מיליון שקל קנס על הפרת זכויות יישום IGO לאייפון

בעלי אתר sources נדרש לשלם סכום של מיליון שקלים בגין הפרת זכויות יוצרים של תוכנת iGo לאייפון. כך בפסק דין ...

18:30
  /  
28.10.2010
  
מאת: צבי וורובל

בפסק דין אשר ניתן אתמול (יום ד´ 27 לאוקטובר) על ידי בית המשפט המחוזי מרכז, חייבה השופטת אסתר שטמר את נחום אליהו, אחד מבעלי אתר האינטרנט Sources.co.il לשלם פיצויים בסך 1.000.000 ₪ לחברות Nav N Go וג´י.פי.אס ויותר בע"מ,  בעלות הזכויות ביישום הניווט iGO למכשירי ה- iPhone   

הפרשה החלה בתחילת חודש אוגוסט 2009 לאחר השקת יישום הניווט iGO בחנות AppStore. בשלב ראשון החברות השיקו את היישום עם מפות אירופה וצפון ומרכז אמריקה בלבד, כאשר את השקת היישום עם מפות ישראל דחו עד להשקתו הרשמית של מכשיר ה- iPhone  בישראל אשר כידוע ההשקה נערכה בחודש דצמבר  2009 כלומר חמישה חודשים מאוחר יותר.

מכיוון שבארץ כבר התחילו להופיע מכשירים אשר נרכשו בחו"ל, הצליחו מומחי תיכנות זריזים, שזהותם טרם התבררה עד תום, לפרוץ את ההגנות של היישום עם מפות אירופה והתאימו אותו לניווט עם מפות של ישראל ומדינות נוספות, וכך למעשה יצרו עותקים פרוצים ולא חוקיים של יישום iGO עם מפות ישראל ומדינות אחרות , וזאת זמן רב לפני שהחברות עצמן השיקו את היישומים האלה בחנות האפליקציות AppStore עבור אזורים אלו .

החברות, המיוצגות בהליך על-ידי עוה"ד גל אראל ואלון פלס ממשרד י. פלס ושות´, הגישו את התביעה נגד בעלי האתר ומנהליו, לאחר שבסוף חודש אוגוסט 2009 במסגרת הודעות שנכתבו באתר על-ידי אחד ממנהליו, סיפק האתר לאלפים מגולשיו קישורים עמוקים לאתרי אחסון ושיתוף קבצים בהם הוצבו עותקים פרוצים ולא חוקיים של האפליקציה הפרוצה והלא חוקית.

בכתב התביעה טענו החברות כי גולשי האתר עשו שימוש בקישורים העמוקים שסופקו להם באמצעות האתר והורידו את האפליקציות הלא חוקיות ובכך נגרמו להן נזקים עצומים ונמנעו מהן רווחים המוערכים במיליוני דולרים.

בפסק הדין קבעה השופטת שטמר כי הנתבע, אשר הודיע לבית המשפט כי נבצר ממנו להגיע לדיונים בתיק עקב שהותו בניו יורק, יודע אודות ההליך ועל כן קבעה כי הנתבע זומן כדין אך לא התייצב לדיון.

בעניין יתר הנתבעים בתיק צפוי להינתן פסק דין בחודשים הקרובים.

להמשך הדיון בפורום.


18:30
  /  
28.10.2010
  
מאת: צבי וורובל