המחשב הזעיר והמעוצב של Apple – ה-Mac Mini החדש

כל חומרה חדשה היוצאת מבית Apple גורמת להתרגשות וציפייה לחוויית עיצוב מוצר עם ביצועים ללא פשרות. קיבלנו בשמחה לבדיקה את ...

7:00
  /  
22.08.2010
  
מאת: דורון נמרוד
הקדמה

הקדמה

את חברת Apple, שלאחרונה שווי השוק שלה עבר בגודלו את זה של מיקרוסופט, כולנו מכירים לא מהיום. ייתכן שהדור הצעיר שמע עליהם לראשונה רק עם יציאת דגמי האייפוד השונים ומאוחר יותר האייפון שכבש בסערה את כל העולם, אבל החברה קיימת עוד מסוף שנות השבעים. אני נתקלתי לראשונה במותג בתחילת שנות השמונים, כאשר אצל חבר שלי היה בחדר מחשב מסוג Apple IIe, שגולת הכותרת בו הייתה לכתוב תוכניות קטנות בשפת התכנות Basic ולשחק במשחקי Arcade דוגמת ה-Choplifter, משחק בו צריכים להציל שבויים עם הליקופטר שנשאר באמצע המסך ורק הרקע סביבו זז ב-Scroll מרהיב…

ב-1984 יצא המקינטוש הראשון, אשר לווה בקמפיין פרסומי חסר תקדים שקיבל פרסים רבים, וזכה להתלהבות רבה בעולם המחשבים. מערכת ההפעלה בו הייתה הראשונה אשר יצאה לקהל הרחב וכללה שליטה במחשב באמצעות עכבר במקום פקודות שורה מהמקלדת.

מאז, במקביל לעולם ה-PC, התפתחה Apple כמובילה טכנולוגית אך לא מסחרית, כאשר מיקרוסופט לא פעם ולא פעמיים הושפעו בתכנון מוצרי התוכנה שלהם ממערכת ההפעלה והתוכנות של Apple. במשך שנים ארוכות מוצרי Apple נתפסו בארץ כמחשבים אליטיסטיים ויקרים להחריד המיועדים אך ורק למעצבים גרפיים ועורכי וידאו, אולם בשנים האחרונות, מאז עברה Apple ממעבדים של מוטורולה למעבדי אינטל, דבר האיפשר להתקין עליהם גם Windows, עלתה הפופולריות שלהם בצורה חדה ויותר ויותר חובבי טכנולוגיה ומיחשוב שוקלים היום להגדיל קצת את התקציב ולקנות מחשב יקר יותר אך מעוצב יותר.

ה-Mac Mini, שהוא למעשה אחד ממחשבי המיני הראשונים אם לא הראשון שבהם, יצא לראשונה ב-2005 ואז עדיין הכיל מעבד G4 של מוטורולה. הוא היה קטן יותר אך שמנמן יותר בעוביו מהמק מיני החדש, והיה בגימור פלסטי, הדומה למחשבים הניידים הלבנים של Apple (ה-MacBook). ספק הכוח שלו היה חיצוני, בדומה למחשבים ניידים. בהמשך יצאו מחשבים זהים חיצונית, אך עם מעבדי אינטל, וזכו לפופולריות רבה, בעיקר בארה"ב.

קיבלנו לידנו בהתלהבות את המק מיני החדש (דגם 2010), שבו הגדילו קצת את אורכו ורוחבו אך הקטינו את עוביו, ובדומה ל-MacBook Pro, סדרת היוקרה של המחשבים הניידים של Apple, גימור המחשב השתנה מפלסטיק לגוף אלומיניום אחיד, צעד חכם מאוד מבחינה תרמודינמית, שכן ניתן להשתמש בגוף האלומיניום עצמו בתור גוף הקירור של המעבד והצ´יפסט של המחשב.

 

אקדים ואומר שמטרת הביקורת כאן היא לא להלאות אתכם בבדיקות ביצועים ו-Benchmark-ים אינסופיים (בשביל זה יש מספיק מאמרים מושקעים ברשת הכוללים בדיקות מעבדה מקיפות), אלא לבחון את חוויית השימוש במחשב כ-HTPC אשר בדומה למזרימדיה ינגן את תכני המולטימדיה שלכם.

מבנה המחשב והחיבורים

המחשב, כאמור, בנוי כגוף אלומיניום אחיד בגימור מוברש עדין, כאשר בפאה העליונה מוטבע לוגו פלסטי שחור של הסמל המסחרי של Apple (ללא תאורה אחורית כמו במחשבים הניידים). למעט פנל החיבורים מאחורה והמכסה העגול התחתון, לא רואים בשום מקום ברגים או חיבורים, והכל נראה כמקשה אחת. תהליך הייצור שלו כולל ממש בלוק מלא של אלומיניום שנחצב ונחתך ע"י מכונת כירסום (CNC) עד לקבלת צורתו הסופית. הדבר נותן למק מיני מראה יוקרתי ומרהיב, ובלי להגזים, פשוט יצירת מופת.

 

ספק הכוח של המק מיני, בניגוד לדגמים הקודמים, נמצא בתוך היחידה, וחיבור המחשב לחשמל כולל כבל בלבד, בדומה לכבל חשמל של ממיר כבלים/לוויין ("כבל 8"). משקל המק מיני (כולל הכונן הקשיח הפנימי, כמובן) הוא 1.35 ק"ג.

 

חזית המחשב כוללת אך ורק חריץ להכנסת דיסק אל צורב ה-DVD המובנה, מקלט IR (מוחבא בקצה הימני של חריץ הכונן) ונורית סטטוס זעירה הדולקת בצבע לבן. יש היגידו שזהו חסרון, כי כדי לחבר דיסק און קי או כונן נייד תצטרכו לגשת לאחורי המוצר. מצד שני, זה נותן מראה מינימליסטי ונקי למוצר.


בקצה הימני של חריץ כונן ה-DVD: מקלט IR. לידו – נורית סטטוס זעירה

פנל החיבורים באחורי המחשב כולל, מימין לשמאל:

 • קורא כרטיסי זכרון (SD)
 • יציאת אוזניות אנלוגית המשולבת עם יציאת SPDIF אופטית (שימושית לבעלי רסיברים ישנים)
 • כניסת אודיו (אנלוגית ודיגיטלית משולבת)
 • 4 חיבורי USB 2.0
 • יציאת Mini DisplayPort
 • יציאת HDMI
 • חיבור Firewire 800
 • חיבור Ethernet במהירות 10/100/1000 מגה ביט לשנייה
 • כניסת חשמל אוניברסלית (100-240 וולט)
 • ממש בפינת הפנל משמאל – כפתור Power
 • בתחתית הפנל – חריץ אוורור

 

המק מיני נמכר בשתי תצורות, כאשר אנחנו קיבלנו את דגם הבסיס הזול יותר. מפרט המחשב מרשים מאוד יחסית לגודלו וכולל:

 • מעבד Core2Duo מסוג P8600 (מורץ במהירות 2.4GHz), מעבד למחשבים ניידים חזקים שאם נשווה אותו למעבדים של מחשבים נייחים, הוא בעל חוזק דומה ל-E6700 של אינטל או ה-Athlon II x2 250 של AMD
 • כרטיס מסך אנוידיה GeForce GT320M
 • זכרון 2GB מסוג  DDR3 במהירות 1066MHz
 • כונן קשיח פנימי 2.5" מסוג SATA בגודל 320GB
 • צורב DVD מובנה במהירות x8
 • Bluetooth 2.1 הכולל EDR, המאפשר רוחב פס גדול יותר
 • רשת אלחוטית 802.11n, התואמת כמובן גם לתקנים הישנים יותר

בתחתית המק מיני נמצא מכסה עגול המשמש גם כבסיס עליו עומד המק מיני. פתיחת המכסה נעשית ע"י נעיצת האגודל והאמה בשני שקעים הנמצאים ב-2 צידי המכסה וסיבוב של כמה מעלות:

 

מאחורי המכסה ניתן לראות את האנטנה של מודול ה-Wi Fi (העיגול השחור), זכרונות ה-SO-DIMM ואת המאוורר. כמו כן, שטח גדול מיועד לפתחי אוורור מהם המאוורר מוציא אוויר אל פתח האוורור בפנל החיצוני. הכונן הקשיח הפנימי קשה מאוד לגישה, ואם תרצו להחליף אותו תצטרכו לעשות את זה אצל מתקין מוסמך של Apple כדי לא לאבד את האחריות על המוצר.

 

כרטיס המסך במק מיני נחשב יחסית חזק, ונמצא בשימוש גם בניידים היוקרתיים של Apple, מסדרת ה-MacBook Pro. במבחני הביצועים שלו מתקבלות תוצאות יפות במשחקים בינוניים מבחינת דרישות עיבוד 3D.
לכרטיס המסך הזה יכולת להוציא אודיו דרך יציאת ה-HDMI, והיכולת הזו כוללת Dolby Digital, DTS ו-PCM סטריאו. בנוסף, הכרטיס בעל יכולת להוציא LPCM 7.1, דבר המאפשר פריסה של פורמטי האודיו המתקדמים DTS-HD/MA ו-Dolby TrueHD (אך לא bit streaming שלהם). כאן תוכלו לקרוא עוד על פורמטי האודיו המתקדמים ופתיחתם באמצעות כרטיס מסך התומך ב-LPCM 7.1.
לדעתי Apple קצת פספסו כאן בבחירת המעבד וכרטיס המסך, והיה טוב יותר אם היו בוחרים במעבד Core i3M בשילוב עם הצ´יפסט HM55 של אינטל או כל מעבד עם כרטיס מסך של ATI למחשבים ניידים המבוסס על סדרת ה-HD5xxx, דבר שהיה מאפשר, בדומה ל-GT320, ביצועים לא רעים במשחקים קלים עד בינוניים מבחינת דרישות עיבוד 3D, אבל בנוסף גם bit streaming מלא של DTS-HD/MA ו-Dolby TrueHD.

תכולת האריזה, התקנה ותוכנות

תכולת האריזה

 

המק מיני מגיע במארז קרטון לבן מעוצב, אך טיפה פשוט לעומת מארזים של מוצרים אחרים שלהם (ה-MacBook, למשל). המארז כולל ערכת אביזרים די בסיסית הכוללת:

 • מחשב ה-Mac Mini
 • כבל חשמל אירופאי/ישראלי
 • מתאם מ-HDMI ל-DVI (מיועד לחיבור המק מיני למסך מחשב)
 • דיסק התקנה של OS X
 • דיסק התקנה לתוכנות חינמיות של Apple
 • חוברת הוראות התקנה באנגלית
 • חוברת עם תנאי הרשיון והאחריות
 • שתי מדבקות של הלוגו המסחרי של Apple (להשלמת איבזור הגיקים שלכם על שמשת המכונית…)

 

כפי שניתן לראות, מחירו הבסיסי של המחשב כולל איבזור דל למדי. כבל HDMI, עכבר, מקלדת ושלט רחוק תצטרכו לרכוש בנפרד.

התקנה ותוכנות

מחיר המחשב כולל רשיון ל-OS X, מערכת ההפעלה של Apple, והמחשב מגיע כשהכל מותקן עליו כולל חבילת ה-iLife.

למעשה, התקנת המחשב פשוטה מאין כמוה. מחברים אותו לחשמל, כבל HDMI למסך ומקלדת/עכבר USB או בלוטות´. לאחר הפעלת המחשב כל מה שנשאר לכם זה להכניס כמה פרטים על עצמכם, להגדיר סיסמת הפעלה, לזהות את הרשת שלכם וזהו, אתם מוכנים לעבודה שוטפת עם המחשב.

מערכת ההפעלה זיהתה מיידית את הרזולוציה המומלצת של המסך, 1920 על 1080. לנוחותכם, באותו מסך של קביעת הרזולוציה (ולא חבוי בתוך הגדרות מתקדמות כמו ב-Windows) ישנו גם כפתור overscan / underscan המיועד להתאמת מסגרת התמונה למסכים שאין בהם אופציית זום להתאמת פיקסלים מדוייקת ליציאת מחשב (מצב שנקרא
Just Scan / Screen Fit / Dot by Dot / Pixel by Pixel / PC Mode, תלוי בדגם המסך שלכם).

מערכת ההפעלה של Apple, ה-OS X (גירסת ה-Snow Leopard החדשה), וחבילת התוכנות iLife המותקנות על המחשב כוללות שלל תוכנות חינמיות, כולל iPhoto לעריכת תמונות, iMovie לעריכות וידאו, GarageBand לעריכת סאונד ועוד ועוד.


כך נראה שולחן עבודה אופייני של OS X

תוכנה נוספת חינמית הכלולה היא ה-Front Row, תוכנת מדיה סנטר היודעת להציג את תכני המולטימדיה שלכם (בעיקר מוסיקה ותמונות אך גם וידאו), והמופעלת באמצעות מקלדת או שלט רחוק (לא כלולים). התוכנה נוחה מאוד להפעלה ומעוצבת באופן מינימליסטי אך מרהיב, אך היא אינה טובה לרובנו כי אין בה תמיכה בנגינה של התכנים ה"נפוצים" כמו קבצי MKV ו-M2TS וכתוביות SRT בעברית אלא רק בקבצי MOV, פורמט שהומצא ע"י Apple והוא נמצא בשימוש בעיקר בתכנים חוקיים שמורידים באמצעות החנות המקוונת של Apple, ה-iTunes, שלמרבה הצער חסומה עבור ישראלים. ניתן להתקין חבילת מקודדים מיוחדת הנקראת Perian ומאפשרת לנגן את כל סוגי הקבצים דרך Front Row ו-QuickTime, אולם לטעמי היא די מלאה בבאגים ולא תמיד היא עובדת כמצופה.


Front Row של Apple: נהדרת לתמונות, מוסיקה ותכני iTunes, פחות לקבצי MKV ו-M2TS

למרבה המזל, הפופולריות של מחשבי Apple מספיק גדולה כדי להצמיח קהילות מפתחים נלהבות שעמלו על גירסאות
OS X לתוכנות המדיה סנטר החינמיות שרובנו מכירים ואוהבים, שהבולטות ביניהן הינן Boxee, XBMC וכן התוכנה Plex המבוססת על כמה חבר´ה מ-XBMC שהתפצלו ובנו תוכנה יותר אינטואיטיבית למשתמשי Apple, העובדת באופן מלא גם עם תכני iTunes, אך עדיין מבוססת על גרעין התוכנה של XBMC לניגון קבצי M2TS, MKV וכו.

 
Plex: נגזרת של ה-XBMC המותאמת והמעוצבת במיוחד למשתמשים הרגילים ל-OS X

מבין התוכנות שבדקתי, עבורנו הישראלים Boxee הייתה הקלה ביותר להפעלה ותמיכת הכתוביות בעברית עבדה בה מהקופסא ולאחר הגדרה אחת בלבד, בניגוד לתוכנות Plex ו-XBMC, שם היו קצת בעיות עם זה, אם כי אני מניח שזה בגלל שהורדתי גירסאות נסיוניות ולא גירסות רשמיות. לכן, התרכזתי בה בבדיקות ובניגון התכנים.


Boxee: התוכנה שעבדה הכי בקלות עם כתוביות בעברית

עוד בנושא: הצצה ראשונה אל ה-Boxee Box וסקירת התוכנה של Boxee בהרחבה

העבודה של כל התוכנות עם השלט הרחוק מסוג אינפרה אדום (IR) של Apple (לא כלול במחיר הבסיס של המק מיני, עולה בארה"ב כ-20 דולר), הייתה נוחה מאוד ונטולת בעיות. השלט הינו מינימליסטי אך נוח מאוד וכולל 6 כפתורים משולבים בלבד –  4 כפתורי חיצים, כפתור בודד ל-Play/Pause/OK ועוד כפתור בודד ל-MENU/BACK. היות והשלט הוא מסוג אינפרה אדום, מי שיש לו שלט אוניברסלי לומד כלשהו (Learn) יוכל בנקל ללמוד את הכפתורים האלה משלט מקורי של חבר (יש גם דגמי שלט רחוק עם קוד מוכן) ולא יהיה חייב לרכוש את השלט. ניתן עם השלט גם להעיר את המחשב ממצב Sleep ואף לבחור בעלייה שלו מערכות הפעלה (אם מותקנת יותר מאחת, למשל: Windows 7 בנוסף ל-OS X).

עבור אלה שרוצים לעבוד עם Windows 7 והשלט המקורי של Apple, הדרייברים המגיעים עם ה-Boot Camp (תוכנת עזר להתקנת מערכות הפעלה נוספות ל-OS X) נותנים הפעלה מאוד בסיסית של שינוי ווליום עבור החיצים של למעלה ולמטה, קפיצה קדימה ואחורה בלבד עבור החיצים של ימינה ושמאלה, Play/Pause/OK יעשה רק Play/Pause, וכפתור ה-MENU לא פעיל. למרבה המזל, עם קצת Tweak-ים יחד עם התוכנה EventGhost, ניתן לנטרל את הדרייבר של Apple ולשים במקומו דרייבר Human Interface Device ג´נרי, ובעזרת ה-EventGhost ניתן לנתב את כל כפתורי השלט לכל פעולה שרוצים (כפתורים במקלדת, הדמיית פעולות עכבר, הרצת פקודות ותוכנות וכו).


השלט הרחוק של Apple: מינימליסטי אך נוח. ניתן להשתמש בשלט אוניברסלי במקומו.

לסיכום, ניתן לציין שקלות ההתקנה והעבודה המושלמת מהקופסא עם רכיבי החומרה השונים ועם השלט רחוק ללא התעסקות עם התקנת מקודדים ודרייברים, מקטינה שוב את ההבדל בין HTPC למזרימדיה מבחינת קלות התקנה והגדרה, וזה נכון במיוחד כשמדובר במערכת ההפעלה OS X.

ומה עם כרטיסי טלוויזיה חיצוניים?

למק מיני יש 4 חיבורי USB 2.0, ואחד מהמוצרים הרבים שאפשר לחבר אליהם הוא כרטיס טלוויזיה חיצוני המתחבר אליהם. בארץ נמכר מספר מצומצם של כרטיסי טלוויזיה הנתמכים ב-OS X, ביניהם ניתן למנות את ה-Miglia TV Mini, ה-Elgato EyeTV וה-Hauppauge HVR-900 (שהוא הזול מביניהם). בפורום מקינטוש הישראלי אף דווח על הצלחה בהפעלה של חלק מהם ב-OS X בקליטת שידורי עידן+, השידורים הדיגיטליים הקרקעיים (DTT). לכרטיסים האלה יש גם כניסות Composite/S-Video לחיבור לממיר של הוט/יס. יש לציין שאין עבור OS X תוכנת מדיה סנטר הכוללת תמיכה ב-EPG וב-IR Blaster להעברת ערוצים בממירים של הוט/יס או תוכנה הכוללת צפייה בתכני מולטימדיה המשולבת עם צפייה והקלטת שידורים, ותצטרכו להשתמש בתוכנות ייעודיות לקליטת השידורים, חלקן בתשלום. סביר מאוד להניח שניתן להגדיר הרצה של התוכנה כאפליקציה חיצונית מתוך Boxee/XBMC/Plex.

ב-Windows 7 המצב כמובן הרבה יותר טוב, ותוכלו לרכוש כל כרטיס טלוויזיה (המבחר גדול יותר והמחירים כמובן זולים יותר) העולה בדעתכם שתואם לתוכנות המדיה סנטר השונות ל-Windows 7 הכוללות קליטת שידורי טלוויזיה בשילוב עם צפייה בתכני המולטימדיה שלכם, כמו המדיה סנטר של מיקרוסופט והמדיה פורטל.


כרטיס טלוויזיה חיצוני הנתמך ב-OS X: יעבוד רק עם תוכנה ייעודית

בדיקות וסיכום

פורמטי האודיו המתקדמים – אופס…

כבר ציינתי קודם שמהזווית של קולנוע ביתי, הייתי מעדיף ש-Apple יבחרו במק מיני החדש בחומרה המאפשרת bit streaming מלא של DTS-HD/MA ו-Dolby TrueHD, אולם החומרה עדיין כוללת יכולת להוצאת LPCM 7.1 המאפשר פריסה של הפורמטים האלה ללא איבודי איכות. כאשר ניסיתי לנגן את תכני הבדיקה בתוכנות השונות ב-OS X, בין אם זה Boxee או XBMC ו-Plex, או אפילו הנגן VLC, וגם בחיפוש ברשת אחר פתרונות, הבנתי שאין שום תמיכה בפענוח של פסי קול מסוג DTS-HD/MA ו-Dolby TrueHD. כל התוכנות עבור OS X, נכון לזמן כתיבת שורות אלה, לא יודעות לפענח/להעביר את הפורמטים האלה, אלא רק DTS, DD ו-PCM סטריאו. יש לציין שמערכת ההפעלה תומכת ב-LPCM 7.1, אולם לא בפענוח פורמטי האודיו המתקדמים הקיימים על גבי בלו ריי. אני מניח שעם הזמן תהיה תמיכה בכך בתוכנות העובדות על OS X.

למרבה המזל, וזוהי גם אחת הסיבות להצלחה של מחשבי Apple בשנים האחרונות, ניתן להתקין על החומרה שלהם גם Windows 7, תוך שימוש בתוכנה מיוחדת של Apple הכלולה ב-OS X ונקראת Boot Camp. ההפעלה מאוד קלה – בוחרים בתוכנה הזו את הגודל הרצוי של המחיצה על הכונן הקשיח, מחכים שהיא תכין לכם אותה, ואז תתבקשו ע"י התוכנה להכניס את דיסק ההתקנה של Windows 7 אל כונן ה-DVD. תוך שניות תהיו כבר בתוך תוכנת ההתקנה של מיקרוסופט, ותוך פחות מחצי שעה תוכלו לעלות גם עם Windows 7 על מחשב המק מיני שלכם.

כאשר בדקתי את הרצת התכנים בתוך Windows 7, לא הייתה שום בעייה (אם כי לאחר קצת עבודה על התקנות, הגדרות, דרייברים ומקודדים כיאה למערכת הפעלה של מיקרוסופט…) לנגן תכנים עם פורמטי האודיו המתקדמים בעזרת תוכנות כמו Total MediaTheatre 3 ו-PowerDVD:


פורמטי האודיו המתקדמים דרך LPCM 7.1: זה ייתכן, זה אפשרי… אבל רק ב-Windows 7

חם, חם… אבל עובד!

כדי לבדוק את ביצועי המחשב בעת נגינת תכני HD, השתמשתי בתוכנה חינמית ל-OS X הנקראת iStat Pro ומאפשרת לנטר טמפרטורה וניצול מעבד. הפעלתי את גירסת הבטא המיוחדת של Boxee (נכון לזמן כתיבת שורות אלה, לא זמינה עדיין לקהל הרחב) התומכת בפענוח החומרה של H.264 על גבי כרטיס המסך, והרצתי עליה ריפ מלא של בלו ריי, רובוטריקים 2 (נוגן מהכונן הקשיח הפנימי של המק מיני). המק מיני הוצב על שולחן מאוורר לחלוטין אך ביום חם באמצע יולי ללא מזגן פועל. כשמפעילים את המחשב ומשאירים אותו דולק על מערכת ההפעלה ללא פעולות מיוחדות, הוא נשאר קריר בד"כ. ברגע שהרצתי את הסרט הוא התחמם במהרה וטמפרטורת המעבד הגיעה תוך כ-10 דקות לאזור ה-70 מעלות. גוף האלומיניום של המק מיני הוא גם גוף הקירור של המעבד והצ´יפסט של המחשב, ולכן הוא היה חם מאוד למגע. אך יש לציין שלא נתקלתי כלל בבעיות יציבות, ניצול ה-CPU עמד באופן קבוע על 16% בלבד, הטמפרטורה נשארה יציבה על 70-72 מעלות, ולא ראיתי שום קיטועים או קרטועים, גם לאחר כמה שעות של הרצת הסרט שוב ושוב.


הרצת ריפ מלא של בלו ריי ב-Boxee עם ניטור טמפרטורות ומעבד – לחצו על התמונה להגדלה

המאוורר של המק מיני הנמצא בתחתיתו הגיע ליותר מ-2000 סיבובים לדקה אך למרות זאת הוא היה חרישי כמעט לחלוטין, ובניגוד למחשבי מיני אחרים שיצא לי לבדוק מדובר במאוורר הכי מוצלח ושקט שנתקלתי בו לקירור מחשב זעיר. יש לציין שפתיחת המכסה התחתון בעת שהמחשב עבד גרמה לצניחה כמעט מיידית של הטמפרטורות בכ-10-15 מעלות, דבר המעלה תהיות מדוע Apple לא תכננה את המק מיני כך שיהיו בו יותר פתחי אוורור בתחתית שלו. יש להניח שהשיקול היה עבור שקט מירבי מהמאוורר (אם כי גם עם מכסה פתוח המאוורר שקט מאוד) ומניעה של חדירת אבק.


המאוורר הכי שקט שנתקלתי בו במחשבים זעירים

סיכום

אין ספק, מדובר במחשב הבנוי ומעוצב ללא פשרות, כמו גם במחיר. ההתקנה עבור משתמשי HTPC קלה מאוד (מתקינים תוך דקות רק תוכנה אחת מעל מערכת ההפעלה שכבר מגיעה מותקנת), וחוויית המשתמש היא כמצופה ממחשבי Apple – קל, מיידי, ברור, וללא התעסקויות מיותרות או התקנה אינסופית של דרייברים ומקודדים. זהו מחשב נהדר לאנשים שהם טכנופוביים ולא אוהבים להתעסק עם הגדרות מחשב.


מי הכי זעיר בעיר? מק מיני לעומת ממיר HD של הוט ומארז HTPC מסוג Antec Fusion

כמו כן, יש לזכור שמדובר במחשב החזק מאוד לגודלו ובעל מעבד Core2Duo מהיר ולא מעבד ATOM הנמצא במחשבי המיני מבוססי ה-ION למיניהם, שהוא חלש לאין ערוך מזה שבמק מיני, וגם כרטיס המסך שלו מאפשר הפעלת משחקים לא כבדים. לדעתי, אם Apple הייתה בוחרת בחומרת כרטיס מסך המאפשרת גם bit streaming של פורטי האודיו המתקדמים, הרי שהיה מדובר במחשב מושלם כ-HTPC. למרות זאת, יש לזכור שפורמטי אודיו מתקדמים נמצאים רק בדיסקים מקוריים של בלו ריי או ריפים מלאים שלהם (30-50 ג´יגה לסרט בודד), והמחשב הזה בכלל מגיע ללא כונן בלו ריי. כיום, רוב חובבי הקולנוע הביתי, למעט קומץ משוגעים לדבר, מורידים קבצים כאלה גדולים כאלה לעיתים די רחוקות. כאמור, אם תתקינו Windows 7, תוכלו גם לפרוס את פורמטי האודיו המתקדמים ב-LPCM 7.1 ללא שום איבודי איכות.

יש לציין שהמחשב נמכר בעיקר כמחשב שולחני זעיר ופחות יועד לשמש כ-HTPC, אולם לאור עיצובו המרהיב וביצועיו המרשימים הוא בהחלט יכול לשמש ככזה למי שלא לחוץ על Bit Streaming יומיומי של פורמטי האודיו המתקדמים.

יתרונות

 • עיצוב וגימור ברמה גבוהה מאוד.
 • מחשב קטן במיוחד וממוזער.
 • מעבד חזק – Core2Duo ולא ATOM.
 • קל מאוד להתקנה, ומגיע עם מערכת הפעלה מותקנת ומוגדרת.
 • מגוון חיבורים ותמיכה מובנית ברשת קווית ג´יגה-ביט + רשת אלחוטית 802.11n + בלוטות´.
 • מקלט אינפרה אדום (IR) מובנה.
 • יציב ואמין, ומנגן תכני HD כבדים ללא בעיות איכות תמונה או קרטועים.

חסרונות

 • אין תמיכה ב-Bit Streaming של DTS-HD/MA ו-Dolby TrueHD, אם כי ניתן לבצע פריסה ל-LPCM 7.1, נכון לזמן כתיבת שורות אלה רק ע"י התקנת Windows 7.
 • איבזור דל למדי – כבל חשמל ומתאם HDMI ל-DVI בלבד.
 • המחשב מאוד מתחמם בניגון תכני HD, אם כי יציב ואמין מאוד.
 • חסר כניסת USB בחזית המחשב.

מחיר: 3,849 ש"ח

לשרשור הדיון ותגובות לביקורת: המחשב הזעיר והמעוצב של Apple – ה-Mac Mini החדש

תודה לחברת iDigital על השאלת המוצר לביקורת

7:00
  /  
22.8.2010
  
מאת: דורון נמרוד

1