המדריך לקליית קפה בתנור

זהו, נגמרו התירוצים! גם אתם יכולים לקלות קפה בבית - בתנור שבמטבח!

7:00
  /  
16.10.2010
  
מאת: יוסי סופר
הקדמה

הקדמה

קיימות דרכים שונות לקלות קפה בבית. אחת הבסיסיות והפשוטות מכולן היא קלית קפה בתנור. לכל אחד מאיתנו יש תנור בבית, ולכן אין צורך לרכוש כלים או ציוד מיוחד. בנוסף, אפשר לקלות כמות גדולה יחסית של פולים, בניגוד לקליה במכשיר פופקורן, למשל.

מדריך זה ידגים את עקרונות קלית הקפה בתנור.

קלייה בתנור

 

עדיף להשתמש בתבנית מלבנית ושתהיה קטנה יותר מהתבנית הסטנדרטית של התנור, וזאת על מנת שהתבנית תשב בנחת על תבנית התנור. אני משתמש בתבנית שמיועדת לאיסוף הנוזלים של מנגל חשמלי ומנירוסטה.

רצוי לעקם מעט את התבנית באלכסון על מנת לאפשר ניעור טוב של הפולים – שלב חשוב בקלייה בתנור.

יש להכין מסננת רשת ומחבת, שיוכלו להכיל בנוחות את הפולים הקלויים בזמן הקירור. כמו כן רצוי להכין מראש מגבת יבשה, על מנת שנוכל להוציא את התבנית מהתנור.

אפשר להשתמש בתנור טורבו, בתנאי שכאשר פותחים את דלת התנור לשם ערבוב, מפסיקים את פעולת הטורבו, וזאת על מנת למנוע בריחת חום ומוץ החוצה.

שמירה על טמפרטורה אחידה חשובה מאוד בקלייה.

קדימה, לעבודה!

קדימה, לעבודה!

חמם את התנור לטמפרטורה של 220-230 מעלות צלסיוס (אפשר גם פחות). ככל שהטמפרטורה נמוכה יותר, זמן הקלייה יהיה ארוך יותר, והפולים יאפו ולא יקלו.

הכנס את הפולים הירוקים לתבנית, לא יותר משני שליש מיכולת הקיבול של התבנית ובשכבה אחת בלבד. הפולים מגדילים את נפחם ולכן חשוב שהם ישבו בניחותא בתוך התבנית ויקלו כראוי.

לאחר התחממות התנור,הכנס את התבנית למרכז התנור, לא קרוב מידי לגוף החימום.

 

הפעל חושים – ראיה ושמיעה – במשך כל מהלך הקלייה.

כל מספר דקות (וככל שהקלייה תתקדם, נעשה זאת לעיתים קרובות יותר – כל שתי דקות בערך), פתח את דלת התנור במהירות (לאחר הפסקת הטורבו כמובן), נער במהירות את התבנית תוך הקפדה שהפולים יישארו בשכבה אחת, וסגור מיד את הדלת. הניעור יעשה בתוך התנור.

לאחר זמן מה, הפולים ישנו את צבעם לצהוב, וריח נעים יעלה באוויר – ריח של אפיה, עדיין לא קלייה.

פיצוץ ראשון

לאחר כ-12 דקות, אולי יותר, ישמעו פיצוצים כמו פיצוצים במכונת פופקורן. זהו שלב פיצוץ ראשון. יש לפתוח את התנור ולתת ניעור טוב, כאשר תמיד העיניים והאוזניים צופות ושומעות במתרחש. בשלב זה אפשר להוריד את הטמפרטורה ל-200 מעלות. משך הפיצוץ הראשון הוא כשתי דקות אולי יותר.

 

בגמר הפיצוץ הראשון (שנשמע היטב), להעלות שוב את הטמפרטורה ל-220 מעלות.

עכשיו זהו זמן קריטי בקלייה, כיוון שמרגע זה הקלייה מתבצעת במהירות, ובלי ניעור מספק, צפייה ושמיעה, העסק יכול לגלוש למחוזות לא רצויים. זהו גם שלב ההעדפה – איך רוצים את הקלייה – בהירה, בינונית או כהה.

פיצוץ שני

לאחר כשלוש דקות (אולי יותר), תתחיל סדרת פיצוצים חלשה ועדינה, וזהו שלב הפיצוץ השני.

מסוף פיצוץ ראשון, אפשר להוציא את הפולים, או אפשר להמשיך עד צפונה מפיצוץ שני. אני תמיד העדפתי כ-20 שניות בתוך פיצוץ שני, אז הקלייה לא כהה מידי, ובזמן הקירור הקלייה תמשך עוד זמן מה.

קירור וסיום

קירור וסיום

כאשר הפולים מוכנים, להוציא בעזרת המגבת היבשה את התבנית ולהעביר במהירות את הפולים למסננת שהכנו מבעוד מועד.

יש לרוץ במהירות למרפסת ולקרר את הפולים אגב העפת המוץ החוצה כאשר מעבירים את הפולים מהמסננת למחבת וההיפך, עד להתקררות מוחלטת.

 

הכנס את הפולים הקלויים לצנצנת, הנח אותם במקום יבש ורצוי חשוך, כאשר הצנצנת פתוחה למשך יממה וקצת. לאחר מכן סגור את הצנצנת, חכה יומיים שלושה לפני השימוש.

ישנן עוד שתי אפשרויות לקירור:

  • קירור במים עם מרסס (שיהיה נקי וללא ריחות לוואי – ניתן לקנות מרסס חדש בכל משתלה). בשיטה זו הפולים יצאו יפים ומבריקים, אבל בזהירות עם המים, לא להכניס יותר מידי מים, על מנת שלא ליצור לחות יתר.
  • קירור עם מי סוכר – שיטה ספרדית מטורפת, שבה מקררים את הפולים עם מי סוכר. כך מקבלים קפה קרמלי, אבל מכיוון שהסוכר אוטם ומונע יציאה של CO2, הקפה יוצא עם טעמים מוזרים ולא תמיד נעימים. מה שאני עושה במקרה זה, אני מבצע טחינה כשעה ויותר לפני החליטה. שיטת קירור זאת מיועדת רק למי שרוצה לנסות משהו שונה, ולא תמיד נעים בפה.

 

קלייה בתנור דורשת סבלנות, אבל במשך הזמן רוכשים מיומנות, וההצלחה מובטחת.

בהצלחה!

להמשך דיון במדריך לחצו כאן.

 


7:00
  /  
16.10.2010
  
מאת: יוסי סופר