ישפאר משיקה בארץ את ה Sony Move. תתחילו לזוז

הקרב בין הקונסולות השונות עבר השנה לזירה הריאליסטית - מי תוציא את החבילה המציאותית ביותר? חברת ישפאר, יבואנית סוני בישראל, ...

17:00
  /  
12.09.2010
  
מאת: אלי חבוש

היתה זו נינטנדו שהובילה את המהפיכה וגרמה לגיימרים לקום מהכורסא במקום לשבת בה ולשחק. הקיץ, שתי המובילות האחרות בתחום קונסולות המשחקים, מיקרוסופט וסוני, משיקות כל אחת גרסה משלה כתוספת לקונסולות הנמכרות על ידן. מיקרוסופט תשיק בקרוב את הקינקט (לשעבר פרוייקט נאטאל) שהיא תוספת לקונסולת ה XBOX ובעזרתה ניתן לשחק ללא כל בקר וחברת סוני את ה Sony Move שהוצג היום.
התוספות הללו אמורות להרים את השחקן מהכורסא ולתת לו חווית משחק שונה מהרגיל תוך הכנסתו למשחק בתנועות ריאליסטיות כפי שהיה מבצע במציאות. דווקא נינטנדו שהתחילה את המהפיכה, לא שידרגה מאז את הקונסולה שלה ולא נראה שיש משהו באופק, מה שכפי הנראה יוביל להובלה של מתחרותיה האחרות בשוק.

באירוע השקה שנערך היום (12.9.10), השיקה סוני, באמצעות היבואן ישפאר, את ה Sony Move תחת הכותרת "דרך חדשה לשחק" (A new way to play).
לדברי איתן דרורי, מנהל חטיבת המולטימדיה בחברה, מדובר בבקר מדוייק מאוד שנותן חוויה דומה למציאות ממש. כל תזוזה, כל הטיית גוף וכל סיבוב יתבטאו בתנועה במסך כשהקונסולה תוכל לדעת את מיקומנו ביחס לחדר. דרורי מבטיח כי למשחקי ה Move אין בנק תנועות כפי שיש בקונסולות אחרות (קריצה קריצה) וכי השחקן יגלה שטווח התנועות שלו המתפרש על גבי המסך הוא גדול מאוד.
העבודה לא הסתיימה רק בפן הטכני המדוייק אומר לנו דרורי, אלא גם בחשיבה ותכנון ארגונומי של הבקרים מתוך שאיפה שלמשתמש תהיה אחיזה נוחה וטבעית ככל האפשר בבקר.


איתן דרורי מציג את ה Move

במה מדובר?

ה Sony Move הוא למעשה תוספת לקונסולת ה PlayStation 3 מבית סוני. הרוכש יקבל בחבילה הבסיסית בקר תנועה אלחוטי שבראשו כדור דינמי משנה צבע ומצלמת Playstation Eye המתחברת לקונסולה ותפקידה לתווך בין הבקר לקונסולה.
מלבד זאת, בחבילת ההשקה ייכללו שלושה כותרי דמו שונים.

המצלמה המחוברת לקונסולה "רואה" את הבקר ואת צבע הכדור הדינמי שבראשו ומעבירה לקונסולה נתונים על מיקום הבקר ומצבו יחסית לחדר ולרצפה. כך שכשתזיזו את הבקר ימינה, היד של השחקן תזוז ימינה. אם תסובבו את פרק כף היד, גם פרק כף היד של השחקן תסתובב.
נשמע מוכר? מי שהשתמש בעבר בקונסולה של החברה המתחרה, ירגיש כאן כמעט בבית בכל הקשור לשימושיות ורעיון משחק. אבל כאן תיגמרנה הנקודות הזהות. הקליברציה מורכבת יותר ונותנת לך תחושה שהדיוק יהיה רב יותר וגם המשחק עצמו מורכב יותר ודורש עקומת למידה קצת גבוהה יותר.


הקופסא הסגורה של ערכת ההשקה

פתיחת הקופסא

המצלמה

הבקר הראשי

מי כמה למה ומתי?

חבילת ה Move תצא לשיווק לקהל הרחב כבר השבוע ביום רביעי, 15.9.2010. החברה אמנם פיספסה בקצת את חג מתנות ראש השנה אבל מספיקה ממש בקצת להגיע לשאר חגי תשרי.

החבילה תושק במחיר של 399 ש"ח לחבילת ההשקה (Starter Kit) שלדברי דרורי הינו מחיר הפסד שנועד לשווק את התוספת החדשה ולהיכנס לשוק (שנשלט עד עתה על ידי נינטנדו – א.ח.).
בחבילה יוכל המשתמש למצוא כאמור ג´ויסטיק אחד, מצלמה המתחברת לקונסולה ושלושה כותרי דמו.

מי שירצה לשדרג את החבילה הראשונית, יוכל לרכוש מספר מוצרים משלימים:

  • ג´ויסטיק נוסף שעלותו 279 ש"ח. הבקר הנוסף חיוני לאלו שרוצים לשחק עם חבר נוסף במשחק בו שניהם משחקים במקביל או עבור משחקים הדורשים שני בקרים לשחקן יחיד.
  • בקר שליטה לתנועה (Navigator) עבור משחקי ירי בגוף שלישי למשל לצורך תנועה וכפתורים נוספים. הבקר יעלה 199 ש"ח.
  • מטען לשני בקרים (סטנד) יעלה 199 ש"ח.
  • אקדח למשחקי ירי אליו מחברים את הבקר. 99 ש"ח.

בתקופת ההשקה ישווקו חמישה משחקים:

  • קונג-פו ריידר – משחק פעולה.
  • EyePet – משחק גידול חיה וירטואלית.
  • Resident Evil (למי שמכיר את הסדרה הנפלאה הזו)
  • Sports Champion – שישה ענפי ספורט שונים ובהם טניס, כדורעף, ירי חיצים ועוד.
  • Start the party – משחק המיועד בעיקר לילדים קטנים בו יש 20 משחקונים שונים.

משחקים נוספים שיושקו בחודשים הקרובים – Socom special forces, The fight, SuperstarTV, Heavy rain.

וידאו מההשקה (צילום: צבי וורובל):

/p>

 

ממשחק של כחצי שעה ב Move ניתן לומר באופן ראשוני בלבד שהמכשיר אכן נותן תחושה של שליטה במשחק. מניסיון רב עם המתחרה ובבדיקת מספר משחקי ספורט של סוני אוכל לומר שהתחושה כמעט זהה עם יתרון קל ל Move של סוני. התנועה חלקה יותר ואכן ניכר שתנועות יד מגוונות משפיעות על השחקן במשחק. גם בהשוואה (שוב, ראשונית ושטחית) מול תוספת בקר הפלוס של נינטנדו, יש יתרון קל לסוני.
עם היתרון הברור בתחום הגרפיקה שיש לסוני על פני מתחרתה, היתרון הקל שנראה שיש לה בתחום השליטה והמחיר שנחשב כתוספת קטנה עבור אלו שכבר יש להם קונסולה, חסר רק מגוון כותרים גדול יותר וסוני תוכל לשלוט בתחום.

לאחר בדיקה מעמיקה יותר ורצינית של התוספת לקונסולה, נחזור עם ביקורת מקיפה.

להמשך דיון במאמר


17:00
  /  
12.9.2010
  
מאת: אלי חבוש

1