מערכת 5.1 של Orb Audio מדגם: People´s Choice Home Theater Speaker System

חברת Orb Audio הינה חברת ID מעניינת אשר מייצרת ומשווקת סטים של מערכות סאטלייטים בעלי מראה מרשים ומודרני. כיצד הם ...

7:00
  /  
07.07.2010
  
מאת: אריה דומנין

הקדמה

כשחיפשתי רמקולים לתליה על הקיר, חברת אורב-אודיו מארה"ב תפסה את עיני בזכות העיצוב המרהיב של הרמקולים שלהם. כיוון שהחברה משווקת בשיטת מהיצרן-לצרכן, לא ניתן היה לשמוע את הרמקולים בארץ והדרך היחידה להתרשם מהם הייתה להזמין. בסופו של דבר בחרתי רמקולים של Definitive Tech מדגם Mythos II. מה רבה הייתה שמחתי כשהציעו לי לבחון את חבילת "Peoples Choice" של אורב אודיו פה בארץ, הזדמנות להרגיע את הדיסוננס הקוגניטיבי. מחיר החבילה בגימור שחור או לבן בארה"ב עומדת על $1098. עבור גימור פלדה מוברש יש להוסיף $240 ולסט המעמדים $167, מה שמביא את מחיר הסט שקיבלתי ל- $1505

מי הם Orb Audio?

חברה אמריקנית מקליפורניה שמייצרת ומוכרת את הרמקולים בעצמה. על קרטון הסאב-וופר מודפס Manufactured in China, אז כנראה שרק הסאב יוצא מן הכלל ולא מיוצר ב US כמו הרמקולים. החברה מייצרת רמקולים בצורת כדור, קונספט מיוחד אבל לא ייחודי.

חברות כמו Morel הישראלית ו- Anthony Gallo מייצרות רמקולים סאטליטים בקונספט דומה. אפשר להגיד שהחברה מייצרת רק סוג אחד של רמקול, אבל מה שהיא מאפשרת הוא קומבינציות שונות של הרמקולים יחד ליצירת רמקולים שונים. החל מכדור אחד ועד ארבעה שמחוברים יחדיו. הרמקולים מגיעים בצבעים שונים ושתי רמות גימור, שחור או לבן מבריק ומתכת מפולשת.

כדור הברזל של אורב אודיו משכן בתוכו דרייבר פול-ריינג´ בגודל 3". קשה לקרוא לדרייבר קטן שכזה פול-ריינג´, הכוונה שהרמקול נטול טויטר וקרוס-אובר ונוטל על עצמו את המשימה הלא פשוטה של לנגן תדרים מ- 100HZ ועד 18KHZ, לפחות על פי הצהרת היצרן.

תאורטית, רמקול נטול קרוס בתיבה כדורית אמור להיות אידאלי. בדריברים שהם פול ריינג´, התדרים הגבוהים הופכים לכיווניים ככל שהממברנה גדלה, מה שמפריע לפיזור נכון בחלל של כל הספקטרום. הדרייבר בגודל 3" אמור איכשהו לפצות על הבעיה בשל גודלו הקטן יחסית. יתרונו של רמקול ללא קרוס מתבטא בהעדר כל המחלות שקשורות לניסיון לשלב שני דרייברים או יותר. בין היתר היפוך פאזה בנקודת הקרוס מה שיוצר בורות ופיקים, הפרשי פאזה בין הדרייברים וכו´.

הסאב קטן וחמוד עם דרייבר בגודל 8". מאוד נוח למיקום בשל גודלו שאינו עולה על 30 ס"מ בכל המידות. יש לחברה גם סאב בגודל 10" שניתן להזמינו עם החבילה בתוספת תשלום של $368. קשה לי להגיד שהיו לי צפיות גבוהות מהסאב הקטן, יש כללי פיזיקה שקשה לנצח, במיוחד ברמת מחיר נמוכה.

ביצי הפלדה (הרמקולים כמובן) הגיעו ארוזים במה שאוכל לתאר בצורה הטובה ביותר כתבנית ביצים מגודלת מספוג. בחברה לא חסכו כדי לוודא שהיפיופים יגיעו ליעדם בריאים ושלמים. להשלים את המראה, קיבלתי גם מעמדים לרמקולים הקדמיים ולסנטר, מפלדת אל-חלד בגימור מהמם. נראה כי איכות הגימור של הכדורים והציוד הנלווה פשוט פנומנאלית לרמות המחיר האלה.

סה"כ הגיעו שמונה כדורים וסאב וופר אחד, כאשר שניים משמשים לקדמי שמאלי, שניים לימיני, שניים לסנטר ואחד לכל ערוץ אחורי. חיבור הכדורים למעמדים היה פשוט וקל ושוב אני חייב לציין את איכות הגימור של החלקים, פשוט תענוג אחרי כל הג´אנק מהמזרח שיצא לי להרכיב לאחרונה.

הטרוניה היחידה שיש לי היא לגבי גודל חרירי החיווט בתוך המחברים. כיוון שצריך לחבר שני כדורים במקביל על ידי החיווט המצורף, החריר בתוך המחבר מתמלא כמעט כולו בקצה החשוף ואז לא ניתן להשחיל כבל רמקול במקביל אלא רק בטור לג´אמפר. הדבר יוצר חיבור רופף למדי של הכבלים ומונע חיבור כבל עבה לרמקול. מהנדסי אורב, אנא להחליף את המחברים.

מכוונים

כיוון שהחבילה הגיעה ללא מחבר תליה, נאלצתי למקם את הרמקולים על השידה כמטר אחד מהשני כאשר הסנטר נמצא במרכז. האחוריים מוקמו על מדפים באחורי החדר במיקום לא אופטימלי, שוב כי לא הייתה לי אפשרות לתלותם. אני בטוח שמיקום טוב יותר של הרמקולים יתן תוצאות טובות יותר, אבל זה מה יש. הנחתי לרסיבר לכוון את הסט והופתעתי מעקומת הכיול של הפאזה, או יותר נכון איששתי את התאוריה שרמקול ללא קרוס מנגן הרבה יותר קוהרנטי. שימו לב לעקומה הישרה מבערך 300HZ ומעלה.

מוזיקה

מחיר הרמקולים הקדמיים שלי הוא כשל כל החבילה של אורב, כולל הסאב וופר. לכן מבחינת תמחור אנחנו מדברים על שתי חיות שונות לגמרי. החבילה של אורב נועדה להתמודד מול סאטליטים בסדר גודל מחיר דומה. למרות שלגבי המראה שלהם, אני לא מכיר אף רמקול במחיר הזה שנראה כל כך טוב, אהבתי את המראה אפילו יותר מהרמקולים שלי. פשוט פריט עיצובי.

לאורך החודש שהסט בילה בביתי, האזנתי למגוון חומרים וראיתי כמה סרטים. הדבר הראשון שהפתיע אותי לטובה הוא הגבוהים. לא ציפיתי שהאורבים יגיעו כל כך גבוה ונקי. הגבוהים מאוד נעימים ומתפזרים בחלל בצורה נכונה, חסרה לי רזולוציה מה שגורם להם להישמע מעט כבדים ופחות אווריריים למה שאני אוהב. עקב אכילס של רמקולים קטנים הוא במיד התחתון, וגם כאן הורגש מחסור רציני בנפח המוזיקה ובמשקל. תליית הרמקולים צמוד לקיר אמורה לעזור מעט למיד התחתון. קיוויתי שהסאב ימלא את החסר, אבל הוא נכנע ולא תפקד כמעט בכלל. התחום התחתון גם כן היה חסר ורזה והחלטתי שהסאב של אורב פשוט עושה עוול לסט והחלפתי לסאב שלי לזמן קצר. הבמה גדלה פלאים וקיבלה משקל ופחות הפריע לי החור במיד התחתון, למרות שהסאב שלי מנגן אופטימלי עד 100HZ.

עוד בתחום: מקרן קול Yamaha YSP-5100

Sasha Involver  –  Dorset Perception
לא ששפרונגל צריכים עזרה, אבל הרצועה הזו פשוט מדהימה. סשה מעצימים את הכיוון של שפרונגל ודוחפים אותו קדימה ולמעלה. הסט של אורב מילא את החדר בצורה נהדרת ומאוד אהבתי את התוצאה. 

In the Reins – Calexico and Iron & Wine
זיווג מהשמיים של שני הרכבים מדהימים. הגיטרות נשמעו מלאות ומפורטות, הייתה חסרה לי רזולוציה בגבוהים וקצת אויר בגיטרה אבל התוצאה סה"כ מהנה מאוד.קולות הזמר בקעו מהמרכז והיו ברורים מאוד וקוהרנטים לאורך כל הסקאלה. דרייבר יחיד כבר אמרתי?

Di Meola, McLaughlin, de Lucia – Saturday Night In San Francisco
התרשמתי מהגיטרות של קלקסיקו, אז החלטתי לאתגר את ביצי הפלדה עם שלושת המופלאים בסאן-פרנסיסקו. התוצאה הייתה מהנה סה"כ עם הפרדה טובה בין הנגנים, אבל הבמה הייתה קטנה למדי והחוסר ברזולוציה הפריע לפריטות המהירות על הגיטרה להגיע אל אזני שמכירות את הדיסק הזה מבפנים החוצה. כנראה שאודיופילים יעדיפו ביצים אחרות בסל שלהם.

          

סרטים

Robots – רובוטס
שובר הקופות התורן בבית. הסרט עטור בנקישות מתכת שמאתגרות את הטויטרים, סליחה דרייברים פול ריינג´ של האורבים והם לא מאכזבים. אפקטים של סראונד נשמעים טוב, אבל לא מדויקים בכלל, אבל אני זוקף את הבעיה לזכות המיקום הגרוע של האחוריים. הדיאלוגים ברורים ומדויקים, אפילו במיקס המשובש בדיבוב לעברית.

The Road – הדרך
עיבוד קולנועי לספרו של קורמק מקארת´י על מאבקם של אב ובנו לשרוד בעולם שאחרי שואה גרעינית. סרט מצוין ולפי מה שזוגתי ציינה, גם ספר מדהים, לכל מי שרוצה להבין למה צריך למגר את הנשק הגרעיני מהעולם. נהנינו מאוד מהפסקול ושלל האפקטים האפלים עברו מצוין והכניסו אותנו לאווירה, בדיוק מה שמערכת קולנוע ביתי צריכה לעשות.

The Dark Knight – האביר האפל
סצנת הציד של האביר הלבן בתוך המשוריין המשטרתי משמשת לי כרפרנס לבדיקה של מערכות קולנוע ביתי. כל הפיצוצים, החריקות ושאגות המנוע נשמעו מצוין. אני חייב להזכיר לכם שבדקתי סצנה זאת עם הסאב שלי. כאשר חיברתי את הסאב של אורב, די התאכזבתי והחזרתי מהר את שלי. חסרו לי מעט פרטים שאני רגיל לשמוע וזאת כאמור, בשל הרזולוציה החסרה של האורבים.

          

סיכום

גם יפה וגם אופה, זה מה שיש לי להגיד על החבילה של אורב. אמנם לא מאפי גורמה, אבל כאלה שיתחרו בכבוד בכל שאר האלטרנטיבות הסאטליטיות בשוק. במיוחד במראה המהמם שלהם.

עקב אכילס של החבילה הוא בבירור הסאב וופר המאכזב. ברור שסאב וופר איכותי בכ- $200 לא תמצאו, אבל כאן הגדולה של החברה, לא רוצים סאב? אין בעיה, תקנו כמה ביצים שתרצו והשקיעו בסאב איכותי מחברה אחרת. לא תצטערו.

חברת Orb Audio הינה חברת Internet Direct אשר מוכרת את מוצריה ישירות מהיצרן לצרכן, לפיכך החברה לא מחזיקה את מוצריה אצל חנויות פיזיות ומאפשרת לבצע שימוש במוצריה לתקופה של 30 ימים עם אפשרות החזרה וקבלת הכסף חזרה.

מחיר הסט שנבדק: $1505

דף המוצר באתר היצרן – ללא תוספת על הגימור המוברש וזוג הסטנדים.

להמשך דיון בנושא מערכת 5.1 של Orb Audio מדגם: People´s Choice Home Theater Speaker System.

Special thanks to Mr. Will Christenson from Orb Audio who supplied us with the sample unit we used for this review

7:00
  /  
7.7.2010
  
מאת: אריה דומנין

1