החפיצים (גאדג´ט) לרווחת חולי אלצהיימר

לאחרונה מתקבלות הודעות רבות מחברות המפתחות גאדג´טים בתחום הרפואה.הפעם צבי וורובל החליט להתמקד בשני פתרונות המיועדים לעזור באיתור חולי אלצהיימר שהלכו ...

7:00
  /  
30.09.2010
  
מאת: צבי וורובל

לא אחת אנחנו מדווחים על טכנולוגיות החפיצים להנאה, הפעם החלטתי להקדיש סקירה על חפיצים לטובה אוכלוסיית חולי האלצהיימר, כאשר בשבוע שעבר, ביום ה- 21 לספטמבר התקיים יום האלצהיימר העולמי.

למי שלא מכיר, מחלת אלצהיימר היא מחלה קשה הנפוצה בקרב קשישים. היא מתבטאת במוות של תאי עצב במוח, היא השכיחה ביותר בין המחלות הדמנטיות והיא חשוכת מרפא וסופנית.

מספר חולי אלצהיימר ומחלות דומות בארץ מוערך כיום ב-100,000 והצפי לשנת 2020 מוערך בכ- 120,000 איש.

שעון +Keruve 2010
לפני כשלוש שנים השיקה חברה מספרד, בשם Keruve, את הדגם הראשון של מכשיר לאיתור חולי אלצהיימר בשם 2007 Keruve.

כעת לאחר לימוד השוק והתגובות של המשתמשים ומשפחתם השיקה החברה מוצר חדש בשם +Keruve 2010.

מכשיר ה- +Keruve 2010 מורכב משתי יחידות.
היחידה המרכזית אצל חולה אלצהיימר הינה  שעון יד, המכיל בתוכו משדר סלולארי GSM. בעזרת שעון זה יכול חולה אלצהיימר לצאת מהבית ללא חשש לטיול לבדו או בלווית בני משפחתו ובמידה וילך לאיבוד יהיה קל לאתר אותו.
לשעון יש סוגר ביטחון העשוי פלדת אל חלד, הוא עמיד בפני מים וזעזועים ומנגנון ההפעלה הוא אוטומטי, במידה והחולה שוכח להפעילו. חשוב לזכור שכמו בכל מכשיר סלולארי גם כאן ישנה מגבלת זמן הסוללה והיא מספיקה לכ 3.5 ימים בשימוש רציף.

היחידה השנייה הינה מקלט, המשלב יכולות GPS  ותקשורת GSM עם מסך מגע והטעון במפות של כל העולם, המתעדכן כל 90 שניות. במידה והמקלט מתקלקל ניתן להשתמש במערכת לאיתור בחירום באמצעות מכשיר סלולארי.

כיצד זה עובד?
המקלט נמצא בידיים של בן המשפחה, הדואג לחולה האלצהיימר ובלחיצת כפתור, תוך 7 שניות, מקבל אות מהשעון ומציג בפניו היכן נמצא עונד השעון באותו רגע נתון על גבי המפה ומאפשר לו לגשת אליו ולבוא לעזרתו בעת הצורך.
בנוסף יש למכשיר מערכת המתריאה במידה והחולה, העונד את השעון, יוצא מאזור הביטחון שהוגדר לו מראש, או במקרה שהסוללה במכשיר חלשה.

נתונים טכניים של השעון:

 • תצורה: שעון לגבר, לאישה או יוניסקס
 • מידות: 38 x 45 x 16 מ"מ
 • משקל: 36 גרם
 • תקשורת סלולארית עם המקלט
 • מערכת התראה במידה ועונד השעון יוצא מאזור הביטחון שהוגדר מראש
 • איתור: ארבע שיטות – GPS-SBAS (<2.5m), מערכת לאיתור קניני (10-40m) מאת Keruve, VisionCellid  (דיוק  200-500m), T-GSM (200-1.500m)
 • סוללת Litio-ion נטענת

נתונים טכניים של המקלט:

 • מידות:144 x 82.5 x 19  מ"מ
 • משקל: 141 גרם
 • מסך מגע בגודל 4.2 אינץ עם טקסט בפורמט גדול
 • תקשורת סלולארית עם המקלט
 • מערכת להגדרת התראה במידה ועונד השעון יוצא מאזור הביטחון שהוגדר מראש
 • מערכת התראה קולית וויזואליות במידה ועונד השעון יוצא מאזור הביטחון
 • איתור: בארבע שיטות שונות – (SBAS-GPS, Vision-indoor, Vision-Cellid and T-GSM)
 • סוללת Litio-ion נטענת

היתרון של ה- +Keruve 2010 הוא שזהו  אמצעי דיסקרטי, ללא גופים מתווכים ולכן אין תשלומים נוספים פרט לעלות ה- SMS ואין מגבלות מרחק.

מחיר של השעון והמקלט 990 יורו (כולל שנתיים אחריות)
המכשיר ניתן לניסיון ל- 30 יום ובמידה ולא מרוצים מתפקודו מקבלים את הכסף בחזרה.

נעל GPS SmartShoe
רעיון מקורי נוסף הוא נעל ה- SmartShoe של חברת GTX . הרעיון נולד בשנת 2002 כתוצאה ממקרה של היעלמות קשישה חולת אלצהיימר בעיר יוטה שבארה"ב.
פתרון זה מועמד לפרס כמוצר החדשני בתחום האיתור בכנס " Location & Beyond " שיערך בסן פרנסיסקו בחודש הבא.
לחברת GTX יש שמונה פטנטים לנעל ה- GPS.

כיצד זה עובד?
בתוך הנעל מובנית יחידת משדר-מקלט GPS, המשדרת את קואורדינאטות המיקום למרכז בקרה ומפיצה אותן בעזרת תוכנה ייעודית, חיבור סלולארי, שירות המתווך בין מערכת הפעלה ליישום של חברת GTX ומערכת צפייה מאובטחת.את המעקב ניתן לעשות באמצעות יישום למעקב של חברת Locimobile עם מכשיר אייפון או מכשירים מבוססי מערכת הפעלה אנדרואיד.

כיום, פרט לחולי אלצהיימר, מיועדת הנעל לאיתור אוכלוסיות נוספות כגון בני משפחה, חברים ועובדים כפי שניתן לראות בסרטון הוידיאו המצורף.

לסיכום:
יש בוודאי כאלו שיגידו כי פתרונות, המשולבים בטכנולוגיה סלולארית, עלולים לגרום לסרטן, אך מחקרים בתחום מחלת האלצהיימר הראו דווקא האטה במחלה בעת שימוש בטלפון סלולארי.

ישנם פתרונות נוספים כמו מעקב אחר החולים באמצעות צמיד RFID וכן ישנן שיטות למניעת התקדמות המחלה, באמצעות קונסולות משחקים, לדוגמת ה- WII.

נקודה למחשבה היא האם שימוש בפתרונות אלו לא יביא לשימוש בהן לצרכים אחרים כמו מעקב אחר אנשים.
מה שבטוח שאימהות פולניות ירצו להשתמש בפתרונות אלו בכדי לעקוב אחר ילדיהן הקטנים.

להמשך דיון במאמר


7:00
  /  
30.9.2010
  
מאת: צבי וורובל

1