משפחת ה SMP8640 ותמיכה ב 1Gb

גם אתם קניתם מזרימדיה וחיכיתם עד ייאוש לתמיכה ב 1Gb שתגיע? כנראה שהיא לא תגיע לעולם. על הסיפור המביך של ...

7:00
  /  
10.08.2010
  
מאת: זיו רוזנפלד \ Ziv Rozenfeld

כשיצאו המזרימי מדיה הראשונים אשר התבססו על משפחת ה SMP8640, כולנו שמחנו לגלות כי הם מצויידים במחבר רשת במהירות 10/100/1000, כלומר 1Gb. הדבר פורסם בגאווה באתרי היצרן השונים אשר מכרו מזרימי מדיה כאלו וגם בדף המפרט באתר Sigma Designs על משפחת המעבדים הזאת. עם הזמן גילינו כי עוד ועוד ציוד תקשורת מסרב לתקשר עם המזרימי מדיה הללו במהירות 1Gb, אלא רק ב 10/100.

חברת Popcorn Hour אפילו מקיימת דף תאימות ב WIKI שלה אשר מראה פחות מידי ציוד שנתמך כשורה ויותר מידי ציוד שמראה סימני כישלון.


יותר מידי אביזרי תקשורת לא מצליחים לקיים רשת 1Gb

הדבר תיסכל רבות את הרוכשים של המזרימי מדיה המדוברים אשר גילו כי הם לא יכולים לקיים רשת 1Gb תקינה ומוגבלים לרשת 10/100. אחרים כאשר כן הצליחו לקיים רשת 1Gb, גילו כי קצבי הנתונים שהם מקבלים נמוכים ולא יותר מידי רחוקים מקצבי 10/100 שגרתיים. בנוסף, עוד ועוד קושחות יוצאות לאויר מכיוון יצרני המזרימי מדיה ונדמה שהנושא לא מטופל – ומסיבה טובה.

שמועות פנימיות מ Sigma Designs מגלות כי במשפחת מעבדי ה SMP8640, אשר כוללת מזרימי מדיה פופולארים רבים כמו ה Popcorn Hour A-200/C-200, HDX BD-1, Dune Prime ועוד, נפלה תקלת סיליקון ברמת חומרה אשר פוגעת קשות בביצועים ובתאימות של חיבור ה- 1Gb. תקלה זו גם גורמת לכך כי ציוד תקשורת רב לא יסכים לתקשר מול ההתקן במהירות 1Gb ואם כן יתבצע קישור בפרוטוקול זה, הוא יתקיים במהירות נמוכה הרבה יותר מהפוטנציאל האפשרי, בדיוק ההתנהגות שהרוכשים של מזרימי המדיה קיבלו בעצמם.

חברת Sigma Designs חקרה לעומק את הנושא ומצאה כי התקלה לא ניתנת לטיפול אמין בשל בעיית החומרה. כיצד היא נהגה? היא ערכה את דף המפרט של משפחת ה SMP8640 והשמיטה את התמיכה ב- 1Gb, למרות שהדף המקורי כן כלל את התמיכה הזאת!

הדבר מזכיר במעט את המקרה המביך שהיה בזמנו עם מעבד ה 1073\1283 מבית Realtek, בו תמיכה שהייתה מצופה שתגיע (למרות שלא נכתב כך בשום מקור) – לא הגיעה. המקרה שלפנינו חמור עוד יותר, הדבר נכתב בפירוש בדף המפרט שפירסם יצרן המעבד ולאחר שהיצרן גילה את הבעיה חודשים לאחר מכן, הדף עודכן והתמיכה ב 1Gb הושמטה, ללא יידוע הצדדים שרכשו את המעבדים מתוצרתו.

הנושא מאוד אקוטי. כיצד הרוכשים של המעבדים צריכים להתנהג? הם הרי קנו מכשיר על סמך תמיכה שהובטחה להם. הנושא בהחלט בעייתי ומעורר סוגיות רבות לגבי התנהגות יצרני המעבדים מול הלקוחות שלהם (חברות המזרימי מדיה, קופסאות הכבלים והלווין, נגני Blu-ray, קופסאות IPTV ועוד).

כיצד אנחנו, הלקוחות הסופיים מן השורה צריכים להתנהג? כיצד אנחנו יכולים להתגונן מפני מקרים כאלו?
מקרים מסוג זה בהחלט נהפכו לאחרונה ליותר מידי נפוצים. שתיים מיצרניות המעבדים הכי גדולות כיום בעולם, Sigma Designs & Realtek, בגדו בפירוש בלקוחות שלהם – ואין ממש אלטרנטיבה טובה יותר כיום בתחום המזרימי מדיה מבחינת מעבדים.


  • רוכשים שיש בידיהם מזרימדיה מבוסס SMP8640, מה לעשות?
    אם רכשתם מזרימדיה כזה ולא קיבלתם עד עכשיו רשת 1Gb, קטנים הסיכויים שלכם לקבל כזאת תמיכה בעתיד הקרוב הנראה לעין. הבעיה קיימת כאמור ברמת חומרה. ייתכן ויצאו קושחות בעתיד אשר יתיימרו לשפר את המצב, אך אלו יהיו פתרונות עוקפים אשר לא ממש יטפלו בבעיה, אלא רק ינסו להעלים אותה ואם הם כן יצליחו לקיים רשת 1Gb, היא תתקיים במימוש איטי ולא ממש משופר לעומת ה 10/100 השגרתי.

המעבד החדש אשר יתקן את בעיית ה 1Gb דגם ה- SMP8646על מנת לפצות איכשהו על המצב הקיים, חברת Sigma Designs הוציאה לאחרונה בן חדש במשפחת ה SMP8640, זהו ה SMP8646 אשר אמור להכיל בין היתר תמיכה נאותה של 1Gb, מהירות העיבוד הוגדלה ל 800MHz ולפנינו זכרון מטמון Level 2 אשר יעזור בביצוע משימות תובעניות.

אני יודע, גם אני כמוכם כל פעם רואה כי הדור החדש מכיל ועוד מאות של MHz והבטחה לעתיד ורוד יותר. בסופו של דבר אני לא רואה ממש שינוי לעומת הדור הקודם, במיוחד כאשר התוכן התובעני ביותר שיש לפנינו כיום, כותרי Blu-ray, קיימים כבר מספר שנים ויש לפנינו כבר מזרימי מדיה שיודעים לנגן אותם. אז מה באמת יתן לנו הדור החדש של המעבדים מבית Sigma Designs? נדמה שגם היצרנים עצמם נבוכו מעט מהשאלה. כיום קיימים לפחות שלושה יצרנים אשר עוסקים בפיתוח מעל המעבד החדש וחוץ מתוכניות מימוש של תוכן בתלת מימד, לא ממש יתקיים שיפור בניגון התכנים הקיימים והנפוצים כיום.

להמשך דיון בנושא משפחת ה SMP8640 ותמיכה ב 1Gb.


7:00
  /  
10.8.2010
  
מאת: זיו רוזנפלד \ Ziv Rozenfeld

1