PK102 -Pico – מקרן פצפונייד

שרון קיבלה קופסא שחורה וקטנה לביתה. לאחר שפתחה אותה נשלחה משלחת חיפוש -היכן המקרן שהובטח? האם מדובר בעוקץ? אך אל ...

15:10
  /  
05.07.2010
  
מאת: שרון טוקר
 pico – מקרן נייד 

ציפיות 

המקרן של optoma הגיע אלי בקופסא שחורה ומסתורית. ציפיתי למכשיר בגודל של ספר עב כרס והמתנתי עם פתיחת הקופסא עד לשעות הערב המאוחרות. כמה מרתק מפגש כזה כבר יכול להיות? מה רבה היתה הפתעתי כשפתחתי את הקופסא ולא מצאתי שום מקרן… היו שם כמה חוטים, נרתיק עור קטן ועוד איזה מכשירון חשמלי אותו סיווגתי מיד כמתאם מתח חשמלי. שתי דקות תמימות חלפו לפני שהבנתי  ש´המכשירון הקטן´ הזה הוא בעצם המקרן! זה אמיתי? מקרן בגודל של טלפון סלולארי? אפשרי, ועוד ביד שלי.

כיאה למקרן פיצפון, ב-pico pk102 המינימיליזם שולט עם לא יותר משלושה כפתורים. כפתור אחד להדלקה, כפתור שני להפעלה ושליטה בווליום וכפתור שלישי דואג לפוקוס. הסקרנות גברה ומייד לחצתי וכיוונתי את המקרן לקיר, החדר היה מואר למדי בעזרת שתי מנורות תקרה, וכן – היה שם משהו על הקיר, אבל קשה היה להבין במה מדובר.

 

 

 צפייה ראשונה

החשכתי את הסלון והפלא ופלא תמונה מוקרנת על הקיר. שימוש יעיל בחוקים פיזיקליים פשוטים, תזוזה אחורה – התמונה גדלה ולהפך, תזוזה קדימה – התמונה מצטמקת עד לגודל של בול. במרחק של 2.5 מהקיר, מתקבלת תמונה ברוחב של מטר וחצי. בשלב הזה נרשמה התלהבות רבה בקרב בת השמונה שנכחה בחדר.

 

נסיונות ותהיות 

אז מה הוא יודע לעשות? על פי המדריך למשתמש יש לו שלוש פונקציות הקרנה: תמונות, וידאו ופרזנטציות. בנוסף, הוא יכול לשמש כמסך נוסף עבור מחשב נייד וכן עבור מכשירים סלולארים. ה-pk102 מאפשר לצפות בסרט באורך של עד 90 דקות, ללא הטענה.

שימוש כמסך נוסף עבור מחשב נייד

על פי המדריך למשתמש יש לחבר את המקרן לנייד באמצעות כבל VGA. אז חיברתי, נכנסתי לsetting, בחרתי ברזולוציה הנכונה (600X800) וכלום. אין תגובה. התעסקות נוספת עם הגדרות התצוגה הניבה בסופו של דבר את התוצאה הרצויה ומסך המחשב הוקרן על הקיר. התמונה מעט מפוקסלת אבל בסך הכל החוייה נחמדה ומסך המחשב הופך ממרחק 2.5 מטר למסך ענק ברוחב של עד 60 אינצ´. שוב, יש צורך בחדר חשוך מאד בכדי לראות משהו.

חיבור למכשירים ניידים

החיבור קל ופשוט והמקרן מאפשר לשתף חברים בקטעי הוידאו והתמונות שצילמתם. זה לדעתי השימוש העיקרי של המקרן הזה. חשוב להדגיש שאת התמונות והוידאו תוכלו לראות אבל לא ממש תוכלו לשתף בסאונד. עוצמת הקול נמוכה מאד.

 

המשך בדיקות וסיכום 

זכרון פנימי

המקרן מגיע עם זכרון 3.5 ג´יגה ואפשרות הקרנה עצמאית (ללא חיבור למחשב) של שלושה סוגי קבצים: תמונות, וידאו ומצגות.
מצגות: לאחר נסיונות חוזרים ונשנים להטעין עליו מצגות powerpoint בכל פורמט אפשרי התברר בחוברת ההוראות שיכולת הקרנת מצגות מתמצה בהקרנת רצף תמונות JPEG כ-slideshow.מה עושים? נכנסים למצגת, מבצעים שמירה כרצף תמונות JPEG (ברגע זה כל האנימציות במצגת מתבטלות) ומקווים לטוב. גם זה לא עזר. המקרן לא זיהה אותן והן נותרו מיותמות בזכרון שלו. בשלב הזה ויתרתי ועברתי ליכולת הבאה בתור.

תמונות: המקרן תומך ב-bmp ו-jpeg. התמונות הועתקו לספריית התמונות בזכרון שלו והצפייה בהן היתה יחסית קלה ופשוטה. בעיית התמונה המפוקסלת חזרה על עצמה ורק צפייה ממרחק של כ-50 ס"מ שהניבה מסך בגודל של ספר דפי זהב נראתה חלקה.

וידאו: גם כדי לצפות בקטעי וידאו צריך לעבור תהליך מייגע מעט. המקרן תומך במגוון פורמטים: M-JPEG, MPEG4, RMVB, RM, WMV, Xvid, Mov , אבל בכדי לצפות בהם יש לקודד אותם בעזרת תוכנה המגיעה עם המקרן: Optoma Video encoder. תהליך הקידוד אורך מספר דקות. שוב, יש צורך בחדר חשוך מאד, והתמונה חדה וברורה רק ממרחק 50 ס"מ, ככל שמתרחקים התמונה הופכת להיות מפוקסלת יותר (ללא קשר לפוקוס). צפייה ישירות מן המקרן עשויה להיות מעט מתסכלת היות ואיכות הקול שלו נמוכה מאד ואין חיבור לאוזניות או רמקול. בת השמונה, זו מקודם, מצאה פתרון נהדר: היא שכבה במיטה, הצמידה אותו לאוזנה והקרינה את הסרט ישירות לתקרה. פתרון נחמד אבל לא בטוח שלכך התכוון המשורר.

 

קצת מספרים

 • מימדים: 50מ"מ ר´, 15 מ"מ ג´, 103 מ"מ ע´
 • משקל: 120 גר´
 • מרחק הקרנה: מינימום 0.25 מ´, מקסימום 2.6 מ´
 • גודל תמונה: 0.15 מ´ – 1.5 מ´ (בהתאם למרחק הקרנה)
 • טכנולוגית תמונה: DLP
 • טכנולוגית מנורה: LED
 • שעות מנורה: 20,000
 • שיעור קונטרסט: 1:1,000 

סיכום 

גאדג´ט נחמד וקטן ממדים, שמו אכן מייצגו כראוי – Pico. בשנת 2008, קודמו בסדרה אף זכה לתואר גאדג´ט השנה במגזין Time. למרות כל זאת, איכות ההקרנה לא מדהימה, המקרן מתחמם במהירות ומקשה על החזקתו, איכות הקול נמוכה מאד וחלק מן הפונקציות לא מתפקדות כמובטח. עם זאת, במידה ואתן מצלמות קטעי וידאו רבים באייפון שלכן ורוצות להקרין אותן כל יום על מסך ענק, המקרן הקטן הזה ללא ספק יספק את הסחורה, רק קחו בחשבון שעצמת הקול לא תרקיע שחקים.

יתרונות עיקריים:

 1. קל משקל 
 2. קטן מימדים
 3. מאפשר ניידות

חסרונות עיקריים:

 1. לא פשוט לתפעול
 2. איכות קול נמוכה מאוד
 3. במרחקים גדולים (למעלה מחצי מטר) התמונה המתקבלת מפוקסלת יחסית

מחיר מומלץ לצרכנ/ית: 2,190 ש"ח באס. ג´י. ובחנויות החשמל המובחרות.

להמשך דיון על ה-Pico PK102.

תודה לאס. ג´י. ישראל על השאלת המכשיר לצורך הסקירה 

 


15:10
  /  
5.7.2010
  
מאת: שרון טוקר

1