חדשות Nokia World: נוקיה מכריזה על שלושה מכשירים חדשים

יום בלבד לאחר התפטרותו של סגן נשיא חברת נוקיה וזמן קצר לאחר פיטוריו של מנכ"ל אותה חברה, אוספת נוקיה את ...

12:00
  /  
14.09.2010
  
מאת: אלי חבוש

על רקע השינויים הדרסטיים בחברה הפינית שידעה ימים טובים יותר, הפיטורים וההתפטרויות הלא צפויים, פותחת נוקיה את אירוע Nokia World בלונדון כשמלבד שידור עסקים כרגיל, לובשת החברה את המדים וצובעת את הפנים בצבעי מלחמה. אמיתי או נמר של נייר?

נוקיה, שגילתה לאחרונה שהתחרות בשוק קשה מכפי שהיתה רגילה עד כה, הכריזה היום בכנס על שלושה מכשירי סמארטפון חדשים E7, C7 ו- C6. החברה מתארת את התחרות עם מתחרותיה כלא פחות ממלחמה, כך אומר היום ניקלס סוונדר, סגן נשיא מכירות נוקיה: "היום, המלחמה שאנו משיבים למובילות בתחום הסמארטפונים עוברת להילוך גבוה, על אף המתחרים החדשים, Symbian נשארה הפלטפורמה הנפוצה ביותר בעולם לסמארטפונים. המוצרים החדשים שהצגנו היום תומכים במערכת ההפעלה החדשה לגמרי Symbian OS, שמאפשרת יותר מהירות, קלות שימוש, יעילות ויותר ידידותיות למפתח".

בסבב הנוכחי של הקרב, מציגה החברה שלושה סמארטפונים חדשים:

 • Nokia E7 – סמארטפון עסקי בעל Microsoft Exchange ActiveSync, לגישה בזמן אמת לתיבות דואר נכנס ארגוניות. עם מסך מגע של 4 אינץ´, ומקלדת מלאה. החברה מייעדת את המכשיר המעוצב כקומיוניקטור בעל מקלדת נשלפת, למשתמש העסקי והארגוני.
 • Nokia C7 – סמארטפון המתאים לרשתות חברתיות, מאפשר קבלת עדכונים מרשתות כגון Facebook ו-Twitter ועוקב אחר דואר אלקטרוני בחשבונות Yahoo!‎ו- Gmail ישירות ממסך הבית. C7 כולל מסך AMOLED 3.5 אינץ´ ושילוב של פלדת אל-חלד, זכוכית וקצוות רכים ומעוגלים.
 • Nokia C6 – סמארטפון קומפקטי. ספורטיבי, בעל מסך AMOLED 3.2 אינץ´ עם יכולות מגע וטכנולוגית Nokia ClearBlack, C6 ‏(C6-01) החדש מהווה פתרון לרשתות חברתיות ולבידור נייד בעיצוב הכולל פלדת אל-חלד וזכוכית. מאפשר להישאר מחוברים לאי-מייל, וכן הורדה של יישומים ומשחקים מ-Ovi Store.

שלושת מכשירי הסמארטפון החדשים מריצים את מערכת ההפעלה החדשה של נוקיה – הסימביאן 3..

מלבד זאת, נראה שבנוקיה מבינים סוף סוף כי מגוון אפליקציות לפלטפורמה מוביל למכירות מכשירים ורווחים נאים ממכירת האפליקציות. בהתאם לכך חשפה היום החברה שיפורים בכלי פיתוח שאמורים להקל על המפתחים ביצירת יישומים:

 • שיפורים ב- Nokia Qt Software Development Kit (SDK) המובילים להפחתה של 70% במספר שורות הקוד הדרושות בעת פיתוח יישומים לסמארטפונים של Nokia בסביבת Symbian.
 • שיפורים בחווית המשתמש ב-Ovi Store, כולל ממשק משתמש חדש, ביצועים מהירים יותר ויכולת איתור קלה יותר של יישומים.
 • הורדת חסם הכניסה לשוק והגדלת ההזדמנויות למימוש רווחים עבור מפתחים, כולל החתמה בחינם של יישומים לסביבות Java ו-Symbian, אפשרות לרכישה מתוך היישום, שיפור בנפח ההכנסות ואפשרויות ניתוח מתקדם למפתחים.
 • נוקיה מקווה ומצפה שעם השיפורים וההקלות למפתחים, יפותחו יישומים רבים יותר שיביאו קהל גדול יותר להשתמש במכשירי נוקיה.

  "החסם לכניסה לשוק עבור הפיתוח כמעט אינו קיים הודות ל-Nokia Qt SDK," אמר מייקל הד מרוביו – החברה העומדת מאחורי אחד המשחקים הפופולריים ביותר לטלפונים ניידים, Angry Birds. "כעת ניתן לבנות פרוייקט חדש מאפס ולהעלותו למכשיר סמארטפון תוך דקות." בהתייחסו לתכונות הרכישה החדשות מתוך היישום ב-Ovi Store, הוסיף ואמר: "כעת אנו מציעים מנגנון אלגנטי לאספקת תוכן מעולה במשחקים, כמו Angry Birds, תוך כדי משחק."

  להשקיע במניית נוקיה?

  אז מה? האם נראה את נוקיה מיישרת קו עם מתחרותיה? לא בטוח. נוקיה שוב מוכיחה לנו שאין חדש תחת השמש – אותן מערכות סימביאן (גם אם גרסה חדשה) המולבשות על אותם מכשירים בשינויים מינוריים פה ושם. גם השיפורים שנעשו במערכת הפיתוח נראה שנעשו מעט מידי ומאוחר מידי. בעוד מתחרותיה מתקדמות בקצב מהיר קדימה, ואפילו מיקרוסופט, הענק הישן מתחיל להתעורר מתנומתו, נוקיה מצידה לא מציגה שום דבר חדש ומרענן ונקווה רק שהשינויים האחרונים שנעשו בצמרת החברה הפינית בחודשים האחרונים הם אלו שיביאו את הסנונית המעניינת הראשונה.
  למרות הכל לא הייתי ממהר להספיד. נוקיה הוכיחה כבר בעבר שהיא חברה יציבה. נוקיה עדיין לא מוותרת על קהל אנשי העסקים שלה שרואים במכשירים של החברה פיתרון טוב ואינם מוכנים לוותר על מקלדת מלאה. החברה רק צריכה להתעורר משנתה ולהבין שהיא כבר לא נמצאת בתחילת שנות ה-2000 ולהתחיל לחדש.

  להמשך דיון במאמר


  12:00
    /  
  14.9.2010
    
  מאת: אלי חבוש

  1