נגן האודיו SqueezeBox Touch

ה-SqueezeBox Touch הינו מוצר נוסף בסדרה המצליחה של לוג´יטק המיועדת לתת פתרון לנגינת מוסיקה משולבת בכל פינות הבית. בדקנו איך ...

7:00
  /  
22.09.2010
  
מאת: אורי סבוראי

הקדמה

לוג´יטק, יצרנית סדרת נגני הרשת SqueezeBox, הוציאה לשוק מוצר חדש בסדרה בשם SqueezeBox Touch (או בקיצור, SBT). קיבלתי אותו לבדיקה כשמטרתי הייתה לבחון באיזה אופן, אם בכלל, ניתן יהיה לשלבו במערכת ה-SqueezeBox שכבר מותקנת בביתנו ולבחון לעומק את המוצר.

 

למי שלא מכיר, מערכת הSqueezebox הינו נגן מוסיקה לבית ומהווה חלק ממערכת SqueezeBox. המערכת נועדה לעשות למוסיקה מה שהמזרימדיות עושות לוידיאו: לאפשר השמעה של תכנים המאוכסנים במחשב. הנגנים במערכת מחוברים לרשת הביתית – באופן אלחוטי או קווי, ו"מדברים" עם תוכנת שרת שרצה באחד המחשבים ברשת. התוכנה, לה יש גישה ישירה לקובצי המוסיקה, סורקת את הקבצים, שולפת מהם את ה"metadata" – שמות התקליטים, האומנים, השירים וכד´ – ומאכסנת אותם בבסיס נתונים. לפקודת המשתמש, תוכנת השרת מזרימה את הקבצים לנגנים.

כמתחרתה הגדולה, מערכת "Sonos", גם מערכת זו מאפשרת לשמוע מוסיקה שונה בכל נגן, או לסנכרן שניים או יותר מהם, כך שישמיעו אותה מוסיקה, בסנכרון מושלם. ניתן, אם-כן, להציב נגן אחד לשימוש בסלון, או לבנות מערכת multi-room מיחידות squeezebox שמפוזרות בבית.

עוד בנושא: מערכת מוזיקה רב-חדרית מבית Sonos

מה באריזה

 • נגן Squeezebox.
 • ספק כוח אוניברסלי, הזהה לזה של ה-SqueezeBox Receiver.
 • דיסק התקנה.
 • ספרות.
 • מטלית ניגוב.
 • כבל אודיו פשוט.

מה חדש

מסך מגע
שמו של ה-SBT מציג את החידוש המשמעותי ביותר (בעיני Logitech, לפחות) במכשיר זה. זהו כמובן מסך המגע המובנה בו. המסך הרסיסטיבי (מתחת למסך המגע) הצבעוני גם הוא חדש והוא הגדול ביותר בסדרת ה-SqueezeBox. הוא תופס שטח של 9.5 על 5.5 ס"מ מתוך שטח הפנים של המכשיר כולו שהוא 15 על 9.5 ס"מ.

DAC
ה-DAC, אותו רכיב הממיר קבצי מוסיקה דיגיטליים לאותות אנלוגיים ב-SBT, הינו חדש לסידרה. הרכיב העונה לשם AKM4420 ומגיע מבית AKM, כמו הרכיב שבלב ה-SqueezeBox Transporter, הנגן ה"אודיופילי" של לוגיטק, AKM4396. ההבדלים לפי יצרן ה-DAC-ים הללו מסתכמים בעיקר בטווח דינאמי קצת יותר נמוך (85dB לעומת 100dB) וברמת עיוותים ורעש קצת יותר גבוהה (THD+N -93dB לעומת 100dB-).

ממשק משתמש
ממשק המשתמש החדש שב-SBT משותף (בשינויים מתבקשים) גם ל-SB Duet Controller ול-SB Radio. הממשק מבוסס על מעין מערכת הפעלה שפותחה עבור פלטפורמות אלו ("Jive"). ניתן לראות ולחוות את התוכנה (החינמית!) SqueezePlay, הניתנת להורדה כאן.

הממשק כולל מערכת תפריטים מרובת רמות, כשלכל פריט בתפריט מוצמדת צלמית (Icon), אפשרות החלפת "עור" (Skin), אפקטים של אנימציה לתפריטים, ועוד מטעמים.

 

כמו-כן, קיימים מסכים מעוצבים למצבי השמעת מוסיקה. מסכים אלו כוללים תצוגת עטיפת התקליט (או תמונה אחרת), פס התקדמות המראה את מסך הקטע המושמע והיכן אנו כרגע, פקדים שונים כמו שינוי עוצמה, העברת שיר, קדימה, אחורה, הפסקה וכדומה.

 

קיים מצב "VU Meter", ואפילו מסך הספקטרום המוכר מה-SB3 חוזר בגרסה צבעונית.

 

Form Factor
ה-SBT הוא מכשיר בגודל בינוני, שאמור להיות מונח על שולחן או משטח אופקי אחר. אין אפשרות לתלות אותו או להסתיר אותו בתוך ארון. גם לא ניתן להרים אותו ולעבוד איתו בידיים, כי הוא מחובר לקיר ולמגבר בכבלים.

 

שרת מובנה
בניגוד לקודמיו, ה-SBT מסוגל להיות עצמאי: ניתן לחבר אליו כרטיס זיכרון ו/או כונן קשיח חיצוני, ולהפעיל את השרת הפנימי. לא רק שהוא הופך אז למכשיר עצמאי, גם שאר הנגנים ברשת יכולים להשתמש בו. לכאורה, ניתן להגיע למצב שהנגנים לא דורשים מחשב מופעל וה-SBT יריץ את תוכנת השרת בעצמו.

לשם הרצת ה"שרת" הקטן, ה-SBT מצוייד ב-128MB זיכרון פנימי, הגדול מכל מכשיר קודם ובמעבד מהיר יותר מכל מכשיר קודם – Freescale i.MX35 533 MHz ARM11.

על פי לוג´יטק, שרת זה מוגבל מעט: עד שני נגנים מלבד ה-SBT, אין תמיכה בספריות iTunes, אורך רשימת שירים מוגבל ל-100 ופורמטי אודיו "מיוחדים" אינם נתמכים, כמו גם גרסאות הנגנים שלפני SB2.

הנגן אינו מספק די זרם כדי להפעיל כונן USB חיצוני ולכן יש לחבר כונן קשיח בעל ספק משלו, או לחבר את הכונן הקשיח דרך מפצל USB עם ספק מתח משלו.

עוד בנושא: Squeezebox 3

בשימוש יום-יומי

 • נגישות – ה-SBT ניצב לו על המזנון ונראה לכל. למרות זאת, למעט סקרנות ראשונית, בני הבית השתמשו בו מעט מאד, כשהם מעדיפים את ה-SB Controller על פניו.
 • ביצועים בשמש – כמו מסכי LCD של מכשירים רבים, מסך ה-SBT הופך כמעט בלתי שמיש בשמש. זאת אומרת שבשעות מסוימות, לא ניתן להשתמש בו, כי קרני השמש החודרת מבעד לחלון נופלות עליו, למעט אם יוצב במקום מוצל לחלוטין.
 • שלט – השלט שמגיע עם ה-SBT הינו שלט IR סטנדרטי עם מקשים ייעודיים להפעלת ה-SBT והוא אמור להיות תואם לשאר שלטי ה-IR של סדרת ה-SB. בגרסאות האחרונות (7.5.1 ו-7.6) נוספו קודי אינפרה אדום לתכנות שלטי Harmony (שהם גם של לוג´יטק כמובן) כך שיוכלו לשלוט ב-SBT וגם בנגנים קודמים. ראוי לציון גם פיצ´ר חביב נוסף: ברגע שהמשתמש מפעיל מקש כלשהו בשלט ה-IR, ה-SBT מגדיל את הגופנים שלו, כך שגם אם המשתמש נמצא רחוק יותר מהמסך עדיין הוא יוכל לראות את הכתוב. מגע במסך מחזיר את הגופנים לגודלם הקטן יותר.
 • פיקוד מרחוק – בשילוב עם SB Controller, כמו כל SB אחר, ה-SBT נענה לפיקוד מה-SB Controller ללא צורך בקו ראייה.
 • סינכרון – הפעלת הסינכרון בין ה-SBT ל-SB Duet Receiver הייתה קלה, והתוצאה מושלמת לאוזניי. לא ניכר כל "תפר" או הד במוזיקה שנוגנה בשני האזורים הסמוכים אליהם הם חוברו.
 • מסך מגע – מסך המגע חלק, ומגיב יפה לנגיעות. כאמור, המסך הוא רסיסטיבי ואינו מסך "קירבה" (קיבולי), ויש ממש ללחוץ עליו כדי להפעילו. בתוכנת ה-SBT קיים סעיף בטא. בסעיף זה, מצאתי אפשרות להפעלת מולטי טאץ´ – ביצוע פעולות ביותר מאצבע אחת – אך לא הצלחתי להפעיל תכונה זו.
  במסך ישנה גם רגישות לטביעות אצבעות: לאחר שימוש רגיל במסך, הלכלוך ניכר עליו מרחוק. לוג´יטק מספקים באריזת המוצר מטלית ניגוב קטנה.

 

הנגן מאוד נוח לשימוש. התפריטים אינטואיטיבים וקלים לניווט ופונקציית החיפוש מאפשרת למצוא את המוזיקה בה חשקה נפשנו בקלות רבה. לגבי איכות השמע – גם בחיבור דיגיטלי וגם בחיבור אנלוגי (בשימוש בDAC הפנימי של הנגן), הצליל מדויק, נקי ו"שקוף". יש לציין, שכמו רוב מקורות המוסיקה המוכרים, הנגן אינו מאפשר שינוי אופי הצליל (כוון טון, למשל), אלא מוציא צליל בעקומת הענות שטוחה, ומותיר את תפקיד ה Equalizing לרכיבים שאחריו (pre-amp, רסיבר וכד´).

סיכום

ה-SBT הינו מוצר חביב המהווה המשך לסדרת מוצרי SqueezeBox המגוונת. למי שמתכנן מערכת SqueezeBox חדשה, נוספה תחמושת חדשה ומעניינת למלאי. בתור מכשיר ראשון שיספק היכרות והתנסות במערכת, ה-SBT יכול לתת אפשרות מעניינת: SBT, המגבר בסלון, וכונן קשיח חיצוני בחיבור USB יתנו פיתרון שלם, אפילו אם אין רשת קווית, שרת או מחשב. כשתגיע ההתמכרות ובעקבותיה ההתרחבות וסדרת השדרוגים, ה-SBT לא ילך לאיבוד אלא ישתלב במערכת הכוללת. בביתי, עם תכנון חיווט מתאים, הייתי אולי מתכנן מכשיר כזה על השידה ליד המיטה המחובר להגברה ורמקולים.

למנוסים שבינינו, בתור תחליף ל-SB3, הוא ראוי ומהווה שדרוג חביב. מי שהתרגל למכשיר נייח ולשליטה בשלט אינפרא-אדום "עיוור", ימצא את עצמו בשטח מוכר, וייהנה משליטה במסך מגע (ברגע שיתקרב למרחק נאות), מסך צבעוני וגרפי גדול ונאה, ואפשרות לחיבור זיכרונות וכוננים חיצוניים בצורה נוחה.

לעומת זאת, מי שהתרגל ל-Duet (או בא מעולם ה-Sonos) יתאכזב למדי – זהו אינו השדרוג המיוחל. ממשק המשתמש שהינו כמעט זהה לזה שיש ב-Duet Controller אינו "תחת האצבעות" אלא נייח ורוב הזמן רחוק. השדרוג הטבעי היה (שוב, בעקבות צעדי Sonos) מעבר לשלט בעל מסך מגע. אנשי לוג´יטק אכן סיפקו את מסך המגע, אבל "קיבעו את רגליו לקרקע".

לכן, מי שחשב לשדרג את ה-SB Duet, מומלץ שישקול אפשרויות אחרות. למשל, ניתן להשיג Duet Receiver או אפילו SB3 ישן, ולשדך להם בתור שלט iPod Touch ותוכנת iPeng – המחיר גם אינו שונה מהותית. גם מכשירי Android יכולים להוות שלטים מעניינים, בשילוב תוכנת שליטה תואמת.

מחיר מומלץ לצרכן: 2099 ש"ח.

לשרשור הדיון ותגובות לביקורת נגן האודיו SqueezeBox Touch.

תודה ללוג´יטק על השאלת המוצר לבדיקה

7:00
  /  
22.9.2010
  
מאת: אורי סבוראי

1