הגנה לכל מסך – מגיני מסכים שונים עבור האייפד

אז קנית אייפד - מיד צריך לספק את צרכיו המיידיים להגנה אישית צמודה. עפר לאור סוקר את היצע מגיני המסך ...

8:00
  /  
03.08.2010
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

נדמה שהדבר הראשון שרוצים לעשות לאחר רכישת מוצר כלשהו של אפל זה להתחיל להלביש אותו, לגונן עליו ולקנות לו ביגוד, צעצועים ומשחקים. כך זה עם אייפון חדש (מגן מסך, מארז, נרתיק וכו´) ואפילו עוד יותר עם אחיו הגדול – האייפד.

גודל המסך של האייפד די מלחיץ וגורם לכך שמהר מאוד מתחילים לחפש דרכים למנוע אותו מלגעת בעולם החיצון.

הניסיון הראשון והכושל שלי עם מגן מסך היה ה-invisible shield של חברת ZAGG. מגן זה משתמש בחומר שמתיזים על גבי המגן עצמו ואשר דורש מספר רב (עד 24) של שעות בכדי להתייבש ולהעלם. לרוע המזל, קשה עד בלתי אפשרי להסיר לחלוטין את בועות האוויר שכלואות במגן המסך הזה, והרכבתו על מסך האייפד היא סוג של עינוי סיני שאיני מאחל לאף אחד. 

 

אבל גרוע מכל – התחושה של המגע של המסך המקורי של האייפד היא מדהימה, והמגע של ה-invisible shield העביר בי חלחלה, עד שפשוט לא יכולתי להשאיר אותו על גבי המכשיר. עכשיו צריך היה לחפש אלטרנטיבות וכגיק אמיתי התחלתי לסרוק את הרשת לפתרונות.

הפתרון הראשון שניסיתי היה מגן מסך crystal clear שנרכש מחברה ללא שם דרך EBAY. המסקנה שלי מההרפתקאה הזו היא פשוטה – למי שאינו מוכשר בהתקנת מגיני מסך לאייפד, רצוי ביותר פשוט או להמנע מכך או לרכוש מספר יחידות בכדי שיוכל לתקן את דרכיו לאחר שיבין את הדרך הנכונה להרכיב מגן מסך.

אני מאמין שרבים מהקוראים התקינו בעבר מגן מסך לאייפון או למכשיר מגע אחר. שכחו ממה שאתם יודעים על הנחת המגנים – רמת הקושי של הגנה על האייפד עולה בעשרות מונים על זו של כל מכשיר אחר בשל גודל המסך הענק שלו. למי שמצפה לתוצאות מושלמות כפי שניתן להשיג לא פעם באייפון, כדאי מראש לוותר על הציפיות הללו.מספר בועות ישארו בהכרח כחלק מהעניין ולמרות מספר רב של הדבקות על המסך שלי לעולם לא הצלחתי להעלים את כולם וכל נסיון לתקן את הבועות רק החמיר לרוב את הבעיה.

ההתקנה

מגיני המסך שאינם של zagg משתמשים בעיקרון של הצמדה על בסיס חשמל אלקטרוסטטי. המגן נצמד למסך וקילוף שלו קשה במיוחד. לכן, לפני התחלת העבודה, חשוב מאוד לעבוד בסביבה סופר נקיה, ללא אבק באוויר ורצוי שיהיה מעט רטיבות בחדר (מאייד יכול מאוד לעזור). חשוב שמי שמבצע את הפעולה יהיה יציב מאוד בידיו וחשוב לנקות את המסך של האייפד בקפידה רבה – כל פירור או לכלוך יהרוס את כל העבודה. שכחו מהצהרות היצרנים על מסכים שניתן לשטוף ולהניח מחדש – הלכלוך והאבנית שיתווספו יהפכו את המגן לחסר ערך לחלוטין.

העיקרון של ההתקנה של כל המסכים זהה – מגן המסך מגיע בתוך שקית סגורה, עם שני שכבות הגנה מעליו ומתחתיו. אותן שכבות מסומנות במספרים 1 ו-2 בכדי שנדע את מי להסיר ראשון.

 

לאחר נקיון מושלם של מסך המכשיר, מחזיקים את המגן מעל האייפד ומסירים את שכבה מס´ 1.  

את המגן צריך לאחוז עם אצבע אחת בתוך החור העגול שמיועד להתלבש מעל כפתור ה-HOME של המכשיר ועם יד שניה בקצה אחת הפינות הנגדיות של המגן. חשוב להחזיק באיזור כרטיס אשראי או משהו דומה שיכול לעזור בהוצאת בועות האוויר מתחת למסך וכן להסרת השכבה השניה.

את העיגול מניחים במדוייק מעל הלחצן של האייפד ואת הפינה מכוונים בדיוק המקסימלי על גבי הפינה של המכשיר. פספוס של מילימטר נראה בבירור כאן ולכן הדיוק סופר חשוב. לא כדאי להניח את כל המסך כבר עכשיו – סביר להניח שזה יגרום יותר נזק מתועלת. כדאי בשלב הזה להניח רק את החלק שמעל החור של ה-HOME ובמהירות לשלוף את כרטיס האשראי או כרטיס פלסטיק אחר שיעזור לכם להוציא את הבועות. הכיוון האידאלי הוא בזוית של 45 מעלות מאחת הפינות כאשר היד השניה עדיין מחזיקה את המסך במקומו מעל המכשיר. לאט לאט מהדקים עם הכרטיס את המגן למסך ובמידה ויש בועות יש לנסות ולדחוף אותן עם הכרטיס אל מחוץ לאיזור שכבר מהודק למסך. במידה וזה לא ניתן, מרימים מעט את המגן כך שבעצם הולכים אחורה וממשיכים להשתמש בגוף כרטיס האשראי בכדי לדחוף קדימה את האיזור ההדוק. שימוש בכרטיס באופן שטוח ואופקי (במקום רק בקצה שלו) עלול לעיתים לעזור במקומות בעייתיים.

לאחר הנחת המסך, סביר להניח שיש מעט בועות – במידה והם אינם באיזור השימושי של המסך, אין טעם לנסות ולפתוח את המגן מחדש – זה רק יגרום להגברת הבעיה.

 

כעת יש להסיר את שכבה מס´ 2 מהמגן של האייפד. מכיוון שהדבר כרוך בהרמת המגן, ניתן להשתמש בפעולה בכדי לנסות ולתקן במידה ויש עדיין בועות פה ושם. שימוש לא חכם בפעולה זו רק תחריף את מצב הבועות ולכן כל הפעולה הזו צריכה להתבצע בדייקנות רבה. הדרך האידאלית היא להתחיל בפינה ואז להכניס למרווח בין המגן לשכבת הניילון החיצונית את כרטיס האשראי. פעולה זה תאפשר לכרטיס לשמור על המגן במקומו תוך כדי הסרת שכבת המגן מס´ 2. כך משתמשים בכרטיס ודוחפים אותו בעצם קדימה בכדי להפריד בין השכבות במקום להרים את הניילון ובכך לסכן הכנסת בועות נוספות. במידה ויש בועות קיימות, ניתן דווקא כן לעשות את הפעולה הזו ובכך בעצם לאפשר לכרטיס הפלסטיק לדחוף החוצה את הבועות ולישר את השטח.

כדאי להקצות לכל העניין הזה בין חצי שעה לשעה, לעשות את הכל ברוגע, וכדאי להחזיק מגן ספייר באיזור מכיוון שרוב הסיכויים שהניסיון הראשון שלכם יהיה עגום למדי.

סוגי המגינים

 

מגיני המסך מגיעים במספר רב של אופציות אך אפשר להפריד אותם לכמה סוגים של קבוצות:

  • מגינים של חברות ללא שם
  • מגינים של חברות מוכרות (כגון פיליפס, iLuv ודומיהם)

מבחינת איכות החומר, המגינים השונים פחות או יותר דומים ביכולת שלהם להגן על המסך. ההבדל הוא בקלות ההתקנה (גמישות החומר) ובתחושה של מגע האצבע על המסך לאחר ההתקנה.

בגדול יש שני סוגים של מגיני מסך:

  • מבריקים / שקופים (clear או crystal)
  • אנטי רפלקטיביים (anti glare)

המגינים השקופים שומרים על איכות תמונה זהה לזו של המסך של האייפד המקורי. החסרון העיקרי שלהם הוא באיזורים עם תאורה בהירה – שכן המסך של האייפד מחזיר אור ללא רחמים וניתן להשתמש בו בלא מעט מקרים בתור מראה יעילה למדי…

החיסרון של מגיני מסך אנטי רפלקטיביים הוא בפגיעה של איכות התמונה של המסך – המסך הופך למט, ומעט מעונן. למי שאוהב את האפקט (סביר להניח שיש לכם מגיני מסך דומים או שראיתם כאלה על גבי מכשירים סלולריים כלשהם).

Philips

 

המגן של פיליפס מגיע במארז בודד, כך שכדאי מאוד להיות מאוד בטוחים בעצמכם לפני ההתקנה שלו. הוא חזק מאוד ואיכותי ומגיע עם כרטיס פלסטיק/נייר ובד נקיון איכותי. 

המגן הוא שקוף ומבריק ומצליח לשמר את איכות התמונה של המסך המקורי של האייפד. המגע שלו מעט שונה מזה של האייפד עצמו – מקדם החיכוך שלו עם האצבעות שלי היה מעט גבוה מזה של המסך המקורי של האייפד.

הקושי העיקרי במגן הוא ההתקנה, אם כי הכרטיס המסופק בהחלט עוזר בעניין זה. התוצאות היו בסופו של יום מוצלחות וזה בהחלט מגן מסך טוב ומומלץ. חבל רק שהוא מגיע רק עם מגן אחד לחבילה.

iLuv – קריסטלי

 

המגנים של iLuv פופולריים למדי בחנויות Apple store. המגינים מגיעים בחבילות כפולות, כך שמי שעושה טעות יכול בקלות להסיר את המגן ולהמשיך עם המגן השני כאילו דבר לא קרה. סביר מאוד להניח שבנסיון הראשון שלכם זה בדיוק מה שיקרה. 

המגן הקריסטלי מעט קשה היה להתקנה יותר מזה של פיליפס. עם זאת בניסיון השני, הצלחתי להגיע לתוצאות מצויינות כמעט ללא בועות. המארז הגיע ללא כרטיס פלסטיק ולכן חשוב להכין כרטיס אשראי קודם להתקנה עצמה.

מקדם החיכוך של המסך הזה מעולה והתחושה של המסך היא כמעט כמו של האייפד ללא כל הגנה.

iLuv – גירסאת ה-anti glare

 

אותו מגן מסך ממש מגיע גם בגירסאת ANTI GLARE אשר בדומה למסכי LCD מוריד את החזרי האור על ידי פיזורו. אין ספק שהאפקט מוריד מהחזרי האור, אך הוא נותן למסך מראה מחוספס משהו  – וגורע מעט מאיכות התמונה הפנומנלית של האייפד. למי שהתרגל למגני מסך מהסוג הזה על הסלולרי שלו, אין ספק שיאהב אותו כאן. 


עמדתי כאן בדיוק מתחת למנורת ניאון גדולה בכדי להדגיש את האפקט.

ההתקנה לא היתה מהותית קשה או שונה מזו של ה-iLuv הקריסטלי. התוצאה הסופית הטרידה אותי בעיקר בגלל האהבה שלי לאיך שהאייפד נראה במקור וחוסר רצון לשנות את אופי המסך שלו.

מבחינת נוחות מגע, מגן המסך הזה הוא החלק ביותר ולכן גם זה שהכי נעים היה לגעת בו. מקדם החיכוך שלו נמוך מזה של המסך המקורי של האייפד ולכן גם אם יש לכם אצבעות מעט רטובות הן בקלות יחליקו על גבי המסך ויעשו את העבודה בקלות.

סיכום

במידה ויש לכם אפשרות לקבל התקנה שכזו מחנות או מהמוכר – הדבר מומלץ מאוד. פעולת ההתקנה אינה פשוטה וקלה והיא באופן משמעותי ארוכה ומסובכת מהתקנה של מגן על גבי מכשיר סלולר. הנסיון של ההתקנה עוזר מאוד להקל על העניין ומצאתי שככל שאני מתקין יותר מגינים (עד כה ניסיתי כ-6 מגיני מסך שונים) הפעולה קלה יותר וההתקה חלקה יותר. 

המחיר של מגיני המסך הוא כזה שלא ממש כדאי ל"בזבז" התקנות על נסיונות סרק.

הרגשתי העדפה משמעותית של מגיני מסך של חברות מוכרות על פני אלה שניתן לרכוש ב-EBAY, לא רק בפשטות ההתקנה והמנעות מבועות אלא בעיקר בתחושה של האצבעות על גבי המסך לאחר ההתקנה. מחיר לאו דווקא מצביע על מגן טוב, במקרה של ZAGG למשל, לא רק שתהליך ההתקנה היה סיוט אחד גדול, אלא שהתחושה שהמגן העביר בי לאחר ההתקנה היתה מטרידה במיוחד ולמרות שבסופו של דבר היו בו כמעט אפס בועות – תחושה זו היא זו שהביאה אותי להסיר את המגן ולהשליך אותו לפח האשפה.

בהצלחה לכל מתקיני המגינים!

תודה לפיליפס ישראל ולאתר iCover על הספקת מגיני המסכים לצורך הבדיקות הללו

להמשך הדיון בנושא מגיני מסך לאייפד / iPad


8:00
  /  
3.8.2010
  
מאת: עפר לאור

1