אייפון 4 – סקירת משתמש.

חשבתם שקראתם ביקורות על מכשיר האייפון 4? תחשבו שוב. עפר לאור, לאו דווקא המשתמש הממוצע, מציג את הנקודות החשובות במכשיר כמו שרק ...

7:20
  /  
07.09.2010
  
מאת: עפר לאור
הקדמה

הקדמה

נתחיל מזה שהיה קשה להשיג את האייפון 4. כמה קשה? מאוד קשה. שלחתי קרובים לפה ולשם, הזמנתי מפה, ביקשתי מההוא טובה, וטרטרתי פחות או יותר את כולם. בסוף השגתי, ביוקר, אבל השגתי.

השאלה הראשונה שכולם שואלים זה האם זה היה שווה את כל המאמץ. אין לי תשובה, חצי מהחיים אני מתאמץ להשיג ציוד וגאדג´טים חדשים, ובחצי השני אני משתמש בהם. מה מבין שני מצבי הצבירה האלה עדיפים? על כך אין לי תשובה, אבל לפחות הגעתי לפורקן מתחים, לפחות עד למכשיר הבא.

העיצוב

מכיוון שכבר שני אייפונים אחורה, העיצוב לא השתנה, התקבעתי במידה רבה על העיצוב של ה-3G וה-3GS. זה מרגיש לי נוח ביד וכל מכשיר אחר פשוט לא בדיוק מתאים לי כמו כפפה. למרות השימוש האינטנסיבי באייפון 4, הוא ממש לא מתיישב לי בטבעיות בכף היד כמו ה-3GS. 

רבות דובר על העיצוב החדשני ועל כך שאפל מעדיפה עיצוב על פונקציה (FORM OVER FUNCTION) ואני חושב שזה במידה רבה נכון. יש כאן ללא ספק הקרבה על מזבח העיצוב היפה. מצד שני, מכשיר סלולרי, בדיוק כמו שעון, כבר מזמן אינו רק פריט פונקציונלי כמו שזה גם איזה הצהרה שאתה מפריח החוצה לגבי זוהתך הטכנולוגיות. הגיקים האמיתיים עברו לאנדרואיד בתור מחאה על אפל, והגיקים האופנתיים ואולי גם הקהל הרחב האופנתי עם אייפון 3, כל השאר עם המכשירים האחרים. זה כיף להיות די ייחודי, לפחות במשך החודש הזה עד שהמכשירים יגיעו ארצה רשמית…

 

כאמור, העיצוב חדשני ומודרני. מרגישים מיד שהמכשיר שונה, הוא מרגיש כבד יותר מה-3GS (לדעתי זה בגלל הדרך שהוא יושב לך ביד). הוא דק משמעותית (25% פחות עובי) והוא גם פחות רחב (בכמה מילימטרים). הדבר גורם לכך שבעריסה שלו ברכב שלי, הוא פשוט כמעט ולא נאחז, למרות שזה על גודל מינימלי – עדות לדיאטת הרצח שסטיב ג´ובס האכיל אותו. 


לעומת האייפוד טאץ´ – כמעט אין הבדל בעובי בפועל (למרות שהטאץ´ דק יותר בפינות וכך מרגיש דק הרבה יותר)


האייפד, אייפון 4 ואייפוד טאץ´

גב המכשיר, כמו חלקו הקדמי, חלקלק להפליא. זה נראה מעולה, אך גורם לך לאחוז במכשיר כאחוז אמוק. פחד אלוהים שלא יפול חס ושלום. ברוטינת הבוקר שלי, למשל, אני מניח את המכשיר לצידי על מעמד פלסטיק מיוחד וכך אני קורא את חדשות הבוקר (RSS, פייסבוק, טוויטר, דואל) תוך כדי צחצוח/גילוח. בפעם הראשונה שהוא נפל מהמעמד שלו (שמחזיק לי אייפונים מאז האייפון 2G) חשבתי שאולי הנחתי אותו לא טוב. בפעם השניה הבנתי שהגב של המכשיר כה חלק שפשוט שום דבר לא מצליח לאחוז בו… גם הפינות החדות בצדדיו (עיצוב מונוליטי) פשוט לא נוחות לאחיזה ויש תחושה מתמדת שהמכשיר הולך לפול לך מהידיים. אם מישהו שאל מדוע אנשים אוחזים באייפון 4 בכח כה רב, זה לא בגלל שהם מנסים להוכיח שיש לו בעיה באנטנה אלא בחשש מפני הנפילה הפוטנציאלית…

 

בניגוד לאייפון 3GS, כאן ממש אני חש את החוסר באפשרות לצרף רצועת ביטחון אשר שימשה אותי בנאמנות עם כל המכשירים שקדמו לאייפון. מה כל כך קשה בהוספת חור קטן שיאפשר זאת? לאלוהים ולסטיב ג´ובס פתרונים.
 

לחצני המכשיר עברו שידרוג משמעותי. במקום לחצנים פשוטים המכשיר קיבל לחצנים מאלומיניום אשר החסרון היחיד שלהם הוא שהם מעט בולטים יותר מהמינימום מחוץ למסגרת של האייפון. לא ברור לי מדוע החברה פשוט לא השאירה לטובת העיצוב את כל השטח שטוח – כנראה העיצוב הזה לא היה אהוד על ידי הנסיינים שלה.

בטריה וטעינה

נושא מעניין אחר שהעיצוב מביא איתו הוא חימום. המכשיר מתחמם משמעותית יותר מאשר האייפון 3GS. זה בעיקר מתבטא בטעינה ברכב שלי, כאשר חלקו העליון בעצם צמוד לשמשה הקדמית של הרכב שלי. כאשר אני מסיר אותו מהמתקן, אני חש בפירוש חום לא נעים מהמכשיר. החום הזה מתפוגג אחרי זמן קצר, אך זה בהחלט מדאיג. בטעינה רגילה יותר קשה להגיע לדרגות חום כאלה. נראה כיצד העסק הזה ימשך גם כאשר הקיץ האינדיאני הזה ירגע טיפה.

זמן הבטריה שופר ללא כל ספק. גם כאן, קשה לומר בדיוק אבסלוטית בכמה, מכיוון שאני משווה מכשיר בין בערך שנה למכשיר חדש מהתנור. ההבדל ניכר בעיקר בדפדפן ובמשחקים. בעוד שעם ה-3GS התקמצנתי מאוד על המכשיר בשימוש אקראי במהלך היום בשל העובדה שאני עלול למצוא את עצמי מרוקן עד לסוף היום – כאן אני הרבה יותר חופשי.

ובעצם זה מה שמביא איתו העיצוב החדש והבטריה שמגיעה איתו – יותר חופש לעשות את אותן שטויות במשך יותר שעות ביממה..

האנטנה

כפי שהחתימה שלי באתר אמרה למשך זמן רב,  לאנטנה הפרטית שלי אין שום ירידה בביצועים כשלופתים אותה בכח. הערות שנונות הצידה, כפי שצפיתי, אפטקט בעיית האנטנה אינה חריפה במיוחד בישראל. זאת, הודות לקליטה סבירה ביותר במרבית האיזורים. מי שיש לו בעיות קליטה (סלולריות) שלא יצפה לניסים ונפלאות. המצב היחיד שבו הצלחתי לגרום למספר הברים לרדת במספר אחד לא שוחזר כאשר שחררתי את לפיתת המוות. 

רוצה לומר, כאשר הקליטה סבירה, קצר בין האנטנות פשוט לא רלוונטי. כאשר הקליטה גרועה, יתכן בעיות שכאלה.

בלי קשר, אפשר להבין שקשה מאוד יהיה להסתובב עם המכשיר ללא סוג של הגנה או מארז כלשהו. המכשיר לא יושב נוח ביד, ולכן צריך BUMPER או מארז כלשהו, ולאו דווקא בגלל בעיות קליטה כלשהן.

אגב, מהירות ההורדה במכשיר מהירה לי (ב-WIFI, לפחות) מה-3GS. קשה להשוות אחד לאחד, אבל אני בהחלט רואה הבדלים לא דרמטיים במהירות.

מעניין היה לגלות גם את נושא הקליטה של ה-GPS וה-WIFI. שתי האנטנות הללו בעבר היו מאחורי המסך הקדמי וניתן היה להבחין בהם על ידי צפיה בזוית כאשר המסך מואר באור חזק. באייפון 4 אני לא מצליח להבחין בסנסור כלשהו (הסנסור היחיד שנשאר שם הוא סנסור הקרבה, שאגב עובד לי טוב יותר מאשר באייפון 3GS…). הבעיות שהיו לי עם הקליטות השונות באייפון 3GS עלולות להיות קשורות, באופן מעניין, דווקא למגן המסך מכיוון שהחלפתו שיפר לי את הקליטה במכשיר של WIFI, הוריד תופעות של זיהוי קירוב פנים מוטעה, וגם קיצר לי את זמן הנעילה ב-GPS.

באייפון 4, ללא מגן מסך כלשהו, השיפור מורגש בכל התחומים. אני מצליח לעיתים להתחבר לרשת שלי מהחניה (אני גר בקומה שניה). מהירות הנעילה ב-GPS היא מיידית ותופעות לוואי מרגיזות שמופיעות לי באייפון 3GS – שגורמות לירידה מהכביש (מרגיז במיוחד כשהוא מפספס את כביש 6 ותוך שתי דקות יש לך 20 ניווטים אפשריים שאף אחד מהם לא רלוונטי לך). כאמור, הבעיות האלה השתפרו לי באייפון 3GS כאשר החלפתי מגן מסך – בהחלט משהו לחשוב עליו!

שן כחולה

כמו רבים אחרים, אני משתמש באוזניית VOYAGER PRO אשר היתה שדרוג מאוזניית ה-VOYAGER המקורית שלי (לפני זה JABRA). עם ה-3GS לא היו לי כמעט בעיות (חוץ מניתוקים פה ושם).

עם ה-iPhone 4 יש בעיות לא קלות בכלל. ניתוקים מדי פעם למרות שהמכשיר מונח על השולחן פחות מ-30 ס"מ מהפנים שלי וללא שום הפרעה או מכשול שיכול להסביר את הניתוק. מדי פעם הקליטה משתבשת לחלוטין, אני לא שומע כלל את הצד השני או שהוא לא שומע אותי כלל (או גרוע מזה – שמיעה גרועה לחלוטין).

לא ממש ברור, אך לפי העדויות ברשת, אני לא היחיד עם הבעיה הזו. עברתי אוזניה וננסה גם אותה.

בכל מקרה, יש ככל הנראה בגירסאת התוכנה 4.0 של האייפון 4 בעיית תוכנה כלשהי שגורמת לבעיות אודיו מהסוג הזה. למי שמשתמש כבד באוזניות BT כמוני – צפו פגיעה.

בהכרזה על גירסא 4.1, ג´ובס דיבר על תיקוני באגים ויש להניח ש-BT נמצא גם ברשימת התיקונים הזו. עם זאת, צריך לזכור שיקח זמן עד שגרסא זו תפרץ, כך שיש לנו בעיה ככה או ככה…

המסך


אייפון 4 משמאל – כהה יותר (קונטרסט), רזולוציה גבוהה יותר

השיפור במסך נראה מיידית. המעניין הוא שלא הרזולוציה המשופרת תפסה לי את העין אלא דווקא השחורים. אנשים לא מציינים את זה כל כך, אבל יחס הניגודיות במסך ה-RETINA השתפר דרמטית. בהשוואה ל-3GS, רואים שהשחורים של זה הראשון הם יותר כמו כחול כהה (אפרורי) מאשר שחור. 

באייפון 4 השחורים עמוקים ביותר. עדיין רואים את ההבדל בין המסגרת למסך, אך הפער בין המסך לבין שחור אבסלוטי צומצם ביותר. 

יש לציין שגם עוצמות האור של המסך פחתו. על אותן הגדרות תאורה, האייפון 4 כהה יותר. כאשר מסתובבים איתו בחוץ ניתן בפירוש לראות שיש צורך להגביר את עוצמת האור שלו.

מגע המסך מרגיש מעט יותר חלקלק מה-3GS, אבל יתכן שזה תחושה סובייקטיבית, הודות לעובדה שלאייפון 4 שלי אין עדיין מגן מסך (פשוט בגלל שעיצוב המסך שלו שונה מזה של ה-3GS ולכן צריך להמתין למגיני מסך חדשים שטרם הספיקו להגיע לידי).

 שימו לב לפירוט הרב יותר בגרפיקה (חתכתי את התמונה בכדי לשמור עליה בגודל של המסך. כאן אני מחובר ב-VNC למחשב הראשי שלי…

כך נראה האתר שלנו ברזולוציה הזו, גם כאשר הוא לא בזום אין.


 

כשעוברים בין טאבים:

 

 

קשה לומר שהרזולוציה המוגברת תופסת אותך מיד. אין ספק שהמסך חד להפליא. האם צריך מסך חד עד כדי כך? קשה לדעת – אני חושב שמרבית האנשים לא ממש יחושו בהבדל. אני בהחלט חש בהבדל בכמה נקודות מעניינות:

  1. כלקוח של אורנג´ הלוגו שלהם בפינת המסך ב-3GS נראה נורא ואיום. זה נראה כאילו שמישהו הקטין טקסט עד לרמה שבו כמעט והוא משתבש. לעומת זאת, האיכות שלו באייפון 4 היא משמעותית יותר טובה. כאשר שמים את שני טלפונים זה לצד זה, זה הדבר הראשון שתופס את העין.
    כדאי לציין שעם עיבוד טקסט חכם (כמו CLEAR TEXT של מיקרוסופט) יתכן מאוד שההבדל היה פחות דרמטי.
  2. אחד מהדברים שמציקים כאשר משתמשים בקבוצות של אייקונים בעמוד הראשי, זה שחוץ מהשם של הקבוצה (FOLDER) בעצם נורא קשה לזהות את תוכן האייקונים בתוך הקבוצה. באייפון 4 ניתן היה אפילו ללחוץ על אייקון ספציפי אם רוצים – הכל ממש חד וברור.
  3. בקריאה רגילה בדפדפן מצאתי שכאשר אני קורא מאמר אני צריך במהלכו לדפדף לא מעט פעמים בכדי לקרוא בנוחות. באייפון 4 אני מדפדף ועושה SCROLLING אופקי הרבה פחות. הטקסט פשוט יכול להיות הרבה יותר קטן אך הוא נשאר ברור וקל לקריאה. גם בקריאת מסמכים, דואל ומאמרים, החדות של המסך פשוט מוסיפה המון. קל הרבה יותר לקרוא מסמכים עמוסים וכמות הדפדוף וה-SCROLLING יורדת פלאים.
  4. בתמונות ובמצלמה רואים שיפור דרמטי. החדות מופלאה, זה פשוט נראה כמו גלויה או מסך HD מקרוב.
  5. גם בניגון תכנים זה בולט, יותר בניגון סרטים מאשר ב-YOUTUBE. הגודל של המכשיר והאפשרות שלו לנגן (שלא לדבר על להקליט) תכני וידאו ב-720P הופכת אותו מבחינתי כרגע לעדיף אפילו על האייפד בתור נגן הוידאו הנייד הטוב ביותר. ובכל זאת, הייתי ממליץ לכל מי שמתכנן לטוס איתו להביא בטרייה ספייר או לפחות לשבת במושב עם חיבור חשמל בכיסא, מכיוון שמהרגע שמדליקים את הוידאו, קשה מאוד להפסיק את זה…
  6. לא הכל טוב, יש מספר אפליקציות לא גדול, שלמרות השדרוג בזיכרון ובמעבד של המכשיר, עובדות פחות טוב על גבי האייפון 4 מאשר האייפון 3GS. דוגמא אחת לאפליקציה כזו היא תוכנת הניווט iGo. האנימציות היפות שעובדות טוב ב-3GS פשוט מגמגמות באייפון 4, ככל הנראה בגלל הרזולוציה המוגברת שלו. לשמחתי אפשר לכבות בתפריטים את האופציה של האנימציה (הנפשה) וה-iGo חזר לעבוד במלואו.

מעניין להשוות את הפיקסלים באייפד לאייפון 4. מבחינת רזולוציה הם דומים מאוד (האייפון 4 הוא 640 לרוחב על 960,  האייפד הוא 768 לרוב על 1024 לגובה). מבחינת גודל הם דרמטית שונים. אחרי שרואים משהו באייפון 4, פתאום מסך האייפד (שמראש לא דחוס במיוחד מבחינת הרזולוציה שלו גם ביחס לאייפונים הקודמים) הופך לגס ולא חד.

מדיה

המצלמה

רבות דובר על המצלמה והביצועים שלה באייפון 4. נתחיל מזה שהיא בהחלט יותר איכותית מכל המצלמות אייפון שקדמו למכשיר הזה. באור יום אפשר להוציא תמונות מצויינות.


אור יום מלא


אור יום, אבל שעות אחה"צ המאוחרות


לא חזק בתנועות מהירות


ערב – מתחיל להיות חשוך, והתמונה הופכת גרעינית יותר

 
מצלמה קדמית, אור יום, כמה דקות אחרי שהתעוררתי בסופ"ש…

כאשר המכשיר נמצא בחושך, הביצועים שלו סבירים ביחס לסלולרי, אך רחוקים מלהשביע רצון ביחס למצלמה יעודית. 


צילום בתנאים חשוכים עם פלאש


תנאים חשוכים ללא LED


צילום בתנאים זהים עם ה-3GS

הפלאש החזק בהחלט משפר את המצב, ומאפשר לצלם גם בחושך מוחלט. בהשוואה למכשירי סלולר אחרים, אני חושב שהאייפון סוף סוף משווה קו, ובהחלט קופץ מעל כל המוצרים הקודמים של אפל, אך מוצרים עדכניים של חברות מתחרות (בעיקר סוני אריקסון) עוברים את המכשיר בהרבה, וכמובן שכל מצלמה ייעודית מינימלית (עם סנסור קטן ככל שיהיה) שנמכרת כיום, תתן תוצאות דומות (לכל הפחות), וככל הנראה יהיו טובות יותר.

דבר אחד שכן מרגישים בו שיפור מדהים הוא גם בכל נושא של חלקות הקלטת הוידאו ואף יותר – במהירות הצילום. כאשר האייפון 3GS שלי היה עסוק במשהו, פתיחת המצלמה היתה משימה שלוקחת בד"כ יותר זמן מכפי שלוקח לילדים שלי להשתעמם מלהמתין לצילום ולהעלם להם. כך נוצר מצב שבו צילום הסלולרי, שכל הפואנטה שלו זה הזמינות והמהירות של שליפת המצלמה (כלומר האייפון) מאבדת לחלוטין מערכה.

באייפון 4, לא כך הדבר. פתיחת אפליקציית המצלמה זריזה משמעותית, גם כשהמכשיר עמוס, ניתן מהר מאוד להגיע לצילום המיוחל. בנוסף, בניגוד למכשירים הקודמים,לחיצה גורמת לצילום, כמעט ללא DELAY.

גם בוידאו הזמנים מקוצרים ולשמחתי יש גם אפשרות לצילום 720P.

אך גם כאן לא הכל מושלם. צילום בתנאי תאורה של ניאון (זה מה שיש לי בחדר העבודה, מה לעשות) מניבים תמונה כחלחלה עם הבהובים מרגיזים בוידאו. דווקא כאן מצלמת האייפון 3GS התמודדה טוב יותר מאשר ה-אייפון 4.

עריכת וידאו

תוכנת הוידאו הרגילה של אייפון 4 כוללת את יכולות העריכה הבסיסיות שמגיעות ב- iOS4. בשביל פיצ´רים מתוחכמים יותר צריך לרכוש את iMovie וזו התוכנה הראשונה שרכשתי מחנות ה-App Store לאחר הפעלת האייפון לראשונה.

הסיבה? מאוד רציתי לקחת צילומים בשטח (כולל ב-720P), להוסיף להם את קטע הפרומו המעולה של האתר (תודה ענקית לאיתי הגיתי על הכנת הקטע ב-HD) ולשחרר אותם ליוטיוב, הכל מתוך הסלולר שלי וללא צורך בהעברת הקטעים דרך המחשב שלי. זה התברר כקשה ביותר. הסיבה היא שבעצם תוכנת העריכה מסרבת בתוקף להוסיף קטעי וידאו חיצוניים. מה עושים? למי שהמכשיר פרוץ, פשוט מצלמים קטע וידאו ואז מחליפים אותו בקובץ ה-MOV החיצוני. מה עושים משתמשי אפל הרגילים? הם אכלו אותה מכיוון שאין שום דבר להוסיף סרטים לתוך איזור הצילום שממנו התוכנה מאפשרת עריכת וידאו…

בכלל, התוכנה הזו, שעולה 5$ בלבד, הרגיזה במיוחד, אי אפשר באמת לקצר קטעים, לחתוך קטעים, להוסיף TRANSITIONS מתוחכמים, כתוביות או כותרות. היא טיפה מזכירה את ה-MOVIE MAKER הנכה של מיקרוסופט כאשר יצאה לראשונה – אלא טפשה יותר ובעלת פחות יכולות. אפל, אני מבין שאתם חייבים לשמור משהו לגירסאות החומרה הבאות, אבל דחילק – אני רוצה לערוך וידאו באייפון שלי!

בקיצור, תוכנה עם המון פוטנציאל {לא ממומש} שאני ממש מקווה שתשודרג בקרוב מאוד.

בכל מקרה, את הוידאו הבא צילמתי, ערכתי והעלתי הישר מהאייפון 4 ללא מגע מחשב. הבעיה היא שבמקרה כזה, האייפון 4 חוסך (גם כשהוא רואה שהוא ב-WIFI) ומעלה רק ב-SD!

אם מורידים למחשב ואז מעלים אז אין בעיה לקבל את זה ב-720P כמו שצריך:

לעומת iMovie הנכה, תוכנת ReelDirector לא רעה בכלל. בדומה ל-iMovie, גם לה יש את כל היכולות הללו, אלא שהיא מוסיפה יכולות רבות כגון קידוד ב-HD, הוספת כותרות פתיחה וסיום (כולל בעברית), רשימת מעברים חכמה, ויכולת להפריד ולחתוך וידאו בדומה לחבילות מתקדמות על המחשב. אפשר לומר, שזה הפיתרון שהייתי מצפה מאפל וחבל שהיא הוציאה חבילה כ"כ נכה לעומת התחרות שלה (במיוחד לאור ההצלחה שלה בתחום זה בצד המק).

בביקורי האחרון בתערוכת IFA 2010, כל כיסוי הוידאו של התערוכה נעשה על המכשיר. צילמתי במקביל מספר סרטים עם עשרות קטעי וידאו אשר נערכו וחוברו, הכל על המכשיר עצמו! ניתן היה גם להקליט VOICE OVER ולשכלל את זה עוד, אבל יש גבול לכל תעלול. המסקנה האישית שלי היא שהשדרוג בכל נושא טיפול הוידאו הוא ה-KILLER APP האמיתי של המכשיר וזה פשוט מדהים.

שיחות וידאו

הבשורה הגדולה באייפון 4 היא שיחות הוידאו שאפל טוענת שלא פחות מ "המציאה מחדש"… פונקציה זו, שחובבי סוני אריקסון ונוקיה מכירים "רק" חמש שנים לפני שאפל החליטה לייצר טלפונים סלולריים, סוף סוף הגיעה גם לאייפון 4.

את הבשורה המדהימה הזו קיבלתי בזמנו עם טלפון חכם של סוני אריקסון, מכשיר דור שלישי שהיה הראשון שלי עם מצלמה קדמית. תאמתי במיוחד זמן עם חבר (חנן דרוב המדרוב) ושמחנו עד אין סוף כאשר כל אחד הצליח לזהות בקושי זה את פניו של האחר דרך הקוביות הצבעוניות שהפריעו לנו מלנהל שיחה. כעבור כדקה התעייפה לי היד והשיחה נותקה ומאז ועד היום לא חזרתי לעשות שימוש בפונקציה המדהימה והרב שימושית הזו…

 

גם כאן ערכתי שיחה דומה עם ידיד. FACETIME היה רחוק מלהדהים. זה התחיל בכך שניסינו להתחיל את הוידאו מתוך שיחת טלפון רגילה, מה שהתברר כפלופ. הוא לחץ על כפתור ה-FACETIME, אך אני לא קיבלתי דבר. ניסיתי גם אני ללחוץ, וגם אני לא ממש קיבלתי שום דבר. בסופו של דבר בערך דקה אחרי שניתקנו את השיחה, פתאום קיבלתי התראה על שיחת FACETIME ועד שניסיתי לענות לה, השיחה נעלמה לה.

בנסיון שני הישר ל-FACETIME, הצלחנו ליצור חיבור. הוא עשה שימוש ב-WIFI של בית קפה, אני מהחיבור ה-NGN 30M החדש שלי, והכל עבד כשורה. איכות התמונה היתה דומה לזו של אותה שיחה היסטורית שלי בדור השלישי… 

 

התקשתי להתרגש. האיכות היתה "בסדר". בכל שיחת סקייפ סבירה אני מקבל איכות טובה יותר. מרגיז אף יותר שהמכשיר סירב בתוקף להתחבר לי לאוזניית ה-BLUETOOTH והכריח אותי לעבוד עם הרמקול (דיבורית מובנית) בלבד בעת השיחה. זה עלול להיות בעייתי כאשר נמצאים במקום רועש (כמו בבית קפה, לדוגמא…).

העובדה שכרגע אני מוגבל לשיחות עם אנשים שיש לי את מספר הטלפון שלהם, לא ממש מעודדת אותי. נראה לי בהחלט שזו תהיה שיחת ה-FACETIME מהבודדות שיצא לי לנהל. כשאני עובד בבית אני לרוב לא ממש מתלהב מלהראות כיצד אני לא מגולח או מטופח וגרוע יותר, מצב הבאלגן שמאחורי. גם בשיחה זו היה די מעצבן להחזיק את הטלפון מול פני במקום להניח את המכשיר על שולחן או בכיס שלי.

האכזבה הגדולה באמת משולבת בכעס על כך שאין לנו יותר FRING שמקדימים את סקייפ בשנים עם כל פיצ´ר. הרי ה-KILLER APP של האייפון זה בדיוק FRING והניתוק שלהם משירותי סקייפ מתסכל אותי יותר ויותר ככל שהזמן עובר. סקייפ עצמו, רץ מצויין ברקע עם האייפון 4 (בשל הזיכרון המוגדל, הוא לרוב נשאר אקטיבי ואפילו מצפצף לי כשיש לי הודעות אפילו אם ה-PUSH NOTIFICATIONS כבויים – שזה די מבהיל בהתחלה, אך מגניב כשחושבים על זה).

תאימות

מרבית האפליקציות שניסיתי, כולל ישנות יותר, עבדו מצויין. הרזולוציה של המסך החדש לא מורגשת בחלקן, ובחלק מהן, בעיקר כשמדובר בדפדפן או באפליקציה עם הרבה טקסט (ע"ע TWITTER DECK, פייסבוק, RSS וכו´) השיפור ניכר מאוד. 

אולי הנקודה המעניית הוא שבניגוד למסך HD שבד"ג פוגמים מאיכות הצפיה של SD, כאן אין שום פגימה בהנאה גם מאפליקציות שאינן מנצלות את הרזולוציה החדשה. אם הן משתמשות ב-TEXT, הן אוטומטית מקבלות רזולוציה גבוהה, ובגרפיקה, המכשיר עושה SCALE UP לפי הצורך.

המקום היחיד שהרגשתי בו בעיה עם תאימות היה באפליקציית הניווט של iGo, שם כזכור, הרגשתי צורך להוריד את ההנפשה של התפריטים בכדי לקבל תנועה ותגובה חלקים יותר.

הבעיה היא שקל מאוד להתרגל למסך הזה וזה נראה טבעי והגיוני. הבעיה היא כאשר חוזרים לאייפון 3GS אחרי שימוש ממושך באייפון 4. במצב הזה פתאום הגרפיקה והרזולציה באייפון 3GS נראים פתאום בסיסיים או פרימיטיביים. 

הייתי אומר שהמסך החדש שימושי יותר למי שקורא הרבה על האייפון, שיש לו עיניים חדות או שהוא מאוד אוהב HD (אני מתאים לכל שלושת הקריטריונים, לדעתי).

איכות סאונד ומדיה

נתחיל מזה שהמיקרופון של האייפון 4 מוצלח משל קודמיו. אפל לא ממש משחררת הרבה מידע, אך לפי פירוקי המכשיר באתרים שונים, מדובר על מיקרופון נוסף שמנטרל רעש רקע אשר נמצא בראש המכשיר. השילוב הזה עם רמקול עוצמתי יותר מה-3GS (לא בהרבה) הופך סוף סוף את הספיקר פון של האייפון לשימושי (כזכור, הוא היה בלתי שמיש לחלוטין ב-iPhone 2 ושודרג ב-3G, אך לא היה שינוי בדור האחרון בו). אני מוצא שסוף סוף אין ECHO מטריף מהשיחות האלה – שזה דבר הכרחי בכדי לאפשר ל-FACE TIME להיות בר שימוש.

איכות הפיענוח של המכשיר בוידאו נראה מצויין, אבל היו לא מעט תכנים שאייטיונז פשוט סרב לסנכרן לי לאייפון 4. האמת שהוא גם עשה לי לא מעט בעיות עם האייפד, כך שאני חושש שהבעיה כלל לא קשורה לרזולוציה אלא יותר לתכנים עצמם (בעיקר פודקסטים שמצולמים ב-HD). עם סרטי HD דווקא לא היתה בעיה. שימוש קל בתוכנת AVS להמרת כל פורמט קובץ קיים (כולל DVD, אם או בלי תרגום) ל-QUICKTIME תקני הופך את כל התהליך לפשוט וקל.

האיכות מצויינת. מבחינת איכות הצליל, לא הבחנתי במשהו שונה מהותית מהאייפון הקודם. האוזניות שמגיעות עם המכשיר סוף סוף כוללות יכולות הגברה והנמכה של הווליום וכן יכולת לנתק שיחה, לחייג, לנגן/להקפיא ניגון ואפילו להעביר קדימה ואחורה שירים, תוך שימוש מתוחכם ביותר במארז הפלסטיק של המיקרופון הזעיר. איכות האוזניות הפתיעה אותי לטובה, אך אני מאלה שפשוט לא מסוגלים לסבול את תחושת האוזניות כפתור באוזן והן פשוט קופצות לי מהאוזן באופן ספורדי.

סיכום

טוב, המהפכה שציפיתי לה לא הגיעה. המכשיר בהחלט שיפור משמעותי מהאייפון המקורי, אבל בהחלט לא MUST HAVE למי שמרוצה מהאייפון 3GS שלו. השיפור שהיה לי באייפון 3GS מול ה-3G הקודם, היה בעיקר בנושא המהירות שהעיקה עלי מאוד בשלב הזה. כאן אין שיפור דומה. הכל מרגיש חלק יותר (יותר זיכרון, משמעותו פחות אפליקציות שצריכות לפנות זיכרון), מהיר מעט יותר וחד הרבה יותר. 

קל לי יותר לקרוא את התכנים שלי. מכיוון שהאייפון הופך ליותר ויותר מהותי עבורי מבחינת חדשות היום וכמקור קריאה ראשי (אני קורא עליו יותר תוכן מאשר כמעט כל מכשיר אחר כיום) עבורי המסך הוא ה-KILLER FEATURE של המכשיר עבורי. גם בתחום ההשתלטות מרחוק, המסך החדש מאפשר לי הרבה יותר שליטה מדוקדקת מכפי שהיה אפשר לפני כן – פחות זום, פחות SCROLLING, יותר עבודה לעניין וגמרנו.

השדרוג המשמעותי ביותר הוא בזמן הבטריה (שזו הבעיה הכי קשה עבורי אישיתי, הצורך להפסיק שרירותית לעבוד במשהו רק בגלל שאני לא רוצה לגמור את הבטריה) שיגע אותי וככל הנראה גם ימשיך לשגע אותי גם במודל החדש, אבל מעט פחות. ה-FORM FACTOR החדש הוא בסופו של דבר משהו טוב, אך בהחלט דורש הסתגלות ומארז בטוח שיאפשר לי לאחוז במכשיר בבטחון יותר גדול.

יש הרבה מאוד שאלות פתוחות שהמכשיר הזה מעלה. הוא בהחלט מביא סוף סוף את חומרת האייפון בפעם הראשונה לקדמת הטכנולוגיה והפיצ´רים. יש, עם זאת, תחושה, שהתוכנה (אשר שודרגה גם היא ומאפשרת שימוש ב-MULTI TASKING סוף סוף, שדרוג מבורך באייפון 3GS וב-4) עדיין לא הדביקה את הפער. אפל תחילה היתה צריכה לפתור כמה סוגיות קריטיות במערכת ההפעלה – אך כולי תקווה שבשדרוג הבא, או בשדרוגי ביניים של אפליקציות שונות, היא תחזק בעצם את היכולות של המכשיר עוד ועוד. דוגמאות לא חסר – תמיכה בסקייפ בשיחות וידאו (לא משנה לי אם דרך סקייפ או דרך FACETIME), עריכת סרטים טובה יותר, ועוד אין סוף תלונות קטנות ומציקות (ניהול התראות מסודר, TODO LIST מסודר, ניצול טוב יותר של מסך הנעילה מאשר סתם תמונה סטטית וללא צורך בפריצה, תגובה מהירה ב-SMS, נתינת יכולות MOBILE ME בחינם וללא מנוי, רשימת שמות FAVORITES גרפית, CUSTOMIZATION רב בהרבה,ועוד אלף דברים שחסרים למערכת הפעלה מושלמת באמת).

 

התחרות עם גוגל ANDROID מחריפה והאייפון 4 מעלה אותה במהלך. עם זאת, בעוד שאפל הולכת בקצב ידוע וברור, גוגל קופצת בזריזות ועם אין ספור שותפי חומרה, נראית כבר שהיא הולכת לעקוף את אפל בסיבוב. לאפל יש לא מעט הפתעות בכיסים שלה וסביר להניח שבקרוב מאוד נראה יכולות מתקדמות במיוחד, כגון סינכרון WIFI, פונקציות חדשות ואפילו פייסבוק מהענן (לראשונה שימוש במכשירים ללא צורך במחשב אב כלל, אלא שספריית האייטיונז תשב לך ברשת).

סינכרון אייטוינז הוא אחד מהעונשים הגדולים של המכשיר, ובהחלט מעיקה. מצד שני, דווקא זה מה שמאפשר את מרבית הפריצות והפתיחות שנעשו בשנים האחרונות, כך שמעבר לענן לא רק עלול לגרום לאפל להרוויח מהחדשנות, אלא גם פותח אפשרויות חדשות לחסימת פרצות במכשירים שלה. כשזה יקרה, לאפל יהיה קלף חזק מאוד בכיס, ובעצם מה שיעמוד על הפרק תהיה התחרות החריפה בין תפיסת העולם הסגורה של אפל, לבין הפתיחות הקיצונית של גוגל – ולא לשכוח חלילה את דרך הביניים של מיקרוסופט שצפוייה לצאת עם WINDOWS MOBILE 7 בסוף השנה שתייצג ככל הנראה גישת ביניים שפויה ומאוזנת יותר.

כמובן שכאשר קיבלתי את המכשיר, השאלה המתבקשת של כל הילדים (בני 13, 11 ו-5) היה מתי גם הם יקבלו אחד כזה. אולי כשהמחיר ירד גם בארץ ל-200 דולר נדבר על זה שוב, כך עניתי. סביר להניח שזה יקרה עד שהם יקראו למילואים.

להמשך הדיון באייפון 4, לחצו כאן


7:20
  /  
7.9.2010
  
מאת: עפר לאור

1