AirPlay של אפל – הצלחה או סכנה לתחום הזרמת המדיה?

אפל הכריזה לאחרונה בתמיכה ב-AirPlay בגרסאות החדשות של מערכת ההפעלה החדשה שלה - iOS לאייפון ולאייפד.מה זה AirPlay ואיך הוא ...

7:00
  /  
28.09.2010
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

אפל לאחרונה הכריזה על פרוטוקול חדש בשם AirPlay. הרעיון פשוט ויפה: יש לנו מדיה על הסלולר ובאייפד: מוזיקה, תמונות ווידאו. אנחנו שומעים ורואים אותו על גבי המכשירים ונהנים, אבל נניח שאנחנו בסלון ורוצים להעביר את זה למערכת הראשית?

הפתרון של אפל פשוט – לחיצה של כפתור אחד (וירטואלי) והמוזיקה, התמונות והמוזיקה קופצים ישר למערכת.

איך זה נעשה? בשביל שזה יעבוד צריך מוצר תואם AirPlay, מכשיר כגון Apple TV (שלאחרונה דווח על עיכוב של כשלושה שבועות בהתחלת המכירה שלו). 

לאחרונה הכריזו מרנץ ודנון על רסיברים תואמי AirPlay. חברות אחרות כמו B&W ו- JBL כבר הודיעו כי הם מתכננות מוצרים תואמים. ככל הנראה הפיצ´ר הזה יעלה תוספת של כסף. מדוע? כי על הרסיבר או בעצם כל מכשיר לשלם לאפל על זכויות השימוש בלוגו, על הזכויות בפרוטוקול ובפורמטים שנתמכים דרכו (במקרה הזה פיענוח של AAC ו-MP3). במקרה של רסיברים מדובר על יכולות אודיו בלבד, בעוד ש-Apple TV יתמוך גם בוידאו ותמונות ויתממשק לשרתי אייטיונז ביתיים.

AirPlay זה טוב או רע ?

על פניו, הפורמט החדש הוא חיובי. הרעיון מצויין – לחיצה אחת על מכשיר והמדיה מוזרמת ליעד שלך, רסיבר נגן או מסך. במחשבה טיפה יותר מעמיקה אפשר גם להבין מדוע אפל בחרה בפורמט משלה במקום להשתמש בפורמט קיים כגון DLNA. 

פרוטוקול DLNA מציב כמה בעיות:

  1. אין אפשרות לנגן תכנים מתוך יוזמה חצונית, כלומר, צריך יהיה להעביר את הציוד המנגן למקור המתאים.
  2. DLNA לא מותאם לשידורים חיים (בעוד ש-AirPlay יאפשר גם שידור ישיר של תכנים).
  3. DLNA תומך במספר פורמטים: QuickTime, AAC ופורמטים אחרים שאפל משתמשת בהן אינם נתמכים.

אין לי ספק ש-AirPlay יתפוס, במיוחד בארה"ב. הפשטות של פרוטוקול זה ברורה מעליה וכובשת מיד את הלב. יש משהו מעניין על האייפד שלכם? שלחו אותו למסך ואפשר יהיה להמשיך ולשלוט בתוכן על גבי האייפד, מה שהופך אותו דה-פקטו לשלט על המערכת שלנו. מעולה!

הבעיה היא ש-AirPlay בעצם מונע מ-DLNA מלהתפתח. DLNA על פניו היה פרוטוקול אידאלי, אבל כפי שאפל גילתה יש לו חוסרים רבים שלא מטופלים על ידי הגופים האחראים. כרגע יש תמיכה במספר מאוד מצומצם של פורמטים ב-DLNA: אודיו ב-MP3, תמונות ב-JPG ווידאו בפורמטים MPEG, ו-M2TS.

פורמטים כגון WMV, DIVX, QuickTime או MKV – לא נתמכים רשמית. בעוד שמזרימדיות ומסכים תומכים בפורמטים הללו, הם עדיין מתקשים לתמוך בהם דרך DLNA בגלל חוסר בתמיכה אוניברסלית. ב-DLNA אין תמיכה בפיצ´רים מתוחכמים כגון תרגום או שליטה מרחוק על גבי הנגן.

במקור הפורמט נקרא UP&P או Universal Plug and Play והיה פתוח לחלוטין (מיקרוסופט היתה מהראשונות שתמכו בפורמט). מצד שני, מהרגע שפורמט זה הפך לסטנדרט של DLNA כמעט ולא ראינו בו שינויים. העולם התקדם, נשען יותר ויותר על DLNA (כיום קשה למצוא מסכים שאינם תומכים ב-DLNA), אבל הפורמט קפא על שמריו בשלוש השנים האחרונות.

הצרה הגדולה היא הסכנה של פיצול פורמטים. אסור ש-DLNA יתפצל או יהפוך לחלק פחות חשוב בענין הזה. ההיפך, אפל היתה צריכה לדחוף את הפורמטים שלה לתמיכה ב-DLNA. הסכנה שנוצרה כאן היא ירידה בערך של DLNA ומעבר לפורמטים היעודיים של אפל. הדבר עלול לגרום לפגיעה משמעותית באוניברסליות של הזרמת המדיה ומציב את אפל במצב ייחודי שבו היא יכולה למנף את הכח שיש לה בדמות האייפון, האייפוד, האייפד והאייטיונז – לעולם הזרמת התוכן.

אין שום ספק שזה יקנה לאפל יתרון רציני לאייטיונז ביחס ל-HULU ו-Netflix שלהם יש ממשק מסורבל יותר להשגת התוכן. מצד שני, הפרגמנטציה בעולם ההזרמה בהחלט לא מצדיק את זה ופוגע בפתיחות שקיימת כיום.

כיום DLNA לא מתחרה ב-AirPlay אבל לא הכל אבוד, הוספה של יכולות בסגנון HDMI-CEC (לשליטה דו כיוונית במדיה ובמסך) ופורמטים חדשים כגון MKV, H264, MOV/QuickTime , ו-DIVX, יכולות הזרמה פשוטות יותר, רישוי פשוט יותר. כל אלה יכולים להחזיר ל-DLNA את החיים האבודים ולהפוך אותו לתחרותי לעומת AirPlay.

הסכנה האמיתית היא בכך שקברניטי הפורמט מרגישים על הגל כבר כמה שנים ועלולים לחשוב שמה שקיים כרגע יהיה גם בעתיד, אך גם כיום DLNA נכה למדי ביחס ליכולות של המסכים והמוצרים שמתממשקים אליו. ההתקבעות הזו מגיעה מחברי הקונסורטיום – חברות שכולן עם רגל אחת בעולם התוכן ושמעוניינות בתמיכה אך ורק בפורמטים חוקיים, מורשים ומוכרים בלבד. במובן הזה DLNA והמגבלות שלו הגיוניים לחלוטין, אך למשתמשים הפשוטים זה מתפרש כניכות לעומת AirPlay או שיטות חיבור אחרות.

נקווה ש-AirPlay יעורר את התחום ויאפשר התקדמות הלאה בתחום שבסך הכל כמעט ולא השתנה כבר כמה שנים טובות. 

להמשך דיון על AirPlay.


7:00
  /  
28.9.2010
  
מאת: עפר לאור

1