קדם מגבר ומגבר של Trends Audio, ה PA-10SE & TA-10.2SE

הגברה דיגיטאלית כבר הוכיחה שאיכות יכולה לבוא בקטן ובזול.הדור הבא של מוצרי חברת Trends Audio הינו קדם מגבר משולב שפורפרות ...

7:00
  /  
17.10.2010
  
מאת: בן לרנר

הקדמה

רוב קוראי האתר הזה הם חובבי אודיו ווידאו רציניים אשר מוציאים אלפי שקלים רבים על התחביב שלהם ורגילים לקבל בדרך כלל בתמורה רכיבים גדולים ומתוחכמים, מרובי כניסות ויציאות ובעלי ערך WAF נמוך. בסקירה זו אציג ערכה המציעה כיוון שונה קצת.

היסטוריה: לפני כמה שנים יצא לשוק ה- Sonic Impact T-amp המפורסם שסלל את הדרך למגברי Class-T זולים וקטנים המוכיחים שאפשר לקנות צליל באיכות אודיופילית בעלות נמוכה.  בהמשך, שוחררו לשוק מגברים נוספים המבוססים על טכנולוגיה דומה, ששיפרו את הנקודות בהן ה T-Amp היה חלש. מגברים אלו כללו רכיבים טובים יותר, היצע משופר של חיבורים, איכות בנייה גבוהה, הספק גדול יותר ועוד. אחד המגברים הבולטים בקבוצה זו היה ה Trends Audio TA-10.1.

מאמר זה מתמקד במוצרי הדור הבא של ההגברה הדיגיטאלית שמציעה החברה. הערכה שנבחנת כוללת קדם-מגבר שמשמש גם כמגבר אוזניות ומגבר תואם. יחדיו הם מתיימרים להוות שיפור למגבר המשולב של הדור הקודם.

יש להדגיש ששוק היעד של מוצרים אלה מוגדר היטב: חובבי מוזיקה סטריאופונית שמוכנים לשלם סכום גבוה (יחסית) על מכשיר איכותי שעושה מעט אבל עושה זאת היטב.

קדם מגבר מדגם PA-10SE

ה PA-10SE הינו קדם-מגבר המתפקד גם כמגבר אוזניות. מבוסס על שילוב של מעגלי טרנזיסטור "רגילים" יחד עם רכיב שפופרתי. מוצר זה קיים בשני דגמים: רגיל ומשופר ("SE"). הדגם  הרגיל מגיע עם שפופרת יחידה מדגם 6N11 והמשופר מגיע בנוסף לשפופרפת הרגילה, גם עם שפורפרת משופרת מדגם 6H23N ורכיבים פנימיים עדיפים. החלפת השפופרות דורשת פתיחת המארז, כיוונון מפסקים פנימיים, כיוונון של פוטנציומטרים ולא מומלצת לבעלי ידיים שמאליות. הסקירה שלפניכם מתבססת על הדגם המשופר.

בחזית קדם-המגבר נמצא מתג ווליום ויציאת אוזניות (קיים LED פנימי שזורח באור כחול חלש דרך השפופרת).

בגב המכשיר נראה שקע כוח (24V), מתג הפעלה, חיבור RCA כפול למגבר ושני זוגות שקעי RCA למקור אודיו (זוג אחד למקור במתח נמוך כגון Line-Out של נגן mp3 והזוג השני למקור במתח גבוה יותר, כגון CD או DAC).


חיבורי הקדם מגבר.

גודל המארז, הינו כ 5*8*14 ס"מ (לא כולל השפופרת שבולטת מחלקו העליון). איכות הבניה גבוהה: המארז עשוי מאלומיניום מוברש בצבע אפור-וחסין בפני "רעשים" אלקטרוניים. המחברים בגב המכשיר איכותיים ומבט בתוך המכשיר מראה שגם פה נעשתה עבודה טובה.


מבט בתוך המכשיר מראה שגם פה נעשתה עבודה טובה. 

המכשיר הגיע באריזה קרטון פשוטה אך יעילה. השפופרות העדינות היו מוגנות כהלכה בפצפצים וקרטון.

Power-Amp מדגם TA-10.2SE

מגבר דיגיטאלי המהווה את הדור הבא של ה TA-10.1. המעבד לא השתנה בין הדורות השונים, אך חלק מהרכיבים הפנימיים הוחלפו בחדשים.

המגבר קיים בגרסא רגילה או משופרת ("SE"). ההבדל היחיד בין שתי הגרסאות הוא שהמשופרת כוללת מקור כוח עדיף (4A,48W  בהשוואה ל 3A, 36W בפשוט). בחזית המגבר ניתן למצוא אך ורק נורית חיווי שדולקת כשהמגבר עובד.

בגבו, ניתן למצוא שקע כוח (12V), מתג הפעלה  ושישה שקעים איכותיים: שניים לחיבור מקור וארבעה לרמקולים. היצרן נהג בחוכמה כשמיקם את שקעי המקור באמצע ואת שקעי הרמקולים בצדדים, כך שניתן להשתמש גם בספיידים לחיבור הרמקולים (למרות ששימוש בבננות יהיה נוח הרבה יותר).


חיבורי המגבר.

עיצוב המגבר זהה לזה של הקדם (גודל, צבע) וברור שהם יועדו להיות משודכים זה לזה. החברה מוכרת גם מגבר משולב מאותה הסדרה שכולל חוגת ווליום (מייתר את הצורך בקדם-מגבר אך לא משמש כמגבר אוזניות).

גם כאן, איכות הבנייה היא גבוהה מאד!


מבט פנימי אל תוך המגבר.

המגבר מגיע עם ספק איכותי, 12V, 4A.

מבחן

הגדרת התצורה

שני הרכיבים עברו Burn-In של 24 שעות על פי המלצת החברה. המלצת החברה היא לתת לשפופרת להתחמם לפחות 5 דקות לפני התחלת השימוש ולבעלי אוזן רגישה, לפחות חצי שעה. כמובן שכך עשיתי. החברה גם ממליצה להפעיל את הפרה לפני שמפעילים את המגבר.

מקור הקול היה מחשב מק מיני שחובר לפרה באמצעות DAC. ה DAC בו התכוונתי להשתמש הוא מתוצרת Trends Audio מדגם UD-10.1 שמהווה חלק מאותה סדרת מוצרים. עקב איכות צליל מאד לא מספקת, ניסיתי את ה DAC שלי, ה +Music Streamer של HRT אשר הניב תוצאות טובות יותר.

לא ברור לי מה מהות הבעיה (ניסיתי להחליף אינטרקונקטים ללא שיפור, כך שככל הנראה הבעיה היא ב DAC עצמו). בכל מקרה, הסקירה מתבססת על ה DAC שלי מתוצרת HRT.

לסיכום, הסט-אפ של הבחינה הינו:

 • מקור: מחשב מק-מיני: תוכנת iTunes 10.1.
 • פרה: Trends Audio PA-10SE.
 • מגבר: Trends Audio TA-10.2SE.
 • רמקולים: System Audio SA 510 (למרות הדמיון הקל בשם, מדובר על חברה דנית שאינה קשורה ל TA).

השוואה בוצעה מול המגבר המשולב של אותה החברה מהדור הקודם: Trends Audio TA-10.1.

 


 

ניסוי כלים

לפני שאפרט לגבי קטעים ספציפיים, אזהרה קטנה: הקדם-מגבר ממש מתחמם. הוא כל כך מתחמם שפחדתי להשאיר אותו עובד ללא השגחה. זה לא מכשיר שיכול להיות ממוקם בארון סגור ללא אוורור.

קטע ראשון: Leonard Cohen – Tower Of Song (מתוך Live In London 2008)

קטע שקט יחסית מסבב ההופעות האחרון של לאונרד כהן. ההפרדה בין לאונרד כהן, זמרות הליווי והכלים שמנגנים מצויינת וכשהקהל מתלהב ומריע בהחלט ניתן לדמיין שנוכחים באולם (ואני נזכר בהופעה בפארק הירקון).

בהשוואה למגבר הקודם, שגם הוא נחשב למצויין, מורגש שיפור ברוב האספקטים: הצליל נקי יותר, ההפרדה משופרת והבאסים יורדים הרבה יותר נמוך.

 

 

 

 

קטע שני: Spiritualized – The Straight and the Narrow (מהאלבום Let it come Down)

להקת רוק מתקדם בריטית באלבום מצויין ומומלץ. בקטע זה (שהוקלט באולפן) מנגנת יחד עם הלהקה תזמורת של כלי מיתר וכלי נשיפה.

המגוון של הצלילים החופפים (זמר, כלים חשמליים, כלים קלאסיים) מהווה אתגר לכל מערכת והבחינה עוברת בהצלחה רבה. בעוד המגבר המשולב מעט מתקשה ומפריד את הכלים בצורה פחות טובה, הסט של הפרה והפאואר מצליח לשמור על נוכחות עצמאית של כל אחד מהמרכיבים. השוני מורגש בעיקר בגבוהים.

 

 

 

 

קטע שלישי: Garth Brooks – The Thunder Rolls

שיר קאנטרי שאני משתמש בו כרפרנס באופן קבוע. נפתח בסדרה של רעמים ובמשך משתלבים גיטרה ושירה. יכולת מערכת לשחזר את הרעמים האלה היא מדד מצויין לבחינת איכות המערכת.

גם במקרה זה, קיים יתרון לערכה על פני המגבר המשולב – הבס של הרעמים עמוק יותר וקולו של הזמר נשמע צלול וחי יותר. בכל מקרה, ההבדל בשיר זה קטן בהשוואה לשירים הקודמים והסיבה נעוצה כנראה ב"פשטות" של הקטע.

 

 

 

 

קטע רביעי – רצועה 10 מהאלבום LOVE של החיפושיות

אלבום זה כולל גרסאות מעובדות ע"י ג´ורג´ מרטין (והבן שלו) ונוצר להופעה (מצויינת לדעתי) שמועלית בלאס וגאס.

הקטע שנבדק כולל קטעים ממספר שירים במספר סגנונות שונים והתמקדתי בעיקר בחלקו האחרון (I want you – אחד מקטעי הרוק הכבד היחידים של החיפושיות). גם זה קטע מורכב מאד עם תערובת של גיטרות, קקופוניה של קולות קלידים ועוד כמה כלים שקשה לזהותם. שוב, הערכה המשולבת היתה עדיפה בגבוהים ובאופן כללי הצליל נשמע מדוייק יותר, למרות שחשתי שהקטע כנראה הביא אותה לקצה והוא לא היה טוב כמו שהוא יכול להיות (הפרדה לא מספיק טובה).

 

 

בכל הקטעים, בצעתי השוואה גם לגרסת ה mp3 (באיכות של 192kbps). באופן לא מפתיע, איכות המוזיקה היתה מוצלחת פחות מאשר בנגינה מה CD. הכל נשמע יותר עמום, עם פחות דיוק בצליל, באסים חלשים יותר וגבוהים פחות "עוקצים".

שוב מסתבר שכאשר ה- DAC וההגברה איכותיים, דחיסה של המוזיקה גורמת לירידה די משמעותית באיכות (עובדה שקשה להרגיש עם אוזניות רגילות מחוברות ישירות לנגן mp3).

נושא נוסף שעלה מהבחינה – רמת הווליום בערכה גבוהה הרבה יותר מאשר במגבר המשולב (למרות שהנתונים הטכניים היבשים מציינים 15W בשני המקרים).

בעיה שנתקלתי בה בחלק מהבדיקות (ועלתה מייד בחיפושים שבצעתי ברשת) – לעיתים בעת שינוי ווליום בוקע רעש (Hiss). בכל מקרה, הרעש מפסיק כשחודלים לסובב את החוגה. החברה מודעת לבעיה וטוענת שמדובר בתקלה שהיתה במכשירים מסויימים (ושכבר נפתרה).

המלצה נוספת: כדאי להשאיר את המקור (במקרה שלי המחשב) על עוצמת הווליום המקסימאלית ולהשתמש בחוגת הווליום של הקדם מגבר. איכות הצליל טובה בהרבה כשהמקור במקסימום והפרה נמוך בהשוואה למצב ההפוך.

  


 

אוזניות

למרבה הצער, אין לי אוזניות באיכות אודיופילית אמיתית.

מבדיקה שעשיתי עם הכי טובות שמצאתי (Bose On-Ear), האיכות שהתקבלה מנגינת קבצים היתה בהחלט מספקת והמוזיקה נשמעה עדיפה בהשוואה לחיבור ישיר למקור חלופי (איפון). בכל מקרה, נושא זה דורש בחינה נפרדת.

נושא חשוב לציון – חיבור אוזניות לא מנטרל את יציאת הקדם מגבר. על מנת להשתיק את הרמקולים נדרש כיבוי של המגבר.

  


 

סיכום

ערכת הקדם מגבר ומגבר כוח מדגם TA 10.2SE מהווה שיפור משמעותי בהשוואה למגבר המשולב מהדור הקודם (TA10.1). למרות שגם המגבר הקודם היה מצויין, בכל סוגי המוזיקה שנבדקו, הורגש שיפור (לעיתים קטן ולעיתים משמעותי) במגוון האספקטים של הצליל: גבוהים, נמוכים, הפרדה, נקיון  ועוצמת הווליום. הצליל חם יותר ונעים יותר לשמיעה.

מחיר הערכה הכוללת הינו $465 וכאשר במחיר זה לא נכלל DAC, הדבר עשוי להוות מחסום בפני רוכשים פוטנציאליים. השאלה האם זהו אינו סכום יקר מידי היא מאד אינדיבידואלית.

אני מאמין שמי שמשתמש במקור איכותי (מוזיקה בפורמט Lossless ו DAC איכותי או CD טוב) ומעוניין באיכות משובחת בחללים קטנים (משרד, חדר שינה, סלון קטן), יכול להפיק מהסט המוצג פה איכות שיהיה קשה להשיגה באותו מחיר תוך הסתמכות על חלופות חדשות אחרות.

יתרונות

 • איכות סאונד משובחת ביותר.
 • איכות בנייה גבוהה.
 • יכולת ביצוע שינויים והתאמות.
 • מגבר אוזניות איכותי.

חסרונות

 • נדרש זמן המתנה עד להתחממות השפופרת.
 • השפופרת מתחממת מאד ואיתה כל המארז של הקדם-מגבר.
 • השפופרת לא מוגנת.
 • אין שלט.

 מחירים

 • קדם מגבר Trends Audio PA-10SE (הגרסה המשופרת): מחיר של $265
 • קדם מגבר Trends Audio PA-10 (הגרסה הרגילה): מחיר של $225
 • מגבר Trends Audio TA-10.2SE: מחיר של $199
מוצרי Trends Audio חסרים יבואן כיום וניתנים לרכישה ישירות מהחנות המקוונת שמפעיל היצרן.

להמשך הדיון על קדם מגבר ומגבר של Trends Audio, ה PA-10SE & TA-10.2SE.

תודה לחברת Trends Audio על אספקת המוצרים לטובת הביקורת.

7:00
  /  
17.10.2010
  
מאת: בן לרנר

1