פלזמת Panasonic TH-50U20

חברת פנסוניק, יצרנית מסכי הפלזמה הגדולה ביותר כיום, מציגה מסך חדש באמתחתה, ה TH-50U20 - מסך Full HD בגודל 50 ...

7:00
  /  
29.07.2010
  
מאת: עפר לאור
הקדמה

הקדמה

פנסוניק היא היצרנית הותיקה ביותר של מסכי פלזמה כיום וגם הגדולה ביותר. בעוד שהמתחרות הגדולות שלה בתחום זה (LG וסמסונג) מתמקדות יותר ב-LCD, פנסוניק היא כיום היצרנית הגדולה היחידה שמתמקדת במסכי פלזמה בתור יעד עיקרי.

 

את הדור החדש של פאנלים NEO PDP והתלת מימד בדקנו עם מסך הפלזמה 50VT20 כזכור. עכשיו הגיע התור של הסדרות הנמוכות יותר להבדק. מתחת ל-VT20 נמצאות ה-V20 (דומה מאוד ל-VT20 אך נטולת יכולות תלת מימד), ה-G20 (שככל הנראה לא תגיע ארצה), ה-S20 (דור ביניים) וה-U20. התבלבתם, גם אנחנו.

פרופיל המסך כפי שהוא מגיע ארוז עדיין עם הניילונים…

אז ה-50U20 הוא בעצם מסך הכניסה של פנסוניק ל-FULL HD ואין לו מקבילה בסדרה 10 (דור 12). 

 

מבחינה עיצובית, אין כאן הכרזה רצינית מדי והמסך דומה למדי לסדרות קודמות ובעיקר לסדרות X ו-G. מסגרת שחורה מפלסטיק מבריק ופס כסף בחלקה התחתון. גם השלט נראה שהועתק אחד לאחד מהמודלים מהדורות הקודמים של המסך.

 

מבחינת מחברים, יש לנו מאחורה מספר סטים של קומפוזיט, סט של קומפוננט, חיבור VGA, שני HDMI וכניסת RF אנלוגית בלבד.

 

בצד שמאל של המסך ניתן לראות חיבור קמפוזיט נוסף, יציאת אוזניות, חיבור HDMI שלישי וכניסה לכרטיסי זיכרון פלאש מסוג SD CARD. כניסה זאת מאפשרת הצגת תמונות ממצלמה או מוזיקה מנגן נייד על המסך ללא צורך במזרימדיה או נגן נוסף כלשהו. וידאו אינו נתמך בכניסה זו.

מה חסר? במסכי כניסה כאלו הייתי מצפה גם לכניסות SCART או S-Video לכל הפחות.


סרט המופת גורו האהבה…

המסך צורך כ-320W בממוצע, שזה בהחלט צריך לספק את מי שלחוץ מהשמועות שמסכי פלזמה עלולים שלא להצליח ולעבור את התקנים הנחוצים בכדי להגיע ארצה.

מדידות ובדיקות

בניגוד למנהגי, כאן דווקא אתחיל בבדיקות מכיוון שחלק מהדברים שראיתי בהמשך מוסברים טוב יותר לאחר שנושא המדידות הוסר מהפרק.

המסך אינו בהיר במיוחד ומגיע לכ-165cd/m2 שזה סביר לחדר לא בהיר (קרי: הוא פשוט לא מתאים לסלון מואר ובהיר). בנוסף, פנסוניק לא משתמשת בציפוי אנטי רפלקטיבי, כך שהחזר האור מהמסך מאוד גבוה ביחס למה שאנחנו רגילים. בקיצור, זה מסך שיתקשה להסתדר עם חלון בהיר בדיוק ממולו.


התמונה לא עברה טיפול פוטושופ כלשהו להצר את המותניים שלה

למסך פאנל PDP רגיל מהדור הקודם (קרי: לא NEO PDP) אשר יחס הניגודיות שלו נמדד בכ-16,000:1 אבסלוטי, וכ-3000:1 ANSI CR. זה טוב יותר מ-LCD רגיל, אך פחות טוב מ-LED LCD. הנושא מורגש במיוחד כאשר החדר חשוך באמת וממש ניתן לראות שהוא אינו ממש יורד לשחורים כפי שה-VT20 או אפילו ה-G10 ידע להגיע.

 

למסך אין יכולות כיול מתקדמות והיכולות שלו מסתכמות באפשרויות בסיסיות המבוססות על מספר אפשרויות שהוגדרו מראש על ידי פנסוניק עצמם. על מצב Dynamic אין צורך לדבר, הוא מיועד לחנות בלבד. מצב Normal הוא משום מה בהיר מאוד, מהבהב מאוד ומציק מאוד בעיניים. לעומת זאת, מצבי Cinema ו-True Cinema נותנים תמונה נכונה יותר מבחינת איכות התמונה וניתן לראות זאת גם בגרפים.


מצב CINEMA עם טמפ´ צבע WARM

מצב Cinema עם מצב טמפ´ צבע WARM נותן תוצאות טובות של כ-6400 מעלות קלויין (במקום היעד של 6500K), אך מרחיב גם את טווח הצבעים מעבר למה שרשמית מותר – מה שיגרום לצבעים מעט לא טבעיים, אך יותר רוויים (יש כאלה שמעדיפים תמונה רוויה יותר על פני תמונה "נכונה יותר"). 

 

במצב True Cinema מצב גראף ה-CIE מצויין, אך טמפ´ הצבע מעט גבוהה מכפי שרצוי.

 

 

היה רצוי שטמפ´ הצבע תהיה יציבה יותר ומעט נמוכה יותר, אך הגרף סביר בהחלט.

 

גראף הגאמה מציג גרף נאה ונקי (בהחלט לא S CURVE כפי שלעיתים פנסוניק אוהבת להכניס), אך בעל מקדם גאמה נמוך מדי – 1.9, מה שצפוי לתת לנו תמונה חלבית מדי ופחות מדי תלת מימדית.

 

בתחום עיבוד התמונה, המסך אינו כולל מעבד מתוחכם כפי שהתרגלנו בסדרת G, וגם לא יכולות FI (איטרפולציית פריימים אשר מייצרת פריימים ביניים בכדי להגיע לתנועה חלקה יותר ופחות מגומגמת).

המסך יודע לעבוד בשני מצבים עבור תכנים שהגיעו מהארץ – 50Hz (שמהבהב מדי) או 100Hz אשר נעים יותר. שוב, חשוב להבדיל בין ה-100Hz הזה לבין FI, שכן כל מה שפונקציה זו עושה היא להכפיל את מספר הפריימים, אין כאן נסיון להוסיף פריימים ביניים.


 

למסך פילטר זכוכית אשר פנסוניק כבר אינה משתמשת בו במסכים יקרים יותר. הפילטר הזה לא רק מעבה את המסך, אלא גם גורם להחזרי אור פנימיים אשר מפחיתים מיחס הניגודיות שלו וניתן לראותם מזוית מהצד. למסך חסר גם פילטר מכהה פנימי אשר משחיר מאוד את התמונה, אך גם דורש פאנל בהיר ובזבזני יותר באנרגיה. מבחינת Uniformity, כמו כל המסכים של פנסוניק שמדדתי, גם מסך זה מגיע ל-95-97% Uniformity כך שאפקטים כמו שניתן לראות ב-LCD של סימנים על המסך, זליגות אור, עננות או מרכז שבהיר מהפינות הקיצוניות, לא קיים כאן כלל וכלל.

איכות תמונה

איכות תמונה

ל-50U20 בפירוש יש מעבד תמונה פחות חזק מזה שיש לסדרות G ו-V. ניתן בהחלט לראות זאת בזויות כמעט ישרות, בקוים אלכסוניים ובחדות האנשים. ב-HD ניתן לראות זאת כשתפריטים מעט יכולים לקפוץ למעלה ולמטה כאשר התוכן של התוכנית גורם למסך לעבור בין מצב Video ל-Film. זו תופעה שאנחנו רואים במעבדי תמונה מסוג BOB/WEAVE במקום טיפול מקומי יותר.

המשמעות האופרטיבית של זה היא שמרחק הצפיה האידאלי למסך הוא גדול מהרגיל למסך 50" – לדעתי יותר מ-4 מ´.


נענוע ידיים פרעי, מבט מוטרף בעיניים וקצף בצידי הפה – אין ספק, האיש לוקה בדמנציה או לכל הפחות בכלבת.

הגאמה הנמוכה שנמדדה בפרק הקודם בהחלט עושה את שלה והתמונה פחות עמוקה (פחות פאנצ´ית) ולא מגיעה לשחורים מספיק עמוקים כפי שראינו בסדרות המתקדמות יותר של פנסוניק. שיפור נושא הגאמה (יתכן שדרך Service Menu) יכול לשפר אפקט זה פלאים. גם מעבד חיצוני בסיסי (כגון DVDO DUO או EDGE) יכול לשפר כאן את איכות ה-SD ולשדרג את הגאמה על ידי הגברתה ל-2.2.


העולם יתפוצץ בעוד 10…9…8… אני אפטית… 6


בסדרת V הוא היה נותן יעוץ מצויין

בחדר חשוך, כמו חדר הבדיקות שלי, לא היו החזרי אור גדולים (אם כי ניתן לראות אותי בחלק מהתמונות שצילמתי עם פלאש. בעוד שזה מפחית את החזרי האור, זה בהחלט מפנה את תשומת הלב לשחורים. ממרחק ארוך יחסית, ניתן עדיין לחוש את הבהוב הפיקסלים (אפקט הנמלים) המהיר בעיקר בגוונים הכהים. מצב Noraml מדגיש אפקט זה ולכן אני ממליץ להתרחק ממנו.

מכיוון שהמסך חסר חיישן אור, מסך זה לא מתאים בחדר בהיר מאוד או כהה מאוד. כשצופים בערב, רצוי להשאיר את האורות ברקע פתוחים. כאשר צופים ביום, לא כדאי לפתוח את כל התריסים ולהסיט את כל הוילונות.  ב-HD התמונה מקבלת שדרוג משמעותי. הגאמה עדיין נמוכה מדי – כך שעדיין התמונה לא פאנצ´ית וחיה כפי שהיא צריכה להיות (שוב, כדאי לברר אם יש לפנסוניק Service Menu שיכול לאפשר את הגברת הגאמה).


השיפוט במשחק פשוט לא מריח טוב!

 

מבחינת יחסי מסך – פנסוניק לא נגעו ממש במה שהיה קיים בדורות הקודמים של המסך. ניתן להגיע ל-Native Rate על ידי הורדת Overscan, והמצבים השימושיים ביותר הם 16:9 ו-Just (שעושה NLS – מתיחת מסך לא לינארית).

 


מעט יותר גאמה היה משנה את כל התמונה

 
יש לי שלט מיניאטורי

 
בספורט מהיר (כמו קטע מהמונדיאל שניתן לראות כאן), המעבד עבר מהר מאוד לעיבוד BOB

חשוב לציין שהמעבר המהיר ל-BOB נראה בבירור יותר בקטעי ספורט מהירים, בעוד שבסרטים הוא התמודד עם 2:2 Pulldown באופן מצויין.


CSI גירסאת יהודי אמריקה

 
הקנדידט המנצ´ורי מעולם לא היה מנצ´ורי יותר

בלוריי

המצב בבלוריי לא היה שונה במהותית מהממצאים ב-YES HD. התמונות היו חדות, אך פחות עמוקות מסדרות V ו-G.


LUKE, I AM YOUR UNCLE


התמונה לא מספיק עמוקה – אבל המשחק של אנקין…

בסצינת הבריחה המפורסמת באלמנט החמישי, מבחן השערה עבר בענק – אין במסך זה בעיית חדות. התמונה היתה חדה (בבדיקת כיול 50 זה אכן החדות האידאלית).


חדות מפתיעה לטובה במבחן השערה

הפירוט במדי השוטרים וכן במנהרת האוויר היו מצויינים.

 


גווני פנים וחדות נהדרת

בממזרים חסרי כבוד החדות הרשימה מאוד.

 

לקינוח נארניה:

הפירוט בשיערו של הילד היה מצויין, אם כי התמונה כולה היתה מעט חיוורת.

 

המעילים היו ברורים גם בתוך החושך של סצינת המערה.

סיכום

כאשר בחנתי את המסך הייתי צריך לזכור למי הוא מיועד. לא מדובר כאן במסך שמיועד להיות באליטה וניכר שפנסוניק עשתה לא מעט צעדים להוזיל אותו בכדי לאפשר הכנסתו לכל בית. המסך בסיסי ולא כולל יכולות מתקדמות כגון הזרמת מדיה או עיבוד תמונה מתקדם. מדובר במסך FULL HD אשר בהחלט נותן תמורה לכסף ואשר יתרונותיו הם בגודלו ביחס למחיר. התמונה בו לא מתאימה לחדר בהיר מדי או לחדר מוחשך לחלוטין. למסך יש נטיה לתמונה אפרפרה וגאמה נמוך מדי גורם לתמונה להיות חלבית מדי. מבחינת חדות ופירוט, המסך עושה עבודה מצויינת.

המסך מתאים למי שהסלון שלו אינו משופע חלונות והתקציב שלו אינו מספיק גבוה בכדי לשדרג לסדרות הגבוהות יותר של פנסוניק כגון סדרה V (או סדרה S שאמורה להגיע בהמשך).

ציונים

 • איכות בנייה: 9
 • עיצוב: 8 (עבה למדי).
 • HDTV איכות תמונה: 8 (גאמה נמוך מדי).
 • SDTV איכות תמונה 7 (עיבוד תמונה לא מספיק חד).
 • שלט: 8.5
 • יכולות כיול: אין
 • יחסי מסך: 8.5 
 • חיבורים: 7.5 (חסר חיבורי S-Video, SCART).
 • ממשק: 8.5 (ממשק פשוט במיוחד למי שלא רוצה להסתבך).
 • פונקציות נוספות: 7 (תמונות ומוזיקה בלבד חיבור SD).

תמיכה בפורמטים

 • חיבוריות HTPC: מצויין
 • תמיכה בהיי דפינישן של יס – yes HD: כן.
 • רזולוציות: 720P, 1080i, 1080P.
 • קצבים:  60HZ, 24FPS, 50HZ.
 • תמיכה ב-HDMI 1.4: לא.
 • תלת מימד 3D: לא.
 • תמיכה ב-DTT: לא.
 • תמיכה ביחסי מסך ב-1080i:כן, כולל NLS!

מחיר מומלץ לצרכן: 8,990 ש"ח

להמשך דיון על מסך פלזמה TH-50U20 של פנסוניק.

תודה ליורוקום, יבואנית פנסוניק בישראל, על השאלת המסך לצורך הבדיקה

7:00
  /  
29.7.2010
  
מאת: עפר לאור

1