האייפון בשרות המלחמה בעבירות תנועה.

המועצה הלאומית למניעת תאונות מוציאה אפליקציה שמטרתה להילחם בתאונות הדרכים. אפליקציה לוחמת?

8:00
  /  
20.08.2010
  
מאת: צבי וורובל

המועצה הלאומית למניעת תאונות השיקה את יישום ה- "Traffic Observer"
מטרת היישום הוא לאסוף מידע על נהגים עבריינים על ידי הקלטת סרטוני וידאו על ידי נהגים מתנדבים  בעלי מכשיר אייפון. אפליקציה דומה לזאת ראינו כבר כאן.

  

איך זה עובד?
מעמידים את האייפון מול השימשה הקדמית של הרכב באמצעות מתקן המאפשר למצלמה להקליט את המתרחש מול העדשה.
בכדי לא למלא את כל זיכרון המכשיר, הקלטת הוידיאו נעשית במחזורים של 10 דקות כאשר כל עשר דקות הקטע האחרון נדרס על ידי הקטע החדש.
כאשר הנהג המתנדב מזהה עבריין הוא לוחץ על "דווח אירוע" במסך האייפון  והמכשיר שומר את 2 הדקות ההקלטה מרגע הלחיצה. הנהג יכול להוסיף בקולו, תוך כדי הקלטת הוידיאו, את מה שהוא רואה.
את הקטע המצולם של עבריין התנועה מעביר המכשיר לאתר YouTube של המועצה הלאומית למניעת תאונות. שימו לב שהמכשיר מעביר את הוידאו כמעט בלי לשאול את המשתמש.

 

בשלב זה המידע לא יועבר למשטרה. ההקלטות השמורות באתר YouTube נבדקות על ידי מתנדבים של המועצה הלאומית למניעת תאונות, שינתחו את תוכנן ובמידה ואכן בוצעה עבירה, הם יגיעו לבית העבריין ויסבירו לו ולמשפחתו מה לא בסדר בנהיגתו.

בדיקת היישום

אלי חבוש שבדק את היישום גילה מסכים קצת לא ברורים בהתחלה הזקוקים לבדיקה ובחינה מספר פעמים בטרם יפעיל המשתמש את התוכנה בפעם הראשונה לשימוש. בתחילה קופצת הודעה שאומרת שהיישום מתחיל להקליט אוטומטית, אבל מאז עברנו עוד הודעה ועוד מסך בטרם התחלנו להקליט.

כך למשל לא ברור האם האפליקציה מתחילה להקליט כבר במסך קליברציית המסך. מצד אחד ישנה נקודה אדומה מהבהבת ולפני רגע בהודעה הקופצת נאמר לנו שהמכשיר מקליט אוטומטית, אולם מהצד השני ברגע שנלחץ על GO, נשמע צליל הקלטת וידאו והודעה "Recording". אז מה נכון בדיוק? מלבד זאת לא ברור מלכתחילה מדוע קיים מסך לקליברציית המסך שהוא מסך מיותר לחלוטין למעט העובדה ששם מסך הוידאו מוצג בחלון גדול יותר. הוידאו מוצג בחלון קטנטן בצד שמאל למטה של האפליקציה. מאוד קשה לראות מה אנחנו מקליטים.
למעשה האפליקציה מקליטה באופן תמידי לאחר אישור ההודעה הקופצת בפתיחתה, דבר שנעשה משום שאף אחד אינו יודע לצפות אירוע מראש. לאחר הצפייה באירוע יש ללחוץ על כפתור הדיווח והאפליקציה נותנת 10 שניות לתאר את האירוע בקולנו אותו היא מקליטה. לאחר מכן ניתן לראות למטה איור של אייפון ואייקון youtube ומספר אחוזים העולים כלפי מעלה, דבר המרמז לנו שהוידאו שלנו עלה לשרתי youtube.

האפליקציה תומכת ב IOS4 ובעת סגירתה, גם אם מתבצעת העלאה באותו הרגע, המצב יישמר והעלאה תמשיך לאחר פתיחת התוכנה מחדש. ניתן לצפות בסטטוס ההעלאות על ידי לחיצה על דמות התמרור למטה מימין. במסך הסטטוס לא ברור מה סטטוס ההעלאה, עוד כמה נשאר וכו´ אלא רק מצויינים שם מספר הסרטונים הממתינים.
את הסרטון לא נוכל לראות לאחר מכן, הוא לא נשמר אצלנו במכשיר (וחבל) ולא ניתן לצפות בקטעים שהעלו לחשבון youtube של המועצה.

העובדה שהאפליקציה, התפריטים וההודעות כולן בשפה האנגלית לא ברורה ממש, במיוחד כשהאפליקציה פותחה עבור המועצה הלאומית למניעת תאונות בישראל. לשאלתנו, ענה מר ציקי נפתלי, סמנכ"ל פיתח ושיווק עסקי בחברה: "האפליקציה אכן פותחה עבור ישראלים בראש ובראשונה. הלקוח הוא "המועצה הלאומית למניעת תאונות בדרכים" אשר הזמין את האפליקציה בשפה האנגלית".

לסיכום:

אין חולק שאפליקציה שכזו ראויה והרעיון שבו המכשיר מקליט אוטומטית הוא רעיון טוב ונכון למקרים בהם לא נצפה אירוע מראש, אולם ראויה ככל שתהיה, עדיין יש עבודה רבה ליצירת אפליקציה שגם תמשוך משתמשים להשתמש בה ולדווח שהרי זו היתה המטרה המקורית שלה.

היישום מתאים לכל מכשיר אייפון ואייפוד טאץ עם גרסה iOS 4.0 ומעלה.

כפי שאתם רואים, מסכי היישום הינם באנגלית אך הוא נכתב על ידי החברה הישראלית Zemingo 

את היישום ניתן להוריד חינם מאתר אייטיונס הישראלי.

להמשך הדיון בפורום.


8:00
  /  
20.8.2010
  
מאת: צבי וורובל

1