תערוכת שנקר 2010: סלולרי כקופסת סרדינים

החל מתחילת השבוע ועד סוף החודש מתקיימת תערוכת העבודות של הבוגרים המוכשרים של מכללת שנקר, דקה לפני שהם יוצאים לכבוש ...

8:00
  /  
21.07.2010
  
מאת: צבי וורובל

בתערוכה הנערכת בבנין מפעל עלית ההיסטורי, במסגרת שנת ה־40 של שנקר, מוצגות עבודות בוגרים במגמה לתקשורת חזותית, עיצוב פנים מבנה וסביבה, עיצוב אופנה, עיצוב תעשייתי, עיצוב טקסטיל ועיצוב תכשיטים.

בעת ביקורי בתערוכה ראיתי המון רעיונות מעניינים אך במיוחד תפסו את עיני עבודותיהם של שני בוגרים של מגמת עיצוב תעשייתי.

מחשב נייד & סקין מקלדת

קונספט מאת רוני מרגולין

רוני מרגולין עיצבה מחשב נייד בעל מקלדת לֶבֶד אלחוטית, המשמשת גם ככיסוי למחשב. היא חשבה מחדש על המחשב הנייד והכיסוי שלו, והגיעה להכלאה מעניינת בין השניים.

הרעיון שלה הוא לפרק את המחשב הנייד לשני חלקים כאשר התקשורת בינהם היא אלחוטית, כלומר מקלדת ומסך, קונפיגורציה זו מאפשרת יותר חופש ונוחות.
אחד השימושים המעניינים הוא בפתרון זה הוא היכולת להציב את המסך לגובה או לרוחב, בהשראת מסגרות תמונה שולחניות.

מה שהלהיב אותי כאשר ראיתי מייצג זה הוא הרעיון של המקלדת, העשויה מטקסטיל מסוג לֶבֶד, מיוצרת בטכנולוגית כבישה מיוחדת, שבה כל הרכיבים האלקטרוניים מוטמעים בפנים. התוצאה היא מקלדת רכה ונעימה למגע, שמשמשת גם ככיסוי למסך.

מעניין מה חושבים כל משתמשי האייפד על העיצוב.

עכשיו צריך להמתין האם חברת Apple או חברות מתחרות יציעו לקנות וליישם רעיון זה עבור המוצרים עתידיים שלהם.

עיצוב מוצרים טכנולוגים למיחזור 

קונספט מאת יובל שטר

את הפרויקט התחיל יובל שטר ברחוב, תוך כדי חקירה של פחים וערמות איסוף, במטרה להבין מה אנשים משליכים לזבל. מה שעניין אותו במיוחד הוא האופן שבו נזרקים מוצרים אלקטרונים ומוצרים טכנולוגיים.
בחיפושיו הוא הבין שלמרות שיש התקדמות בכל הנושא של איכות הסביבה  ומיחזור, דווקא מוצרים אלקטרוניים נזרקים בשלמותם לרחוב.
המניע לרעיון שלו נובע מהעובדה שבשנים האחרונות מוצרים טכנולוגיים הופכים להיות מאוד זמינים לכולם וקצב התחלופה שלהם הוא מטורף.
לדוגמה: כמות המסכים והטלוויזיות שהוחלפו ונזרקו לרחוב רק בחודש של המונדיאל, או בואו נזכור מהו מספר הטלפונים הסלולאריים שאדם ממוצע מחליף (הרי לא כולם מחכים לתום תקופת התחייבות כי רוצים להתגאות בדגם החדש).

מתוך ראיה כוללת זו,  החליט יובל שכל המוצרים שהוא מעצב יזכו לאפשרות של פירוק והפרדה חומרית כאשר הם מסיימים את התפקיד היחסית קצר שלהם אצלנו, וזאת על ידי שימור של עקרונות קפדניים ולא מתפשרים מבחינת העדכניות והערכים העיצוביים.
יובל התייחס לתהליך הפירוק כעוד אחת מהחוויות של משתמש מול מוצר. אם יש מספר חוויות שכולנו מכירים, כמו חווית הקניה, חווית פתיחת האריזה של המוצר, חווית השימוש, מן הראוי שתתווסף חוויית הפירוק,  שתגשים במידה מסוימת את היצר הוונדאליסטי של כל אחד מאיתנו.  הרעיון שלו הוא לבצע את הפירוק בעזרת מזלג או פותחן שימורים וכך נבוא על סיפוקנו.

הכלים שנבחרו על ידי יובל לביצוע הפירוק

יובל סבור כי כחלק מהחוויה שבמוצר אסור שתהיה אפליה בין המשתמשים, הכוונה היא שלא רק חולה גאדג´טים מושבע יוכל לפרק אותו אלא גם אולי הסבתא שלו, שיכולה  להיות גם משתמשת ושתוכל לחוות את אותה חווית פירוק שהוא מתייחס אליה. לכן הפירוקים המוצעים לא דורשים איזשהו חוש טכני או הנדסי מפותח ולא ארגז כלים אלא יש מספיק כלים פשוטים ובסיסיים מאוד שקיימים בכל בית.

את ההשראה קיבל יובל מהעולם של אריזות המזון, קופסאות השימורים ואריזות הפח ומשם גזר הרבה מהתובנות בקשר לאופנים שבו המוצרים נפתחים, לדוגמא – הטלפון הסלולארי שעיצב נפתח בעזרת פותחן שימורים ולכן מושפע במבניות שלו מקופסת סרדינים ומכאן נקבעו הרבה מההחלטות הצורניות לגביו, דוגמה נוספת הוא המחשב הנייד שעיצב הנפתח בעזרת מזלג , באותו אופן שבו אנו פותחים פחית של נס קפה או אפילו פחית צבע.

מעניין האם נראה יישום רעיונות אלו בשנים הקרובות ואילו רעיונות נראה בתערוכות עתידיות של הבוגרים במחזורים הבאים.

פרטים נוספים לכל מי שרוצה לבקר בתערוכה:
מיקום: בניין המחלקה לאמנות רב־תחומית (בניין עלית לשעבר), רח´ ז´בוטינסקי 8, רמת-גן (צומת עלית)
תאריכים: 15-30.7.2010
שעות פתיחה:
ראשון עד חמישי 11:00 – 20:00
שישי 10:00 – 13:00
הכניסה חופשית

קרדיט לתמונות:  רוני מרגולין, יובל שטר, צבי וורובל

להמשך הדיון בפורום.

 


8:00
  /  
21.7.2010
  
מאת: צבי וורובל

1