בעיות הקליטה של האייפון 4 – הסבר

כולם מדברים על בעיות הקליטה של האייפון 4 החדש אבל פספסו את הנקודה החשובה.

8:00
  /  
06.07.2010
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

האייפון 4 יצא ברעש רב לרחובות ואיתו דיווחים על מספר בעיות קריטיות בתכנון של המכשיר. הדיווחים סותרים – חלקם אומרים שהבעיה ברמה תכנונית של המכשיר וחלק מהמשתמשים כלל לא רואים כל בעיה בקליטה.

לאחר דיבור עם לא מעט בעלי אייפון 4 בארץ ובחו"ל ועם בכירים בחברות הסלולריות, גיבשתי תזה לגבי מה שככל הנראה קרה ואיפה הפספוס הגדול לא רק של אפל, אלא גם של קהילת הלקוחות שלה ושל התובעים הפוטנציאליים שלה…

גולת הכותרת היא ההכרזה של אפל, לאחרונה, על כך שבעצם הבעיה היא בעיית תוכנה – מה שהעלה צחוק גיחוך מעל פניהם של מביני עניין.

אז מה קרה שם?

נלך אחורה מעט לתקופה שלפני השקת המכשיר – כשאפל הגדירה את המטרות שלה במכשיר היו לה כמה יעדים. העיצוב הדק יותר הצריך שינוי במסגרת ועיצוב חדש, שמוציא את האנטנה היה הצעד המתבקש. אפל אינה הראשונה שעשתה תכנונים מהסוג הזה בעבר, אך היא הראשונה שבעצם הפכה תכנון כזה מנסיוני למעשי. 

כאשר אנטנות חיצוניות מהסוג הזה בשימוש, נהוג לרוב להשתמש באנטנת גיבוי פנימית. עד כמה שאנחנו יודעים במקרה דנן, אפל בחרה (ככל הנראה בשל מגבלות המקום הקשות של האייפון החדש) להשתמש בשתי אנטנות אשר שתיהן חיצוניות. אנטנה אחת משמשת לקליטה הסלולרית בעוד שהשניה משמשת לקליטת WIFI, בלוטוט´ וככל הנראה גם GPS. המרחק בין האנטנות קטן מאוד והן מופרדות פיזית בשני פסים לאורך המסגרת.

כאמור, כשאפל הגדירה את המטרות שלה, היא התכוונה לשפר את איכות הקליטה של האייפון 4, לא רק ברמה הסלולרית אלא בכל הרמות – WIFI, BT, GPS וקליטה סלולרית לדיבור והעברת מידע. כידוע, בכל הרמות הללו, האייפון מזדנב אי שם מאחור ביחס למכשירים מתחרים של חברות אחרות. 

הנושא הפך קריטי בשל כמות התלונות של לקוחות, בעיקר של AT&T בארה"ב. כידוע בארה"ב יש מודעות רבה לנושא אנטנות סלולריות ושטח הכיסוי ש-AT&T מתבקשת לספק הוא עצום בכל קנה מידה אפשרי (חוץ מסין, והודו, אין מקום שבו חברה אחת סלולרית צריכה פריסה כל כך רחבה מבחינה גיאוגרפית). אוסף התלונות על איכות קליטה גרועה, על שיחות שנפסקות מספר פעמים במהלך נסיעה או הליכה – הופכת את אפל למוקד מטרה לבדיחות רבות והיא ממש לא אוהבת את זה.

לכן, היא שמה למטרה להפוך את האייפון 4 למכשיר הכי טוב שהיא יכולה, מבחינת קליטה.

אז איך אפל פישלה?

כאמור, אפל מאוד מוגבלת מבחינת שיפורים כאשר שטח הטלפון בפועל קטן כל כך. ביחס לאייפון 3GS, נפח המכשיר ירד בכמעט ברבע, בעוד ששטח הבטריה אפילו גדל. כלומר, השטח שבו האלקטרוניקה יכולה להיות מוצבת קטן באופן דרמטי ביחס לטלפונים האחרים. גם הדרישות העיצוביות של מעבר לזכוכית בשני צידי המכשיר מקשה מאוד על הצבת אנטנות נוספות בתוך המכשיר עצמו. 

כידוע באייפון 2G, האנטנות ישבו בחלקו התחתון של המכשיר (מתחת לפס הפלסטיק השחור והלא יפה).  חוץ מאנטנת ה-GPS, מיקום זה נשמר לאורך התכנון של המכשירים, ככל הנראה בכדי להרחיק את האנרגיה שהמכשירים פולטים מהמח.

לאחר שיחה שלי עם בכיר באחת החברות הסלולר הישראליות התברר שהבעיה אינה רק אקסקלוסיבית  של אפל, אלא שלמרבית הטלפונים הסלולריים שאנחנו מכירים כיום יש בעיות זהות של נקודות ספציפיות שאם נוגעים בהם, איכות הקליטה יורדת פלאים. לעיתים זה בגב המכשיר, ולעיתים בחלקו התחתון.

נוסיף למשוואה עוד פרמטר נוסף – אפל פאנטית של שמירה על סודיות על המכשירים שלה. הסודיות משמשת אותה ככלי שיווקי ממעלה ראשונה – רמת העניין שזה גורם מעלה מאוד את ערך המוצר וכידוע, התורים המשוגעים בכניסה לחנויות APPLE STORE זה מקדם המכירות הטוב ביותר שקיים עבור אפל.

לכן, גם כאשר נשכח האייפון 4 באותו בר, הוא הוסווה בעצם על ידי מעטפת שגרמה לו להראות כאילו היה אייפון 3GS רגיל. המסגרת הזו, שאפל הכריחה את כל העובדים שלה (וגם שותפים מחברות הסלולר) להשתמש בכיסוי זהה לאורך הבדיקות שלהם, חד משמעית מנע מהם לזהות את התופעה. התופעה של מגע ביד בין שתי האנטנות – דורשת מגע יד פיזית על המכשיר, ומכיוון שמחוץ למעבדות של קופרטינו כולם חייבים להשתמש במעטפות סודיות, אף אחד בעצם לא היה יכול לזהות את התופעה. מן הסתם, בתוך המעבדות, היכן שהקליטה הסלולרית מצויינת, לא יראו את התקלה ממילא…

עדכון תוכנה יכול לתקן בעיית חומרה?

הדיווחים על בעיות הקליטה במגע עם המסגרת של האייפון 4 הן חד משמעיות וברור לי לחלוטין שהן נכונות. כלומר, מגע עם יד מעט לחה (מה שמאוד נפוץ בקיץ) בין שתי האנטנות, בעיקר בפינה השמאלית התחתונה של המכשיר – גורם לניחות בקליטה הסלולרית ולפי הצג של האייפון 4, לירידה דרמטית באיכות הקליטה (במספר פסי הקליטה). אגב, לאחר הסיפור הזה התגלה שבאייפון 3GS יש תופעה דומה כאשר מכסים את הפינה הימנית התחתונה של המכשיר…

התגובה הראשונית של אפל לסוגיה הזו היתה "אתם פשוט מחזיקים את המכשיר לא נכון" (מה שהפך לבדיחה מהסוג המגוחך לאחר שהתברר שסטיב ג´ובס עצמו מחזיק כך את הטלפון שלו בצילומים רבים…).

התשובה התמוהה עוד יותר הגיעה מאוחר יותר ודיווחה על באג תוכנה שאפל "גילתה" אשר יגרום לתיקון הבעיה.

כמובן שהקהילה הטכנית עמדה על הרגליים וסירבה להאמין שאפל חושבת שאנחנו נקנה את הסיפור הזה.

המחשבה הראשונה שלי היתה שהם בוודאי יכולים לזהות את הקצר בין שתי האנטנות ולנצל אנטנת גיבוי במקום האנטנה הזו ובכך לפתור את הבעיה. אך לא כך הדבר.


כך צריך להחזיק את האייפון?

הבלוף הגדול שיצרניות הסלולר לא רוצים שתדעו

כאמור, המטרה של אפל היתה שהאייפון 4 יקלוט סלולרי טוב יותר מהגירסאות הקודמות של הטלפון. את זה, לפחות לפי בדיקות שונות של אתרים מכובדים ברשת, הם ככל הנראה דווקא כן השיגו. אבל אנחנו יודעים שאפל היא חברה שלא עוסקת בטכנולוגיה כמו שהיא עוסקת בשיווק. כלומר, השיווק של האייפון משמעותי הרבה יותר מנתח השוק של המכשיר בפועל.

כחברה מוטה שיווק, המטרה היא לא רק שהמכשיר יקלוט טיפה יותר טוב אלא שהוא יראה כאילו הוא המכשיר הסלולרי הטוב ביותר שהומצא אי פעם ושהקליטה שלו שופרה להפליא. אבל, מה לעשות, מגבלות טכניות ובעיקר הפריסה הדי בעייתית של AT&T בארה"ב, לא ממש מאפשרת להם לגרום לזה לקרות בפועל. 

דוגמא טובה היא שיצרנית הרכב פרארי היתה יוצאת בקמפיין בישראל על רכב יוקרה חדש שמגיע ל-240 קמ"ש, כאשר כולם תקועים באיילון על 70 קמ"ש ביום טוב. אפל ייצרה טלפון טוב, התשתית שעליה הטלפון רץ בארה"ב נראה כמו פקק באיילון לאחר גשם היורה.

אז מה עושים? מבלפים.

כלומר? נניח והמכשיר קולט 3 פסים, למה שלא נדווח שהוא קולט 5 פסים? המשתמש הרי אינו יכול באמת לבדוק על כמה DB עומדת הקליטה ולכן קל מאוד לבלף אותו – פשוט מעוותים את נוסחאת הקליטה כך שזה יראה שהמכשיר (אשר באמת קולט יותר טוב) שופר דרמטית. שים את האייפון 3GS שלך ליד האייפון 4, ובאותו מקום פתאום תראה שאיכות הקליטה השתפרה פלאים. 

הרי זה ברור לחלוטין שזה מסוג הבדיקות שאתרים ועיתונים יעשו – וברור שזה יתפס בציבור – המכשיר באמת קולט יותר טוב, חייבים לרכוש אותו. בפועל המכשיר באמת קולט יותר טוב, פשוט לא טוב כפי שהוא מדווח שהוא קולט…

אז מה קורה בארה"ב? מכיוון שהם שינו את שיטת החישוב, במקומות שבהן הקליטה גרועה או ירודה (שזה מרבית הערים הגדולות בארה"ב – הקליטה של AT&T בעיר ניו יורק למשל, לא פחות ממזעזעת) – אנשים עדיין מקבלים 4-5 פסים של קליטה. הם מרוצים מאוד. עכשיו הם מסתירים את האנטנה או נוגעים בה, מה שמפחית במעט את איכות הקליטה (כאמור, בכל מכשיר סלולרי יש איזור רגיש למגע שמפחית את הקליטה). אבל אם המכשיר היה מדווח נכון – כלומר 2-3 פסים, אז ירידה לפס אחד לא היתה גורמת להרמת גבה כה גבוהה. כשזה יורד מ-5 פסים לפס קליטה אחד בגלל אחיזה, זה כבר סיפור אחר לחלוטין!

ההכרזה של אפל שהיא תשנה את הנוסחה בגלל באג, מסווה את העובדה שה "באג" הזה יועד במקור לגרום ליחצנות טובה בכך שהמכשיר שיפר משמעותית את איכות הקליטה! אפל כלואה לתוך הסכם רב שנתי מול AT&T שככל הנראה יגמר בסוף השנה הזו (צפו להכרזה משמעותית על אייפון ברשת מתחרה לקראת ינואר). הרשת באחריות אקסקלוסיבית של AT&T אשר פשוט לא עומדת בקצב הפריסה ביחס לכמות המכירות של אייפון ולכמות השיחות וה-DATA שבעלי אייפון מוציאים. התוצאה המיידית של הכשלון המתמשך של AT&T לעמוד בקצב הוא פשוט איכות קליטה גרועה.

אפל אינה יכולה לתקן את מה שלא באחריותה או בשליטתה, אבל הנסיון שלה לכאורה לייפות את המספרים ולגרום לאנשים לחשוב שהרשת אינה גרועה כפי שהם חשבו, זה נסיון שמאוד מטריד אותי ואני בטוח שהוא אינו אקסקלוסיבי לאפל בלבד.

אפל בוודאי אינה הראשונה ואינה האחרונה שעושה כאלה טעויות (דוגמאות טובות הן מעבדים למחשב שהותאמו לטפל בתוכניות בדיקת מהירות באופן מיוחד ובכך להיראות מהירות מכפי שהן בפועל), אבל הטעות כאן עלתה לה ביוקר מבחינת יחסי ציבור. במקום שאנשים יחשבו על המכשיר כבעל קליטה טובה כפי שהוא באמת, הם חושבים עליו כבעל תכנון לקוי…

איך הם יטפלו בזה?

הצעד הראשון בטיפול בבעיה ברור – הם צריכים לדווח על איכות הקליטה באופן זהה לחלוטין לכל מכשיר אחר, ובעיקר של אייפון 3GS בכדי שיהיה לנו בכלל אומדן. אידאלית הייתי רוצה לדבר באבסלוטים – כמה DB קליטה יש לנו במקום בכמה פסים אנחנו מדברים.

מן הסתם, הבעיה החמורה יותר היא שהאייפון 4 ככל הנראה הרבה פחות עמיד מכפי שאפל חשבו או חששו (אם הם היו מנסים אותו בשטח בלי הסוואה, הם היו מגלים גם את עובדה זו) – כלומר הוא עמיד יותר לשריטות, אך פחות לנפילות הרסניות (ע"ע עובד של GIZMODO שהצליח בנפילה אחת באותו יום שרכש את הטלפון לגרום לשני צדדיו להתרסק).

בעיה זו ככל הנראה תצרוך טיפול כלשהו, וככל הנראה לא יהיה מנוס ממילא להשתמש במסגרת או מגן כלשהו בכדי להגן על המכשיר. תוצאת לוואי של כיסוי זה הוא הרחקת היד פיזית ממגע בין האנטנות ומהאנטנות עצמן – מה שמשפר את איכות הקליטה.

אפל יכולים לפתור את הבעיה במגוון שיטות – כגון מציפוי שמונע מגע (בהנחה שקצר בין האנטנות הוא הגורם לאיבוד הקליטה) או הוספת כיסוי כחלק מהחבילה שמגיעה עם המכשיר. לפי מקור טכני באחת החברות הסלולר בישראל, לא מדובר בבעית קצר אלא בעיה של כיסוי איזור השידור האפקטיבי של המכשיר – ולכן ציפוי כזה ככל הנראה לא יעזור, אלא רק הוספת CASE או מארז כלשהו שירחיק פשוט פיזית את היד מהאיזור.

מצד שני, אותו גורם אומר שהבעיה הרבה פחות אקוטית מכפי שהיא הוצגה – ושהיא לא שונה במהותה ממכשירים אחרים שקיימים בשוק. לדעת אותו גורם, זהות החברה (אפל) והתחושות העזות כלפיה, בשילוב עם "בעיית" הדיווח המוטעה של איכות הקליטה הקצינו את הבעיה שבפועל לא שונה ממכשירים אחרים.

לדעת אותו גורם, הבעיה היא בעיקר של יחסי ציבור, ובניגוד למנהגה לטפל בכפפות משי בנושאים הללו, אפל הצליחה לפשל כאן ובענק – התדמית הנקיה והלבנה שלה נסדקה כמו אייפון 4 על מדרכת בטון… היא פשוט עשתה את כל הטעויות האפשריות, החל משלילת הבעיה, המלצה למשתמשים שלה לשנות את הדרך שבהן הם מחזיקים את הטלפון, דרך טענה שהבעיה היא בתוכנה. הפיתרון הטוב ביותר היה אם הם היו פשוט מוסיפים לחבילה את המגן BUMPER שלהם וזה מפתיע שהם לא רואים כמה נזק תדמיתי נגרם להם מהטיפול הלוקה המתמשך במקרה הזה.

איך זה משפיע עלינו?

ממה שאנחנו יודעים מדיווחים לא רשמיים, האייפון בשקט בשקט הופך למכשיר הנמכר ביותר (אם כי לא זה שמקבל את מרבית הפרסום) בחברות הסלולר בישראל. ככל הנראה אנחנו עומדים ביעדים השאפתנים שאפל הציבה לחברות הסלולר הישראליות. ככל הנראה מצב זה ישמר ולא ישתנה דרמטית בגלל הנושא הזה.

בישראל המצב שונה למדי מארה"ב. מצד אחד, חם כאן כך שזיעה בהחלט תהיה פאקטור בנושא מגע יד. מצד שני, אתם מכירים מישהו כאן שמסתובב עם אייפון בלי כיסוי או מגן כלשהו? נדיר.

בנוסף, מצב הקליטה הסלולרית שלנו בישראל, של כל החברות הסלולריות, טובה דרמטית מזו של ארה"ב. למען האמת, גם באירופה המצב טוב יותר. כך שבעצם התופעה הזו שהתחילה מרצון לכאורה של אפל לשפר את תדמית הקליטה הבעייתית שלה ב-AT&T פחות רלוונטית כאן בישראל.

מן הסתם, גם כאן במקומות עם קליטה גרועה, סביר להניח שהאפקט של נגיעה או חסימה של הפינה השמאלית התחתונה של המכשיר יגרום לאיבוד קליטה דרמטית – אלא שבמרבית המקומות שאנחנו מסתובבים בהם, בעיקר במרכז הארץ, הקליטה תהיה מצויינת וכמה DB שיופסדו ממגע או מחסימת הסיגנל, כמעט ולא ישפיעו וגם לא יגרמו לירידה של הקליטה לפס אחד.

אלה גם הדיווחים שאנחנו מקבלים מאותם יחידי סגולה שכבר מחזיקים בארץ בידם את האייפון 4 החדש. יש כאלה שרואים ירידה קלה בקליטה ויש כאלה שלא מצליחים כלל לגרום לתופעה להתרחש (היא מתרחשת, אבל האפקט שלה כה זניח שהנוסחא של אפל לא גורמת לאיבוד פסים בעקבותה).

אז ככל הנראה בארץ ההשפעה של התופעה הזו תהיה מזערית לכל היותר.

עבורי, הבעיה הקשה יותר היא ההתנהגות שאפל מציגה במקרה הזהו, דפוס מאיים, שרירותי ודיקטטורי שבהחלט לא עושה חסד עם המכשיר עצמו וממשיך במסלול ישיר את הגישה שאפיינה את החברה הזו בשנה האחרונה.

התביעות היצוגיות כנגד אפל ככל הנראה לא יצליחו. קל מאוד להראות שהמכשיר אינו שונה מהותית מכל מכשיר אחר בשוק במובן זה. התביעה אולי היתה צריכה להיות כנגד שיפור מלאכותי כביכול של המספרים, שזה די דומה לדיווח שקרי לבורסה במטרה לגרום למחירי המניות שלך לגדול באופן מלאכותי.

להמשך הדיון על בעיות הקליטה של האייפון 4, לחצו כאן


8:00
  /  
6.7.2010
  
מאת: עפר לאור

1