מחשבים: כלבו טאץ´ מבית HP

מה חשוב לדבי בגאדג´ט? עיצוב - יש, ביצועים - יש, מגע - יש, יכולות - יש. עכשיו רק נשאלת השאלה ...

7:50
  /  
27.07.2010
  
מאת: דבי רוזנטל
הקדמה – HP touchsmart

רושם ראשוני

אז איך קוראים לבחור? השם המלא הוא HP Touchsmart IQ500. בקיצור אני אקרא  לו  Touchy, את Touchy אני בודקת כבר לא מעט זמן, זאת כיוון שיש לי רגשות מעורבים אליו, ורציתי לחשוב טוב טוב מה בדיוק אני מרגישה כלפיו. בפייסבוק, הייתי מגדירה את זה כמערכת יחסים: זה מורכב". מדובר על מחשב הכלבו – כלומר המסך מכיל את כל הרכיבים, מלבד המקלדת והעכבר; כן תמצאו שם צורב, חיבורי USB, חיבור לכרטיס זכרון מסוגים שונים, כניסה לאנטנה לקליטת שידורי עידן+. יציאות אודיו ווידאו שונות ועוד (פירוט מדוייק בהמשך), בנוסף, המסך הוא מסך מגע כך שפוטנציאלית אפשר לעבוד עליו ללא צורך במקלדת ועכבר בכלל.

עיצוב

לדעתי, אין ספק שרוב הבנות תתאהבנה ב-Touchy. הוא ברובו מסך וכביכול אין צורך במקלדת ועכבר רוב הזמן, למרות שאלו שמצורפים אליו הם די מגניבים (אלחוטיים ומעוצבים בצורה יפה). בסה"כ לTouchy מתחבר חוט אחד בלבד – חשמל. אין אלפי חוטים בתסבוכת אינסופית ולא צריך למצוא מקום למארז המחשב. כל הכניסות והכפתורים מוחבאים בצדדים ומאחור כך שהוא מאוד אסטטי. כמו שכבר רמזתי המקלדת דקה ויפה והעכבר מבריק ומגניב. המסך, המקלדת והעכבר שאני קיבלתי, כולם בצבע שחור (רק הרגליות עשויות מעין פלסיק קשיח שקוף), בחלק מהמקומות מבריק ובחלק מאט. במסך יש תאורה שאפשר לכוון בבהירות שונה (בהיר מאוד, בינוני וחלש. התאורה בעיקר מיועדת כאמביינט כשצופים בסרטים או עובדים על המחשב בחושך ופחות לקריאת מסמכים.לדעתי, התאורה מוסיפה טאץ´ ייחודי לעיצוב. יחד עם זאת, מדובר במסך גדול למדיי 22" ולא כל אחת תסתדר עם הגודל שלו. (וגם כבד – הרבה יותר ממסך 22" רגיל).


תאורה תחתית ועיצוב


תאורה תחתית

 חלקי המחשב 

החלקים המעניינים יותר והמעניינים פחות

הצורב / DVD ממוקמם בצורה מאוד לא נוחה, בצד ימין של Touchy, בחלקו האחורי. המיקום הארכאי משהו יצר מצב בו לא הכי נוח להחליף דיסקים בישיבה, עדיף לקום. אמנם זה טוב לכושר, ובכל זאת. למרבים להשתמש בדיסקים, אם לצריבה ואם לניגון תכנים, כדאי לבדוק את הנוחות של העניין לפני הרכישה. כמובן שזה חסרון הנובע מהעיצוב. כך גם כפתורי השליטה בווליום – לא רואים אותם – ולכן לא זוכרים שהם שם (לזכותו אציין שיש כאלה גם במקלדת ורוב הזמנים השתמשתי בהם).

נוח מאוד שיש קורא כרטיסי זכרון מובנה, מה שמאפשר לך להעביר תמונות מהמצלמה בקלות, בלי כבלים, בלי הצורך בהתקנת תוכנות, בקלות.


חיבורי צד שמאל: כפתור הדלקה/כיבוי, כונן דיסקים, שליטה בווליום, קורא כרטיסים וחיבור Firewire

ל-Touchy חיבורי USB בצד שמאל, גם ממש במסגרת וגם מאחור כך שיש די מקום לכל הצרכים.  סך הכל חמישה חיבורים. אם תרצי לחבר ציוד או כונן פלאש (Disk On key), קל למדיי לעשות זאת. אפשר כמובן גם לחבר כונן חיצוני או כל דבר אחר.

Touchy כולל חיבור אנטנה ורכיב פנימי לקליטת שידורים, כך שניתן לחבר אנטנה, ולקלוט את שידורי עידן+, תוספת מעולה למי שרוצה לצפות במשרד או בבית בערוצים המשודרים בעידן+. זה עזר לי ולחבר שלי מאוד במונדיאל כאשר היו 2 משחקים באותו הזמן. אחד במקרן ואחד בTouchy – מעולה!

אם הרמקולים של המכשיר לא מספיקים לך (למרות שהם די טובים) ובא לך להתחבר לרמקולים המגניבים שלך, יש יציאה לאוזניות/רמקולים וגם חיבור אודיו דיגיטלי המאפשר חיבור לרסיבר אם את רוצה להפגיז בסאונד.

לTouchy אין יציאות וידאו, מה שאומר שאי אפשר להוציא וידאו איכותי, למשל בשביל להתחבר למקרן מצגות או לראות סרטים במסך גדול יותר – מאכזב למדיי במחשב במחיר כזה. מצד שני לTouchy כניסת וידאו איכותית יחסית, מה שאפשר להקליט את תכניות על ידי חיבור לממיר יס/הוט, ולעשות שימוש בחיבורים (כולל חיבור הIR) בשביל להקליט בכיף!

ל-Touchy גם שלט, אשר לצערי לא היה בחבילה אותה קיבלתי אבל הוא בטח יכול להיות שימושי למי שרוצה להשתמש במדיה פלייר.

 Touchy כולל מצלמת קדמית ברזולוצית VGA, וכמובן מיקרופון מובנה, באור טוב איכות התמונה טובה למדיי ואילו בתאורה נמוכה יש רעשים כצפוי. בשביל שיחות ועידה – הוא יתאים לדעתי. לשיחות אחרות, חשוב לציין שלא ניתן לכוון את המצלמה כי היא מקובעת במסך.

חיבורי צד ימין – מסגרת: כפתור תאורה, שני חיבורי USB, יציאת אוזניות, כניסת אודיו
חיבורי צד שמאל מאחור: 3 חיבורי USB, רשת, יציאת SPDIF לאודיו דיגיטלי, יציאת אודיו אנלוגי,חיבור אנטנה, כניסת S-Video, כניסת אודיו אנלוגי נוספת ויציאת IR.

עכבר ומקלדת

הם יפים ודי נוחים במיוחד כי הם אלחוטיים, אבל זה אומר שגם צריך סוללות בהיכון בכדי להחליף להם (בכדי לשמור על הסביבה – השתמשי בסוללות נטענות). העכבר עושה שימוש בשתי בטריות אצבע (AA) רגילות – מה שגורם לו להיות מעט כבד. מה שגיליתי עם הזמן זה שאפשר למעשה להוציא את חיבור הUSB של המקלדת שמוחבא בתוך הTouchy – וכך לחבר אותם למחשב אחר – או למשל לPS3.

 

 


המקלדת, העכבר, מטלית הניקוי והשלט העלום

והנה הגענו לגולת הכותרת של Touchy, הלא הוא המסך. זהו מסך בגודל 22" והוא מגע, לא סתם מגע, אלא גם רב מגע – מולטי טאץ´, כזה שאפשר אם רוצים למשל לעשות זום בעזרת שתי אצבעות, כמובן שיש כל מיני תוכנות, משחקים תומכים ועוד.

 נגיעות, תוכנות וסיכום 

מגע, מגע ועוד מגע

זה מן הסתם העיקר בTouchy, מסך מגע … איזה כיף (או שלא?).

כל כך הרבה דברים טובים שאפשר לעשות ע"י מגע. אפשר לקרוא באינטרנט מאמרים וכתבות בכיף, להגדיל אם צריך, לגלול את הדף וכדומה. לראות תמונות, זה פשוט תענוג לעבור בין האלבומים שלך, לעצור ולהגדיל. לא צריך להזיז את העכבר כאשר משהו מעניין אותך, פשוט ללחוץ. Touchy מגיע עם תוכנות מיוחדות למגע כמו: HP TouchSmart, Microsoft Surface Globe, Microsoft Garden Pond, Microsoft Blackboard, Microsoft Rebound. חשוב לציין שכיום ניתן להתקין תוכנות נוספות ל-Touchy שהן תומכות בטאץ´. למשל תוכנת בישול חינמית  Betty Crocker Kitchen Assistant (תוכנה מיוחדת לחיפוש מתכונים לפי קריטריונים מיוחדים, למשל: מאכלי עוף, מאכלים עם ערך קלורי נמוך, ירקות וכדומה – מומלץ גם בלי מסך טאץ´), אני בטוחה שיש עוד תוכנות שניתן לרכוש המיועדות למסך מגע. בניגוד לתוכנות המיועדות למסך מגע כמובן שיש תוכנות שלא עובדות עם המגע כמו שצריך למשל Google Earth.

תוכנות

HP TouchSmart– תוכנה שהיא כמו אירגונית. יש בה אופציה ליומן זימוני פגישות, ניתן להשאיר הודעות ותזכורות. ניתן לצלם תמונות, וידאו או להקליט לעצמך הודעה. ניתן להוסיף לתזכורות ולתמונות ציורים ע"י שימוש בטוש בצבעים שונים ו/או להוסיף מלל – הכל באמצעות מגע כמובן.

Microsoft Surface Globe– מעין Google Earth לעניים, רק שניתן לסובב את הגלובוס עם היד. מצד שני התוכנה לא מתקרבת לרמה של Google Earth.

Microsoft Garden Pond– משחק נחמד של פאנג שווי. יש לך סירה ואת צריכה לנצח את המתחרה שלך בדרכים שונות, למשל: לנסות להטביע לה את הסירה או להזיז אותה מהמסלול , לקרב אותה לאש ואז היא תטבע, להגיע לפני הסירה של המתחרה לקו הסיום, להעביר כמה שיותר סירות למקום מסויים וכדומה. נחמד, אבל קשה לשחק שתיים על מסך הזה לא משנה כמה הוא גדול.

Microsoft Blackboard– כמו משחק המכונה המופלאה –The Incredible Machine . את צריכה להרכיב על לוח מאוורים וקפיצים וכאלה בכדי שהבלון יעבור למקום מסויים מבלי שיתפוצץ.

Microsoft Rebound– כמו הוקי אויר אך צריך להתשמש ב-2 אצבעות בכדי ליצור מעין חשמל שיזיז את הכדור לכיון השער של היריבה, גם פה אפשר לשחק שתיים. המשחק הזה פשוט לא עובד כמו שצריך. כנראה שהשימוש בארבעה אצבעות ביחד מבלבל את Touchy.

שימוש במדיה סנטר – השימוש במדיה סנטר מדליק למדיי, יכול לדעתי לשמש גם במסיבות וכדומה. מי שאוהבת מוסיקה/סרטים/טלויזיה, ממש תהנה מהחוויה הזו.

המקלדת הוירטואלית – אם רוצים אפשר להשתמש במקלדת וירטואלית – על המסך. אני הצלחתי להשתמש בזה די טוב אבל כמו בכיתה ג´ (עם שתי אצבעות), בנוסף לוקח יותר זמן להקליד. זה טוב בעיקר כדי להקליד טקסט קצר (חיפוש בגוגל או סטטוס בפייסבוק).


אפשר לשחק עם הגודל של המקלדת לפי הנוחות

סיכום, חווית המגע עם Touchy

היום מנסים להכניס את יכולות המגע לכל מכשיר; סלולרי, GPS, האייפד ואפילו כספומט. מהזמן שלי עם Touchy שמתי לב, שרוב הזמן השתמשתי במקלדת והעכבר וכמעט ולא השתמשתי במסך המגע. קשה להחזיק את הידיים זמן רב מול מסך, וגם לא נוח להרים ולהוריד אותן. כמו שמעין רשמה בביקורת שלה למחשב הASUS המתחרה (קישור), להקליד על מסך בזווית כזו לא נוח. ´הלו? קופת חולים? אני צריכה תור לבדיקת גידים.´ כך שקל יותר פשוט להשתמש במקלדת והעכבר. רק בחלק מהתוכנות באמת כיף להשתמש במגע, אבל אלו לא תוכנות שאת משתמשת כל יום.

המסך מעט רגיש מדי, (הערת המערכת: כמו גבר טיפוסי) את עוד לא נוגעת במסך וכבר הוא מגיב. זה לא טוב בדברים שצריכים דיוק ויכול אף לעצבן. אם יש מעט אבק המסך משתגע ומתחיל להזיז את סמן העכבר. בנוסף הדבר המצחיק ביותר זה זבובים, יתושים וכדומה , כאשר הם מופיעים- זהו. זה נגמר. הם חוגגים לך על המסך והמסך מגיב חזרה לכל דבר. כדאי רק לציין שבסה"כ המסך מדוייק כאשר שולחים אליו אצבע בנחישות. מה שכן, לפעמים זה נוח למדי כשצריך רק ללחוץ קליק לשלוח את היד ישירות למסך, בלי לגרור עכבר וכד´.

בסיכומו של יום – Touchy עצמו מחשב נהדר. כיף לעבוד איתו, האיכות של המסך עצמו מעולה וכיף לראות בו סרטים/סדרות, לערוך תמונות, לשחק או סתם לגלוש. Touchy בסה"כ מהיר, יותר מרוב המחשבים שאני משתמשת, אבל יקר. אני חושבת שTouchy כמחשב טוב מאוד אבל לא הייתי ממליצה לרכוש אותו רק בגלל המגע, אלא בעיקר בגלל כל האפשרויות הבלתי נגמרות שלו.

מפרט:

 • מסך: 22" עם רזולוציה של 1680X1050
 • מעבד: Core 2 Duo-T5850 (M) 2.16 GHz
 • סט שבבים: Intel Mobile GM965 Express
 • לוח אם: מתוצרת HP
 • זכרון: 4GB DDR2
 • דיסק קשיח: 500GB במהירות 7200rpm
 • תקשורת: Bluetooth wireless USB module with 802.11 b/g/n PCI Express Wireless Mini Card
 • תקשורת קווית 10/100/1000
 • מעבד גרפי: GeForce 9300M GS עם 256MB זכרון
 • כרטיס טלויזיה: PCI Express mini-card TV tuner card
 • כרטיס קול: Integrated High Definition audio
 • קורא כרטיסים: תומך ב XD, SD, SDHC, MMC, MS, MS-Pro

מחיר מומלץ לצרכן/נית: כ-7,999 ש"ח בחנויות המובחרות.

להמשך דיון על ה-HP TOUCH SMART בפורום יוזרית, לחצי כאן.

הערת המערכת: לשוק הישראלי מצטרף לכבוד פתיחת שנת הלימודים בספטמבר הקרוב, מחשב All in One חדש מבית HP, ה- PC200. לאח החדש מסך HD LED בגודל 21.5 אינץ´, מעבד אינטל Dual-Core E5400, זיכרון 4GB DDR3, דיסק קשיח בנפח 7200 RPM 500GB, צורב DVD, קורא כרטיסי USB 6-in-1, מצלמת אינטרנט, מיקרופון ורמקולים מובנים במארז המחשב. עלות מומלצת לצרכן/ית: 4,299 ש"ח. 

תודה ל-HP ישראל על השאלת המחשב לצורך הסקירה

7:50
  /  
27.7.2010
  
מאת: דבי רוזנטל

1