מגבר אוזניות: Audinst HUD-MX1 DAC

מגבר אוזניות משולב עם DAC. האם זהו מגבר האוזניות שישכנע אתכם סוף סוף לשדרג למגבר אוזניות ייעודי?פרטים בכתבה שלפניכם. 

7:00
  /  
04.07.2010
  
מאת: שגיא לוי

הקדמה

בטח קראתם בפורום שעולם האוזניות הוא עולם אודיופילי מרתק והחלטתם להתנסות גם בתחום הזה. אז הלכתם לחבר ושמעתם את האוזניות הפתוחות\סגורות שלו ונשארתם המומים. כמובן שעשיתם את הצעד הראשון וקניתם אוזניות מ eBay / Amazon הקרוב לביתכם. כשקיבלתם אותם הביתה, חיברתם את האוזניות למגבר. לאחר השלב הזה בטח כבר אמרתם לעצמכם – "על מה בזבזתי את כל הכסף, שומעים ממש גרוע!". נכנסתם שוב לדפי הפורום וקראתם שאוזניות דורשות הרצה של 50 שעות כדי להיפתח ולהישמע כמו שצריך. חיכיתי כל כך הרבה זמן, אז נחכה עוד יומיים הקול הדהד בראשכם. מסתבר ש-50 שעות זה המון זמן הרצה, במיוחד למי שיש שמיעה חדה וצריך לבצע אותה בלילה שקט מוחלט.

עבר שבוע והאוזניות עברו הרצה של  השעות הנחוצות, כמובן שלא יכולתם להתאפק והקשבתם להם גם במהלך ההרצה, בכל זאת, מדובר בצעצוע אודיופילי חדש שרק מחכה למגע אוזניכם. השלב הבא הוא שלב ההאזנה ה"אמיתית" לאוזניות ובאמת מבחינים באיכויות של אותם אוזניות מההתרשמות הראשונית, אבל משהו עדיין חסר. אז אתם קוראים שוב בפורום מה לא עשיתם בסדר ומקבלים שאלה בסגנון – אז לאן חיברת את האוזניות? למגבר? כמובן שאתה עונים בהתלהבות – "כן, לרסיבר של חברת XXXX שהוא מדהים בסטריאו" ובמקום לקבל קריאות השתאות אתם מקבלים קריצות והמלצות לדבר האמיתי, בטח כבר ניחשתם שמדובר במגבר אוזניות יעודי!

Audinst HUD-MX1 הינו מגבר אוזניות מחברת Audinst שממוקמת בקוריאה. מדובר במוצר All inOne שכולל מגבר אוזניות Analog Device´s AD8297,DAC 24bit/96Hz של חברת Wolfson מדגם WM8740 ומגברים מסוג LME49860 ו OPA2134 עבור יציאת lineout. המגבר מקבל אות אך ורק דרך חיבור 2.0 USB שתומך ב24bit/96Hz וכולל יציאה אופטית עבור Passthrough של פורמטים כגון DTS ו AC3 למערכת קולנוע ביתית הקרובה.  את כל זה הצליחו למזער לגודל של כ10*10 ס"מ.

מה בקופסה?

  • כבל USB לחיבור למחשב באורך של 1.5m
  • מטען לחשמל + מתאם לשקע ישראלי.
  • כבל RCA בסיסי באורך 1.5m
  • מדריך למשתמש באנגלית יפנית וקוריאנית (למי שמעוניין לתרגל שפות זרות).

מגבר האוזניות מדגם AD8397 מתאים למגוון רחב של אוזניות, גם לאלו המפונקות במיוחד מבחינת הגברה. כבעלים של AKG K-701 בעלי עכבה של פרד עיקש, לא מדובר בעניין של מה בכך. המגבר מותאם לאוזניות בעכבה של 32-300ohm אבל בעזרת שינוי של 2 ג´אמפרים ניתן להתאים אותו גם לעכבה שנעה בין 300-600ohm. המגבר מסוגל להגביר 2 אוזניות במקביל ללא שינוי בעוצמה או באיכות השמע. המגבר שמשמש ליציאת Line-out הינוכ מדגם LME49860. מגבר זה הינו בעל עיוות של 0.0003% THD+N. כמו כן, ניתן להחליף את המגבר הנ"ל בעתיד למגבר שונה אם ברצונכם לשנות את חתימת הצליל של המגבר או בעקבות שחרור של דגם חדש יותר של אותו מגבר. הנחיות להחלפת מגבר זה נמצאות במדריך למשתמש.

ה-DAC שמורכב במגבר הוא מדגם WM8740 שנחשב לDAC הטוב ביותר שיש לחברת Wolfson להציע. מדובר באותו DAC שנמצא למשל ב iBasso D10, ב DAC MAGIC ובנגן 650C של חברת Cambridge Audio. פיוניר לדוגמא משתמשים בDAC הזה בנגן בלוריי מדגם BDP-LX91 כדי להקנות לו יכולות פענוח סטריאו בשמיעה של דיסקים. מדובר בDAC שהוא יחסית Entry Level, אבל מרשים ביותר ואופיו בהיר יחסית ולא צבעוני כמו DACים אחרים ששמעתי.

פאנל קדמי

הפאנל הקדמי מכיל שתי יציאות אוזניות: פלאג רגיל ומיני שמסוגלים לעבוד בצורה פרללית באופן מלא. שלושת הכניסות מקלות על עשיית השוואה בין שתי אוזניות שונות וכמובן במידה ומשתמשים באוזניות, אין צורך במתאמים שונים שעלולים לעשות הנחתה מסויימת של איכות הקול. ימינה משם מצוי בורר בין מגבר אוזניות לבין יציאת Line-Out לחיבור למגבר סטריאו. המגבר נמצא במצב Stand by כל עוד הוא אינו מקבל אות מהמחשב. כשהוא מתחיל לקבל אות, יש שינוי נורה מצבע כתום לירוק והוא נכנס למצב הפעלה.

פאנל אחורי

הפאנל האחורי כולל יציאה אופטית לשרשור לרסיבר, כניסת USB ויציאת Line out. שימו לב שמדובר אך ורק ביציאה אופטית והוא אינו מקבל אות אופטי בעצמו. המגבר מקבל את החשמל הדרוש לו משקע ה-USB ולכן לא דורש חיבור שנאי חיצוני וכתוצאה מכך נייד מאוד. במידה והמחשב אותו אתם מחזיקים כמדיה סנטר הינו ישן ולא מסוגל לספק את המתח הדרוש עבור אותו מגבר (מפצלי USB למיניהם או מחשב בעל יציאות 1.1 ישנות בלבד),  ניתן לחבר לו שנאי חשמל חיצוני שמסופק באריזה. אני לא מצאתי שום צורך להשתמש בו, אולם, ייתכן שהעניין משמעותי עבור משתמשים מסוימים.

ההתקנה פשוטה מאוד, לאחר חיבור המגבר בכבל USB המצורף, מערכת ההפעלה זיהתה אותו והדרייברים הותקנו באופן אוטומטי. בחנתי אותו במערכות הפעלה מבוססות ויסטה & Windows 7. לאחר ההתקנה, נוסף כרטיס קול חיצוני וכל מה שנשאר לעשות הוא לשנות את ברירת המחדל עבור כרטיס הקול.

איכות הבניה והגימורים

המגבר עשוי ממתכת ומרגיש עמיד יחסית (שרד נפילה באחד מה Midnight Madness של חתול הבית). הפאנל הקדמי עשוי מתכת עבה יותר. המכשיר שוקל בסה"כ 250 גרם ולמרות גודלו הקטן לא מרגיש כלל כצעצוע. באופן כללי מורגש שנעשתה עבודה טובה בבחירת החומרים למגבר.

מבחני האזנה

ההאזנה נעשה עם אוזניות של חברת AKG מדגם K701. לפני שנעשו מבחני ההאזנה, המגבר עבר הרצה של כחמישים שעות על מנת שישמע במיטבו. המגבר חובר למחשב HTPC שעד אותו רגע ניגן דרך כרטיס קול של חברת AudioTrak Maya 5.1 MK II ומשם חובר למגבר סטריאו מדגם 640A של חברת Cambridge audio. אי לכך, חלק גדול מנקודת ההשוואה בוצע אל מול תנאים קודמים אלו.

יש לציין רוב הזמן ההאזנה נעשה על שעה 11-12 במגבר ולא היה צורך ביותר מכך.

Trio joubran – Majaz
למי שלא מכיר, מדובר בלהקה של שלושה אחים מנצרת. מוזיקה אתנית מדהימה וכוללת תופים עדינים והרמוניה מדהימה בין שלושת הנגנים. ממש מוזיקה ערבית קלאסית במיטבה. הלהקה מופיעה בכל העולם ונחשבת למצליחה ביותר בעולם הערבי.

טראק 5 Majâz – מדובר ביצירה ארוכה עם מורדות ועליות במקצבים. המגבר הצליח לעורר את ההתרגשות שהייתה חסרה לי במקצבים המתגברים. המגבר התגלה כמאוד דינמי, ניכר שלא משנה כמה מהירות הנגינה עולה והטונים עולים, הצלילים נשמעים אמיתיים ולא צורמים לאוזן מעט כמו שהתרגלתי לשמוע, הצליל נשמר נקי ומדויק.

טראק 8 Sama-Sounounou – מדובר בשיר קצרצר באורך שלוש דקות עם מקצב מהיר ועומס כלים. הפרדת הכלים במגבר מצויינת, ניתן להרגיש את התזוזות הקלות ביותר של הכלים שנעים תוך כדי הנגינה. ניתן ממש למקם את הנגנים בבמה והכלים נשמעים טבעיים והחום הטבעי של כלי הנגינה נשמר. הבמה הייתה רחבה ומרשימה.

ללהקה יש צליל מיוחד וניכר שהמגבר מצליח לשחזר בצורה נאמנה. לא אגזים אם אגיד שיש הרגשה אמיתית של נוכחות בהופעה חיה של השלישייה שמנגנים אצלי בסלון.

Chesky – ultimate demonstration disc
האלבום של צ´סקי להדגמות הינו אלבום שמאגד יצירות של אומנים שונים בהקלטה באיכויות מדהימות ומנחה את השומע בנקודות הקריטיות שעליו לשים לב על מנת לבחון את מערכת הסטריאו שברשותו.

Rebecca Pidgeon בשירה Spanish Harlem – היצירה מוצגת כאחת בעלת רזולוציה גבוהה מאוד וקולה של הזמרת נושם וממלא את החלל מכל צדדיו. הבס מפורט והשייקר אמור להיות באחורי הבמה וכל רשרוש אמור להישמע מעט שונה.

המגבר לא מאכזב ונותן לנו בדיוק את המובטח. צלילה אכן ממלא את החלל מכל צידיו וקיימת ההרגשה של מוזיקה שעוטפת אותך. הנגינה בפסנתר נעימה ואפשר להרגיש את מיקום האצבעות המשתנה. השייקר אכן נשמע שונה כמובטח בכל רשרוש וניתן למקם אותו מעט מאחורי אוזן ימין. שייקר כל כך מפורט שאפשר ממש לשמוע את הזרעים\כדורים המרשרשים להם מכים בדפנות השייקר.

If I Could Sing Your Blues בביצוע של Sara K – היצירה מוצגת כמבחן לעומק במה. הזמרת הוקלטה במרחק של כשלושה מטרים מהמיקרופון וקולה אמור למלא את החלל. לא מדובר במניפולציות שמבוצעות בהקלטות מודרניות של עומק. העומק אכן מורגש וקולה מהדהד מכל כיווני החד. בנוסף, קולה נשמע טבעי מאוד. החצוצרה המנגנת מימין והפסנתר במרכז הבמה עם נטייה מעט שמאלה שנכנסים לקראת אמצע היצירה מרגישים אמיתיים ומרגשים.

       

Diana Krall – the look of love
אי אפשר לעשות ביקורת בלי לכלול את זמרת הג´אז האהובה עלי ביותר. מדובר באלבום השישי של דיאנה והאלבום שוחרר בשנת 2001, לדעתי אחד משלושת האלבומים הטובים ביותר שהוציאה בקריירה שלה עד עתה.

בשיר Love Letters, קולה של דיאנה נעים ומלטף. אין הרגשה של ניפוח של קולה של דיאנה והוא נשמע טבעי ואמיתי. ניכר שהצליל הוא שקוף והפסנתר אכן מרגש. גיטרת הבס בולטת לחיוב. בקטע הסיום של השיר הכלים מקבלים את הנפח הדרוש על מנת לעלות את ההתרגשות בחדר.

שיר נוסף שנבחר לבחינה הוא גרסת הכיסוי לשיר Besame Mucho. למרות שמדובר ב"שיר חתונה" של פעם, העיבוד שנעשה לשיר יגרום גם לחסרי הרגש שבכם לקריאות השתאות. שוב בלטו אותם מאפיינים של פריטה טבעית של הגיטרה, במה רחבה מאוד והפרדת צלילים טובה של הכלים השונים במרחב השמיעה. למרות שלא מדובר בהקלטה בהירה למדי וניכר שעברה מניפולציות למיניהם, ההרגשה הכללית היא של צלילים "טבעיים" יותר ממה שהייתי רגיל לשמוע את השיר בעבר.

Vanessa Mae – subject to change
לפינת האתגר נבחרה נגנית הכינור Vanessa Mae באלבומה Subject to Change. מדובר באומנית שניגנה בעבר מוזיקה קלאסית עם כינור ועשתה "הסבה" מעניינת וכיום היא עושה עיבודי Dance/Trance למוזיקה קלאסית. וונסה מצליחה להכניס יצירות כגון ארבע העונות של ויולדי לתוך המועדונים הנחשבים ביותר בעולם.

השיר Destiny אשר מוצג באלבום זה לקוח מתוך הופעה חיה ומדובר בגרסא קצבית יותר מזו שבאלבום Storm. הבאס היה מדויק, אך לא מספיק חזק ומודגש כמו שאני רגיל ממערכת הסטריאו – אל לנו לשכוח שסגנון מוזיקה כזה אינו אידיאלי גם עבור האוזניות שאיתם נבחן המגבר. הכינור נשמע טבעי מאוד ובעל עומק, למרות כל "המסיבה" מסביב, אפשר להפריד את הכינור משאר מה שמתנגן שם והוא נשמע בצורה מפורטת. ההופעה החיה מורגשת בצורה טובה והקהל משתלב היטב לכל רוחב הבמה. המגבר מצליח להעביר בשנית את ההרגשה של הופעה בצורה מאוד משכנעת.

לסיכום

עולם האוזניות מכיל יתרונות רבים על גבי מערכות קונבנציונליות. בעלות של פחות מחמש מאות ירוקים ומחשב (ואפילו מחשב נייד), אפשר להגיע לאיכויות שמערכת סטריאו בעלות גבוהה אפילו פי חמש יכולה להחוויר מולה. הקסם שבסט שכזה תלוי כמובן בשילוב טוב בין האוזניות למגבר וה-DAC המתאים ואני חושב שהשילוב בין ה AKG-K701 לבין Audinst HUD-MX1 הוא אכן שילוב מצוין.

השילוב של מגבר + DAC באריזה כזו קטנה ובמחיר זול יחסית הינו תמורה טובה מאוד לכסף. למרות גודלו הקטן אין פשרות באיכות הרכיבים וברמת הגימור החיצוני של המכשיר. 

המגבר משמש גם כ-DAC חיצוני עבור מערכת הסטריאו כרגע ועושה את עבודתו נאמנה, פונקציה זו לא סוקרה בביקורת מכיוון שיכולת זו לבד יכולה למלא ביקורת על העניין. אוכל להגיד רק שבוצע שינוי משמעותי רב מול המצב הקודם של כרטיס קול ממחשב.

בעד

  • מצטיין במוזיקה קלאסית, ג´אז, רוק. פירוט מדהים, במה רחבה מאוד ורזולוציה גבוהה.
  • מגבר חזק יחסית, אפילו אוזניות קשות לדחיפה כגון AKG-K701 בד"כ על שעה 12:00.

נגד

  • כניסת USB בלבד, לכן לא מאפשר לשמש כמגבר ו-DAC מטרנספורטר שאינו HTPC.
  • הדרך היחידה לכבותו לחלוטין הוא ע"י ניתוקו משקע ה-USB ולא הוא נשאר במצב Stand By תמידי.
  • למרות הבס המדויק, הוא לא מספיק פאנצ´י.

ציון סופי 8.5/10

מחיר: $179

ה Audinst HUD-MX1 DAC חסר כיום נציגות בארץ וניתן לרכישה ישירות מאתר היצרן.

להמשך דיון בנושא מגבר אוזניות: Audinst HUD-MX1 DAC


7:00
  /  
4.7.2010
  
מאת: שגיא לוי

1