נתב D-Link Xtreme N Storage Router

D-Link הוציאה לשוק את ה-DIR-685, מוצר מעניין וייחודי שהוא נתב High End ביתי הכולל צג LCD ומקום לכונן קשיח פנימי. בדקנו ...

7:00
  /  
29.06.2010
  
מאת: zovirax
הקדמה

הקדמה

קיבלתי לסקירה את ה-D-Link DIR-685, נתב הנחשב למוצר ה-High End של D-Link, חברה טייוואנית ותיקה (הוקמה ב-1986) ונחשבת למדי בתחום הציוד ההיקפי לרשתות עבור המתשמש הביתי והעסקי. נתב זה הוא קצת יותר מנתב רגיל וכולל צג LCD משלו וגם מקום לכונן קשיח.

השאלה שעברה לי בראש עוד לפני שקיבלתי לידי את הנתב, האם באמת יש צורך בצג LCD למכשיר המתוכנן להיות עמוק עמוק בארון תקשורת? ואיפה כדאי לי למקם נתב כזה שאמור להתחבר למודם + 4 מחשבים?

כשפתחתי את האריזה הופתעתי לגלות שהנתב קטן מימדים. הרי הנתב אמור להכיל כונן קשיח וצג LCD, אבל הנתב אינו יותר גדול מה-Linksys WRT54GL הותיק שיש ברשותי. התאכזבתי מאוד מגודל המסך. אישית הייתי מוכן לקבל מסך גדול יותר, ושאוכל להשתמש בכונן קשיח בגודל 3.5" במקום ה-2.5" אשר מוגבל בנפח קטן ומחיר גבוה יותר עבור GB.

תכולת האריזה ומבנה הנתב

בפתיחת האריזה נמצא את התכולה הבאה:

 • נתב D-Link DIR-685
 • רגלית שחורה מברזל עם ספוג בשביל אחיזה טובה לשולחן עם ארבע פינים קטנים שמתחברים לנתב
 • כבל RJ45 CAT5e בצבע כחול
 • ספק כוח ("קוביית תקע").
 • דיסק וחוברות.

 

לנתב יש בחזית המכשיר כחמישה כפתורי שליטה בממשק המופיע על הצג, כפתור אחורי לביצוע Unmount לכונן הקשיח ולחצן לדחיפת הכונן הקשיח מחוץ לתושבת שלו. הכונן הקשיח הגיע אלי מהיבואן בתוך המכשיר. ניסיתי לשלוף את הכונן הקשיח בלחיצה, אבל הוא לא יצא מספיק בשביל שהאצבעות שלי יכלו לתפוס אותו ולשלוף. ויתרתי על שליפה של הכונן מהתושבת שלו כי כנראה זה היה דורש מברג או פלייר כדי לנסות להוציא אותו מהתושבת שלו.

מאחורי הנתב נמצא את המחברים הבאים:

 • 4 חיבורי LAN במהירות 10/100/1000.
 • חיבור WAN למודם הכבלים/ADSL.
 • 2 חיבורי USB.
 • כפתור Reset קטן.

  

ממשק הנתב בצג ה-LCD

הדלקתי את הנתב והאתחול לקח כ-2 דקות. בסיום האתחול הופיעה בקשה לפרמט את הכונן הקשיח.

בדפדוף בתפריטי הנתב, המעבר בין פונקציה לפונקציה לא הכי זורם אבל סביר. כמו כן, כפתורי הטאץ´ לא תמיד הגיבו לכל לחיצה שלי, ונאלצתי ללחוץ שוב. תוך זמן קצר עברתי על רוב הפונקציות של הנתב. בתפריט הראשי ניתן להיכנס לתפריטי סטטיסטיקות, סטטוס, WPS, הגדרות, תמונות וה-Frame Channel. בסטטיסטיקות ניתן לראות לוח שעונים המראה את המהירות הנוכחית של האינטרנט, הרשת האלחוטית, וכלל הרשת הביתית. המהירות נמדדת ב Kbit, Mbit וכו´…

התפריט שיותר אהבתי הוא הסטטוס, שניתן לראות בו את נתוני החיבור לאינטרנט כגון מחובר/לא מחובר, מספר IP, סה"כ זמן חיבור ועוד.

בתפריט ה-LAN ניתן לראות את איזה מספר פורט מחובר ואת מהירות החיבור – 10, 100 או 1000 מגה ביט לשנייה.

בתפריט הרשת האלחוטית ניתן לראות את שם ה-SSID (שם הרשת) וסוג האבטחה. את תפריט הכונן הקשיח מאוד אהבתי: מפורט בו דגם הכונן, הנפח, כמה זכרון פנוי, בכמה השתמשנו, בריאות הכונן, וטמפרטורה. בנוסף יש תרשים גרפי המראה כמה זכרון מהכונן בשימוש וכמה זכרון פנוי.

כמו כן, קיים תפריט המידע הכללי על הנתב שמציין את גירסת הקושחה המותקנת, כמה זמן הנתב דלוק, ומספר הדגם. תפריט ההגדרות הוא עבור התנהגות המסך והכונן הקשיח. ניתן לקבוע תוך כמה זמן המסך יכבה או מתי הכונן הקשיח יכבה, בהירות המסך, והצגת השעון.
בתפריט התמונות ניתן להיכנס לספריות על הכונן הקשיח הפנימי ולהציג אותן.

ממשק ה-Web

ממשק ה-Web

D-Link לא חסכו וקיימת כמעט כל אופציה שאפשר לחשוב עליה. הממשק זורם וקליל, וקל מאוד להתמצא בו.

מבדיקה קצרה בחוברת של הנתב, ניתן לראות שה-IP של הגישה של הנתב הוא 192.168.0.1.
המסך הראשוני היה כמובן הכנסת שם המשתמש והסיסמה (שהיא ריקה כברירת המחדל – כמובן שמומלץ לשנות) ובנוסף הייתה דרישה להכנסת אותיות קריפטיות, משהו שאישית מאוד קשה לי לפענח. בנתב קיימת האפשרות לתמיכה מרחוק – אפשרות לשלוט בממשק במלואו, וזו בעצם הסיבה העיקרית לצורך בהגנה של אותיות קריפטיות (שאגב ניתנת לביטול).

ההגדרות הראשוניות של ההתחברות לאינטרנט עברו בקלות רבה, וכמובן קבעתי אבטחת רשת אלחוטית וסיסמה. תוך פחות משתי דקות כבר הנתב היה און-ליין ומוכן לפעולה. מיד לאחר מכן, ניגשתי לתפריט Tools כדי לבדוק אם יש צורך לעדכן את קושחת הנתב. בדומה לסטרימרים, בדיקת הקושחה ועדכון הקושחה מתבצעת דרך הממשק – אין צורך לגשת לאתר D-Link כדי לבדוק אם קיימת גרסה חדשה יותר.

אופציה מעניינת נוספת היא האפשרות לשליחת מייל אוטומטית. יש צורך להכניס לנתב את פרטי חשבון המייל שלכם, והוא ישלח הודעות אוטומטיות עם עדכוני LOG, עדכוני קושחה ואזהרות.

ב-Tools יש בדיקת מערכת (System Check), המאפשרת לכם לראות את מצב חיבור הפורטים.

החלק המעניין בנתב הוא תפריטי ה-Storage. ב-Disk Management ניתן לראות פרטים על הכונן הקשיח הפנימי שבנתב, ואפשרות לבחור תוך כמה זמן הכונן הקשיח יכבה.
ניתן לראות שהנתב קובע את בריאות הכונן הקשיח. אותי סיקרן לדעת – אם הבריאות של הכונן מדרדרת, האם ישלח מייל? לא מצאתי תשובה על כך ב-Help, אבל אני מניח שכן.

שרת FTP, מנהל טורנטים  ושרת iTunes

הפיצ´רים האלה של הנתב מיד תפסו לי את העין:
BT Download Manager – הפיצ´ר הזה הדליק אותי במיוחד. כמה מאיתנו, בעלי מחשב נייד, נאלצים להשאירו דלוק נונסטופ כדי להוריד Torrent? ואם נרצה לצאת מהבית עם המחשב הנייד, נאלץ להפסיק את ההורדה. בחנתי הורדה של קובץ Torrent מאחד האתרים הפרטיים הגדולים, שלרוב אצלי ניצלו את המהירות המקסימלית של הקו בעזרת קליינט של uTorrent. השימוש בממשק מאוד פשוט, ואפשר גם להעתיק כתובת URL של קובץ torrent וגם לטעון את קובץ ה-torrent עצמו מהמחשב. ניתן כמובן לבחור נתיב בכונן הקשיח שבו יישמרו קבצי ההורדה.

בניסוי של קובץ Torrent המהירות הגיעה לכ-600 קילו-בייט לשנייה, כאשר לרוב אני מצליח לקבל בקליינט רגיל כ-1000 קילו-בייט לשנייה.

הניהול מאוד פשוט וההגדרות מאוד בסיסיות.

שרת FTP – לצורך בדיקת הפיצ´ר הזה פתחתי עבור חבר חשבון משתמש בתפריט Users / Groups עם שם משתמש וסיסמה משלו. תחת FTP ניהלתי את ההרשאות שלו ואת הספרייה שהוא מנותב אליה. החבר הוריד את הקובץ שהכנסתי בספרייה דרך הדפדפן וקיבל את המהירות המקסימלית של ה-Upload בחיבור האינטרנט שלי.
ניתן לבחור בשרת ה-FTP הרשאות קריאה כתיבה, כמות משתמשים ופורט.

שרת ה-iTunes – אין יותר מידי מה להגדיר כאן – יש לסמן Enable, לשים קבצים בכונן הקשיח וזהו.
כשפתחתי את ה-iTunes כבר הופיע השם של הנתב תחת Shared ובתוכו הקבצים שעל הכונן הקשיח (ניתן לבחור ספרייה).

שאר האופציות של הנתב – לנתב יש עוד הרבה אופציות מעניינות לניהול הרשת שקצרה היריעה מלהכיל: פילטר אתרים, פילטר רשתות, מנוע QOS ועוד.

בדיקות וסיכום

בדיקות ביצועים

רשת ג´יגה – בדקתי העתקת קובץ בין שתי מחשבים בעלי רשת גיגה עם כבלים מתקן CAT6.
התוצאות מראות מהירות ממוצעת של 50 מגה-בייט בשנייה. יש לזכור שזוהי למעשה לא המהירות המקסימלית של הנתב אלא המהירות המקסימלית האפשרית של הכוננים הקשיחים בהם השתמשתי לבדיקה.

בבדיקה לכונן הקשיח שבנתב דווקא קיבלתי תוצאות מאכזבות ביותר, מהירות העתקת קובץ הגיעה ל-6 מגה-בייט בשנייה בלבד, ולא ברור לי מדוע זה קורה.

בבדיקה של הרשת האלחוטית, שתיאורטית אמורה להגיע למהירות של 108 מגה-ביט לשנייה, המהירות הגיעה הגיע ל-10-12 מגה-בייט בשנייה – מהירות כמעט מלאה!
הבדיקות נערכו במרחק של 3 מטר מהנתב והסיגנל עמד על 100%.
אפשר לראות בגרף יציבות, דבר שככל הנראה יאפשר צפייה של וידאו ברשת האלחוטית ללא קרטועים.

בדיקת עומס בשיתוף קבצים: בבדיקה של עומס של שיתוף קבצי Torrent אפשר לראות את עוצמת הנתב. כאשר הנתב עבר את ה-300 חיבורים, עדיין אפשר היה לגלוש כרגיל.
בנתב חלש יותר הנתב היה נחנק והייתה מורגשת איטיות.

בדיקת טווח קליטה אלחוטית

בדיקת טווח הקליטה האלחוטי התבצעה בבית בעל שתי קומות ושלושה מפלסים, והיא נערכה באמצעות התוכנה Passmark.WirelessMon וכרטיסי רשת D-Link DWA-160 התומך בתקן 802.11n ו-Intel 3945AGB התומך בתקן 802.11g.

בבדיקה הראשונה המרחק מהנתב היה כ-2 מטר:


מרחק 2 מטר – כרטיס D-Link בתקן 802.11n


מרחק 2 מטר – כרטיס Intel בתקן 802.11g

בבדיקה בקומה שנייה כאשר הראוטר הממוקם בקומה ראשונה, ניתן לראות ירידה חדה בעוצמה.

 
קומה שנייה – כרטיס D-Link בתקן 802.11n


קומה שנייה – כרטיס Intel בתקן 802.11g

בבדיקה בקומה שנייה כאשר הראוטר בקומה ראשונה – קצת התרחקתי מהנקודה הקודמת, והכרטיס רשת של D-Link לא הצליח להתחבר לראוטר. לעומת זאת, כרטיס הרשת של אינטל התחבר אבל כמובן בחיבור איטי (802.11g):


קומה שנייה, נקודה רחוקה יותר – כרטיס Intel בתקן 802.11g

בחלל פתוח כאשר הנתב רחוק כ-15 מטר מהמחשב:


מרחק 15 מטר – כרטיס D-Link בתקן 802.11n


מרחק 15 מטר – כרטיס Intel בתקן 802.11g

רעש!

אינני רגיש לרעש מאווררים, ואני חי בשלום עם ה-HTPC שלי בחדר שינה שהוא עם מאווררים וכוננים קשיחים. ה-DIR-685 הצליח להטריף אותי! הוא נמצא בחדר שינה / עבודה שלי והוא מצליח לקדוח לי בראש. המאוורר שלו נכבה ונדלק לסירוגין, וזה מחמיר את חוסר הסתגלות לרעש. בשבועות בהם בדקתי את הנתב, התחלתי להרגיש כאבי ראש חזקים. קרה מספר פעמים שפשוט לא יכולתי יותר לסבול את הרעש וניתקתי את המכשיר מהחשמל.
אני מניח שעבור אלה שמתכוונים למקם את הנתב בתוך ארון תקשורת בפינה נידחת בבית הנתון הזה לא יהווה מכשול.

סיכום

מה שאותי בעיקר הרשים בנתב זה ממשק ה-Web, שעובר ביכולות שלו כל נתב שראיתי עד היום. הפשטות בהגדרות הנתב מרשימה ביותר, ותוך דקה של מעבר בין התפריטים ניתן להבין כל פונקציה ופונקציה. בנוסף, גם קיים Help מתומצת מצד המסך שמסביר בקצרה את תפקידו של כל פרמטר ופרמטר, וקל מאוד להתמצא בתפריטים. ה-NAS המובנה חביב, אבל לא יותר מזה, כי הוא מוגבל במהירות ובגודל הכונן שהוא יכול להכיל – רק כונן קשיח של 2.5".

לדעתי, צג ה-LCD די מיותר, ובכל תקופת השימוש בנתב לא הרגשתי צורך להשתמש בו. את הנתב הנחתי על שולחן בגובה 80 ס"מ וכדי להסתכל בצג נאלצתי להתכופף. לא הכי נוח. הגימיק של התמונות די מיותר לטעמי. הרי מי רוצה להסתכל להתכופף ולהסתכל בצג 4.3"? נתב כזה תוכנן להיות במרכז הבית בשביל הנגישות לצג ה-LCD, אבל צריך לזכור שמחובר אליו מודם מכוער של בזק או הוט, ובנוסף כבלי רשת נוספים, אז אני תוהה, איפה בעצם אמורים למקם סוג כזה של נתב?

ביצועי הנתב טובים מאוד ברשת החוטית והאלחוטית ויש היום מעט מאוד נתבים התומכים ברשת ג´יגה. הרשת האלחוטית יציבה מאוד ומאפשרת צפייה בתכני HD. מהירות הכונן הקשיח הפנימי גרועה ביותר וחבל מאוד שכך. כמו כן, המאוורר בנתב גורם לרעש בלתי נסבל. אולי זה משהו שיוכל להיפתר בקושחות הבאות של הנתב.

יתרונות:

 • ממשק קל לשימוש.
 • הרבה פונקציות שימושיות.
 • NAS קטן.
 • רשת גיגה.
 • שרת טורנטים, FTP ו-iTunes.

חסרונות:

 • מאוורר רועש מאוד.
 • מהירות נמוכה לדיסק קשיח של הנתב.
 • כונן קשיח של 2.5".
 • תג מחיר.
 • צג LCD קטן מידי.

מיותר: צג ה-LCD

מחיר: 1,200 ש"ח

לשרשור הדיון בנושא הנתב D-Link DIR-685, לחץ כאן.

תודה לחברת CD-Log על השאלת המוצר לביקורת. 

7:00
  /  
29.6.2010
  
מאת: zovirax

1