משחקים בתלת מימד

בטח כבר ראיתם סרטי תלת מימד בקולנוע או במסכי תלת מימד בבית. חלקכם אפילו זכו לראות משחק כדורגל בתלת מימד באירוע ...

7:00
  /  
08.08.2010
  
מאת: איתי פולק

הקדמה

מי שיבקש להכניס לביתו תלת מימד במשחקים (תלת מימד שמבוצע בקונסולה ולא המרה של המסך), יכול לעשות את זה כיום דרך שתי דרכים עיקריות:

  1. משקפי התלת מימד של NVIDIA המתחברות למחשב.
  2. באמצעות קונסולת ה PS3.

במסגרת עדכון קושחה 3.30 שהתקבל בקונסולות ה PS3 לפני מספר חודשים, התגלתה יכולת להפעיל משחקים בתלת מימד. כמובן, צריך "רק" להוסיף מסך תלת מימד בכדי לצפות במשחקים התומכים בכך. כיום למעשה נמצאים משחקים ספורים ודמואים התומכים בכך, אך מאוד עניין לראות את התוצאה גם אם היא ראשונית, מכיוון שהתחום מעניין ובהחלט יכול להיות טריגר עבור הרבה אנשים להכניס את מסכי התלת מימד לסלון שלהם.

יכולות התלת מימד נבחנו על PS3 "שמן" (a.k.a. not slim), ומסך סמסונג מדגם 55C8000.

עוד בתחום: מסך 3D LED LCD של סוני: Sony Bravia KDL-40HX800

כללי

ברוב המשחקים התפריטים הובאו מעל הרקע, כך שבלטו באופן יחסי. אפשר רק לשער שבעתיד ימצאו דרך יותר מעניינת להשתמש באפשרות הזאת. יש כאלו שתפריט הבולט מעל הרקע הנע עלול להציק להם ובאופן כללי קצת "יבש" בחלק מהמקרים. בכל המשחקים המסך עבר ל720P אבל בכל משחק הרזולוציה של הרינדור הייתה שונה (כלומר היו משחקים שנראו יותר מפוקסלים וכאלה שנראו יותר חלקים).


זווית מיוחדת על משחקי תלת מימד

נתחיל בדמו של משחק שאני משער שרובכם לא תיגעו בו ממש, MLB®10 The ShowTM, משחק בייסבול – איזה כיף לנו. הדמו הזה באופן דיי מפתיע עובד רק בתלת מימד. לא ניתן לשחק בו אם הוא לא מזווג למסך תואם. מבחינת איכות התמונה, האיכות כאן בין הטובות במשחקי התלת מימד שנבדקו. האיכות היא אחת הטובות מבין הדמואים עם ירידה טובה יחסית לפרטים. מימד העומק טוב, מרגישים את המרחק בין השחקן המכה, לפיטצ´ר ולכל שאר המגרש ו/או לקהל. תלת מימד כאן זו תוספת מבורכת שמוסיף עוד לריאליות של המשחק שזה בדיוק מטרתו.

הדמו הבא שנבדק הוא Motorstorm pacific rift, משחק מירוצים בג´ונגלים, מעברי מים, סוגי רכבי שטח שונים (באגי, אופנועים, טרקטרונים וכו´). הדבר הראשון ששמים לב בעת הפעלת המשחק זה הרזולוציה הנמוכה המוצגת. ה PS3 אמנם מוציא רזולוציה של 720P, אבל ניכר כי הרינדור הוא לרזולוציה נמוכה מכך, מה שלפחות בשלב הראשוני פוגע בחוויה. בנוסף, יש תחושה שהרכבים שקופים, הם לא ממש שקופים אבל זה מין תחושה שמתקבלת בעיני המתבונן, (יתכן וזה קשור למסך עצמו ופחות למשחק). העצים, השיחים והסלעים בהחלט מרגישים כזזים בעומק, כמו גם השפריצים של מים ובוץ כשנוסעים דרכם. כל אלו מוסיפים לתחושת המהירות של הנסיעה. אם לא הייתה הרזולוציה הנמוכה, בהחלט הייתי נהנה הרבה יותר.

משחק מלא בשם Pain – משחק שקצת מסובך להסביר. אתה שולט באדם/דמות אותו אתה מעיף מרוגטקה ענקית, יש כל מיני מטרות שונות, כמו באולינג, השלכת פנטימומאים, חיובים ועוד. יש גם כל מיני איזורים. משחק זה ניתן לרכוש דרך הPSN ולהוריד לו לא מעט תוספות, בעיקר דמויות ושלבים. אפשר לשחק בשניים (גם בתלת מימד). התלת מימד מוגבל כאן לשניים שלושה איזורים בלבד וגם במסגרת למשימות שונות. כאן קצת היה יותר קשה להרגיש את התוספת של התלת מימד, מלבד כאשר דברים עפים בקרבת המסך ואז התחושה הייתה קצת יותר מוחשית. המשחקונים שנבחרו יחסית פשוטים ככל הנראה בכוונה, כך שלא הייתה תנועה רבה ומעניינת על המסך. נראה שאיכות התמונה (שגם במקור לא מצטיינת) לא שינתה פניה לא לרעה ולא לטובה בהפעלת התלת מימד.


שימו לב לשקשוק השלט, ולמאמץ הניכר של הזקן אל מול הקול פייס של העלם הצעיר

דמו נוסף –  Wipeout HD – מירוצי רחפות/חלליות במסלול, עם מגוון נשקים, שדרוגים ושאר קשקושים. (ניתן לשחק רק לבד בדמו). כאן התלת מימד בעיקר הוסיף לתחושה המהירות והעומק של המסלול. המשחק גם קצת מעצבן ברמת השליטה מה שהקשה גם על היכולת להתרשם ממנו לעומק. לדעתי במשחקי מירוצים מכל הסגנונות, תלת המימד יכול להוסיף מאוד בתחום תחושת העומק והמהירות.

הדמו שנראה הכי טוב: Super Stardust HD – משחק בו שולטים בחללית והורסים אסטרואידים מסביב לכוכב. אפשר לשחק בשניים (גם בתלת מימד). המשחק ניתן לרכישה דרך ה PSN. איכות התמונה מעולה וכך גם תחושת התלת מימד. כנראה שהעובדה שהמשחק גם ללא תלת מימד נראה טוב מאוד עוזרת. הכוכב סביבו מסתובבים נראה בולט יחסית לרקע וגם נותן תחושה שהוא אכן כדור. פיצוצים נראים נהדר. יש גם תחושה מסויימת של עומק מבחינת האסטרואידים יחסית למרחב בו משחקים.

ניסיתי גם להשתמש ביכולות המסך להמיר דו מימד לתלת מימד, אבל כנראה שקשה למסך לעשות זאת במשחקים, לפחות במשחקים שניסיתי לא הרגשתי שיפור משמעותי ששווה איזכור. "עוד נסיון קטן" אמרתי לעצמי, אולי כבר אפשר לנגן סרטי תלת מימד, אבל לצערי הסרט עבד בדו מימד בלבד. חבל.


Boooooooooooooom!!!!

אז מה המסקנות?

קודם כל, רצוי לזכור שרוב המשחקים גם ללא מסך תלת מימד, בנויים על מודל תלת מימדי וגם במסך דו מימד מתקבל מימד כלשהו של עומק. לכן בחלק מהמשחקים קשה להבחין ולהרגיש בהבדל משמעותי בין המשחק במסך דו מימד למסך תלת מימד. השאלה הכי מעניינת היא עד כמה ניתן יהיה למתוח את יכולות ה PS3/XBOX 360 בכדי להציג משחקי תלת מימד באיכות גבוהה, כדי שגם נוכל להנות מאיכות התמונה במשחק עצמו וגם נוכל להנות מתלת מימד איכותי ככל שניתן, הרי הMLB ו Stardust נתנו תוצאות טובות יותר.

עוד לפני ששיחקתי במשחקי התלת מימד סברתי שזה תחום שבהחלט ידחוף את מסכי תלת המימד קדימה, כמובן בתנאי שתלת המימד ייתן תוסף נדרש להשקה שלו. אחרי ששיחקתי מספר שעות, אני בהחלט בטוח בכך. GT5, משחקי יריות מגוף ראשון, קרבות ובכלל שילוב עם ה MOVE או הקינקט, הולך להביא אותנו למימד חדש ומדהים בעתיד הנראה לעין.

להמשך דיון בנושא משחקים בתלת מימד.


7:00
  /  
8.8.2010
  
מאת: איתי פולק

1