נגן נייד – HiFiMAN HM-801

שגיא לוי סוקר את ה HifiMAN HM-801 - הנגן שאף אודיופיל לא יוכל לוותר עליו.

7:00
  /  
22.06.2010
  
מאת: שגיא לוי
הקדמה

רקע

אפתח בוידוי: אני שייך לקבוצה של "חובבי הנגנים הניידים" – אני נהנה לשמוע מוזיקה גם כשאיני צמוד למערכת הביתית שלי. הבעיה היא שבדרך כלל אני מוצא את עצמי מאוכזב מהפשרות הנעשות בנגנים אלו על מנת לשמור על תכונות הניידות – זמן סוללה ארוך ו Form Factor קטן ככל האפשר. מניסיוני, אני בטוח שרוב אלו הרגילים לאיכות צליל גבוהה מאוד בבית, מתאכזבים בדרך כלל בעודם בדרכים.

בסקירה זו אנסה לענות על השאלה האולטימטיבית – האם נמצא הפתרון לאודיופיל על מנת שיוכל לשמוע מוזיקה באיכות אליה הוא רגיל בבית, גם כאשר הוא מבלה זמן ניכר בתחבורה ציבורית או מחוץ לבית?

ה HM-801 מתוצרת חברת HiFiMAN (לשעבר חברת "Head-Direct") הינו למעשה נגן אודיופילי הכולל מגבר אוזניות ו-DAC פנימיים. נגן זה יכול לשמש גם כמגבר ו DAC חיצוני בחיבור USB או S/PDIF קואקסיאלי. לנגן קיימת תמיכה בכל הפורמטים הנפוצים למוזיקה, בעיקר בפורמטי ה-Lossless (ללא דחיסה) : APE, FLAC (עד קצב דגימה של 24/96) וכמובן גם בפורמטים מכווצים כגון: AAC, WMA, OGG ו- MP3. ניתן לחבר את הנגן למחשב (למשל ל-HTPC) ולהשתמש בו כמגבר אוזניות + DAC, אולם הוא אינו מסוגל לדחוף אוזניות קשות להנעה ואז יש צורך במגבר אוזניות חיצוני ייעודי. ניתן כמובן להשתמש אך ורק ביכולות הDAC עם הגברה נוספת לאוזניות.

פרטים טכניים

הנגן משתמש במגבר אוזניות מסוג OPA627 ו-DAC מסוג PCM1704, שניהם מתוצרת חברת Burr-Brown. מדובר בנגן מודולארי שניתן להחליף (לשדרג) לו את מגבר האוזניות, כך שניתן להתאימו או לשפרו בהתאם לאוזניות בהן משתמשים. המודול בו משתמש הנגן הוא מסוג GanQi Bay. ההחלפה מתבצעת ע"י פתיחת 2 ברגים קטנים (מהסוג שקיים במשקפיים) מוציאים את המגבר הישן ומכניסים אחר. למרות שלא התנסיתי בתהליך הוא נראה פשוט מאוד וחסר סיכון כלשהו.


מגבר האוזניות בשיא תפארתו. (נראה לי שמצאתי נפט בפנים!)

 

נתוני מגבר האוזניות:

 • Opamp OPA275
 • Input Voltage: +/-7.5v
 • quiescent current 6-7ma
 • Input Impedance: 20k
 • closed loop voltage gain: 6dB
 • Distortion: 0.002%
 • S/N: 102dB
 • Frequency: 10Hz – 60KHz (-1dB)
 • Maximum Undistorted Power Output (RMS):
  32 Ohm 1.5v 70mw
  150 Ohm 3.4v 77mw
  320 Ohm 3.8v 45mw
 • Maximum Current:
  32 Ohm +24ma -30ma
  150 Ohm +15ma -16ma
  320 Ohm +10ma -11ma

כפי שציינתי, הנגן משתמש ב DAC מדגם PCM1704 של חברת Burr-Brown, למי שלא מתמצא בתחום מדובר ב DAC שהינו High end אמיתי בעל יכולות של 24 Bit. ניתן לקרוא פה מידע נוסף . שימוש בDAC שכזה משדרג באופן משמעותי את איכות השמע לעומת שאר הנגנים הניידים הקיימים בשוק. 

כאמור, לפנינו מגבר, DAC ונגן. עולה השאלה – כמה פילים אפשר להכניס לפולקסווגן אחת (ובהשאלה – כמה שירים אפשר לאחסן על הנגן)? האמת שכמעט כלום. לנגן יש זיכרון פנימי של כ 1GB, אני משער שהוא נועד לשמש עבור עדכונים וכדומה. היכן בכל זאת מאחסנים את הקבצים שלנו? האחסון מתבצע על כרטיסי SDHC שיכולים להגיע לנפח של עד 64GB כיום, למרות שאני חושב שבארץ הגודל המקסימלי הנמכר הוא 32GB (כרטיס בנפח זה עולה כ-500 ₪ שצריך להוסיף לעלות הנגן). כמובן שקבציי Lossless שוקלים די הרבה ולטעמי אפילו נפח של 32GB לא יספק את האודיופיל הממוצע.

עוד בנושא: In Ear Headphones – המבחן הגדול

שליטה בעוצמת השמע מתבצעת בעזרת כפתור ווליום אנלוגי, תהליך שדומה לשיטה בה פעם היינו מחפשים תחנות ברדיו. כשניסיתי להבין מדוע השתמשה החברה במַנְחֵת (Attenuator) אנלוגי והתחלתי לחפש מידע על שימוש במנחת שכזה, התברר לי כי ההבדל בינו לבין דיגיטלי הוא הענקת שליטה טובה יותר על עוצמת השמע, בניגוד לקפיצות מסוימות שמתבצעות בשיטה הדיגיטלית. כמו כן, יש הטוענים שהשליטה האנלוגית מורידה "רעשים" שיכולים להיגרם מהשיטה הדיגיטלית ולכן נחשבת אודיופילית יותר.

הנגן משתמש בסוללה מסוג ליתיום פולימר של 15V, מדובר בסוללה כבדה וגדולה, לא משהו שרגילים לראות במכשירים ניידים כלל. משקל הסוללה הוא כ100 גרמים ובנוסף ל- 180 הגרמים ששוקל המכשיר עצמו (ללא הסוללה) הגענו לקצת פחות מ-300 גרמים. אני משער שמדובר בסוג של פשרה, מכיוון שצריכת החשמל של הרכיבים השונים היא 200mA ע"פ נתוני היצרן, לא היה אפשר להפעילם לאורך זמן עם סוללה קלה וקומפקטית. הבעיה הנוצרת היא שקצת קשה לקרוא למוצר "נייד". 280 גרמים זה די הרבה במונחים של משהו ששמים בכיס. ע"פ היצרן הסוללה אמורה להספיק ל7-8 שעות ומניסיוני היא אכן מחזיקה כמעט 8 שעות.


כך נראית סוללת ליתיום פולימר למי שתהה.

מראה ואיכות בנייה

הנגן מגיע בקופסא שחורה מהודרת. בתוך הקופסא קיים נרתיק קטיפה שחור, כבל USB, מברג על מנת לפתוח את ה- GanQi Bay, מתאם בין שקע אוזניות לRCA ומטען מסיבי במשקל של 800 גר´. כנראה שעל מנת להטעין סוללה פולימרית כזו דרוש מטען מתאים.

כשאשתי ראתה את הנגן בפעם הראשונה היא שאלה בתמימות איפה מכניסים את הקלטת. המכשיר נראה כמו שילוב של Gameboy עם ווקמן והוא חסר סקסיות בעליל. העיצוב כנראה יכול היה להיות להיט בשנות ה-80 המאוחרות אבל בימי האייפודים הסקסיים, למכשירים בעיצוב כזה יהיה קשה לשרוד.

הנגן בנוי ממתכת קשיחה ועליה ציפוי מבריק. החומר עצמו חזק מאוד ונראה שאפשר "לסמוך עליו" שהוא שומר היטב על הרכיבים אותם הוא מכיל. המסך הינו מסך פשוט למדי שכולל 8 שורות של תצוגה בסיסית.


תצוגת המכשיר

למרות הנאמר מעלה, קיימים מס´ דברים המראים כי איכות הבניה חובבנית. כשמוציאים את הסוללה רואים שהדבר היחידי שמפריד בינה לבין הלוח הוא חתיכת ניילון קשיח שחור. התמונה הובהרה על מנת להראות את אותו הניילון, אני משער שאם מפעילים לחץ על הסוללה אפשר אפילו לגרום נזק ללוח. Don´t try this at home!

  


ניילון על הלוח של המכשיר.

בנוסף, לחצני ההפעלה קשים ללחיצה ולא ממוקמים באותו הגובה, ניסיתי להראות בתמונה שהכפתור הימני תחתון גבוה יותר מהכפתור השמאלי תחתון. עוצמת הלחיצה שצריך להפעיל על שניהם לא שווה. ייתכן שמדובר בתקלה נקודתית במכשיר הזה והיא לא קיימת ברוב המכשירים אבל מדובר בתופעה מורגשת ומרגיזה. הפעלת המכשיר גם לא נוחה במיוחד ודורשת לחיצה ארוכה על לחצן ההדלקה.


לחצני השליטה העיקריים

השליטה

למרות המסך הקטן יחסית, השליטה יחסית פשוטה והתפריטים ברורים. בעת ניגון שיר מקבלים את מלוא האינפורמציה על קצב הדגימה של השיר. הרצה אחורה וקדימה עובדת בצורה נוחה. הכפתורים מסודרים בצורה מוזרה ביותר. מדובר על 5 כפתורים כאשר השניים התחתונים משמשים כחץ למעלה ולמטה, שני העליונים עבור ימין ושמאל והאמצעי בעל תפקיד של OK או משהו דומה. מדובר בשיטה לא אינטואיטיבית ולא נוחה. כמובן שקיים פנל שליטה בסיסי גם בחלק העליון של המכשיר שמאפשר הרצה אחורה קדימה, עצירה וכיבוי המכשיר.


כפתורי השליטה בחלק עליון של המכשיר

HM-801 במבחן

הגענו לחלק המעניין ביותר, אז איך הנגן נשמע?

טרם כתיבת הביקורת בוצעה האזנה בת כ-35 שעות על מנת להתרשם מאיכות המכשיר בסגנונות מוזיקה שונים. השתדלתי להאזין גם למוזיקה יחסית רועשת (עבורי לפחות) ומורכבת בנוסף לסגנון הווקאלי והג´אז שקט אותו אני מחבב יותר וזאת על מנת לאתגר את הנגן.

ההאזנה בוצעה עם אוזניות Sleek Audio SA6 שנסקרו באתר בעבר. נעשה ניסיון להאזין עם אוזניות של AKG מדגם K701, אולם מכיוון שמדובר באוזניות מפונקות עם עכבה גבוהה מדי עבור המגבר המותקן בנגן כברירת מחדל, הניסיון לא צלח. (הייתי צריך להגביר למקסימום כדי לקבל 30-40% מהווליום שאני רגיל לשמוע בו).

Leonard Cohen – the essential

מדובר באוסף של שירים של לאונרד כהן שהוקלטו עד שנת 2002, כחלק מהסדרה The Essential של Sony. כל השירים באלבום עברו תהליך של Digital Remastering. מדובר באוסף נפלא עם יצירות מדהימות, אשר גורם לי להתרגש כל פעם מחדש. האלבום נבדק בפורמט FLAC ללא דחיסה.

בשיר Suzanne קולו של לאונרד היה ברור ומרגש. התחושה הייתה של צליל שעוטף אותך מכל הכיוונים, הכניסה של קולות הרקע מרגשת. הגיטרה נשמעה טבעית מאוד ובאופן כללי ההרגשה הייתה של מגבר בעל אופי חם מאוד. הבמה הייתה פחות רחבה מהתחושה שהשיר יכול להעניק וכאן הורגש שלאונרד שר באולם קטן יחסית מאשר תחושה שהתקבלה ממגברים אחרים.

The partisan הינו שיר עם גיטרה בס בולטת. ניתן לשמוע פירוט גבוה של כל הכלים שמנגנים ביחד. קיימת הפרדה מושלמת בין המפוחית, הגיטרה וגיטרת הבס וכמובן – השירה. הבאס לא היה מספיק פאנצ´י, ולא בגלל האוזניות. בסה"כ הנגן התמודד טוב עם הווקאליות של השיר ונשמע מאוד מפורט אך הבאס לקה בחסר.

 

Songbirdvarious artists

אוסף ווקאלי של כ-40 שירים של המיטב שבזמרות הווקאליות משנת 2004, עם מס´ פנינים כגון songbird, luka , If I fall ועוד…

הקבצים בפורמט MP3 320Kbps, מדובר בהמרה איכותית ולכן האלבום נבדק למרות שהוא מקודד בפורמט מכווץ.

השיר Songbird של Eva Cassidy נשמע מצוין והקול של EVA נשמע פתוח ונושם. שלושת התופים הקטנים ברקע לא מודגשים מספיק ונבלעים, משהו שלרוב האנשים לא מורגש כלל ,רק מכיוון שאני מכיר את השיר כל כך טוב זה היה חסר לי. מדקה 2:40 כשקולה מתחיל להדהד המגבר מצליח להעביר את החוויה בצורה נכונה ואמיתית.

 

 

 

Within temptation – black symphony

הופעה חיה שהוקלטה בשנת 2008 של להקת המטאל-גותי Within Temptation ביחד עם The Metropole Orchestra. האלבום נבדק בפורמט FLAC ללא דחיסה.

האלבום נבחר מכיוון על מנת לאתגר את הנגן, מדובר בשירים שכוללים הרבה כלים שמנגנים ביחד עם שילוב של גיטרה אגרסיבית ושירה בסגנון גותי (יש לציין שלא מדובר
ב- growling לסוגיו). בנוסף הפרדת הכלים הינה משימה קשה גם עבור הטובים שבנגנים .

השיר ( Jillian (I´d give my heart אכן היווה אתגר אמיתי עבור הנגן, קולה של Sharon צווח ברקע ולא היה חד. הייתה עוקצנות בצליל וריבוי הכלים העמיס על המגבר ונשמע לא מפורט ומרוח.

כשמתקדמים לשיר הבא, Howling, הבס נשמע מרוח ולא פאנצ´י. לא ניתן לשמוע את התיפוף בצורה ברורה. שוב הייתה הרגשה של צרחות ודיסטורשיין וחוסר יכולת התמודדות עם כמות אינפורמציה אדירה שמונחתת עליו. הרגשה כללית של חוסר שליטה.

Stand my ground בקטעים השקטים נשמע מעולה וניתן להתרגש באופן בו הופעה חיה גורמת לך להרגיש, אולם ברגע שמצטרפות גיטרות בדיסטורשיין הצליל נמרח לחלוטין. קולה של Sharon צובט באוזניים.

הנגן לא התמודד טוב בסטורציה המוזיקלית שהעמיד לו אלבום זה.

 

Diana krall – the girl in the other room

אלבום מדהים של זמרת הג´אז האהובה עלי. הופעה חיה עם פסנתר מרגשת ביותר שהוקלטה באיכות מדהימה. FLAC ללא דחיסה.

בתחילה ניסיתי לנגן את האלבום בפורמט FLAC 24/96 אולם הנגן נתקע מס´ פעמים ואז ויתרתי. איני הולך להתייחס לנושא הנ"ל בביקורת מכיוון שזהו האלבום היחידי אותו אני מחזיק שהוא 24/96 וייתכן שהוא פשוט מסרב לנגן את האלבום. כמו כן, ייתכן שמדובר בבאג שייפתר באחד העדכונים העתידיים.

הנגן אכן מחמיא לאלבום זה. אופי הצליל מדויק, דיאנה ממש מצליחה לרגש וקולה מקבל את הנפח הדרוש אך יחד עם זאת נשאר מעודן ומלטף. הפסנתר נשמע טבעי ולא מנופח כמו שהוא חוטא להישמע בנגנים ניידים אחרים. לא התמקדתי בשיר אחד באלבום לביקורת אבל באופן כללי אפשר להגיד שכל עוד לא מדובר בסגנון ג´אז שכולל באס מודגש הוא מצליח להעביר את התחושה הנכונה והפירוט הדרוש עם במה מספקת אך לא רחבה שמסוגלים להעמיד מגברים אחרים שאינם ניידים, בסה"כ מספק מאוד מנגן נייד.

סיכום

כפי שמשתמע מהביקורת, מדובר בנגן אשר לעניות דעתי אינו מכשיר נייד "אמיתי". זהו נגן גדול ומסורבל אשר שוקל לא מעט. במידה ומדובר בנסיעה לזמן ארוך יותר, כזו שתצריך נשיאת המטען, העניין הופך למטרד אמיתי (מדובר על משקל כולל של יותר מקילוגרם!). לנגן אין שלט כלשהו ולכן בכל פעם שמעוניינים להחליף מוזיקה נאלצים להוציא את כל המכשיר החוצה, גם מיקום כפתורי שליטה בחלק העליון של הנגן לא מכפרים על העניין.

 

לדעתי זוהי הסנונית הראשונה בקו של מוצרים שיספקו איכות אודיופילית לנוודים שבינינו. איכות הגימור והניידות של המכשיר די מאכזבות וההרגשה היא שהמוצר עדיין לא בשל עיצובית ותכנונית. עד היום האלטרנטיבות היו לקנות כל מיני MODES לאייפוד לדורותיו (iMOD לדוגמא) או להסתובב עם מגבר+ DAC חיצוני שמתחבר לנגן ומסרבל מאוד את ההאזנה למוסיקה. מדובר במוצר הראשון שהוא גם נגן, גם משמש כמגבר וגם כולל DAC איכותי, הכול באריזה אחת. כבונוס מקבלים את אפשרויות השדרוג העתידיות למגבר האוזניות.

איכות הסאונד אותו מפיק הנגן טובה מאוד כל עוד סגנונות המוזיקה אותה האהובה עליכם הינה שקטה יחסית, בווקאליות וג´אז הוא מצטיין. מי שמחפש מוסיקה מורכבת יותר מבחינת כלים או רוק כבד או אפילו מוסיקת מסיבות, יתאכזב מהנגן.

בעד: אפשרויות שדרוג, DAC ומגבר HIGH END אמיתיים, אפשרויות חיבור מגוונות, בניה מחומרים קשיחים, ריבוי שימושים, חדשניות, אפשרויות אחסון על גבי כרטיסי SDHC נוספים (שחסרה בחלק מהנגנים עם הגבלת כרטיסים חיצוניים…) ,מצטיין במוזיקה ווקאלית ושקטה.

נגד: גימור ברמה נחותה לנגן שכזה, עיצוב רטרו, חוסר נוחות תפעול, חוסר ניידות, לא מצטיין במוזיקה רועשת, לא מגיע עם אחסון פנימי, מסך ותפעול מדורות קודמים ולא מתאים לתקופתנו, יחס עלות תועלת נמוך לטעמי.

הציון הסופי  – 7/10 אשר נקבע בעיקר על סמך החדשנות, הפוטנציאל ועל איכויות המוזיקה שמפיק הנגן בסגנונות שקטים ווקאליים.

מחיר: $790

המותג HiFiMAN חסר כיום נציגות בארץ ומוצריו ניתנים להזמנה דרך אתר היצרן.

להמשך דיון בנושא הנגן הנייד – HiFiMAN HM-801, לחץ כאן.

Special thanks to Head Direct who supplied us with the sample unit we used for this review

7:00
  /  
22.6.2010
  
מאת: שגיא לוי

1