GOOGLE TV בסכנה – צנזור פעיל ברשת האמריקאית

התוכנית המקורית של GOOGLE TV היתה לערבב בין תוכן טלויזיה חי וכזה שמועבר מהרשת.לפחות זה מה שחשבנו שיקרה.

10:30
  /  
22.10.2010
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

GOOGLE TV עדיין לא הושק וכבר אנחנו רואים בעיות רציניות עם המודל שלו. המכשיר הראשון עם GOOGLE TV צפוי להיות ה- LOGITECH REVUE, מכשיר מתוחכם אשר משלב טלויזיה חיה ואינטרנט.

ה-REVUE עובד על ידי כך שהוא כולל כניסת HDMI אשר יחובר לממיר (שיתואם לכך) ויציאת HDMI למסך.

באופן כזה ה-REVUE בעצם יכול להציג טלויזיה חיה בלי לכלול בתוכו כל טיונר או דבר אחר. מה ניתן לעשות עם ה-REVUE? בגדול הוא אמור לאפשר לנו לצפות בתכנים מהממיר, להזמין תכנים מהממיר(על ידי דיבור עם הממיר), להציג מידע נוסף על המסך במקביל לתוכן שאנחנו רואים כרגע.

כל זה יפה, אבל הפואנטה של המכשיר הוא מנגנון חיפוש ודפדפן WEBKIT (או כרום) אשר יאפשר לא רק גלישה, אלא גם צפיה בכל אותם תכנים מעניינים שקיימים ברשת.

כידוע, הרשת בארה"ב כוללת אין ספור מקורות תוכן מעניינים. בעוד שאנחנו בעיקר מכירים את YOUTUBE, האמריקאים משתמשים גם ב-ABC, CBS,FOX,SHOWTIME,HBO, HULU, NETFLIX, COMEDY CENTRAL ועוד אין ספור מקורות תוכן רשתיים חיים. אך כמובן שאותם גופים בעיקר מכוונים לאנשים שפספסו פה ושם פרק והם חוששים ביותר שמא אנשים יחליפו את המודל הטלויזיוני בכזה חינמי.

לכן, כל גוף אשר מנסה להציג את התכנים הללו על גבי המסך הגדול בסלון (ע"ע BOXEE) מיד מקבל חסימות, הפרעות, איומים וכו´.

Google TV

 

אנחנו לתומנו חשבנו שהתקופה החשוכה של חסימת תכנים (לא כולל חסימה גיאוגרפית, שהרי מרבית העולם מחוץ לארה"ב בהחלט חסום לתכנים הללו ממילא) על בסיס המיקום הגיאוגרפי שלך בבית, נעלם. 

כיצד בדיוק יודעים כל הגופים הללו אם אנחנו רואים את התכנים שלהם בעבודה, בבית, בסלון או על גבי המחשב הקטן בחדר העבודה?

הם לא יכולים. אבל כאשר הם רואים מכשיר שבהגדרתו הוא מכשיר סלוני, כגון GOOGLE TV, הם בהחלט יכולים לנסות לחסום אותו.

התקדים כאן הוא משמעותי לכל המעבר של העולם ל-LIVE STREAMING. אם תכנים יהיו זמינים בכל מקום ובכל דרך הישר בין הלקוח הסופי למי שמייצר את התוכן, כל המודל של תחנות טלויזיה מקומיות מוריד מערכו. כמובן שבעלי הזכויות מנסים לשמר את המודל העסקי הקיים שלהם. הם רוצים להרוויח מפרסומות באתרים שלהם (העולם החדש) אבל הם חוששים להפסיד את הכסף הישן והטוב.

הבעיה שאי אפשר לאכול את העוגה ולשמור אותה שלמה… משהו חייב להשבר, וכרגע מי שעל הכוונת זה GOOGLE TV…

אז מה קרה?

 

הוול סטריט ג´ורנל עדכן הבוקר ששלוש מהרשתות הגדולות בארה"ב, ABC, CBS ו-NBC החלו לחסום באופן אקטיבי את ה-GoogleTV. ככל הנראה הדבר נעשה על בסיס זיהוי הדפדפן של המכשיר. כמובן ש-GOOGLE רשאית לא להזדהות באופן שונה מאשר כרום רגיל על גבי ה-PC. גם HULU כרגע חסום באופן פעיל.

לפי רוייטרס גוגל כרגע בדיונים קדחתניים בכדי להגיע להסדר מול הגופים הללו. רשתות נוספות כגון FOX (אשר בעליהן, רופרט מרדוק כבר חסם בעבר גישה לתכנים של הרשתות שלו בתוך ארה"ב) כרגע שוקלות את העמדה שלהן.

חסימה כזו תהפוך את GOOGLE TV, אשר גוגל מתכננת להפוך אותו ללא פחות מאשר מערכת הפעלה אשר תרוץ בתוך ממירים, נגנים וטלויזיות, למכונית מרוץ ללא גלגלים. ללא התוכן, אין שום משמעות למהלך של גוגל והוא יקטע ויהפוך לחסר ערך.

גם ככה, העלות של המכשיר היא משמעותית גבוהה יותר מאשר ציפו בהתחלה (המחיר של REVUE עומד על $300, מאה דולר יותר מ-BOXEE BOX).

אבל המשמעויות של המהלך קשות בהרבה. השאלה היא כיצד יכולות הרשתות הללו לחסום סלקטיבית את התכנים לפי מכשיר ספציפי, גוף ספציפי או נסיון ניחוש היכן פיזית אנחנו רואים את התוכן – בסלון, בעבודה או במחשב. 

האם כל יצרן מכשירים (ע"ע DLINK עם BOXEE) יצטרך להגיע להסדר עם כל יצרן תוכן? הרי זה לחלוטין לא פרקטי.

ככל שהמחשבים נכנסים לנו לכל אספקט של החיים, הם יהיו בכל מקום וההבדל בין מחשב סלוני לבין מחשב עבודה כמעט ולא קיים כיום. הנסיונות של הרשתות לבדל בין המיקומים השונים מראים שהם:

  •  לא ממש חשבו לעומק על המודל העסקי של שידור תכנים חינמיים ברשת
  • לא מבינים כיצד השוק עובד
  • לא הפנימו שהמרצע יצא כבר מהשק. הם עדיין מסתובבים כאילו שיש פתרונות טכניים שימנעו מאנשים לצפות בתוכן שמיועד למחשב, במסך הסלוני שלהם.

כל הכבוד לגוגל עם ה-NEGOTIATION, אבל מעל השיחות מרחפת כמובן הסכנה שללא קשר למה שגוגל יגיעו בהסדר, תמיד הם יכולים לעשות שינויים מינוריים אשר יהפכו את כרום על גבי GOOGLE TV לזהה לחלוטין בזיהוי שלו מול השרת לזה שרץ ב-PC. במקרה כזה מה יכולות הרשתות לעשות – לחסום את אחד משלושת הדפדפנים הפופולריים ביותר? זה יהיה שווה ערך לכיבוי שירות ה-STREAMING לחלוטין…

עבורינו כמובן, כישראלים, זה מעניין יותר מאשר ברמה התאורטית, אנחנו הרי מתעניינים האם גם BOXEE BOX, שמשתמש בטכנולוגיות כמעט זהות, יפגעו מחסימה דומה…

בכל מקרה, המהלך ומשמעויתיו יקבעו את עתיד הטלויזיה בהזרמה לעשור הקרוב. אנחנו בכל מקרה נמשיך לעקוב אחרי המהלכים.

להמשך דיון בחסימת התכנים ל-GOOGLE TV בפורום


10:30
  /  
22.10.2010
  
מאת: עפר לאור

1