצי הנוסע השמיני בתוך האנשים פאסיביות). הסרט הזה, שבעיני היה לא רע בכלל (למרות הביקורות הקוטלות של חלק מהצופים), זכה להמשכון פחות טוב, שלא להזכיר תמונה כל כך חשוכה בבלוריי שלא רואים או מבינים כלום… שכנראה הרג סופית את הרעיון המעניין הזה – בדיעבד אולי היה צריך להביא בנוסף גם את סיגורני ויבר? ומאז אנחנו בהמתנה.

בשנת 2010, בשעה טובה ומוצלחת, ההמתנה הגיעה לסופה: הסרט הטורפים, מעין המשך לסרט הראשון (התעלמות מוחלטת מהסרט של 1990 ודני גלובר), בכיכובו של אדריאן ברודי יצא לאוויר וזה הזמן לבצע השוואה ולראות – היה שווה לחכות או שסתם ביזבזנו זמן? האם גם אדריאן ברודי הוא יריב ראוי לטורף, כמו ארנולד שוורצנגר בזמנו?

                                                                                   למי יש בעצם יותר קוביות?

אז מה היה לנו ב-1987?

יחידת לוחמי עילית בפיקודו של דאטש (ארנולד שוורצנגר), יוצאת בשליחות ה-C.I.A למבצע חילוץ ביערות מרכז אמריקה, אלא שעם סיום מבצע החילוץ, הלוחמים מגלים שמישהו צד אותם אחד אחד.

לאט לאט הם מבינים שזהו לא מישהו אלא משהו, משהו שמצוייד בנשקים טובים יותר מהם ובמתקן הסוואה שהופך אותו לבלתי נראה, ועם התקדמות הסרט אנו מקבלים את דאטש מול הטורף באחד על אחד.

מה יש ב-2010?

קבוצת שכירי חרב שכל אחד קטלני בזכות כישורים אחרים ושאינם מכירים אחד את השני, מתעוררים תוך כדי צניחה חופשית לתוך יער, שמסתבר שאינו נמצא על כדור הארץ. שם מתחילה ההבנה שבמקרה הזה הם לא הציידים אלא הניצודים והמאבק מול הטורפים (כבר לפי השם הסרט ניתן להבין שיש יותר מאחד) יוצא לדרך, כאשר למעשה גם קבוצת שכירי החרב עצמה מתאימה להגדרה "טורפים". אדריאן ברודי תופס את המנהיגות על הקבוצה שצריכה להתגבר על אי האמון והחשדנות הבסיסית בינהם ועל מצבם הקשה בסביבה זרה, עם סיכוי אפסי לחזור אי פעם הביתה. בנוסף, מיקום הסרט – כוכב חייזרי המשמש את הטורפים לשדה ציד מקומי, מוסיף מידע חדש על הטורפים.

בוגרי מחזור 2010 מול בוגרי מחזור 1987

באיזה מחזור יש יותר חתיכות וחתיכים?

ב-1987 היה לנו את איש ה-C.I.A קארל ווטרס (הזכור מסירטי רוקי), שיודע על מה שקורה ביער יותר ממה שהוא מגלה, ומולו ניצבת, מצויידת ברובה צלפים חיילת צה"ל – כן, כן צה"ל, ושאף אחד לא יגיד שאיזבל זה לא שם ישראלי ו/או יזכיר את המבטע הברזילאי שלה – חשבו שם על הכל – היא פשוט עולה חדשה!


אם תשאלו אותי, אין על הישראליות, גם לא אנה, הפליטה מ-1987


הלוחמים עם המקלע – ג´סי ונטורה מול אולג טקטרוב שמוכר יותר בתור אחד מהלוחמי UFC הראשונים. ידוע שהמקלע לא עזר ב-1987, האם המקלע של 2010 יעיל יותר נגד הטורפים ביער החייזרי?


נציגי התרבויות הזרות – האינדיאני מול איש היאקוזה כאשר לשניהם יש גם נשקים קרים

כמו כן מופיע בתפקיד הזוי למדי אך חשוב ביותר… גם מיודעינו מורפיאוס מהמטריקס, הרי הוא לורנס פישבורן השמנמן משהו, וגם זוכים לצפות בפרצופו הבלתי נשכח של כוכב הסרט החדש מצ´טה, הלא הוא דני טרחיו, מקבילם מ-1987 הוא מאק (הימני בתמונה, בתנוחה אופיינית), הראשון בחוליית לוחמי העילית שמזהה מה עומד מולם ומנסה את כוחו מולו.

סיכום ומסקנות

את מי אתם מעדיפים בצד שלכם?   

אז אם לסכם את את ההשוואה, אין לטעם וריח פיתרון בית ספר. מבחינתי לפחות, באופן מפתיע, אדריאן ברודי שלמרות תפקיד אקשני בקינג קונג, מתקשר יותר לסרטים דרמטיים, עושה עבודה טובה מאוד וקצת פחות שיגרתית מבחינתו, אם כי למי שנקשר לפסנתרן יהיה אולי קשה להפריד ולהמנע מהשוואה בין הדמויות.

הסרט של 2010 יצא כאשר מראש לאוהדי הסידרה היו ציפיות גבוהות לסרט איכותי שלא יאכזב ואולי אף יאפשר סירטי המשך. הרעיון והביצוע בהחלט טובים ומעניינים, מקום לסירטי המשך כמובן שיש וכמו ב-1987 קיבלנו סרט מוצלח למדי אם כי מדע בידיוני יותר יותר.

אני לפחות, מקווה להמשכונים נוספים בסידרה.

תהנו!

להמשך הדיון בנושא הסקירה: Predator 1987 vs Predators 2010


22:00
  /  
4.11.2010
  
מאת: גיא עזרא

1