מה בסך הכל רציתי? לראות סרט ביום שבת בערב

ביום שבת האחרון התיישבתי לי בכיף לראות את שובר הקופות התורן, אך מה שהיה אמור להיות ערב מהנה בחברת ראסל ...

7:00
  /  
19.09.2010
  
מאת: זיו רוזנפלד \ Ziv Rozenfeld

הלכנו לים

בבוקר יום שבת לפני שבועיים, הלכנו אני, אישתי האהובה והבנים, לגן שעשועים ליד הבית. הבנים רוכבים על האופניים ולאחר מכן שיחקנו במשחק דומה ל- Fetch עם הכלב. אין לנו כלב, אז הם בועטים בכדור ואני רץ אחריו לפני שיגיע לכביש.

זה היה בשעות הבוקר, אך צריך גם פעילות לשעות הצהריים, נכון? אז הלכנו לים. הילדים עם בגדי ים מלאים, כובע וקרם הגנה מהשמש מספר 200 (כל שנה נדמה שהמספרים על הקרמים רק עולים ואיתם גם המחיר). הילדים במים משתכשכים ואותי מפנים לכיוון הסלעים לחפש סרטנים ולרדוף עם שקיות ניילון אחרי הדגים המסכנים.

אחרי שאני ואישתי האהובה ראינו כי הילדים כבר בוהים במים מרוב עייפות, קיפלנו את העסק (את זה אני תמיד עושה מהר), נסענו הביתה, מקלחות זריזות לילדים, ארוחת ערב עוד יותר מהירה והופה למיטה.

מכירים את זה שכל בני הבית ישנים ויש לכם את הסלון לבד? לא משנה עד כמה אתם תשושים, אתם לא תוותרו על ערב כזה – וכמובן שגם אני לא.

אז חיש חש התיישבתי בסלון כאשר בכוונתי לנגן את ה Blockbuster המדובר כל כך בימים אלו, Robin Hood החדש עם ראסל קרואו וקייט בלאנשט. גרסת הסרט שהיה ברשותי לכבוד הערב החגיגי היה גרסת ה Blu-ray (לא גרסת ה CEE) כאשר היא הכילה שתי גרסאות, הראשונה קולנועית והשנייה לא מצונזרת, כלומר איברים כרותים מתעופפים, שפריצים של דם ובשאיפה גם הרבה נערות מכללה מתרוצצות לכל עבר ומחפשות את התחתונים (תקנו אותי אם התבלבלתי בסרט). אני יודע שהסיכוי לאחרון קלוש לאור העובדה שהסרט מתנהל במאה השלוש עשרה, אבל קיוויתי.


נערות מכללה מתרוצצות לכל עבר ומחפשות את התחתונים.

 

יאלה, סרט

עבור ניגון הסרט יכולתי לבחור בין מספר מזרימי מדיה שעמדו לי על הסטנד בסלון. הדרישות שלי לניגון היו פשוטות:

 1. תרגום בעברית.
 2. HD Audio.
 3. תפריטי Blu-ray.

הנגן הראשון שעמד בפני הדרישות שלי היה ה- Dune Prime, אך מכיוון שהסרט מחולק למספר קבצי m2ts ורציתי לצפות בו עם תרגום, הנגן הזה נפסל. חוסר היכולת להצמיד תרגום עבור ריפים של Blu-ray הינו חסרון רציני שאני מקווה שהיצרן יקח לתשומת ליבו, יכולת זאת תעזור להזניק עוד יותר את המכשיר קדימה (וכן, אני מדבר אליך היצרן, אני יודע שאתה קורא שורות אלו).

המכשיר הבא בתור הינו ה Popcorn Hour C-200, המזרימדיה היחידי הנוסף כיום אשר יודע להציג תפריטי Blu-ray של כותרי BD-J. אז התחלתי בצפייה, יש איזה פרומו קצר לאולפן Universal ולאחר מכן לוגו קטן שמסתובב. ומסתובב. ומסתובב.


"או או, איך שגלגל מסתובב לו".

אחרי 5 דקות בהם קיבלתי סחרחורת, הבנתי כי כנראה שה- Popcorn Hour C-200 לא יוכל לנגן את הכותר הזה. אתחול למזרימדיה הניב תוצאות דומות, הלוגו חזר להסתובב כמו פורפרה חשמלית בידיו של ילד בחנוכה.


זה אומנם לא פורפרה חשמלית, אבל זה מה ש Google Images הניב כאשר חיפשתי תמונה של פורפרה.

קיללתי את ה Popcorn Hour C-200, הרבצתי לו צ´אפחה קטנה ככה בשביל להירגע ועברתי למזרימדיה הבא.

DViCO TViX 6640

מכיוון שהכותר מסוג BD-J וה TViX 6640 איננו מסוגל להציג תפריטים כאלו, יוצא שאני מוותר ללא ברירה על הדרישה הראשונה שלי: תפריטי Blu-ray. "אבל לפחות אני אצפה בסרט" מלמלתי לעצמי. אז אני מנסה לנגן את הכותר, הוא עולה בזריזות אבל משהו נדמה לא תקין. הכותר מפסיק כל דקה ועל הפסקול משתלט בחור מבוגר אשר מסביר למה הסצנה נעשתה ככה, למה בחרו בזוית הצילום הזאת ולמה האמא של הבמאי שלחה אותו לפנימייה. כן כן, ניחשתם נכונה (תעברו במדפסת בדרך חזרה, פרס מחכה לכם), ה TViX 6640 בחר לנגן בגרסת הבמאי. אמרתי לא נורא, אפשר דרך השלט לבחור ב Playlist אחר, אך כל ה Playlist-ים שהמזרימדיה זיהה, לא היו הנכונים…

מי שקרא את ההתנסות שלי עם ה Popcorn Hour C-200 בפרק הקודם, כבר יודע מה אני עושה בשביל להירגע. צ´אפחה קטנה ככה ל- TViX 6640 והעצבים קצת נרגעים (טוב שהבוס בעבודה לא מעצבן אותי ככה).

בסופו של דבר, עוד מזרימדיה נכשל. מה עושים?

בחזרה ל Popcorn Hour C-200

בשלב זה כבר הבנתי כי תפריטי Blu-ray לא יהיה לי היום, אז ננסה את ה SimpleBD של ה Popcorn Hour C-200. למי שלא מכיר, יכולת זאת מנגנת ישירות את הסרט, ללא טריילרים, אזהרות FBI והתרעות על קנסות בסך $250,000 וחמש שנים בכלא למי שצופה בעותק לא חוקי. נחמד לא?

אז התחלתי את הניגון, אך שוד ושבר! גם מנגנון ה SimpleBD מציג לצפייה את גרסת הבמאי. פה כבר ממש התעצבנתי, רתחתי.

צ´אפחה נוספת ל Popcorn Hour C-200 עזרה לי להרגיש קצת יותר טוב.

בשלב זה כבר ישבתי על הקרשים. כל המזרימי מדיה הרלוונטים שיש לי נכשלים בניגון הכותר. מה אני אעשה? פתרון אחד שעלה בראשי הינו לאחד את כל קבצי ה m2ts לקובץ אחד, אך אין לי כח לעבוד כל כך קשה בשביל הכותר, זה כל כך לפני שתי דורות של מזרימי מדיה, כלומר זה כל כך 2008…

מה נשאר בידי? אולי ננסה לנגן במחשב? קצת מעצבן שיש לי כל כך הרבה מזרימי מדיה ובסוף אני פונה למחשב. טוב, אני מקווה שאף אחד לא קורא את הכתבה.

קדימה, למחשב

המחשב לא פראייר. Intel Core i5 650 3.2GHz, עם 4GB Ram, מערכת הפעלה Windows 7 Ultimate N x64 ומסך Viewsonic VX2433WM. החומרה לא Top Of The Line, אבל מעודכנת להיום והינה די והותר על מנת להריץ כותרי Blu-ray בשמחה ובששון.

הנגן בו השתמשתי היה MPC-HC אשר מכוון לעבוד עם האצת חומרה. הכל נשמע Bullet Proof, נכון? אז קדימה, אולי סוף סוף נראה את הסרט ונפסיק לשחק עם ברזלים.

נגן ה MPC-HC יודע לקרוא Playlist-ים של Blu-ray, אך יש צורך לתת לו את ה Playlist הנכון ולכן צריך קודם כל למצוא אותו. אז אחרי שהטענתי את מבנה ה Blu-ray ב- BDInfo והצלבתי עם ה Run Time מאתר IMDB, ביצעתי ניחוש מלומד וקלעתי ל Playlist המתאים. בשעה טובה הסרט החל להיות לרוץ וחיוך קטן עלה על שפתי. אז נכון, ויתרתי על HD Audio ועל תפריטי Blu-ray, אבל לפחות אני רואה את הסרט.

השמחה הייתה מוקדמת. בכל פעם שהסצנה התחלפה, המסך התמלא בהפרעות צבעוניות מוזרות, דומות לאלו שראיתם בטיול שלכם אחרי הצבא למזרח ועישנתם את הפטרייה ההיא שקניתם מהנווד למרות שאמרו לכם בפירוש לא לקחת אותה.


אם תסתכלו טוב, תמצאו נערת מכללה שמחפשת את התחתונים שלה.

מסתבר כי אחד החסרונות של פענוח בחומרה, הינו פענוח שגוי של B Frames אשר מתקיים לרוב במעבר בין סצנות בהן השינוי בתמונה הוא גדול. פתרון לבעיה יכול לבוא מכיוון דרייבר מעודכן מיצרן לוח האם. בדקתי באתר היצרן ובאמת יש דרייבר חדש. אז הדרייבר עודכן והבעיה? נותרה כמו שהיא. יופי, מה עושים? מבטלים האצת חומרה, המחשב חזק דיו בשביל להסתדר גם בלי DXVA.

ביטול האצת החומרה באמת הניב תמונה קריסטלית ללא הפרעות כמו עם ה DXVA. הפעם גם הבמה התרחבה ונהייתה יותר עמוקה והבאסים נהיו יותר מעודנים ומהודקים. אפילו אישתי שיצאה מחדר הכביסה שאלה אם החלפתי איזה כבל חשמל או שסוף סוף הצבתי את המחשב מעל ספייקים (נראה לי שהמשפט האחרון שייך לביקורת אחרת, תקנו אותי אם אני טועה).

נמשיך עם הנסיונות לנגן את הסרט. להצמיד את הכתוביות לשם קובץ ה- m2ts איננו פתרון מקובל כאן מכיוון שהסרט כאמור מחולק למספר קבצים כאלו. אז את הכתוביות אנחנו נטען על ידי Hotkey מתאים ב MPC-HC. הכתוביות הוטענו בהצלחה וקדימה, אולי זוהי סוף הסאגה.

כמעט…

האודיו משום מה מאבד סנכרון במהלך צפייה. אפשר לסנכרן את האודיו קדימה ואחורה דרך MPC-HC בעזרת כפתורי ה + & -, אך זוהי משימה מייגעת למדי, במיוחד כאשר גם הכתוביות מתחילות לאבד סנכרון עם כל משחק קדימה או אחורה עם הפסקול. אז מידי 15 דקות לערך, אני מבצע אתחול ל- MPC-HC, טוען שוב את ה- Playlist המתאים, הכתוביות וחזרה לסרט. ככה כל 15 דקות.

אז כמעט במשך שעתיים וחצי אני יושב וממש מרגיש שאני עובד על מנת לנגן את הסרט, אבל אני כבר מתקרב לסוף, אז אמרתי יאלה, נמשיך ונסיים. אז כמעט סיימנו. מסתבר כי בסצנת הקרב הסופית בים בין הצבא הצרפתי לאנגלי, יש קטע בו רובין רץ להציל את אשתו מריון מפני החרב של גודפרי. כנראה שהנגן MPC-HC מתרגש קצת יותר מידי בסצנה הזאת, מכיוון שהוא מתרסק ללא הפסקה בכל פעם באותה שנייה בדיוק.

אז בעזרת פתרון יצירתי אני מדלג מספר שניות מעל הקטע הבעייתי ו- MPC-HC ממשיך לנגן. נפילה אחת בסרט זה די והותר, לא?

זהו? נגמר? אין יותר בעיות? כן, הסרט הגיע לסופו.


המזרימי מדיה רבו ולא רצו שהמחשב יחלוק איתם את התמונה.
מימין לשמאל: סביבון מסתובב לו, גרסת הבמאי וזה שלא יודע לנגן עברית.


אז לאחר ארבע שעות לערך (טוב ששעון החורף בדיוק החל באותו ערב, זכיתי לעוד שעה), אין מאושר ממני כאשר הגעתי לסוף הסרט. התחלתי עם רשימת דרישות די פשוטה. להזכירכם:

 1. תרגום בעברית.
 2. HD Audio.
 3. תפריטי Blu-ray.

מה קיבלתי?

 1. שלושה מזרימי מדיה שלא צלחו בניגון הכותר, כותר שהם אמורים לנגן (ה Dune לא ממש עונה לדרישת התרגום).
 2. ניגון במחשב וזאת רק לאחר עדכון דרייברים (שלא עזר).
 3. חוסר סנכרון אודיו\כתוביות במחשב.
 4. קריסה של הנגן במחשב.
 5. תרגום לסרט (הידד).

מה קיבלתי כבונוס?

 1. תרגול עבודת מקלדת מהירה ו Hotkeys מול MPC-HC.

האם זה היה קל? No.
האם זה מה שאני מצפה לו כיום ממי שמחזיק בידיו מזרימדיה מן השורה? Hell No.

מה עושים? צופים בקבצי mkv שם אין בעיות? יכול להיות.

אני לא יודע מה איתכם, אבל את הסרט הבא שלי אני רואה בקולנוע.


להמשך דיון על יום שישי ה-13.


7:00
  /  
19.9.2010
  
מאת: זיו רוזנפלד \ Ziv Rozenfeld

1