אוזניות Bose QuietComfort 15

Bose הוציאה לשוק אוזניות ייחודיות עם יכולת אקטיבית לביטול רעשי סביבה בעזרת מעגלי עיבוד אותות מובנים.בדקנו לעומק עד כמה הן אפקטיביות.

6:00
  /  
18.07.2010
  
מאת: איתי חזום
הקדמה

הקדמה

אנחנו חיים היום בעולם רועש, זו עובדה. כשאני הולך היום ברחוב ראשי באחת הערים באזור המרכז אני כמעט מתחרש – כל שנייה אוטובוס נותן גז ליד הראש שלי, מכוניות מצפצפות ואנשים צועקים. הבעיה היא שזה לא נגמר כשמגיעים הביתה ולכל אחד יש את הצרות שלו, החל משאר דיירי הבית שרוצים לראות טלוויזיה בווליום גבוה, תינוק בוכה, ילדים צורחים, מכונת כביסה ומדחס של מזגן שנמצא בדיוק מחוץ לחדר העבודה. חושבים לצאת לחופשה באי פסטורלי בשביל לקבל קצת שקט בראש? קודם כל תסבלו כמה שעות את רעש המנועים של המטוס ואז אולי…

אוזניות תמיד היו דרך מפלט מהעולם החיצוני. מי שרוצה לשמוע מוסיקה בשקט (או בלי להפריע לאחרים) שם אוזניות. אבל מה קורה כאשר זה לא מספיק? בגדול ישנם שני פתרונות נפוצים בשוק:

 1. אוזניות IEM או In Ear – אוזניות שנכנסות לאוזן ואוטמות רעשים מבחוץ (בצורה פאסיבית). ישנם שני סוגים עיקריים, אלו שנכנסות לאוזן ואלו שנכנסות עמוק לאוזן. הסוג השני עושה עבודה מצוינת אבל לא כל אחד אוהב את זה.
 2. אוזניות מבטלות רעשים – קרויות Noise Cancelling. אלו הן אוזניות רגילות לכל דבר (מכל סוג כולל In Ear) בתוספת של ביטול רעשים אקטיבי ("אקטיבי" מכיוון שהן דורשות מקור אנרגיה).

מכירים את הקטע הזה שרמקולים צריכים לעבוד בתוך תיבה? מכיוון שרמקולים מפיקים סאונד גם מלפנים וגם מאחור, הסאונד שיוצא מהחלק האחורי של הממברנה מגיע בפאזה הפוכה לזה שיוצא מהחלק הקדמי של הממברנה ולכן מבטל אותו (עוצמת הביטול תלויה בכל מיני גורמים). אוזניות מבטלות רעשים עובדות על אותו העיקרון – באוזניה מורכב מיקרופון הקולט את הרעש הסביבתי, מזין אותו למעבד שבתוך האוזנייה וזה מעביר את אותו הסאונד בפאזה הפוכה ב-180 מעלות דרך הממברנה של הדרייבר באוזנייה ועל ידי כך מבטל (או לפחות מנמיך) את הרעש החיצוני.

כמובן שלא הכל מושלם וישנן מגבלות מסוימות:

 • ביטול הרעשים אפקטיבי רק לרעשים מחזוריים כמו מכונת כביסה/מנוע של מטוס וכו´.
 • ביטול הרעשים אפקטיבי בעיקר בתדרים הנמוכים.
 • המנגנון עלול להקריב את איכות הסאונד בעיקר בגלל הוספת רעש Hiss.
 • האוזניות דורשות מקור אנרגיה בצורת סוללה מכיוון שהמנגנון הוא אקטיבי.
 • פיתרון יחסית יקר.
עוד בנושא: In Ear Headphones – המבחן הגדול

על היצרן והדגם

Bose זה שם שכולנו מכירים (וחובבי hi fi לא תמיד אוהבים) ומוצרים שלהם שבד"כ קופצים לראש זה כמובן הרמקולים מתוצרתם, כמו דגם ה-901 או סדרת ה-Acoustimass . "הסיפור" הוא שהחברה, שהוקמה בשנת 1964, נכנסה לתחום האוזניות ב-1978 לאחר שמקים החברה (עמר בוס) טס לאירופה והחליט שהוא לא יכול ליהנות מהאוזניות שסופקו לו במטוס יחד עם רעש המנועים. אוזניות ה-Noise canceling הראשונות שלהם יצאו לשוק ב-1989 ונקראו Aviation Headset, ולא במקרה שכן הן יועדו לטייסים.

כיום, המבחר של אוזניות מסוג זה לצרכנים כמונו כולל שני דגמים:  ה-Quietcomfort 3 – אוזניות קומפקטיות המיועדות לשבת על האוזן, והדגם שבסקירה לפנינו, ה-Quietcomfort 15 – אוזניות יותר גדולות המיועדות לשבת מסביב לאוזן.


הרכבה נוחה ונעימה על האוזן

ה-Quietcomfort 15 (מעתה QC15) הן אוזניות המיועדות לתת מענה יותר טוב מדגם ה-QC3 בתחום ביטול הרעש הפאסיבי ובאותו זמן מציעות נוחות עדיפה למי שלא אוהב אוזניות היושבות על האוזן עצמה. בהתאם למסורת של Bose, היצרן אינו מספק נתונים טכניים על הדגם (כמו עכבה, נצילות, וכדומה).


היצרן לא אוהב לנדב יותר מדי נתונים טכניים

 • האוזניות כוללות את הגירסה המתקדמת ביותר עד כה של טכנולוגית ביטול הרעשים של היצרן הכוללת שימוש בשני מיקרופונים – אחד מחוץ לאוזנייה ואחד בתוך האוזנייה.
 • פדים (ספוגים) חדשים עם שיפור בתחום ביטול הרעשים הפאסיבי ונוחות שימוש.
 • שימוש באקולייזר פנימי על מנת לתת לאוזניות עקומת היענות משופרת.
 • שימוש בפטנט ה-Triport (בדומה לרמקולים) המיועד לשפר את הפקת הבסים.


נרתיק נשיאה מהודר

הדגם מגיע עם אריזת אחסון, ספר הוראות ב-15 שפות לא כולל עברית, כבל אודיו יחיד נתיק וקצר (בהשוואה לאוזניות ביתיות) באורך 1.5 מטר עם פלאג 3.5MM (לא מקבלים מתאם לפלאג 1/4) וכולל מתג לוויסות עוצמת הכניסה (hi או lo) המוסתר בתוך האוזנייה לאחר שמחברים את הכבל. בנוסף, מקבלים מתאם לפלאג דואלי במטוס (איך לא), "כרטיסי ביקור" שכביכול מיועדים לאנשים הסקרנים שרואים אתכם עם האוזניות (היצרן בהחלט תופס מעצמו…), וסוללת AAA הנחוצה כמובן לביטול הרעשים באופן אקטיבי.


שיטת שיווק חדשה? חבילת כרטיסי ביקור המיועדים לחלוקה ע"י הצרכנים עצמם

השימוש בסוללת AAA הוא שינוי חיובי יחסית לדגם ה-QC3, שכן אלו מחזיקות יותר זמן (35 שעות מול 25 לפי היצרן) וניתן להחליפן מתי שצריך, בשונה מה-QC3 הכוללות סוללה פנימית נטענת. מצד שני, צריך לציין שהאוזניות מחייבות שימוש תמידי בסוללה ולא ניתן להאזין בהן ללא ביטול רעשים. האוזניות עצמן בעלות עיצוב מודרני וסולידי, מרגישות טוב ביד, ונוחות לשימוש למרות שעוצמת הלחיצה שלהן עלולה להפריע אחרי זמן מה (יכול להיות גם שבעלי אוזניים גדולות מהרגיל לא ממש יתלהבו). בתוך האוזנייה ניתן לראות שהדרייבר מוסתר ברובו על ידי מעין רשת קשיחה (לא ידוע לי מה תפקידה). שימוש "נוסף" לאוזניות האלו הוא ביטול רעשים נטו או במילים אחרות מנתקים את הכבל והאוזניות משמשות רק בשביל "שקט בראש".


האוזניות בתוך נרתיק הנשיאה

בחינה

מדידות

עקומת היענות: ניתן לראות תוצאה יחסית מאוזנת עם אופי שניתן להגדיר כמעט "יבש" עם נמוכים טובים וגבוהים מעט חלשים. תאימות לא רעה בין צד שמאל לצד ימין.

לשם השוואה מצורפים גרפים של שתי אוזניות נוספות:
עקומת היענות מול Senheiser HD555 (אוזניות פתוחות): QC15 קו כחול, HD555 קו ירוק
ל-QC15 יתרון ברור בעוצמת הנמוכים כאשר ה-HD555 בעלות פחות דגש במיד הגבוה ויותר דגש בגבוהים.

עקומת היענות מול Sony XB700 (אוזניות סגורות): QC15 קו כחול, XB700 קו שחור.
ל-QC15 תוצאה מעט יותר Laid back יחסית ל XB700.

רמת אטימה: בגרף ניתן לראות את התחום שבין 40-500hz. הקו הירוק מראה את רמת האטימה כאשר ביטול הרעשים מכובה. התוצאה אגב עם ה-XB700 (הסגורות) וה-HD555 (הפתוחות) יצאה כמעט זהה לחלוטין. לעומת זאת, כאשר מפעילים את מנגנון ביטול הרעשים, ניתן להבחין בהפחתה משמעותית בעוצמת התדרים ובמיוחד בתחום של 130-500Hz, שם הממוצע הוא 15dB של הפחתה – תוצאה מצויינת.

מבחני האזנה

מכיוון שה-QC15 מיועדות לשימוש כמעט בלעדי עם נגנים ניידים (כולל טלפונים סלולאריים), הן נבדקו עם נגנים תוצרת iAudio, Sandisk ואפל. אמנם Bose כאמור לא מספקים נתוני עכבה ורגישות, אבל מבדיקה ניתן להסיק שאין כל קושי בלהניע את ה-QC15 עם מכשירים ניידים. ההשוואות נעשו עם האוזניות Sony XB700 ו-Sennheiser HD555 (לאחר הסרת הספוגים הפנימיים למי שיודע על מה מדובר).

כשמניחים את האוזניות האלו על הראש, ניתן להרגיש אטימה טובה בשביל אוזניות סגורות, אבל אז מדליקים אותן ו… שקט. זה לא התנתקות אבסולוטית מהעולם החיצון אך בהחלט מדובר על הבדל מורגש, וכזה שגורם לי להרגיש כאילו האוזניים נסתמות כמו במטוס שממריא.

בהאזנה למוסיקה ה-QC15 מספקות חוויה אינטימית למדי, כמו לשמוע מוסיקה בתוך אולפן הקלטות מבודד. זה מעניק משמעות חדשה בכל הקשור להאזנה למוסיקה שקטה. בפסקול הסרט Angels & Demons, בקטעים השקטים, אפשר להבחין בפרטים שבמצב אחר היו חלשים מדי בגלל רעשי הרקע, כמו דקה לתוך הקטע Air או הפתיחה של Fire. האלבום אשר כולל מנה גדושה של נמוכים בהחלט עשה שימוש ב-QC15, אבל הורגש מחסור מסוים בפתיחות כמו זו שהיתה ל-XB700 (עם תוספת בנמוכים) ול-HD555 (עם פחות נמוכים).

חוויה דומה קיבלתי עם האלבום Hell or high water של Sara K. שפע של נמוכים אבל הסאונד לא מספיק פתוח ופוגע מעט בגבוהים שיש בקטעים כמו Curtain Calls או Set you free.

באלבום Ten Summoner´s Tales של Sting כבר יותר נהניתי. אמנם ה-XB700 העניקו יותר פתיחות אבל במקרה הזה יותר מצאו חן בעיני ה-QC15. ה-HD555, אגב, היו עדיפות משתיהן.

           

באלבום האחרון של Goldfrapp – Head first ישנו סאונד מאד synth pop שמזכיר את שנות ה-80 העליזות. ה-QC15 עשו עבודה טובה, המחסור בגבוהים פחות הפריע, והנמוכים היו מספקים. ה-XB700 העניקו פה חתימת סאונד שונה אך לא עדיפה או נחותה יותר, ושוב ה-HD555 ניצחו לדעתי מבין השלושה.

עוד אלבום שמאוד התאים לחתימת הסאונד של הדגם הזה הוא גירסת האמביינט המעולה לאלבום האחרון של Moby – Wait for me. סאונד מאד "רחוק" וקטעים שקטים שעשו שימוש טוב ביכולות של ה-QC15.

אין ספק שיש "משהו בלהאזין למוסיקה בלי רעשים שמפריעים, אבל בסופו של יום זה כבר עניין של טעם אישי, גם נושא ביטול הרעשים וגם אופי הסאונד של ה QC15.

סיכום

בכל הקשור ל-Noise Cancelling, מדובר על מוצר מצוין והתוצאות מצדיקות את דברי היצרן. איכות הבנייה טובה, הן נוחות לשימוש, הסרת הרעשים מצוינת והסאונד לא רע בכלל (עם הסתייגויות מסוימות). רק חבל שלא ניתן להאזין ללא מנגנון הסרת הרעשים וחבל שכדי להאזין להן חייבים תמיד להשתמש בסוללה. התענוג אומנם אינו זול, אך מי שיכול להרשות לעצמו יהיה מרוצה.

מחיר מומלץ לצרכן: 2,790 ש"ח.

לשרשור הדיון ותגובות לביקורת אוזניות Bose Quietcomfort 15.

תודה לחברת ניופאן על השאלת האוזניות לביקורת

6:00
  /  
18.7.2010
  
מאת: איתי חזום

1