האם כולנו נצטרך להפוך למומחי מחשבים בשביל להפעיל ציוד ביתי?

תיאור המשרה: מומחה מחשבים עם 4 שנים נסיון לפחות.המטרה? לסדר לי את הקולנוע הביתי.

7:00
  /  
17.08.2010
  
מאת: עפר לאור

באנגלית יש מונח בשם RANT שבעצם מתאר הלך רוח שבו זה שמבצע את ה-RANT מקדיש כמה דקות לתלונה גורפת על מישהו או משהו שאין לו שום כח או יכולת להשפיע עליו.

יפתיע אתכם שדווקא אני מתלונן כך, כי בעצם התופעה שאני מתלונן עליה לא משפיעה עלי אישית לרעה במישרין. אין ממש מוצר קולנוע ביתי שאני לא יודע לקנפג, להגדיר, להשתמש, לחווט או לתכנת. אני תוכניתן במקצועי וטכני מאוד באופי שלי. המגמה שעליה אני מתלונן היא בעצם הפיכת כל אחד ואחד מהמוצרים שאנחנו מכניסים לקולנוע הביתי למסובכים וקשים להגדרה כמו כל מחשב PC. 

פעם היינו רגילים לראות מכשירי וידאו אצל מרבית מכרינו, אשר מהבהבים בהתלהבות את השעה 00:00 (או 12:00 למי שלא הצליח להגדיר שהמכשיר צריך לעבוד במצב 24H…). אותי זה היה משגע, מה הקושי להגדיר את השעה בתפריטים שכל ילד בן 7 שיודע yes ו-no באנגלית, היה יכול להגדיר… כמעט כל אחד שאנחנו מכירים נוסע לחופשה בטיזינבי הצפונית ביחד עם המשפחה ושם מתברר שאין לו שום בעיה לקרוא את השלטים ולהסתדר עם המקומיים, אבל להגדיר שעה בוידאו? אין מצב.

הימים האלה חלפו להם כבר מזמן. נסו להכנס למסך ההגדרות של מסך טלויזיה או נגן DVD. עשרות הגדרות, שברובן חסרות כל ערך למשתמש בהן. מדוע אין פשוט הגדרות אוטומטיות, או אופייניות. ולמה המשתמש הפשוט צריך להדליק ידנית פיצ´רים אוטמטיים או ברורים מעליהם כגון 24P, או HDMI CEC בלי שיש לו את הידע הבסיסי בשביל להבין בכלל למה הוא צריך את האופציות הללו…

אז בעצם אם לי מרבית (אם לא כל) האופציות הללו ברורות, אז מדוע אני הוא זה שמתלונן?

פשוט מאוד, מכיוון שבמשפחה המורחבת שלי (זו שכוללת את השכנים, את המשפחה הישירה שלי, את המכרים של המשפחה הישירה שלי, את החברים של הילדים שלי וגם כאלה שהכירו אותי בתיכון או בצבא, או דיברו איתי פעם) יש רצון מתמיד לוודא שאני אדע על בחירות המסכים, המחשבים ובכלל זה כל דבר טכני שאני יכול אולי להציע בו עזרה. המחשב נתקע ביום שישי ב-22:30 בלילה, אין בעיה, אפשר לקפוץ לעפר כי הוא מכיר טוב מחשבים ויכול בוודאות מלאה לבלות את כל השישי שלו בלנסות ולהבין איזה וירוס נחת בדיוק על המחשב שלנו. המסך החדש שעפר המליץ בשום אופן לא לרכוש אותו, מפסיק לעבוד? עפר יכול בוודאי לעזור בעיניין זה…

טוב, המצב לא כזה גרוע, בעיקר בגלל שבחיים הפרטיים שלי אני הרבה פחות נדיב עם הזמן שלי מאשר מעל דפי הפורום. רק נסו לבקש ממני עצה בהודעה פרטית ותווכחו בעצמכם…

הבעיה היא עמוקה יותר מאשר הבעיה הפרטית שלי. כמוני יש עוד הרבה מאוד אנשים שהפכו למומחי ה-IT של הסביבה הקרובה שלהם. אתם מכירים מישהו שאין לו איזה מחשב או שניים, ראוטר אלחוטי (אצלי בבית יש כבר כמה רשתות מופרדות לוגית)? תוסיפו את מכשירי העתיד כגון מקליטי PVR, ממירים חכמים, מדפסת רשת, כמה מחשבים ניידים, נגן בלוריי, המסך עצמו, מזרימדיה וקונסולת משחקים ואנחנו כבר מקימים אימפריית רשת ביתית בסדר גודל של האינטרנט כולה רק לפני כמה עשורים…

והמצב? רק מחמיר עם השנים. הידע הטכני הנחוץ בשביל להתקין מערכות הופך מסובך יותר ככל שהזמן עובר. פעם היית צריך רק לחבר מודם ולעשות את מה שהטכנאי אומר לך בטלפון ויש לך אינטרנט. היום צריך להיות מאובטחים ברמת פורט-נוקס, עם FIREWALL, רשת אלחוטית מאובטחת WPA2-PSK ולהגדיר חוקים מיוחדים או להסתיר את ה-SSID, פן יחדרו לנו ההאקרים לחשבון הבנק. זו בדיוק הקרקע שעליה אפל בנתה את כל אימפריית האייפון שלה – הרי לפניה היו אין ספור מכשירים שעד היום  בעלי תכונות חזקות יותר וטובות יותר. מה שאפל עשתה טוב יותר מהאחרים זה שהיא מצאה דרך שכל אחד, גם אנשים שהם לחלוטין לא טכניים, יכולים להגדיר, להוריד דברים למכשיר ולהתקין תוכנות (שומו שמיים).

אז לאן התחום הזה הולך? עולם האלקטרוניקה הצרכנית הופך יותר ויותר להיראות כמו עולם ה-PC. אפל הכניסה סדר וקשיחות רבה לאייפד שלה – שהוא בעצם מחשב לכל דבר, אבל כמעט ללא הגדרות ובעיות שתתקלו בהם במחשב. עד שחברה כמו אפל (אפשר רק להתפלל שזו לא תהיה אפל עצמה) תכנס לניהול כל האלקטרוניקה הצרכנית שלנו, צפוי שאנחנו נצטרך יותר ויותר מומחי IT במערכות שלנו. אנחנו צריכים רשת ביתית, שרת ביתי (NAS?), ראוטר וסוויץ´, FIREWALL ביתי, מחשב, מזרימדיה, מסך חכם, נגן בלוריי, ממיר חכם (עם VOD) או כזה שזקוק לאינטרנט. בקיצור, אחראי IT ביתי.

לפני שאתם קופצים ואומרים שלא כולם יצטרכו את השירותים האלה, תנסו לחשוב אחורה כמה שנים טובות. פעם אף אחד לא היה צריך אינטרנט. כיום יש מישהו שיכול להסתדר בלי אינטרנט בבית? 

אותו דבר עם HD, אנחנו כבר רואים כמויות נכבדות של משתמשים ב-HD (ככל הנראה בסביבות 350,000 בתי אב!) בעוד שכשהאתר שלנו קם ודיברנו על HD, ניסו להבין אם אנחנו אי פעם ראינו HD במו עיננו… לפני שהאתר קם, צפיתי לא פעם בגידול המטורף של מסכים דקים, אך קהילת חובבי ק"ב באותה תקופה חשבו שאני הוזה ושמקרנים יהוו את העתיד (אני זוכר שקראו למסכים דקים בולים ולחובבי המסכים הדקים כמוני הדביקו את התואר המכובד "אוסף בולים"). מי שעיניו בראשו גם אז היה יכול להבין שזה העתיד בהתגלמותו. גם כאן, תלת מימד, חיבוריות רשת, עיבוד תמונה חכם ועוד אין ספור אופציות יהיו חלק מחיי מרבית האנשים בשלוש השנים הקרובות. אני רק מדמיין מה זה יהיה להגדיר לאמא שלי את קליינט הסקייפ בטלויזיה שלה, כשהיא עדיין מתקשרת אלי מדי פעם כשהיא מקבלת ספאם בדואר.


סקייפ בטלויזיה – בקרוב אצל כל אחד בבית.

אז מי יעשה את כל העבודה הזו? חנויות מתמחות מתוחות דק, מרוויחות מעט ורחוקות מדי. להערכתי מי שירים את הכפפה יהיו חנויות המחשבים הקרובות לביתכם. במקום להתמקד אך ורק במחשבים, הם ירחיבו את היריעה ויהפכו לגוף שירות IT פרטי וביתי. 

מעניין מתי מטריקס וחברות IT גדולות יריחו את ההזדמנות העסקית…

להמשך הדיון בנושא: האם כולנו נצטרך להפוך למומחי מחשבים בשביל להפעיל ציוד ביתי?

 


7:00
  /  
17.8.2010
  
מאת: עפר לאור

1