הבהובי מחשבות: האהבה הראשונה

הסטארטאפ הראשון של כל יזמית הוא סיפור אהבה. השאלה הגדולה היא איך הוא יסתיים. חתונת זהב או גירושים כואבים? עינת ...

14:30
  /  
05.08.2010
  
מאת: עינת שאולי
האהבה הראשונה שלי

 הערת המערכת:

הכתבה נכתבה על ידי סטארטאפיסטית צעירה ומלאת אמביציה, ומתארת את צעדיה הראשונים בחברה אותה היא מנסה להקים.

בהצלחה לכל אלו שרודפות אחרי החלומות שלהן. שיהיה לכן מסע מענג!

חולמת בהקיץ על חתונה מושלמת / חולמת על הנפקה במיליונים

כל בחור יודע שבנות חולמות על חתונה מושלמת מאז שהן זוכרות את עצמן. כזו שהכול בה יפה, שאין שום בעיות או תקלות. המשפחות מסתדרות, האוכל טעים, האורחים נהנים, וכמובן, כזו שלא הוציאו עליה את כל החסכונות. שיישאר קצת גם להמשך. 

אז זהו. שלא. בנים – זה מיתוס. הבנות יודעות שזה לא ככה, זו אמת ידועה. יש הרבה מעבר לחתונה מושלמת. זו לא חוכמה להסתכל רק על הזוגות ששרדו את הזוגיות. כאלו שעדיין מאוהבים. הרבה, לצערי, בוחרים להיפרד, חלקם כידידים וחלקם כאויבים. החוכמה היא לשאוב את הידע והניסיון מאלו שכן הצליחו. מאלו שחיות בהצלחה עם בחיר ליבן.

שאלתי כמה מהן איך הן הצליחו להגשים את החלום, וכולן חזרו על חצי סיסמאות חצי קלישאות: "צריך לדעת להתפשר ולכבד אחד את השני , "חשוב לבדוק היטב לפני שמחליטים לעשות את הצעד ולא ללכת אימפולסיבית על כל ´מציאה´ שנדמה לך שמצאת בדרך. וכמובן "התמדה, התמדה, התמדה!". פניתי רק לנשים מלכתחילה, פשוט  כי למדתי עם השנים שהן קצת יותר מילוליות מהגברים.בהמשך, כשפניתי גם למין השני, קיבלתי, כמה מפתיע, תשובות מעורפלות נוסח "צריך להרגיש את זה, להאמין ולפעול".

להכיר אותו לחברה הכי טובה / שיתוף הרעיון עם חבר

אז הוא לא הכי נוצץ, זה נכון. אבל מה זה משנה אם הוא לא לבוש יפה או אם הוא מדבר לאט מידי לעומת החברים הקודמים שלי. לי לא היה ברור למה עושים עניין מזה שאין לו בגרות. אני יודעת שהוא גאוני ובגלל זה אני רוצה להראות אותו לחברה הטובה שלי. המבחן הראשון של הקשר שלנו. אני יודעת שאני באמת יכולה לאהוב אותו. ממש לחיות איתו שנים. לישון לידו, לחלום עליו ולהתעורר לצידו עם חיוך. אז הפגשתי אותם.

"מה את עושה איתו?" היא הגיבה בתוקפנות ראשונית. אבל קיבלתי את זה בהבנה, זו היתה תוקפנות מתוך דאגה כנה, אני יודעת שבאמת אכפת לה ממני. "איך הוא ידאג לך. מי יממן אתכם? יש עוד זמן עד שתהיה לו הכנסה נורמאלית. זה נראה לך הגיוני שאת תתני לו את השנים הטובות שלך? ואת מיטב כספך?! מה את כבר מקבלת בתמורה? כדאי לך ללכת על בטוח. אני יודעת שהבחור ההוא ממשרד הביטחון פנוי…".

מבחן ראשון: החברה הטובה; ציון: עובר בקושי.

יוצאים, אבל עדיין לא אקסלוסיבי / נשארתי בעבודה שלי, אבל אני עובדת על זה מהצד

התחלנו לצאת. מבחן שני. לא במינון גדול מידי, לא לעיתים קרובות. כדי שיהיה לנו זמן להתגעגע ושיהיו לנו הזדמנויות להריח עוד פרחים באזור. מסתבר שזה נעים להיות ביחד ואולי כן יש עתיד לבחור מהשכונה. שמתי לב שלא סתם התלהבתי ממנו – טמון בו פוטנציאל אדיר. הוא רק צריך מישהי שתעשה איתו משהו. הבחור הזה לא ייזום לבד שום דבר. בחור. מה לעשות. נוח לו איפה שהוא, כי הוא לא מכיר משהו אחר. הוא לא סובל מזה חס וחלילה, אבל אני יודעת שהוא לא מקבל את כל מה שהוא שווה. הוא יהלום, אבל נראה כמו זכוכית. מישהי צריכה לקחת אותו בידיים ולעבוד עליו במרץ. כן! הוא יהלום בלתי מלוטש.

התחלתי לתהות, ´האם אני זו שצריכה ללטש אותו? מה אני כבר יודעת על ליטוש? האם אני אצליח בכלל ללטש אותו? האם יש לי עתיד איתו? האם אני טיפוס של יהלומים בכלל?´ כל כך הרבה שאלות. כל כך הרבה תהיות. אם אני מחליטה ללכת על זה, צפוייה לי עבודה רבה ואפשר להגדיר אותה כמהפיכה. נראה לי שאנחנו צריכים לשבת ולדבר. לבדוק כמה אנחנו מאמינים אחד בשני והאם זה הדדי.

מבחן שני: שלב הדייטים; ציון: עובר.

לקראת הסארטאפ, המשך מסע

אני צריכה לדבר איתך / שלב האמונה

אז הושבתי אותו, לדבר. מבחן שלישי. כמו לכל דבר בחיים, לשיחה היו עליות והיו מורדות. זאת לא היתה שיחה פשוטה ושנינו הגענו לידי דמעות. חלקן היה טמון בהתרגשות וחלקן באכזבה. אכזבה מהצד השני שמתנשא וטוען שאולי הוא טוב מידי בשביל האחר. הוא? יותר מדי טוב בשבילי?! למרות הכל, שנינו ידענו שאנחנו רוכשים כבוד אחד לשני ושלעולם לא נעשה במתכוון משהו להרע לאחר. לא ישנו כל הלילה ובבוקר נרדמנו חבוקים. זו היתה ההרגשה הכי טבעית בעולם. כן, תמיד יהיו פיתויים בחוץ אבל את חלקם יגיש לנו נחש. הבחור הזה נתן לי תחושה חמימה בלב. תחושה שמעצימה אותי ובאותו הזמן גם מאזנת אותי. היה בי קול קטן שאמר לי שאני נמצאת בדיוק איפה שאני צריכה להיות. יש כאן משהו יציב יותר מקשרי היזיזות האחרונים שלי (שלימדו אותי לא מעט). לא מדובר בנחש ותפוח. אולי התבגרתי וזה באמת מה שמתאים לי. האמנתי בו!

מבחן שלישי: השיחה; ציון: טוב מינוס.

´זה לא אתה, זה אני´ / צעד קדימה ושני צעדים אחרונית

זו לא הפעם הראשונה שאני מנסה לקדם את הזוגיות שבה אני נמצאת לכיוון רציני, אחראי. הרבה פעמים זה לא הצליח לי. בסופו של דבר, אם להודות על האמת, אני שמחה שזה לא הצליח. ההתנסויות האלו חישלו אותי ונתנו לי הזדמנות להיות בוגרת יותר. עם הזמן למדתי, לא חייבים להתקדם תמיד קדימה. לפעמים כל מה שיש מקדימה זו תהום. גם צעד לאחור הוא הכרחי לפעמים. איך אני שמחה שהפעם לא צץ לו המשפט "זה לא אתה, זה אני".

עוברים לגור יחד / ההשקעה הראשונה בפרוייקט וגיוס משקיעים

כייף גדול! מבחן רביעי. ככה צריך לקום בבוקר, עם הפרפרים בבטן שרוצים להזיז לך את הגוף ממקום למקום ולהספיק לעשות את כל מה שצריך בתנועות של ריקוד. הדבר הראשון הגדול שעשינו היה לכתוב צ´ק שמן להשכרת דירה, רהיטים, ולחתום על הוראות קבע למיניהן.

אנחנו לגמרי עושים את זה – עברנו לגור יחד במשרה במלאה! מתחזקים אחד את השני, מפרגנים ולפעמים גם נוזפים. אבל גם זה רק בגבולות הטעם הטוב. יש דברים ששנינו לא אוהבים לעשות – אנחנו קוראים לזה העבודה השחורה. החלטנו ביחד שאותה לא חייבים לעשות בעצמנו כי זה מוריד לנו את המצב רוח שהוא חשוב במיוחד לתחזוקה לטווח הארוך. יש לנו עכשיו עוזרת שמגיעה פעם בשבוע ואת הכביסה המלוכלכת אנחנו שולחים למכבסה. הזמן והמצב רוח שלנו הוא כסף. זו לא בושה לבקש עזרה ולתת תמורה הולמת לזה או זו שמוכנים לעזור.

בנוגע לצ´ק השמן שכתבנו, האמת שלא היה לנו סכום כזה. ביקשנו עזרה מההורים. עכשיו אנחנו מרגישים קצת מחויבים להביא להם ילדים, אבל בואו נגיד שהם אלו שלקחו את הסיכון כשהשקיעו בנו. מבחינתם הסיכוי להצלחה שווה את הסיכון להפסד הכספי. יש להם מספיק בשביל להסתכן. אם לא היה להם הייתי מרגישה רע לבקש את השקעתם.

מבחן רביעי: מגורים משותפים; ציון: טוב.

מסיבת רווקות / שכרון חושים של הצלחה כשיודעים שהעבודה הקשה רק התחילה

הכרזתי בפני חברות שלי שאני מפסיקה להתהולל ושאין צורך לחפש לי את האחד – אני כבר מצאתי אותו. קבענו תאריך לשינוי שם המשפחה שלי והחברה הכי טובה שלי הכינה אותי שאנחנו הולכות לחגוג ארוכות עם הרבה אלכוהול, חברות טובות ומופע בידור מסורתי שלא יראה בעין טובה יום לאחר החתונה.

לקראת הסטארטאפ, כמעט הסוף

ירח דבש מתוק / טעם מתוק של רווחים

איזה טעם מתוק של הצלחה וכמה נעימים הם הסדינים הלבנים האלו. נוף טרופי, רוח קלילה והיעדר הלחות. שלמות. הפירות רחוצים ורעננים, מונחים להם על המגש וממתקי שוקולד בצורת לב פזורים בכל החדר. לא יצאנו לירח דבש ישר אחרי החתונה. אם לא הזכרתי קודם – במקור אנחנו די תפרנים. דחינו את ירח הדבש בשנה. בשנה הזו עבדנו קשה בשביל לחסוך לשבוע של שחיתות שיגשים לנו חלק מהפנטזיות. יש לי תחושה שאנחנו מסודרים.

מבחן חמישי: ירח דבש; ציון: טוב מאוד מינוס.

הילד הראשון / אב הטיפוס יצא לאויר העולם

ההורים שלנו מרוצים! מבחן שישי. ההשקעה הגדולה שלהם ארכה יותר זמן ממה שהם ציפו אבל "לפחות יצא מאיתנו משהו". נכון שהוא לא הכי יציב בעולם ולעיתים קרובות מידי נופל. לא תמיד מבינים מה הוא רוצה. ולפעמים אפילו אני חושבת שיש לו מראה קצת טיפשי. אבל הוא שלי, והוא עוד גדל. הוא הראשון שלי – אני עוד אלמד ממנו הרבה. מסכן… כמה טעויות עשיתי ואני כנראה עוד אעשה עליו. לא נורא, עם הילד הבא יהיה לי יותר קל. וחוץ מזה, יש לנו זמן להראות לכולם כמה הוא מוצלח. האב-טיפוס שלי.

מבחן שישי: בן בכור; ציון: טוב מאוד.

עוף גוזל / האקזיט

הוא כבר גדול ואין לי שליטה עליו אבל הוא זוכר שאני גידלתי אותו. גם אם לא במודע, ולא באופן יומיומי, אבל כל אחת מההחלטות שלו כוללת תזכורת לאיך הוא התחיל. אני שמרתי עליו היטב וידעתי לגדל אותו כמו שצריך. מסרתי אותו לגדולים ממני. עכשיו הוא החליט לטייל בעולם ולנסות את מזלו ביבשות חדשות. שכחתי לציין שיש לו בת זוג חדשה שמלווה אותו עכשיו. הוא צוחק ואומר שהיא המנכ"לית שלו, אבל היא נותנת לו חופש יצירתי כשהוא צריך את זה כך שהם חיים בשלווה אחד עם השני.

אני גאה בו! מוצלח שלי. שלי.

מבחן שישי: האקזיט; ציון: שיא אישי חדש!

מוקדש באהבה, ליהלום שלי.

להמשך דיון בנושא הבהובי מחשבות: האהבה הראשונה / הסטארטפ הראשון, לחצי כאן.


14:30
  /  
5.8.2010
  
מאת: עינת שאולי

1